تعداد توسعه دهندگان اصلی اتریوم در هر ماه، بیش از دو برابر این تعداد برای بیت کوین است

براساس گزارش شرکت مدیریت دارایی کریپتو، الکتریک کپیتال (Electric Capital)، تعداد توسعه دهندگان اتریوم (ETH) که بر اساس پروتکل پایه تمام رمز ارزهایش کار می‌کنند، بدون محاسبه تعداد توسعه دهندگان پروژه‌های اجتماعی، بیشتر از همه رمز ارز ها است. این گزارش در روز ۷ مارس در یک پست مدیوم منتشر شد.

0 77

طبق این پست، شرکت بیش از ۲۰ هزار مخزن کد و ۱۶ میلیون نیرو را برای دستیبابی به اطلاعات بررسی کرده است و این اطلاعات نشان می‌دهد که به طور متوسط، ماهانه ۲۱۶ توسعه دهنده در اضافه کردن کد به مخازن ETH مشارکت دارند. این شرکت همچنین عنوان می‌کند که این داده ها “تعداد توسعه دهندگان اتریوم را محاسبه می‌کنند، چون شامل پروژه‌های اکوسیستمی مانند ترافل (Truffle) نمی‌شود”.

بیت کوین (BTC)، که از لحاظ سرمایه بازار بزرگترین کریپتوکارنسی است، دارای یک پایگاه توسعه دهنده سالم که به طور متوسط بیش از ۵۰ توسعه دهنده در هر ماه است نیز می باشد. در این گزارش به طور مشخص آمده است که این داده‌ها شامل پروژه های اکوسیستمی نیستند.

یک مجموعه اطلاعات محدودتر که تنها مشارکت در پروتکل اصلی را بررسی می‌کند، نشان می‌دهد که:

“اتریوم، با ۹۹ توسعه دهنده در ماه، به مراتب فعال‌تر از بقیه است.”

از طرف دیگر، بیت کوین، هر ماه حدود ۴۷ توسعه دهنده پروتکل اصلی دارد که موجب می‌شود دومین رمز ارز فعال باشد.

داده ها این را نیز نشان می‌دهند که پلتفرم‌های بزرگ مانند  EOS) Eos/0)، ترون (TRX) و کاردانو ADA)Cardano)  به طور متوسط ماهانه بیش از ۲۵ توسعه دهنده اصلی پروتکل دارند.

نکته دیگر این گزارش این است که با وجود سقوط ۸۰ درصدی بازار از اوج آن، این اطلاعات نشان می‌دهد که پایگاه توسعه دهندگان فهال تنها ۴ درصد کاهش یافته است. علاوه بر این، طبق این گزارش، تعدادی از توسعه دهندگان که روی مخازن کوین عمومی کار می کنند، طی دو سال گذشته دوبرابر شده است.

طبق اطلاعات جهانی این شرکت، هر ماه بیش از ۴ هزار توسعه دهندگان، کد را به بیش از ۲۸۰۰ کوین عمومی اختصاص می‌دهند. همانطور که در این تحقیق آمده است، این داده‌ها پروژه‌های خصوصی مانند شبکه لایتنینگ که هنوز راه اندازی نشده و یا غیر کوین هستند، را در نظر نمی‌گیرد.

این گزارش به این نکته نیز اشاره می‌کند که “بسیاری از پروژه‌هایی که توسط توسعه دهندگان کنار‌گذاشته شده‌اند، فورک‌های کوین‌هایی با ارزش شبکه‌ بالا هستند.” به عنوان مثال، دوج کوین (Dogecoin) (DOGE) چندین ماه توسعه دهنده‌ای نداشته است، در حالی که پایگاه توسعه دهنده لایت کوین (LTC) در سال‌گذشته از ۴۰ توسعه دهنده در هر ماه به ۳ توسعه دهنده رسیده است.

این گزارش این را نیز عنوان می‌کند که هم بیت‌کوین دایموند Bitcoin Diamond) (BCD)) و هم بیت‌کوین گولد Bitcoin Gold) (BTG)) از اکتبر ۲۰۱۸ تاکنون کمتر از پنج توسعه دهنده داشته‌اند.

ویتالیک بوترین (Vitalic Buterin)، بنیانگذار اتریوم، اخیرا اعلام کرده است که سعی دارد کاربردپذیری محدود بیت کوین را با ایجاد اتریوم حل کند.

از سوی دیگر، جک دورسی (Jack Dorsey)، مدیر عامل توییتر و اسکوئر (Square)، طی پادکستی که اخیرا منتشر شد به خرج کردن ۱۰ هزار دلار در هر هفته برای بیت کوین اشاره کرد.

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.