تست نت نهایی اتریوم ۲.۰ در ۴ آگوست انجام می‌شود

زمان زیادی به راه اندازی تست نت نهایی اتریوم ۲.۰ باقی نمانده و می‌توان گفت تا این لحظه اتریوم ۲.۰ انتظارات را تا حد زیادی برآورده ساخته است. با نزدیک شدن به تاریخ عرضه نسخه دوم این پلتفرم، فشارها و انتظارات هم در حال اوج‌گیریست. اینکه آیا اتریوم ۲.۰ از امتحان نهایی سربلند بیرون خواهد آمد یا نه موضوعی است که در آینده‌ای نزدیک روشن خواهد شد.

2 110

تست نت (Testnet) عمومی و نهایی اتریوم ۲.۰ کمتر از دو هفته دیگر آغاز می‌شود. با اعلام تاریخ اولیه طرح تست ‌نت عمومی اتریوم ۲.۰ انتظار طولانی برای این روز رسانی کم کم به پایان می‌رسد.

دنی رایان (Danny Ryan) هماهنگ کننده عرضه این بروزرسانی، خبر آن را در شبکه اجتماعی دیسکورد (Discord) گروه مشورتی تست‌نت مطرح کرد:

بعد از مشورت با تیم‌های کلاینت، مقرر شد که راه‌اندازی بلاک جنسیس (بلاک نخستین) تست‌ نت مولتی کلاینت بعدی (پیکربندی مین‌نت شامل حداقل تعداد اعتبارسنج‌ها) در تاریخ ۴ اگوست انجام شود.

این توسعه دهنده اتریوم می گوید، احتمالاً جزییات بیشتری در روزهای آینده اعلام خواهد شد.

از زمان راه‌اندازی بلاک جنسیس بیکن چین (Beacon Chain) در ماه آوریل، فاز ۰ اتریوم ۲.۰ در تست نت های گوناگون اجرا شده است. فاز ۰ اولین مرحله در به روز رسانی گواه اثبات سهام (PoS) است که زمان زیادی منتظر آن بودیم و قرار است سرعت تراکنش‌ها را تا حد زیادی افزایش دهد.

به جای سیستم اثبات کار فعلی که لازمه آن ماینرها هستند، تأمین امنیت اتریوم ۲.۰ اینگونه است که کاربران برای داشتن نودی معتبر باید حداقل ۳۲ اتر سهام گذاری (staking) کنند.

سه ماه تست موفق

در ماه آوریل با استفاده از اندوخته اندک ۳.۲ اتر، بیکن چین با نام سفایر (Sapphire) تست نت اولیه خود را عملیاتی کرد. به دنبال این موفقیت تمام ۳۲ اتر نودها با تست نت توپاز (Topaz) در ماه می عملیاتی و پاداش‌های سهام گذاری عرضه شد.

تست نت اونیکس (Onyx) در ماه ژوئن آغاز شد و تا پایان ماه به حدود ۲۰۰۰۰ اعتبارسنج فعال رسید. در پایان آلتونا (Altona) تست نت چند کلاینتی را برای راه اندازی فاز ۰ در اوایل جولای هماهنگ کرد تا قبل از تست نت عمومی از ثبات آن اطمینان حاصل شود.

اغلب تست‌های پیشین را پریزماتیک لبز (Prysmatic Labs) انجام داده است. Prysm به عنوان کلاینت اتریوم ۲.۰ در هفته گذشته، چالش بازرسی امنیتی شرکت کوانتستمپ (Quantstamp) در خصوص امنیت بلاک چین را با موفقیت پشت سر گذاشت. در پایان هفته، پریزماتیک با انتشار پستی در وبلاگ خود تأیید کرد که توسعه‌دهندگان این شرکت، به عرضه تست نت عمومی نهایی و مولتی کلاینت «بسیار نزدیک» هستند.

فشار بر شبکه

اتریوم اخیراً به دلیل افزایش ناگهانی عرضه استیبل کوین ها و رونق DeFi تحت فشار بوده است. همچنین کارمزد گس و هزینه‌های شبکه رشد سرسام آوری داشته و این پلتفرم را در معرض انتقاد قرار داده است.

در این فاصله، راهکارهای مقیاس‌پذیری لایه دوم می‌تواند این مشکل را تعدیل کرده و قیمت گس را به سطحی قابل قبول بازگرداند. به هر حال در بلند مدت همه چیز به اتریوم ۲.۰ بستگی خواهد داشت.

منبع: cointelegraph.com

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

2 نظر
  1. […] تست نت نهایی اتریوم ۲.۰ در ۴ آگوست انجام می‌شود اولین بار در فینمگ – مجله مالی اقتصادی. پدیدار […]

  2. […] تست نت نهایی اتریوم ۲.۰ در ۴ آگوست انجام می‌شود اولین بار در فینمگ – مجله مالی اقتصادی. پدیدار […]