تعریف الگوی برگشت قلاب (Hook Reversal)

اگر با الگوی برگشت قلاب (Hook Reversal) آشنا نیستید باید بدانید که این الگو تغییرات روندهای موجود در سهام را نشان می‌دهد. الگوی مذکور از دو کندل تشکیل شده و به همین خاطر برای بازه‌های کوتاه مدت کاربرد دارد اما شناخت آن حائز اهمیت است.

0 172

الگوی برگشت قلاب برگشت قلاب الگویی کندلی در بازه‌ی زمانی کوتاه مدت است که تغییر جهت روند فعلی را پیش‌بینی می‌کند. این الگو زمانی رخ می‌دهد که یک کندل، کفی بالاتر و سقفی پایین‌تر از کندل قبلی داشته باشد. این الگو با الگوهای پوششی که در آن‌ها تفاوت اندازه میان بدنه‌ی کندل‌های اول و دوم می‌تواند نسبتا کوچک باشد، فرق می‌کند.

تشریح برگشت قلاب

الگوی برگشت قلاب در میان معامله‌گران رواج زیادی دارد، چون آن‌ها تقریبا به کرّات رخ می‌دهند و با توجه به رنگ مختلف کندل دوم به راحتی می‌توانید آن‌ها را تشخیص دهید. توان و اعتمادپذیری این الگو معمولا به توان روند صعودی یا نزولی‌ وابسته است که پس از آن به وجود می‌آید. اکثر معامله‌گران برای تایید این برگشت‌ها از سایر الگوهای کندلی، الگوهای نموداری و اندیکاتورهای تکنیکال استفاده می‌کنند. نباید فراموش کرد که با توجه به وقوع مکرر این الگو، بسیاری از مواقع تا زمانی که با تاییدیه‌های مختلف از صحت آن اطمینان نیافته‌اید، نباید به آن‌ها اتکا کنید.

الگوهای برگشت قلاب اغلب به عنوان نوعی کندل پوششی در نظر گرفته می‌شوند، زیرا بدنه‌ی این کندل‌ها بزرگ‌تر از بدنه‌ی کندل قبلی است. این الگوها مشابه الگوهای پوششی ابر سیاه است که در آن اندازه‌ی بدنه‌ی کندل‌ها با هم برابر است. تفاوت اصلی این الگو از آن جا نشأت می‌گیرد که برگشت قلاب فقط به تفاوت اندازه‌ی کمی میان کندل‌ها نیاز دارد، در حالی که در الگوهای پوششی باید تفاوت زیادی میان اندازه‌ی کندل‌ها وجود داشته باشد. در مجموع، الگوهای پوششی رواج کمتری دارند اما دقت‌شان بیشتر از الگوهای برگشت قلاب است.

انواع برگشت‌های قلاب

الگوهای برگشت قلاب می‌توانند از نوع گاوی یا خرسی باشند:

  • برگشت‌های قلاب خرسی در بالای روندهای صعودی یعنی جایی رخ می‌دهند که قیمت آغازین کندل دوم نزدیک سقف کندل اول و قیمت پایانی کندل دوم نزدیک کف کندل اول است. به عبارت دیگر یعنی گاوها کنترل را در دست دارند تا این که خرس‌ها وارد کار می‌شوند و قیمت را پایین می‌برند.
  • برگشت‌های قلاب گاوی در پایین روندهای نزولی یعنی جایی رخ می‌دهند که قیمت آغازین کندل دوم نزدیک کف کندل اول و قیمت پایانی کندل دوم نزدیک سقف کندل اول است. به عبارت دیگر یعنی وقتی خرس‌ها کنترل را در دست دارند تا این که گاوها وارد کار می‌شوند و قیمت را بالا می‌برند.

معامله‌گران باید حد ضرر و سود خود را بر اساس این نقطه‌های برگشت و با حمایت سایر اندیکاتورها و الگوهای نموداری مشخص کنند چون برگشت‌های قلاب فقط حاکی از برگشت‌های بالقوه هستند اما اطلاعاتی درباره‌ی شدت و قدرت این برگشت‌ها ارائه نمی‌کنند.

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.