تعدیل نیروی استارتاپ‌ها در پی کاهش ارزش بیت کوین‌‌

سال گذشته در همین محدوده زمانی، قیمت بیت کوین‌‌ به حدود ۲۰۰۰۰ دلار رسید. طرفداران مشتاق در همه‌‌جا در مورد این موضوع بسیار خوشحال بودند، عرضه اولیه سکه افزایش یافته بود و شرکت‌‌های نوپا همچنان به میزان زیادی از سرمایه‌‌ خود را به دست آورده بودند. یک سال بعد بیت کوین‌‌ در حدود ۷۵ در صد از ارزش خود را از دست داد و ارزش آن به ۳۷۰۰ دلار کاهش یافت؛ درست با همان سرعتی که رشد کرد، در حال غرق شدن بود و شرکت‌های نوپا هزینه‌های بسیاری را متحمل شدند.

0 84

آخرین قربانی سقوط بازار کریپتو، Bitmain، ارایه دهنده سخت افزار استخراج بیت کوین‌‌ است که اخیراً بروشور فروش اولیه خود را به بورس اوراق بهادار هنگ کنگ ارسال کرده است. کمپانی به CoinDesk تایید کرد که در این هفته رکود اقتصادی آغاز خواهد شد:

در سال جاری اصلاحاتی در مورد پرسنل ما صورت گرفته ‌‌است، چرا که ما به ایجاد یک تجارت پایدار، مستحکم و قابل مقیاس ادامه می‌‌دهیم.

یکی از سخنگویان Bitmain به CoinDesk گفت:

بخشی از آن واقعا بر چیزهایی تمرکز می‌‌کند که جزو این ماموریت اصلی هستند و نه چیزهایی که جانبی هستند.

Bitmain مستقر در پکن توضیح نداده است که چند نفر از کارکنان آن تحت تاثیر قرار خواهند گرفت، در پی شایعه‌‌ای که از آن زمان در Maimaiرد شده است. پلتفرمی مانند LinkedIn ، پیشنهاد می‌‌دهد که ۵۰ درصد از کارکنان شرکت را می‌‌توان حذف کرد. این خبر پس از آن منتشر شد که غول استخراج رمزنگاری تایید کرد که مرکز توسعه رژیم صهیونیستی را مسدود کرده است، Bitmaintech ۲۳ کارمند را در این فرآیند تعدیل کرده است.

براساس گزارش PitchBook، در حالی که رشد شرکت به شدت افزایش یافته است، Bitmain حداقل ۲،۰۰۰ نفر را استخدام کرده است که از ۲۵۰ نفر در سال ۲۰۱۶ افزایش یافته است.

chart

ارزش رو به کاهش بیت کوین‌‌

Gadi Glikberg، رییس Bitmaintech، در زمان تعدیل نیرو به کارمندان خود گفت:

بازار کریپتو در چند ماه گذشته دست خوش تغییراتی شده است که Bitmain را مجبور کرده است فعالیت های مختلف خود را در سراسر جهان مورد بررسی قرار دهد و تجارت خود را مطابق با اوضاع کنونی دوباره متمرکز کند.

Bitmain بیش از ۸۰۰ میلیون دلار سرمایه، در سرمایه گذاری مشترک از Sequoia و Coatue Management, و   SoftBankبه دست آورده است. با سرمایه‌‌ای به ارزش ۱۲ میلیارد دلار، به سرعت اوج گرفت تا ارزشمندترین استارتاپی باشد که در حوزه کریپتو از Coinbase پیشی گرفت، که این موضوع ارزش آن را به ۸ میلیارد دلار رساند.

Bitmain در بایگانی اولیه خود بیش از ۲.۵ میلیارد دلار درآمد در سال گذشته گزارش کرد که در حدود ۱۰ برابر آن در سال ۲۰۱۶ به میزان ۲۷۸ میلیون دلار بود. Bitmain گفت که در نیمه اول سال ۲۰۱۸، بیش از ۲.۸ میلیارد دلار درآمد دارد.

کارکنان قربانی شده استارتاپ ها
در همین حال، طبق گزارشی از South China Morning Post ، گروه Huobi که مقر آن در پکن است نیز بخشی از ۱۰۰۰ نفر از کارکنان خود را کاهش داده است.

علاوه بر این، ConsenSys مستقر در بروکلین در اوایل این ماه تایید کرد که ۱۳ درصد از ۱۲۰۰ کارگر خود را اخراج کرده است. شرکت فعال در اکوسیستم کریپتو، در برنامه های غیر متمرکز ساخته شده بر روی بلاک‌‌چین Ethereum سرمایه‌‌گذاری می‌‌کند.

موسس ConsenSys و میلیاردر حوزه کریپتو Joseph Lubin  در نامه‌ای خطاب به کارمندان با توجه به تعدیل نیرو نوشت:

با توجه به اینکه به ConsenSys ۲.۰ نزدیک می‌شویم، اولین گام ما در این مسیر مشکل است: ما چندین بخش از کسب وکار از جمله راه حل‌های ConsenSysو خدمات هاب را که منجر به کاهش ۱۳ % اعضای شبکه می‌‌شود را ساده می‌‌کنیم.

در نهایت، Steemit، یک برنامه توزیع شده که برای جایزه تولیدکنندگان محتوا طراحی شده است، تنها چند روز قبل با اشاره به شرایط بازار فقیر، ۷۰ درصد کارمندان خود را کنار گذاشت.

Ned Scott ، موسس و مدیر اجرایی ارشد، در بیانیه ای نوشت:

ما هنوز معتقدیم که Steem می‌تواند با بهترین و کمترین هزینه، پروتکل بلاکچین برای برنامه‌‌های کاربردی باشد. و اصلاحاتی که از این جهت حاصل خواهد شد، برای پایداری اپلیکیشن بسیار بهتر خواهد بود. با این حال، برای اطمینان از اینکه ما می‌‌توانیم به بهبود Steem ادامه دهیم، ابتدا باید تحت کنترل باشیم تا از نظر اقتصادی پایدار باقی بمانیم.

کاهش ارزش در پی دوره‌‌های رشد سریع که بسیاری از استارتاپ‌‌های مربوط به کریپتو در دوران شکوفایی بیت کوین‌‌ تجربه کرده‌اند، امری طبیعی است، اما آیا این شرکت‌‌ها می‌‌توانند بدون سقوط کامل، دوره‌های نوسانات شدید را تحمل کنند؟ یک چیز قطعی است: هرچه بیشتر قیمت بیت کوین‌‌ سقوط کند، تعدیل کارکنان در سطح استارتاپ های کوچک و بزرگ اجتناب ناپذیر خواهد بود.

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.