بیت کوین چیست ( تعریف بیت کوین به زبان ساده )

بیت کوین اولین رمز ارز دنیا است که بر بستر فناوری بلاک چین ساخته شده است. قیمت و ارزش بیت کوین و سایر رمز ارزها از باور عمومی مردم دنیا نسبت به ارزشمند بودن این دارائی‌ها ناشی می‌شود. امروز هیچ یک از پول‌های جهان دارای پشتوانه نیستند و بیت کوین نیز درست مانند این ارزها نیازی به پشتوانه ندارد. در این مقاله قصد داریم به زبان ساده توضیح دهیم که بیت کوین دقیقا چیست.

0 1,130

بیت کوین چیست ؟

 

مقدمه:

ایده بیت کوین اولین بار به طور رسمی در اواخر سال 2008 و در یک وایت پیپر یا white paper ( با عنوان :  بیت کوین ، سیستم پولی همتا به همتای الکترونیک (Bitcoin: A Peer-to-Peer Electronic Cash System) ) توسط فرد یا افرادی ناشناس که خود را با نام مستعار ساتوشی ناکاموتو معرفی کرده است، مطرح شد. در ۳ ژانویه سال ۲۰۰۹ اولین بلاک از بلاک چین بیت کوین توسط ساتوشی ناکاموتو تولید شد که به بلاک جنسیس (Genesis) یا آفرینش معروف است.

سال های 2008 و 2009 سر آغاز تحولات عظیمی در صنعت خدمات مالی بوده اند. هم زمان با ورشکستگی بانک های بزرگ و بحران مالی بزرگ ایالات متحده ، فناوری های مالی که پیش از آن چندان شناخته شده نبودند، رشد سریعی پیدا کردند. اما متفاوت ترین نوآوری که از این سال مطرح شد قطعا اختراع و ساخت بیت کوین بوده است.

خدمات مالی مبتنی بر پول همواره متکی بر یک نهاد مرکزی کنترل کننده برای تولید، عرضه و مدیریت پول بوده اند. در دهه نود میلادی ایده ایجاد پول غیر متمرکز مطرح شد، اما ایجاد این پول به دلیل مشکلی که به آن هزینه‌کرد دوباره یا Double Spending گفته می‌شود ممکن نبود.

تعریف بیت کوین به زبان ساده

فرض کنید شما از فروشگاهی به صورت نسیه خرید می‌کنید. صاحب فروشگاه بدهکاری شما را در دفتری یادداشت می‌کند. اگر شما تنها متکی به دفتر صاحب این فروشگاه باشید، هیچ وقت متوجه اینکه وی از شما بیشتر یا کمتر از خریدتان پول گرفته است نمی‌شوید. بنابراین سعی می‌کنید مبلغ بدهکاری را به ذهن خود سپرده یا آن را یادداشت کنید.

اما اگر اختلافی بین شما و صاحب فروشگاه در مورد مبلغ بدهی پیش بیاید کدام ادعا معتبر است؟ احتمالا راحت ترین راه برای حل این مشکل این است که شاهدینی برای هر معامله وجود داشته باشند. ایده بیت کوین و بلاک چین همینقدر ساده است.

bitcoin یک شبکه همتا به همتای انتقال ارزش یا پول است که در آن بدون نیاز به اینکه یک نهاد مرکزی را مسئول جابجایی پول ها یا رسیدگی به اختلافات مالی کنیم می توانیم به نقل و انتقالات مالی بپردازیم.

شاید بهترین راه برای توضیح “بیت کوین چیست” این باشد که مسیر یک تراکنش را دنبال کنیم.

هر کس در بلاک چین بیت کوین صاحب یک کلید خصوصی و یک کلید عمومی است که می‌توان آن‌ها را مشابه با پسورد و نام کاربری در ایمیل یا امضا و شماره حساب در شبکه بانکی در نظر گرفت. همانطور که تنها فردی که می‌تواند به محتویات صندوق ورودی یک ایمیل دسترسی داشته باشد، کسی است که پسورد آن را بداند، در شبکه بیت کوین نیز تنها کسی که می‌تواند از یک کلید عمومی استفاده کند کسی است که کلید خصوصی را می‌داند.

بعد از اینکه یک کاربر بیت کوین تصمیم می‌گیرد یک BTC را به یک آدرس خاص ارسال کند و اصطلاحا یک تراکنش انجام دهد، با استفاده از کلید خصوصی خود اطلاعات تراکنش مانند مقدار تراکنش، آدرس گیرنده و فرستنده و کارمزد را تایید و امضا می‌کند و آن را به یکی از کامپیوترهای شرکت کننده در بلاک چین بیت کوین می فرستند که اصطلاحا به آن‌ها نود (node) می‌گوییم.

نود پس از دریافت این تراکنش ابتدا امضا را چک می‌کند تا مطمئن شود که فرستنده تراکنش صاحب حساب است و سپس آن را برای سایر نودها فرستاده و با جستجو بر روی اطلاعات موجود در بلاک چین موجودی این آدرس را پیدا می کند. سپس آن را در یک بلاک قرار می دهد و سعی می کند یک مساله خاص ریاضی را حل کند. حل این مساله کاملا وابسته به اطلاعات موجود در بلاک و تصادفی است و بنابراین هیچ جواب از پیش مشخصی برای آن وجود ندارد. پس شانس همه نودها در شبکه برای حل این مساله یکسان است.

هر نود در شبکه که این مساله را حل کند، پاداش دریافت کرده و این بلاک را به عنوان پاسخ مساله به سایر نودها ارسال می کند. این نودها اگر بلاک را درست تشخیص دهند آن را ثبت کرده و از کار بر روی مساله آن بلاک دست می‌کشند و مشغول رقابت برای حل مساله بلاک بعدی می‌شوند.

زمانی که تراکنش شما در یک بلاکِ ساخته شده یا اصطلاحا ماین یا استخراج شده قرار گرفت و در شبکه ارسال شد، تراکنش شما انجام شده است. البته اگر مبلغ تراکنش شما بزرگ باشد، بهتر است تا تولید چند بلاک بعدی صبر کنید تا به این ترتیب تایید اکثریت شبکه را دریافت کنید.

به عبارتی بلاک‌ها از تراکنش های بیت کوین تشکیل شده اند و بلاک چین متشکل از بلاک ها یا زنجیره های به هم پیوسته است. مسئولین نگه داری بلاک چین و تولید یا استخراج بلاک ها نودهایی هستند که اصطلاحا به آن‌ها ماینر (Miner) می‌گوییم و هر ماینر در ازای فعالیت مفیدی که برای شبکه انجام می دهد بیت کوین دریافت می‌کند. بلاک‌ها در بلاک چین بیت کوین با مکانیزم مشخصی هر ده دقیقه یک بار تولید می شوند و جایزه استخراج بلاک بیت کوین هر چهار سال نصف می شود که در ابتدا ۵۰ بیت کوین بوده و در حال حاضر 12/5 بیت کوین است.

تعداد کل بیت کوین های قابل استخراج و عرضه در جهان محدود به ۲۱ میلیون است که بیش از 18 میلیون کوین تا امروز استخراج شده است و استخراج باقی آن تا سال ۲۱۴۰ به طول می انجامد. با این مکانیزم قیمت بیت کوین به دلیل عرضه محدود، با افزایش تقاضا افزایش پیدا می‌کند. (برای کسب اطلاعات کامل درمورد مراحل هشینگ و ماینینگ به شما پیشنهاد می‌کنیم مقاله هشینگ یا هش کردن چیست؟ (راهنمای گام به گام) را مطالعه کنید. )

ما می توانیم بیت کوین های خود را در انواع کیف پول های رمز ارز موجود مانند کیف پول کاغذی، نرم افزاری یا سخت افزاری ذخیره کنیم.

همچنین برای خرید و فروش bitcoin راه‌های مختلفی وجود دارد که از جمله آن ها می توان به localbitcoins، صرافی های متمرکز و غیر متمرکز و حتی خودپردازهای بیت کوین اشاره کرد. شرکت‌ها و سایت‌های مختلفی هم اشکال متفاوتی از رمز ارز ها از جمله bitcoin را برای پرداخت قبول می کنند.

پس از موفقیت بیت کوین و رسیدن قیمت آن در کمتر از ده سال به ۲۰۰۰۰ دلار در سال 2017، رمز ارز های مختلفی در جهان با کاربردهای متفاوت ساخته شده‌اند که از معروف ترین آن‌ها می توان به اتریوم، ریپل، بیت کوین کش، استلار، آیوتا، مونرو، EOS و ترون اشاره کرد. همچنین بیت کوین با نشان دادن توانایی‌های بالقوه فناوری بلاک چین ، زمینه ساز کسب و کارهای جدید شد که امروز از زنجیره تامین تا توریسم و حتی هوش مصنوعی و اینترنت اشیا را در بر می گیرد. بسیاری از کسب و کارها و نرم افزارها به بلاک چین روی آورده‌اند و سرمایه‌های بزرگی در این راه جذب شده است که از جمله آن‌ها می‌توان به پروژه EOS و بلاک چین تلگرام اشاره کرد. بانک های بزرگ مانند Bank of America، شرکت هایی مانند فیسبوک، گوگل و مایکروسافت و IBM از مهم ترین فعالین حوزه بلاک چین هستند. علاوه بر همه این موارد امروز بلاک چین های شرکتی و خصوصی بدون کوین یا رمز ارز مانند Hyperledger و R3 Corda به وجود آمده‌اند. تمام اینها در شرایطی اتفاق افتاده است که بیت کوین به تازگی ده ساله شده است.

بیت کوین چیست ؟ توضیح به زبان ساده با متن و ویدیو

نظر شما درباره آینده بیت کوین و راهی که در این ده سال طی کرده است چیست ؟ 

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.