تشخیص روند بلند مدت بیت کوین

از ابتدای ماه ژوئن تا کنون ، قیمت بیت کوین در حال نوسان بین دو خط روند نزولی بوده است. با این حال که انتظار می‌رود این الگو شکسته شود ، تا زمانی که قیمت بیت کوین به بالاتر از ۱۰۵۰۰ دلار نرسد همچنان نمی‌توانیم روند بلند مدت بازار بیت کوین را گاوی بدانیم.

0 1,135

مقاومت طولانی مدت قیمت بیت کوین

در دسامبر سال ۲۰۱۷ ، بیت کوین بیشترین قیمت تاریخ خود را تجربه کرد. از آن زمان تا کنون ، قیمت بیت کوین درگیر یک خط روند نزولی طولانی مدت شده است. در طول این مدت قیمت بیت کوین ۵ بار به این خط روند برخورد کرده اما از آن بالا تر نرفته است. آخرین بار این اتفاق در تاریخ ۱ ژوئن تکرار شد. به علاوه ، این خط روند یک مقاومت خیلی مشخص را در قیمت ۱۰۵۰۰ دلار نشان می‌دهد.

قیمت بیت کوین در این مدت سه بار به این حد رسیده ، اما موفق نشده از آن بالا­تر برود. علاوه بر این اندیکاتور هفتگی RSI نیز بعد از دو برخورد اخیر با خط روند ، یک واگرایی خرسی در بازار را نمایش می‌دهد.

اگر قرار بود یک کاهش شدید قیمت را تجربه کنیم ، این کاهش ممکن بود تا حد ۷۰۰۰ دلار نیز پیش برود چرا که برای مقادیر بالا تر از ۷۰۰۰ دلار حمایتی را مشاهده نمی‌کنیم . (سطح ۰.۵ نمودار فیبوناچی نیز معادل ۷۰۰۰ دلار را نمایش می‌دهد که نقطه شروع سیر کلی صعودی در ماه مارس بود) به عبارت دیگر ، می‌‎توانستیم شاهد یک سقوط قیمت وحشتناک شدید در قیمت بیت کوین باشیم.

معامله گر معروف @Davthewave شرایط را اینگونه توضیح می‌دهد:

نزولی شدن اندیکاتور MACD نیز مؤید آن است که مقاومت در حال غلبه بر حمایت است.

 

او سناریویی را مطرح کرده که طبق آن بیت کوین می­تواند تا قیمت ۶۹۹۴ دلار پایین بیاید. این نظریه تقریبا مشابه با همان وضعیت حمایت در سطح ۰.۵ نمودار فیبوناچی ذکر شده در بالاست.

دو خطی نزولی

در نمودار روزانه ، می‌توان مشاهده کرد که بیت کوین در حال معامله بین دو خط روند نزولی است و این روند از تاریخ یک ژوئن که قیمت بیت کوین یک افزایش نسبی را تجربه کرده تا به امروز ادامه دارد . روزی که ما در حال تهیه این مطلب بودیم ، بیت کوین دقیقا با قیمتی معادل حد مقاومت این دو خطی (با کمترین قیمت ممکن خود) معامله می‌شد.

علاوه بر روال معمول برای پیدایش یک روند صعودی بعد از یک روند نزولی طولانی مدت ، دلایل متعدد دیگری نیز وجود دارند که با استدلال بر آن ها می­توانیم نتیجه گیری کنیم قیمت بیت کوین از این سیر نزولی خلاص می‌شود. برای مثال اگر به نمودار شمعی قیمت بیت کوین در محدوده حمایت ۹۳۰۰ دلاری نگاه کنیم ، کندل های چکشی با سایه های پایین طولانی می­بینیم که نشان دهنده هجوم برای خرید بیت کوین و نشانه ای از تغییر روند می‌باشد.

اندیکاتور MA  (میانگین متحرک) نیز در یک بازه ۵۰ روزه حمایت از قیمت را نشان می­دهد . در هم شکسته شدن این الگو به احتمال زیاد باعث خواهد شد که قیمت به ناحیه مقاومت ۱۰۱۰۰ دلار برسد ؛ یعنی تقریبا بیشترین قیمتی که بیت کوین در خط روند فعلی می­تواند با آن معامله شود.

با این وجود ، تا زمانی که قیمت بیت کوین از حد مقاومت خط روند فعلی که در بالا مطرح شد (یعنی ۱۰۵۰۰ دلار) بالاتر نرود ، نمی‌توانیم ادعا کنیم که در روند بلند مدت بیت کوین تغییری ایجاد شده است.

در آخر می‌توانیم اینطور نتیجه گیری کنیم: با وجود اینکه خروج قیمت بیت کوین از الگوی فعلی خیلی دور از انتظار نیست ، ولی تا وقتی که قیمت بیت کوین در نمودار ها و جدول های هفتگی به بیشتر از ۱۰۵۰۰ دلار نرسد هنوز روند طولانی مدت قیمت بیت کوین گاوی شناخته نمی­شود.

منبع: https://beincrypto.com/

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.