هزینه فرصت چیست ؟

ما همواره چند گزینه برای استفاده از پول و زمان خود داریم که اگر یکی را انتخاب کنیم، دیگری را از دست می‌‌دهیم. این می‌‌تواند تعریف ساده‌‌ای از هزینه فرصت باشد که در این مقاله بیشتر با مفهوم و نمونه‌‌های آن آشنا می‌‌شوید. ‌‌

0 697

معضل بنیادین اقتصادهای مختلف به کمیابی برمی‌‌گردد. از این رو ما نسبت به استفاده‌‌ و توزیع بهینه‌‌ی این منابع کمیاب نگران هستیم. هر جا کمیابی وجود داشته باشد ما مجبور به گزینش هستیم. اگر ۲۰ پوند داشته باشیم، می‌‌توانیم آن را برای خرید یک کتاب اقتصادی هزینه کنیم، همچنین می‌‌توانیم با آن به رستوران برویم و یک وعده غذا بخوریم. اگر این ۲۰ پوند را برای خرید کتاب اقتصادی بپردازیم، هزینه‌‌ فرصت (Opportunity Cost) یک وعده غذا در رستوران است که دیگر پول خرید آن را نداریم.

مرز امکان تولید و هزینه فرصت

 

تعریف هزینه فرصت
تعریف هزینه فرصت
  • اگر از نقطه‌‌ی A به B برویم، خدمات افزایش پیدا می‌‌کند (۲۱-۲۷)، اما هزینه فرصت این است که خروجی کالاها از ۲۲ به ۱۸ افت پیدا می‌‌کند.
  • در نتیجه، هزینه‌‌ فرصت (Opportunity Cost) افزایش مصرف خدمات ۴ کالا از دست رفته است

در نقطه‌‌ی D اقتصاد ناکارآمد است. ما می‌‌توانیم هم کالا و هم خدمات را افزایش دهیم و هیچ هزینه فرصتی نداشته باشیم.

C در شرایط فعلی ناممکن است.

نمونه‌‌های Opportunity Cost

هزینه جنگ. اگر دولت ۸۷۰ میلیارد دلار برای یک جنگ هزینه کند، آن‌‌گاه نمی‌‌تواند ۸۷۰ میلیارد دلار برای آموزش، بهداشت و درمان، کاهش مالیات و رفع کسری بودجه هزینه کند.

هزینه‌‌ی راه‌‌های جدید. اگر دولت یک جاده‌‌ی جدید بسازد، آن‌‌گاه دیگر نمی‌‌تواند پولی را که صرف ساخت آن راه کرده برای برنامه‌‌های دیگر همچون آموزش و بهداشت خرج کند.

زمان. اگر شما در طول روز ۱۲ ساعت در اختیار داشته باشید، می‌‌توانید این ساعت‌‌ها را صرف کار کردن یا فراغت نمایید. هزینه فرصت این‌‌که همه‌‌ی روز تلویزیون تماشا کنید این است که دیگر نمی‌‌توانید در طول روز درس بخوانید.

تعریف هزینه فرصت
تعریف هزینه فرصت

شکل بالا توازن میان صرف ساعت‌‌ها برای کار کردن و فراغت را نشان می‌‌دهد. اگر ۲ ساعت را برای اوقات فراغت بگذارید، آن‌‌گاه هزینه فرصت، ۲ ساعتِ از دست رفته برای مطالعه است.

هزینه فرصت واقعی

فرض کنید ماشین جدیدی به قیمت ۱۰,۰۰۰ پوند خریداری می‌‌کنید. پس از سه سال قیمت آن افت کرده و به ۳,۰۰۰ پوند رسیده است. اکنون Opportunity Cost این تصمیم که ماشین را نگه دارید چقدر است؟

هزینه فرصت نگه داشتن این ماشین ۳,۰۰۰ پوند است که می‌‌توانید آن را در قبال فروش ماشین داشته باشید. قیمت خرید ماشین دیگر در این‌‌جا نامربوط است.

اهمیت هزینه فرصت

آیا در صورتی که قرار باشد به جای مالیات مسکن، مالیات ارث پرداخت کنید، از لغو آن حمایت می‌‌کنید؟

اگر قرار باشد به جای مالیات مسکن، مالیات بر ارزش افزوده (VAT) بپردازید، آیا از لغو مالیات مسکن حمایت می‌‌کنید؟

این بررسی جالب را مشاهده کنید و ببینید مردم در مقابل درک Opportunity Cost مربوط به حذف مالیات چه واکنش‌‌های متفاوتی دارند.

هزینه فرصت و مزیت نسبی

تئوری مزیت نسبی می‌‌گوید کشورها باید در تولید کالاهایی که برای آن‌‌ها پایین‌‌ترین هزینه‌فرصت را دارد تخصص یابند.

هزینه فرصت و یک کالای رایگان

اگر در مصرف یک کالا هیچ هزینه فرصتی وجود نداشته باشد، می‌‌توانیم آن را کالای رایگان بنامیم. برای نمونه اگر شما هوا تنفس کنید، مقدار هوای در دسترس برای افراد دیگر کم نمی‌‌‌‌شود، از این رو هیچ هزینه فرصتی برای آن وجود ندارد. 

منبع

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.