ترون ۴.۰ امروز راه اندازی خواهد شد اما درباره ترون ۲.۰ و ۳.۰ چه می‌دانیم؟

بنیاد ترون با راه‌اندازی ترون ۴.۰ ، در حال ورود به فاز جدیدی از مراحل توسعه بلاک چین خود است. ترون چند هفته قبل با الگوریتم اجماع اودیسی (Odyssey) خود خداحافظی و به جای آن الگوریتم گریت ووییج (Great Voyage) را جایگزین نموده است. طبق بیانیه رسمی ترون، ظهور Great Voyage به نقطه عطفی در تاریخ پیشرفت‌های این پروژه تبدیل خواهد شد.

0 119

بنیاد ترون با راه‌اندازی ترون ۴.۰ ، در حال ورود به فاز جدیدی از مراحل توسعه بلاک چین خود است. ترون چند هفته قبل با الگوریتم اجماع اودیسی (Odyssey) خود خداحافظی و به جای آن الگوریتم گریت ووییج (Great Voyage) را جایگزین نموده است. همچنین قرار است در پایان ماه، ترون جشن دومین سالگرد «روز استقلال» خود از بلاک چین اتریوم را برگزار می­کند.

روز استقلال ترون

۲۵ ژوئن روزی بسیار مهم برای همه طرفداران ترون (TRONICS) است. بنیاد ترون پس از ماه‌ها آماده‌سازی، سرانجام شبکه اصلی خود را در سال ۲۰۱۸ راه‌اندازی کرده و دردسرهای جابجایی مداوم دارایی‌های کاربران بین بلاک چین اتریوم و بلاک چین خودشان (ترون) را پایان بخشید. اکنون این روز را با نام «روز استقلال ترون» می­شناسند.

جاستین سان (Justin Sun) مدیر عامل و بنیان‌گذار پروژه ترون در تاریخ ۲۵ ژوئن ۲۰۱۸ چنین یادداشتی را منتشر کرد:

امروز با افتخار اعلام می­کنم طراحی و توسعه شبکه اصلی ترون اودیسی ۲.۰ تکمیل شده و تمامی موارد بر روی گیت هاب به ثبت رسیده‌اند. از امروز کاربران ترون می­توانند شبکه اصلی و رسمی اودیسی ۲.۰ ترون را از صفحه گیت هاب ترون دانلود و اجرا کنند.

در این بیانیه ادعا شد که ترون اودیسی ۲.۰ به ۲۱۵۳ مورد از تعهدات خود عمل کرده است؛ همچنین ۵۴۷ فورک از بلاک چین ترون را ادغام، ۱۵ نسخه تکرار شونده از نرم افزار را منتشر و ۱۰۲ قابلیت جدید را به این شبکه افزوده است.

پس از اودیسی ۲.۰ ، شبکه ترون چندین بار بروزرسانی شد؛ از جمله مهمترین بروزرسانی‌ها، اودیسی ۳.۰ بود که ترون را برای رقابت مستقیم با اتریوم آماده کرد. راه اندازی رسمی ماشین مجازی ترون (TVM) در این آپدیت، ابزار لازم برای ایجاد نرم افزارهای غیرمتمرکز و اجرای قراردادهای هوشمند در شبکه را در دسترس توسعه دهندگان قرار داد.

طبیعتاً در هر یک از این آپدیت‌ها تلاش شد تا عملکرد قابلیت‌های اصلی بهبود داده شود. این بهبود را می­توان در تسهیل توسعه اپلیکیشن های غیرمتمرکز (dApps) و ارتقای سطح امنیت شبکه مشاهده کرد. برای مثال یکسال بعد با انتشار اودیسی ۳.۶ توسعه دهندگان قادر بودند تا دپ ها را هم بر روی پروتکل ترون و هم بر روی ماشین مجازی ترون بسازند.

بدرود اودیسی ، درود بر گریت وُیِج

اگرچه شبکه ترون تجربه بروزرسانی های زیادی در دو سال گذشته داشته است، اما در حال حاضر مشغول آماده سازی ترون ۴ است که طبق برنامه باید (امروز) در تاریخ ۷ جولای اجرا شود. طبق بیانیه رسمی ترون، ظهور Great Voyage به نقطه عطفی در تاریخ پیشرفت‌های این پروژه تبدیل خواهد شد.

توضیحات بیشتر ترون برای تازه واردان دنیای کریپتو

برای افراد تازه‌کاری که با شبکه ترون آشنایی ندارند، لازم به ذکر است که بنیاد ترون «اولین پروتکل قراردادهای هوشمند مبتنی بر حریم خصوصی را طراحی کرده است که توسط یک ماشین مجازی پشتیبانی می­شود.» نام این پروتکل TRONZ است که بنیاد ترون آن را اینگونه توصیف می‌کند:

این پروتکل در حال حاضر امن‌ترین، پربارترین و کم مصرف ترین (از لحاظ انرژی) پروتکل حریم خصوصی است.

این شرکت همچنین در بروزرسانی دیگری، مکانیزم اجماع TPOS را معرفی کرد که «تلفیقی از مزایای DPos و PBFT بوده و در نتیجه قادر است زمان تایید بلاک‌ها را از ۵۷ ثانیه به ۳ ثانیه کاهش ­دهد.»

بروزرسانی گریت وُیِج نیز پروتکل جدید میان زنجیره ای TICP که «مقدمه ای بر دوران معاملات میان زنجیره‌ای در اکوسیستم ترون است» را به کاربران معرفی کرد. زمانی که ترون ۴.۰ منتشر شود، ۳ زنجیره عمومی در دسترس خواهند بود تا توسعه دهندگان این شبکه در سراسر جهان را به یکدیگر متصل کنند.»

(توضیح مترجم: میان زنجیره‌ای (cross-chain) اصطلاحیست که به قابلیت ارتباط مستقیم میان دو یا چند بلاک چین مستقل، اطلاق می‌گردد.)

این بیانیه در انتها خبر از توسعه موفق یک مؤسسه مالی و ارائه دهنده راهکارهای بلاک چینی می‌دهد. افراد قادر خواهند بود تا «نسبت به نیاز خود از نرم‌افزارهای بلاکچینی سفارشی سازی شده استفاده کنند. این راهکارها زمان و هزینه اجرای پروژه‌ها را به شکل قابل ملاحظه‌ای کاهش داده و همچنین استفاده آسان از سیستم‌های بلاکچینی جدید را ممکن می‌سازند.»

این شرکت با راه‌اندازی ترون ۴.۰ در نظر دارد تغییرات ویژه‌ای را پیاده‎سازی کرده و از یک پروژه (صرفاً) بلاکچینی، به «پیشرو صنعت بلاک چین» تبدیل گردد. بروزرسانی Great Voyage ترون را در دستیابی به مأموریت بنیادی خود یعنی «تمرکززدایی از اینترنت» یاری خواهد کرد.

منبع : cryptopotato.com

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.