تعطیلی دولت آمریکا و عواقب آن برای صنعت رمز ارز

تعطیلی دولت آمریکا بر سر مناقشات سیاسی احزاب داخلی آن، پیشامدهای ویرانگری بر اقتصاد این کشور داشت که صنعت رمز ارزها بدون شک از آن مستثنی نبود. این اتفاق برنامه سازمان‌هایی از قبیل کمیسیون بورس و اوراق بهادر ( SEC ) و کمیسیون معاملات آتی کالا ( CFTC ) را در بررسی و تصویب رمز ارزها عقب انداخت. همچنان نگرانی از تعطیلی مجدد دولت ادامه دارد و بیم آن می‌رود که پیشامدهای این اتفاق حتی گسترده‌تر از وضعیت کنونی شوند.

0 92

ترامپ به تعطیلی دولت آمریکا پایان داد اما خسارتی که این اقدام به تصویب قوانین رمز ارز ها وارد کرد همچنان باقی خواهد ماند

در ۲۵ ژانویه، دونالد ترامپ، رئیس جمهور ایالات متحده، به تعطیلی جزئی دولت، هر چند به طور موقت، پایان بخشید. به دنبال بسته‌ کمک‌های مالی که او در روز جمعه امضا کرد، دولت برای سه هفته باز خواهد شد.

هر چند آینده برای مراکز دولتی ایالات متحده که حالا پس از ۳۵ روز مخالفت میان ترامپ و مجلس سنا به کار برمی‌گردند، همچنان نامشخص به نظر می‌رسد اما زمان آن رسیده تا اینکه چگونه سازمان‌های قانون گذار از جمله کمیسیون بورس و اوراق بهادار (SEC) و کمیسیون معاملات آتی کالا (CFTC) تحت تأثیر این اقدام قرار گرفتند و اینکه این تأثیر چه معنایی می‌تواند برای بازار کریپتو داشته باشد را دوباره ارزیابی کنیم.

ترامپ موفق به دریافت بودجه برای دیوار مرزی خود نشد و دولت آمریکا را تعطیل کرد

این تعطیلی با درخواست ترامپ برای ۵.۷ میلیارد دلار از محل بودجه فدرال به منظور ساخت دیواری در مرز ایالات متحده و مکزیک کلید خورد؛ او صحبت این دیوار را در کمپین انتخاباتی ۲۰۱۶ خود به میان کشید و آن را به یکی از وعده‌های کلیدی خود تبدیل کرد.

در ابتدا، ترامپ ادعا کرد که هزینه‌های دیوار را از مکزیک دریافت می‌کند اما رئیس جمهور انریکه پِنا نیِتو (Enrique Pena Nieto) تأمین بودجه برای ساخت آن را رد کرد. در نتیجه، در ژانویه ۲۰۱۷، دفتر ترامپ فرمان اجرایی ۱۳۷۶۷ را امضا نمود که به طور رسمی دولت ایالات متحده را ملزم به ساخت دیوار با استفاده از منابع مالی موجود دولت فدرال می‌کند.

در دسامبر ۲۰۱۸، مجلس سنا، که توسط حزب جمهوری‌خواه کنترل می‌شود، به اتفاق آرا یک لایحه تخصیص بودجه را بدون در نظر گرفتن بودجه ساخت دیوار ارائه کرد. پس از آن، ترامپ اعلام کرد که هیچ لایحه بودجه‌ای که منابع مالی برای یک دیوار مستحکم را در خود نگجانده باشد، امضا نخواهد نمود. براساس گزارشات نشریه‌ی پولیتیکو (Politico)، تصمیم ترامپ می‌توانست از رسانه‌های خروجی محافظه‌کار و راست افراطی تأثیر پذیرفته باشد که ظاهراً رئیس جمهور را برای متعهد ماندن به وعده‌ی طولانی‌مدت خود تحت فشار گذاشتند.

جمهوری‌خواهان در مجلس نمایندگان سپس یک لایحه‌ی تکمیلی همراه بودجه برای دیوار را با رأی ۲۱۷ به ۱۸۵ ارائه کردند که باز هم نتوانست حمایت کافی را در مجلس سنا به دست آورد.

طی آنچه که برجسته‌ترین نقطه‌ی این مشاجره پیش از تعطیلی دولت به نظر می‌رسد، در ۱۱ دسامبر، ترامپ با نانسی پلوسی (Nancy Pelosi)، سخنگوی منتخب، و چاک شومر (Chuck Schumer)، رهبر اقلیت سنا، ملاقات کرد و از آن‌ها خواست تا از تخصیص ۵.۷ میلیارد دلار برای تأمین بودجه‌ی دیوار مرزی حمایت کنند. بعد از اینکه آن‌ها پیشنهاد او را رد کردند، ترامپ گفت:« من افتخار می‌کنم که دولت را برای امنیت مرزی تعطیل کنم. […] من کسی خواهم بود که دولت را تعطیل می‌کند. […] من این مسئولیت را برعهده خواهم گرفت. من کسی خواهم بود که دولت را تعطیل می‌کند.» ده روز بعد، ترامپ از توییتر برای سرزنش دموکرات‌ها به خاطر تعطیلی دولت استفاده کرد.

به دنبال آن، در ۲۲ دسامبر، تعطیلی آغاز شد در حالی که بودجه برای بسیاری از سازمان‌ها، وزارت امنیت میهنی، مراجع اجرای قانون، جمع‌آوری مالیات و حمل و نقل به اتمام رسیده بود. نزدیک ۸۰۰,۰۰۰ کارمند دولت فدرال به مرخصی اجباری رفتند یا مجبور به کارکردن بدون دریافت حقوق شدند. تعطیلی بنا بر گزارشات یک چهارم دولت را تحت تأثیر قرار داد. براساس یک بررسی توسط نشریه‌ی Standard & Poor که در ۱۱ ژانویه منتشر شد، تعطیلی دولت ۳.۶ میلیارد دلار برای اقتصاد ایالات متحده هزینه برداشت. با توجه به اینکه این اتفاق ۱۴ روز دیگر هم به طول انجامید و طولانی‌ترین تعطیلی دولت در تاریخ ایالات متحده بود، اثر کلی آن می‌تواند حتی قابل‌توجه‌تر باشد.

سازمان SEC تا حد وسیعی از کار افتاد که نتیجه‌ی آن تأخیر در رسیدگی به درخواست‌های IPO و احتمالاً به راه افتادن معامله با اعضای داخلی (insider trading) است

در ۲۷ دسامبر، سازمان SEC اعلام کرد که در طول تعطیلی دولت با کارکنان کمتری فعالیت خواهد کرد.

این سازمان تنظیمی از طریق وبسایت خود اعلام کرد:« از روز پنجشنبه، ۲۷ دسامبر، تا اطلاع ثانوی، این سازمان تعداد بسیار محدودی از اعضای پرسنل را در اختیار خواهد داشت.» سازمان SEC اضافه کرد که کارکنان اساسی را برای پاسخگویی به شرایط اضطراری از قبیل یکپارچگی بازار (market integrity) و حفاظت از سرمایه‌گذار نگه خواهد داشت.

همچنین این تنظیم‌کننده فعالیت‌های مربوط به دفاتر اجرایی و شکایات سرمایه‌گذاران را علاوه بر سیستم جمع‌آوری، بررسی و بازیابی داده‌های الکترونیکی (EDGAR) برای افشای اطلاعات شرکت‌ها حفظ خواهد کرد.

براساس داده‌هایی از شرکت اطلاعاتی Enigma Technologies که نشریه‌ی کوارتز (Quartz) به آن اشاره نموده، سازمان SEC در طول تعطیلی با ۵.۸ درصد از ظرفیت معمول خود فعالیت می‌کرد که این رقم در بخش اجرایی به ۸ درصد می‌رسید.

با انتشار نظری برای نشریه‌ی کوارتز، جان استارک (John Stark)، مدیر پیشین دفتر اجرایی اینترنت در SEC، این اعداد و ارقام را « شوکه‌کننده » خواند و افزایش معاملات با اعضای داخلی (insider trading) طی تعطیلی دولت را پیش‌بینی کرد:

قطع به یقین افرادی در وال ‌استریت (Wall Street) یا بیرون از وال استریت خواهند بود که باور کنند می‌توان با انجام کاری غیرقانونی قسر در رفت زیرا خبری از پلیس نیست

علاوه بر این، استارک تأکید کرد که SEC حتی پیش از تعطیلی دولت هم با کمبود کارکنان مواجه بود که حاکی از آن است که این گذر زمان می‌توانست شرایط را برای حفظ نگهبانی از بازار حتی پیچیده‌تر کند. او عنوان کرد که ممکن است ماه‌ها طول بکشد تا بتوان این عقب‌ماندگی را جبران نمود، با در نظر گرفتن اینکه کارکنان اجرایی SEC براساس ادعاها حتی اجازه‌ خواندن ایمیل‌های خود را نداشتند. کارمند پیشین SEC اضافه کرد که:« حتی اگر آن‌ها می‌خواستند کار را از خانه انجام دهند، این اقدام برای آن‌ها غیرقانونی تلقی می‌شد.»

یکی دیگر از کارکنان پیشین SEC، حسابدار و بازرس پیشین این سازمان، تیم دان (Tim Dunn)، به نشریه‌ی کوارتز گفت که « اساسی‌ترین » کارکنان SEC که بر سر کار باقی ماندند، در سطوح بالا رتبه بودند. به همین خاطر او عنوان کرد که بعید به نظر می‌رسد که آن‌ها پرونده‌ها را بررسی کرده باشند.

« آن‌ها تا چه اندازه از پیگیری کارهای دستی این پرونده‌های مهم فاصله دارند و آیا آن‌ها به این پرونده‌ها رسیدگی می‌کنند؟ […] کسی که در سطح ارشد مدیریتی است، احتمالاً شش، هشت یا ده سال از انجام چنین کارهایی به واقع دور بوده است. »

این توقف می‌تواند انجام کارهای خلاف را در میان مشارکت‌کنندگان بازار تشویق کند. این گفته‌ی جیمز کاکس (James Cox)، یک پروفسور قانون اوراق بهادار در دانشگاه دوک (Duke University) است که او هم از سوی نشریه‌ی کوارتز مورد مصاحبه قرار گرفته است. کاکس معامله با اعضای داخلی (insider trading) را به عنوان یکی از نمونه‌های اصلی چنین قانون‌شکنی‌هایی مورد تأکید قرار داد و ادعا کرد که این مورد ۱۰ درصد از کل پرونده‌های اجرایی را شامل می‌شود. او اظهار داشت که SEC به دلیل کمبود کارکنان مشغول به کارش مجبور به دست‌چین کردن پرونده‌ها شد که می‌تواند از سوی بازار مورد سوء استفاده قرار بگیرد:

« آن اتفاق پیامی را به افراد وال استریت می‌رساند:« هی! ممکن است حالا شانس کمتری برای به دام‌افتادن من وجود داشته باشد» و این طرز فکر تمام انگیزه‌های فاسد را در خود دارد.»

در ۲۷ ژانویه‌ی ۲۰۱۹، پس از اینکه تعطیلی دولت به صورت موقت خاتمه یافت، سازمان SEC یک راهنمای گذار را صادر کرد که توضیح می‌داد کارکنان چگونه عقب‌افتادگی پرونده‌های معاملاتی و افشا را علاوه بر پیشنهادات سهام‌دارانی که در طی تعطیلی روی هم تلنبار شده است، پشت سر خواهند گذشت.

براساس این راهنما، کارکنان پرونده‌ها، واگذاری‌ها و درخواست‌ها را برای اقدام اولویت‌بندی خواهند کرد، که پیشنهادات سهام‌داران با ترتیبی که به دست سازمان رسیده است را شامل می‌شود. این اسناد همچنین اخطار دادند که زمان پاسخگویی SEC می‌تواند طولانی‌تر از حد معمول باشد.

براساس این راهنمای معامله، بازار عرضه‌ی اولیه سهام (IPO) در نتیجه‌ی تعطیلی دولت ضربه خورده است. به خصوص، برنامه‌ی شرکت‌هایی که به دنبال عمومی‌شدن در سه‌ماهه‌ی اول سال ۲۰۱۹ بودند، به تأخیر خورد. فهرست چنین شرکت‌هایی شامل دومین تولیدکننده‌ی سخت‌افزار استخراج بیت‌کوین در چین، کانان (Canaan)، می‌شود که بعد از به تأخیرافتادن برنامه‌های ۴۰۰ میلیون دلاری خود در بورس سهام هنگ کنگ (HKEX) به نیویورک روی آورد.

اقدام سازمان CFTC هم متوقف شد که بررسی آن از ETH و اپلیکیشن‌های مربوط به پلتفرم‌های دارایی‌های دیجیتال را عقب می‌اندازد

CFTC، سازمانی که بازارهای مشتقه (Derivatives Market) و معاملات آتی بیت‌کوین را نظارت می‌کرد هم تا حد وسیعی تعطیل شده بود. در ۱۸ دسامبر، این سازمان با انتشار یادداشتی اعلام کرد که « به شدت فعالیت‌های خود را محدود خواهد کرد.» براساس این بیانیه، تنها ۹.۱ درصد از کارکنان CFTC در طی تعطیلی دولت بر سر کار باقی ماندند.

با این اوصاف، این تنظیم‌کننده به دنبال توقف اقداماتش علیه گزینه‌های دودویی (binary options) و کلاهبرداری‌های ارز مجازی رفت. در ۲۶ دسامبر، این سازمان براساس گزارشات اقدامات مشابهی را با دادگاه‌های فدرال ثبت کرد.

ادعا شده است که یک نمونه از پرونده‌هایی که CFTC قصد ادامه‌ی تحقیق و تفحص آن را داشت شامل تعدادی از شرکت‌هایی می‌شد که متهم به داشتن مشتریان بالقوه‌ای هستند که حاضر به خرید غیرقانونی گزینه‌های دودویی خارج از بورس از طریق شرکت‌هایی مانند Blue Bit Banc می‌باشند. متهمان براساس گزارشات قصد داشتند تا جرم خود را با درخواست از مشتریان برای انتقال موجودی‌های حساب گزینه‌های دودویی به رمز ارز ATMC) ATM Coin)بپوشانند.

تعطیلی دولت می‌تواند همچنین به طور نامحدودی مطالعات CFTC در رابطه با اتریوم (ETH) را طولانی کند.

در ۱۱ دسامبر، این سازمان نظارتی نظرات و راهنمایی‌های عمومی پیرامون بلاکچین اتریوم را درخواست کرد تا تفاوت‌ها و شباهت‌های میان ETH و رمز ارز اصلی بیت‌کوین (BTC) را بهتر درک کند. براساس یک گزارش از نشریه‌ی Roll Coll، هر چند مدت ارسال نظرات تا میانه‌ی ماه فوریه به اتمام نخواهد رسید اما هیچ یک از کارکنان CFTC برای آغاز بررسی آن‌ها در دفتر نبود.

علاوه بر این، بورس کریپتوی ErisX که توانست از سرمایه‌گذاران اصلی خود در ماه دسامبر ۲۷.۵ میلیون دلار به جیب بزند هم تحت تأثیر تعطیلی قرار گرفت. این پلتفرم نیازمند پذیرش از سوی CFTC است چرا که قصد داشت تا خود را با بازارهای آینده تطبیق دهد و از این جهت برنامه‌ی آن احتمالاً متوقف خواهد شد.

به طور مشابه، پلتفرم دارایی‌های دیجیتال باکت (Bakkt) که تحت نظارت بورس بین‌قاره‌ای (ICE) است، احتمالاً با تأخیر دیگری به دلیل این توقف عمده روبه‌رو خواهد شد. بنا بر اطلاع رسمی شرکت، « به دنبال مشاوره با کمیسیون معاملات آتی کالا، شرکت ICE Futures U.S. انتظار دارد تا یک جدول زمانی به‌روزشده برای تجارت، تسویه و ذخیره‌ی قراردادهای آتی بیت‌کوین Bakkt» را در اوایل سال ۲۰۱۹ رونمایی کند.

در ۲۸ ژانویه، رئیس CFTC، جِی. کریستوفر جیانکارلو (J. Christopher Giancarlo) اعلام کرد که این سازمان به فعالیت برمی‌گردد. با این حال او در این بیانیه تأکید داشت که CFTC « در طول تعطیلی دولت به انجام وظایف اصلی و بحرانی خود در ارتباط با بازار ادامه داد.»

« سازمان به خوبی آماده بود و برنامه‌ی اقدام مربوط به اتمام بودجه‌ی تخصیص‌یافته را که یک سال پیش تصویب شده بود، به کار گرفت. تیمی کوچک از کارکنان سازمان به نظارت بر بازارهای مشتقه (derivatives markets) ادامه دادند و اطمینان حاصل نمودند که فعالیت‌های اجرایی اساسی انجام شده‌اند.»

تعطیلی ممکن است برگردد و حتی خرابی بیشتری را به بار آورد

صرفنظر از تمامی پیشامدهای آن، ترامپ درخواست‌های خود برای منابع مالی دیوار بین ایالات متحده و مکزیک را تکرار کرده است و به همین دلیل است که او تعطیلی را با شرایط موقت پایان داده است. نشریه‌ی فایننشال تایمز (The Financial Times) از او نقل‌قول می‌کند:

اگر ما تفاهم‌نامه‌ی منصفانه‌ای را از کنگره دریافت نکنیم، بار دیگر دولت در ۱۵ فوریه تعطیل خواهد شد و یا من از قدرتی که تحت مقررات و قوانین اساسی ایالات متحده به من داده شده، استفاده خواهم کرد تا این شرایط اضطراری را اداره کنم. ما امنیت فوق‌العاده‌ای خواهیم داشت

بنابراین، تأثیر بر صنعت رمز ارز، یا به عبارتی پیشرفت آن در وال استریت، می‌تواند حتی بیش از این متوقف شود. با آگاهی از اینکه بسیاری از برنامه‌های ETF بیت‌کوین برای دفعات زیادی از سوی SEC به تأخیر خورده‌اند و این نهاد تنظیمی بایستی مهم‌تر از دیگر وظایف خود، عقب‌ماندگی ناشی از تعطیلی را جبران کند، تصویب قوانین مربوط به رمز ارزها ممکن است برای مدت قابل‌توجهی عقب بیفتد.

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.