تعامل‌‌پذیری بلاک چین : ‌‌Cosmos‌‌ و Polkadot (قسمت دوم)

Cosmos و Polkadot دو شبکه برای اتصال بلاک چین های مختلف هستند. هر کدام مزایا و معایبی دارد و در موارد بسیاری، سازوکار آن‌‌ها شبیه به هم است. تفاوت آن‌‌ها در پروتکل‌‌های اجماع، تعداد سهام‌‌داران، نحوه‌‌ی اتصال بلاک چین ها و نحوه‌‌ی توزیع امنیت در آن‌‌هاست. این مطلب دومین بخش از یک مقاله دو بخشی است.برای مطالعه بخش اول اینجا کلیک کنید.

0 134

0Cosmos و Polkadot : شبکه‌‌ی Polkadot‌‌ پروژه‌‌ای دیگر با یک تیم فنی قوی است که امکان تعامل‌‌پذیری بلاک چین ها را فراهم کرده است. پولکادات توسط Parity توسعه یافته؛ همان تیمی که اتریوم کلاینت را در زبان Rust ساخته است.

طراحی فنی و پروتکل‌‌ها

اجماع

مانند Cosmos ، الگوریتم اجماع Polkadot نیز متفاوت از الگوریتم‌‌های اجماع اپلیکیشن‌‌های حالت است. موتور اجماع Polkadot در واقع از Tendermint و HoneyBadgerBFT الهام گرفته است.

تعامل‌‌پذیری بلاک چین: ‌‌Cosmos‌‌ و Polkadot

پشته تکنولوژی Polkadot. یک شبکه‌‌ی همتا-به-همتا است که با یک تفسیرگر وب اسمبلی (Assembly)، لایه‌‌های بیرونی آن به ماشین حالت بلاک چین متصل می‌‌شوند.

در یک ویدئو در یوتیوب گفته شد که آن‌‌ها می‌‌خواهند با استفاده از آئوراند (Aurand) و Tendermint، برای PBFT یک مکانیزم اجماع هیبرید بسازند. آئوراند رای‌‌دهندگانی را به طور رندوم انتخاب می‌‌کند تا بدون حصول دو سوم توافق، یک بلوک پیشنهاد دهد. طراحی هیبرید به یک اجماع سریع‌‌تر کمک می‌‌کند ولی امکان دارد یک رای‌‌دهنده سوء استفاده کند و بعضی از بلوک‌‌ها برگردانده شوند.

تعامل‌‌پذیری بلاک چین: ‌‌Cosmos‌‌ و Polkadot

طراحی هیبرید Tendermint PBFT و آئوراند. Tendermint 5 بلوک آخریِ دیاگرام را تضمین می‌‌کند ولی ۴ بلوک میانی بدون نیاز به توافق دو سومی نودها، پردازش می‌‌شوند. این الگوریتم از PBFT سریع‌‌تر است ولی مضراتی هم دارد. ممکن است بلوک‌‌های آسیب‌‌زا با درخواست برای بازگردانده شدن، منتشر شوند.

تعامل‌‌پذیری Polkadot

استراتژی‌‌های تعامل‌‌پذیری Cosmos و Polkadot شبیه به هم هستند. شبکه‌‌ Polkadot از ریلی چین (Relay Chain) به عنوان متصل‌‌کننده‌‌ مرکزی، مثل کارکرد هاب Cosmos، بهره می‌‌برد. بلاک چین ها به ریلی چین متصل می‌‌شوند و به آن‌‌ها پاراچِین می‌‌گویند. نواحی Cosmos و پاراچین‌‌ها کارکرد مشابهی دارند. Polkadot همچنین برای اتصال بلاک چین های زنده به کار می‌‌رود و این دقیقا مشابه نواحی پگ Cosmos است.

پاراچین‌‌ها

پاراچین‌‌ها و نواحی Cosmos هر دو از ریلی چین‌‌ها برای تعامل بین بلاک چین ها استفاده می‌‌کنند ولی پیاده‌‌سازی آن‌‌ها متفاوت است. بزرگ‌‌ترین تفاوت در نحوه‌‌ی اتصال بین زنجیره‌‌ها و اشتراک امنیت است. با Polkadot امنیت در شبکه توزیع می‌‌شود. این یعنی زنجیره‌‌ها بدون نیاز به اطمینان، امنیت را تجربه می‌‌کنند.

این کار از طریق اتصال دات‌‌ها که یک پاراچین جدید می‌‌سازند انجام می‌‌شود. اگر اتصال دات‌‌ها قطع شود، پاراچین بی‌‌فایده بوده و در نتیجه حذف می‌‌شود. در Cosmos نیاز نیست اتم‌‌ها به هم متصل شوند تا یک زنجیره‌‌ی جدید ساخته شود، بلکه آن‌‌ها از حاکمیت برای تصمیم‌‌گیری در مورد اتصال هاب Cosmos به ناحیه‌‌ی Cosmos استفاده می‌‌کنند.

پل‌‌ها

پل‌‌ها و نواحی Peg دو نام برای یک چیز هستند. هر دوی آن‌‌ها اجازه‌‌ی اتصال به یک بلاک چین زنده مثل اتریوم مین نت (Mainnet) هستند. انتظار می‌‌رود Cosmos و Polkadot هر دو به سرعت به اتریوم مین نت پل بزنند.

دست‌‌یابی به تعامل‌‌پذیری بین دو زنجیره

همان طور که قبلا گفتیم، اولین زنجیرهایی که باید با هاب Cosmos ارتباط برقرار کند، اترمینت (Ethermint) است. به نظر می‌‌رسد Polkadot این کار را انجام می‌‌دهد، زیرا قبلا تجربه‌‌ی مشابهی را با اتریوم پریتی کلاینت داشته اند.

شبکه‌‌ Polkadot

شبکه‌‌ی Polkadot یک بلاک چین اثبات سرمایه است و توکن اصلی آن دات (Dot) نام دارد. با دات می‌‌توانید حاکمیت کنید، درست مثل انگیزه‌‌هایی که برای توکن‌‌داران وجود دارد تا به طور صادقانه رفتار کنند. هاب مرکزی شبکه، ریلی چین است و کارکرد آن مشابه هاب Cosmos در شبکه‌‌ی Cosmos است. این شبکه، رای‌‌دهنده، ضامن (Collators)، نامزد (Nominator) و فیشِر (Fisherman) دارد و آن‌‌ها ۴ سهام‌‌دار اصلی شبکه هستند. Polkadot رفتارهای بد را مجازات می‌‌کند.

رای‌‌دهندگان در Polkadot مشابه رای‌‌دهندگان در Cosmos و نامزدها همان نماینده‌‌ها هستند. دیاگرام زیر که از وایت پیپر Polkadot برداشت شده، تعامل هر سهام‌‌دار با یکدیگر را نشان می‌‌دهد.

تعامل‌‌پذیری بلاک چین: ‌‌Cosmos‌‌ و Polkadot

تعامل بین ۴ سهام‌‌دار شبکه‌‌ Polkadot

رای‌‌دهندگان ممکن است پایگاه داده‌‌ی هماهنگ‌‌شده‌‌ای نداشته باشند، زیرا حجم داده‌‌ها بسیار زیاد است. به همین خاطر، رای‌‌دهندگان، وظیفه‌‌ی ذخیره و اعتباردهی به بلوک‌‌های پاراچین جدید را به یک واسطه محول می‌‌کنند. نام این واسطه ضامن است. یک ضامن بلوک‌‌های معتبر پاراچین را می‌‌سازد و همه‌‌ی نودهای آن را ذخیره می‌‌کند. ضامن‌‌ها بلوک باز و با اثبات دانش صفر را اجرا کرده و به یک یا دو رای‌‌دهنده که باید یک پاراچین به ریلی چین ارائه دهند، منتقل می‌‌کنند. برای پاداش، کارمزد تراکنش‌‌ها را به ضامن‌‌ها و رای‌‌دهندگان می‌‌دهند.

فیشرها مثل شکارچیان استخدام شده‌اند که به دنبال پاداش‌‌های بزرگ هستند. تنها حضور آن‌ها، باعث می‌شود رفتارهای بد کمتری در شبکه رخ دهد، زیرا رای‌‌دهندگان و ضامن‌‌ها می‌‌دانند تنبیه خواهند شد، چراکه فیشرها می‌‌توانند اثبات هرگونه فعالیت غیر قانونی از جانب رای‌‌دهندگان و ضامن‌‌ها را مخابره کنند.

حاکمیت لایه‌‌های زیادی ندارد و اصلی‌‌ترین آن، توسط دات‌‌ها به رای گذاشته می‌‌شود. آن‌‌ها باید ۱۲ تا ۲۴ حساب برای رای‌‌دهی داشته باشند که مورد توجه سهام‌‌داران قرار نداشته‌اند. به این ترتیب رای‌‌دهندگان پایین‌‌تر هم به حساب می‌‌آیند و به Adaptive Quorum Biasing افزوده می‌‌شوند. این رای‌‌دهندگان معیارهای رای‌‌دهی را تغییر می‌‌دهند؛ برای مثال رای افرادی که دات‌‌ها را به مدت طولانی‌‌تری در اختیار داشته باشند، یا تیم‌‌های اپلیکیشن‌‌های غیر متمرکز که سابقه‌‌ی فعالیت زیادی در شبکه دارند، وزن بیشتری دارد. اما این‌‌ها فعلا در حد ایده هستند.

وضعیت فعلی راه‌‌اندازی مین نت (Mainnet)

مفهوم اولیه‌‌ی مین نت می‌‌تواند در مورد انتقال حالت و اعتباردهی بلوک‌‌ها مفید باشد. در تست نت، تنها تعداد محدودی دات قابل ارسال بود. مفهوم اولیه‌‌ی مین نت در زبان راست (Rust) نوشته شده و معماری آن در وب اسمبلی اجرا می‌‌شود.

تاریخ راه‌‌اندازی مین نت پاییز ۲۰۱۹ است.

توسعه‌‌دهندگان در Polkadot

سابستریت (Substrate)

سابستریت یک پشته تکنولوژی است که در آن، بلاک چین های مختلف ایجاد می‌‌شوند. عملکرد آن مشابه عملکرد Cosmos در Cosmos SDK است. شبکه‌‌ی Polkadot تحت حمایت سابستریت نوشته شده، همان طور که هاب Cosmos بر روی Cosmos SDK ساخته شده است. نگران شبکه‌‌سازی و اجماع نباشید، ما فعلا فقط به بلاک چین آن می‌‌پردازیم.

سابستریت در Rust نوشته شده ولی هسته‌‌ی ماشین حالت آن در وب اسمبلی نوشته شده است. می‌‌توانید از طریق کدهای کامپایل‌‌شده‌‌ی راست یا از طریق تفسیرگر وب اسمبلی، آن را اجرا کنید. این اجرا را در دیاگرام پایین مشاهده می‌‌کنید.

تعامل‌‌پذیری بلاک چین: ‌‌Cosmos‌‌ و Polkadot

اگر کد مشتری اصلی به‌‌روز باشد، قابلیت اجرا در وب اسمبلی را دارد. اما اگر این طور نباشد، باید از تفسیرگر زنجیره‌‌ای وب اسمبلی استفاده کنید ولی کمی سرعت کار کم می‌‌شود.

ساخت اپلیکیشن‌‌های غیر متمرکز در Polkadot

پاراچین با حمایت از قراردادهای هوشمند، ساخت اپلیکیش‌‌های غیر متمرکز را امکان‌‌پذیر می‌‌کند. ریلی چینِ Polkadot و هاب Cosmos، هیچ کدام از قراردادهای هوشمند حمایت نمی‌‌کنند ولی زنجیره‌‌های متصل به آن‌‌ها، می‌‌تواند از قراردادهای هوشمند حمایت کند.

مقایسه‌‌ Cosmos و Polkadot

بیایید مولفه‌‌های اصلی هر شبکه و برتری هر یک بر دیگری را بشناسیم. این بخش جذاب مقاله است، زیرا می‌‌توانید تفاوت‌‌ها را با هم مقایسه کنید و پیش خودتان تصمیم بگیرید که کدام یک موفق‌‌تر خواهد شد.

پروتکل‌‌های اجماع

هر دو برای اجماع PBFT از Tendermint استفاده می‌‌کنند ولی Polkadot می‌‌خواهد با کمک آئوراند، از اجماع هیبرید نیز استفاده کند. اجماع هیبرید سرعت بالاتری دارد ولی ممکن است بلوک‌‌ها بازگردانده شوند. هر دو روش باید بر روی شبکه‌‌های زنده امتحان شوند. هر دو پروتکل بسیار سریع‌‌تر از پروتکل‌‌های اثبات کار اتریوم یا بیت کوین هستند.

در وبسایت Polkadot آمده است که قرار است “اثبات اعتبار خوش‌‌بینانه (Optimistic BFT Proof of Authority)” راه‌‌اندازی شود، اما معلوم نیست منظور آن‌‌ها از این عبارت چیست. قبل از این، موسسه‌‌ی وب۳ عنوان کرد: “Polkadot قرار است باز و عمومی باشد و هیچ موسسه‌‌ی به خصوص یا اعتباری آن را حفظ نکند. از طراحی کلی Polkadot در وایت پیپر آن، اینطور به نظر می‌‌رسد که عامل اصلی برای به اجماع رسیدن، اثبات سهام با دات‌‌ها است. اگر اثبات اعتبار استفاده شود، نقش آن پررنگ نخواهد بود.

طراحی اثبات سهام و توکن

هر دوی آن‌‌ها برای سرمایه‌‌گذاری و حاکمیت، از توکن استفاده می‌‌کنند. هر کدام برای حفظ امنیت شبکه، از رای‌‌دهندگان و نماینده‌‌ها برای انتقال توکن‌‌ها به رای‌‌دهندگان استفاده می‌‌کنند. Polkadot به کمک پاراچین‌‌ها، ضامن‌‌ها و فیشرها را برای نظارت بر عاملان مخرب اضافه کرده است. هر دوی آن‌‌ها عاملان مخرب را مجازات می‌‌کنند و پارامترهای مجازات بر روی شبکه تست می‌‌شود. طراحی اثبات سهام Polkadot پیشرفته‌‌تر است و آن را پیچیده‌‌تر می‌‌کند.

مزیت Cosmos این است که همراه با مین نت ارائه می‌‌شوند و طراحی ساده‌‌ی آن‌‌ها ساخت و سامان‌‌دهی یک شبکه‌‌ی غیر متمرکز را آسان می‌‌کند. مزیت Polkadot این است که ۴ سهام‌‌دار دارد و این، شبکه را غیر متمرکز می‌‌کند. انتخاب استراتژی بهتر سخت است ولی زمان آن را مشخص می‌‌کند.

حاکمیت

Cosmos پروتکل حاکمیت پیچیده‌‌ای ندارد و تنها بر پایه‌‌ی رای‌‌دهندگان، نماینده‌‌ها و یک اساس‌‌نامه بنا شده است.

Polkadot با اضافه کردن Adaptive Quorum Biasing و شورای رای‌‌دهندگان برای رای‌‌گیری در مورد پیشنهادها، تاکید بیشتری بر حاکمیت دارد.

حاکمیت اثبات سهام تا کنون در بلاک چین های زنده تست نشده است و هر دو تیم، پیشنهادهایی برای تغییر حاکمیت در همان ابتدا، ارائه داده اند. هر دو طرح آن قدر ساده‌اند که می‌‌شود با آن‌‌ها، از طریق پیشرفت‌‌ها و تکرارهای کوچک، یک سیستم حاکمیت قوی‌‌تر ساخت. شروع با ساختار ساده و سپس پیچیده کردن آن، بهتر از اعمال مقررات سفت و سخت از همان ابتدا است.

شبکه‌‌ها به اندازه‌‌ای غیر متمرکز هستند که چند رای‌‌دهنده می‌‌توانند شبکه را کنترل کنند. به این ترتیب مشکلاتی که EOS و مین نت به آن دچار شده بودند (متمرکز شدن به دلیل محدودیت معرفی بلوک) در این دو حاکمیت وجود ندارد.

امنیت

Polkadot استخرهای امنیت مشترک بین پاراچین‌‌ها و ریلی چین برقرار می‌‌کند، ولی در Cosmos وظیفه‌‌ی امن نگاه داشتن شبکه‌‌ها بر عهده‌‌ی نواحی است. برای ساخت یک پاراچین جدید باید دات‌‌های زیادی جمع کنید تا بتوانید پاراچینِ خود را به شبکه‌‌ی Polkadot متصل کنید. در نتیجه، امنیت هر پاراچین به خود دات‌‌ها بستگی دارد. این یک مدل امنیت مشترک برای همه‌‌ی شبکه می‌‌سازد.

Cosmos می‌‌خواهد زون‌‌ها خودشان مدل‌‌های امنیتیشان را مدیریت کنند، به همین دلیل به آن‌‌ها نواحی شاهانه می‌‌گویند. هاب Cosmos برای تصمیم‌‌گیری در مورد اتصال نواحی به خود، از حاکمیت استفاده می‌‌کند. هر ناحیه و هر قطب، با روش امنیتی خودش تصمیم‌‌گیری می‌‌کند. به این ترتیب شبکه انعطاف‌‌پذیر می‌‌شود.

در هر صورت شما فقط باید با قطب یا ناحیه‌‌ مورد اعتمادتان توکن جابه‌‌جا کنید. یک ناحیه ممکن است بخواهد در آینده تراکنش‌‌ها را سانسور کند، پس باید به تاریخچه‌‌ هر ناحیه مراجعه کنید تا غیر متمرکز و قابل اعتماد بودن آن را تشخیص بدهید. این در مورد هر بلاک چینی صادق است و نمی‌‌خواهید بیت کوین‌‌هایتان را به بلاک چینی که تا به حال اسمش را هم نشنیده اید، بفرستید.

وقتی می‌‌خواهید انتقال IBC انجام دهید، باید به ناحیه‌‌ مبادله‌‌کننده‌‌ توکن خود اعتماد داشته باشید. اگر از طریق قطب، یک توکن از ناحیه‌‌ی A را به ناحیه‌‌ B بفرستید، باید به هر سه‌‌ این بلاک چین ها اعتماد داشته باشید.

مبادله‌‌ توکن‌‌ها بین بلاک چین ها نیز مثل مبادله‌‌ ارز در یک صرافی متمرکز، نیاز به اعتماد دارد. باید همان طور که به صرافی اعتماد دارید، به بلاک چین های مبدا و مقصد نیز اعتماد داشته باشید.

در نواحی شاهانه‌‌ی Cosmos، هر ناحیه‌‌ی متصل، برای خودش شبکه‌‌ی غیر متمرکز امنی درست کرده است. پس اگر هاب Cosmos 5 ناحیه‌‌ی کاملا فعال داشته باشد، و هر کدام ۱۰۰ رای‌‌دهنده داشته باشند، ۵۰۰ رای‌‌دهنده‌‌ی ناحیه خواهیم داشت. به این ترتیب یک مدل بسیار غیر متمرکزتر از Polkadot داریم.

در Polkadot، ۱۰۰ رای‌‌دهنده می‌‌تواند ریلی چین و ۵ پاراچین را امن نگه دارد ولی در شبکه‌‌ی Cosmos ما ۱۰۰ اعتباردهنده و ۵۰۰ اعتباردهنده‌‌ی ناحیه داریم. این نشان می‌‌دهد که در مدل Polkadot ساخت پاراچین‌‌های جدید آسان‌‌تر است اما از طرف دیگر، قدرت بیشتر در دست دارندگان دات است. Cosmos مدل امنیتی را غیر متمرکزتر می‌‌کند ولی پیاده‌‌سازی آن سخت‌‌تر است.

Cosmos قول داده است که کمی پس از راه‌‌اندازی خود، از مدل امنیت مشترک حمایت کند. این به توسعه‌‌دهندگان انعطاف‌‌پذیری بیشتری می‌‌بخشد، زیرا قبل از این، باید امنیت را در اتم‌‌های خود جست‌‌وجو می‌‌کردند. آن‌‌ها سعی می‌‌‌‌کنند از هر دو مدل استفاده کنند؛ یعنی، نواحی شاهانه را از طریق حاکمیت به شبکه اضافه کنند. این کار احتمال اتصال نواحی مخرب را بیشتر می‌‌کند ولی احتمال آن خیلی کم است.

ویژگی منحصر به فرد Polkadot این است که می‌‌تواند بدون نیاز به فورک، زمان پردازش خود را بروزرسانی کند. آن‌‌ها زمان پردازش وب اسمبلی را در زنجیره ذخیره می‌‌کنند. نودهایی که نسخه‌‌ی محلیِ مشتری خود را به‌‌روزرسانی نکرده‌اند، مجبور به استفاده از این زمان پردازش می‌‌شوند. این کار نیاز به هماهنگی خارج از زنجیره‌‌ی رای‌‌دهندگان برای بروزرسانی نرم‌‌افزارشان را کم می‌‌کند و با کاهش پتانسیل تجزیه‌‌ی زنجیره، امنیت افزایش می‌‌یابد.

سرعت و مقیاس پذیری

هر دو پروتکل اجماع، اجازه‌‌ی پردازش ۱۰۰ تراکنش در ثانیه را می‌‌دهد. این بستگی به تعداد نودها و پارامترهای موجود دارد. با اضافه شدن هر ناحیه یا پاراچین، تعداد تراکنش‌‌های قابل انجام در هر ثانیه افزایش می‌‌یابد و به عدد ۱۰۰۰ می‌‌رسد.

تعامل‌‌پذیری

هر شبکه برای اتصال به قطب مرکزی از چین ریلی‌‌ها استفاده می‌‌کند. هر دو برای اتصال به اتریوم مین نت از نواحی Peg/پل‌‌ها استفاده می‌‌کنند و می‌‌خواهند این اتصال را کوتاه کنند. اجرای نواحی و پاراچین‌‌های EVM در شبکه‌‌هایشان، ساده است. Cosmos اترمینت را بعد از ثبات مین نت، راه‌‌اندازی می‌‌کند و Polkadot نیز همین کار را می‌‌کند.

توسعه‌‌دهندگان

Cosmos SDK و Polkadot Substrate برای یک پلتفرم توسعه، دو ایده‌‌ی با محتوای یکسان هستند. با آن‌‌ها ساخت بلاک چین در شبکه آسان می‌‌شود. هر دو تیم می‌‌خواهند با توسعه‌‌دهندگان دوستانه رفتار کنند و پلتفرم‌‌های جدید را برای توسعه باز کنند. همان کاری که اتریوم با قراردادهای هوشمند کرد.

تفاوت توسعه در هر پلتفرم به تعهد Polkadot به وب اسمبلی و راست، و تعهد Cosmos به گولانگ بر می‌‌گردد.

Polkadot با حمایت از وب اسمبلی، آینده‌‌نگرانه عمل می‌‌کند. وب اسمبلی در گوگل، اپل، مایکروسافت و موزیلا حمایت می‌‌شود و احتمال اینکه در دهه‌‌های آینده همه جا به کار گرفته شود، بسیار زیاد است. راست قرار است یکی از زبان‌‌های اصلی برای وب اسمبلی باشد. با یک چشم‌‌انداز ۵ساله، Polkadot توسعه‌‌دهندگان طولانی‌‌مدت جذب می‌‌کند.

گاهی اوقات اولین بودن در بازار خیلی مهم است. بلاک چین های دیگری نیز برای نوشتن قراردادهای هوشمند در زبان‌‌های دیگر، به کار می‌‌روند ولی حساب‌‌های اتریوم، با ساخت یک اکوسیستم در سالیدیتی و EVM از همه‌‌ی قراردادهای هوشمند حمایت می‌‌کند.

Cosmos در بازار اولین است. اصلی‌‌ترین راه برای ارتقای Cosmos، استفاده از گولانگ در Cosmos SDK است. راه‌‌های دیگری مثل پیاده‌‌سازی جاوا اسکریپت برای ساخت بلاک چین در Lotion-JS) Tendermint) نیز وجود دارد. وبسایت Cosmos می‌‌گوید کدهای Lotion-JS از ممیزی امنیت عبور نکرده است. آن‌‌ها توصیه می‌‌کنند که برای داشتن امنیت، بهتر است از Cosmos SDK استفاده کنید.

در حال حاضر Cosmos از وب اسمبلی حمایتی نمی‌‌کند. البته امکان دارد به زودی گولانگ در وب اسمبلی به کار گرفته شود. همین حالا هم کارهایی انجام شده؛ ضمنا گولانگ در مقایسه با راست، یک زبان ساده برای یادگیری است.

راه‌‌اندازی مین نت

Cosmos در پاییز ۲۰۱۸ راه‌‌اندازی شده است. آن‌‌ها می‌‌گویند تا رسیدن به ثبات، تراکنش‌‌ها را متوقف خواهند کرد و تا امن شدن کامل آن، به صورت زنده کار نخواهد کرد.

Polkadot در پاییز ۲۰۱۹ اجرا می‌‌شود؛ یعنی Cosmos یک سال جلوتر از آن‌‌ها است.

Cosmos مزایایی دارد ولی اصلی‌‌ترین مزیت Polkadot کمک به شناسایی خطاهای Cosmos است.

خلاصه

سخت است بگوییم کدام شبکه موفق‌‌تر است ولی می‌‌توان گفت، هر کدام که توسعه‌‌دهندگان بیشتری را جذب کند، سریع‌‌تر رشد خواهد کرد و سهم بیشتری هم از بازار خواهد داشت.

اگر شما یک توسعه‌‌دهنده هستید و فکر می‌‌کنید Cosmos موفق است، باید گولانگ را یاد بگیرید. ولی اگر رقیب Cosmos را موفق می‌‌دانید، باید Rust و وب اسمبلی را یاد بگیرید. شما می‌‌توانید در هر زبان دیگری که به وب اسمبلی قابل تغییر باشد (مثل C یا C++)، پاراچین بنویسید.

در نهایت یکی از این دو بر دیگری چیره می‌‌شود ولی جالب است بدانید امکان دارد هر دوی آن‌‌ها دوام بیاورند و به هم متصل شوند. برای مثال، اگر هر دو شبکه نواحی Peg یا پل‌‌ها را در اتریوم مین نت بسازند، می‌‌توانید یک دات و اتم را با هم مبادله کنید. به این ترتیب این دو شبکه کاملا تعامل‌‌پذیر می‌‌شوند و شبکه‌‌ی عظیمی از بلاک چین ها ساخته می‌‌شود که در آن، همه‌‌ی توکن‌‌های اتریوم، همه‌‌ی پاراچین‌‌ها و همه‌‌ی نواحی با هم در ارتباطند. اتریوم پلاسما نیز به این شبکه متصل خواهد شد.

تاثیر شبکه، برای ساخت بلاک چین های تعامل‌‌پذیر توسطCosmos و Polkadot ، نجومی خواهد بود. اما ارزش این را دارد که پیشرفت هر دو شبکه را دنبال کرده و از موفقیت هردو حمایت کنیم.

منبع: https://medium.com/@davekaj/blockchain-interoperability-cosmos-vs-polkadot-48097d54d2e2

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.