ترندهای فناوری بیت کوین در سال ۲۰۱۸ (قسمت دوم)

در حالی که قیمت‌های سرسام‌آور سال ۲۰۱۷ hodl را به ادبیات عموم وارد کرد،‌ سال ۲۰۱۸ سالی بود که buidl در صنعت کریپتو به ترند تبدیل شد و بیت کوین هم از آن مستثنی نبود. همانطور که پیش‌بینی شده بود، پیشرفت فناوری بیت کوین در سال ۲۰۱۸ تسریع شد. توسعه‌دهندگان و کارآفرینان از سرتاسر دنیا برای بهبود بیت کوین به کارگیری SegWit را گسترش دادند، شبکه لایتنینگ را ارائه کردند، راه‌کارهای حریم شخصی عرضه کردند، سایدچین‌ها را تحقق بخشیدند و راهکار امضای Schnorr را پیش‌بردند، تنها یک سال پیش هیچ یک از این فناوری‌ها عرضه نشده بودند. قسمت دوم از این مقاله به پیشرفت این سه فناوری می‌پردازد.

0 83

در قسمت دوم: حریم شخصی،‌ سایدچین‌ها و امضاهای Schnorr.

راهکارهای حریم شخصی

دو مورد از خوش‌آتیه‌ترین راهکارهای حریم شخصی که در سال‌های اخیر عرضه شدند، TumbleBit و ZeroLink، هر دو در ابتدای امسال در شرف عرضه قرار داشتند.

TumbleBit یک پروتکل اختلاط سکه است که اولین بار در سال ۲۰۱۶ توسط یک تیم تحقیقاتی آکادمیک به رهبری اتان هایلمن (Ethan Heilman) از دانشگاه بوستون ارائه شد. TumbleBit از یک میکسر (متمرکز) برای تولید کانال‌های پرداخت خارج از زنجیره بین چند شرکت‌کننده استفاده می‌کند. در نهایت هرکس سکه دیگری را در اختیار خواهد داشت و سرنخ تراکنش از میان خواهد رفت. حقه‌های هوشمندانه رمزنگاری اطمینان حاصل می‌کنند که حتی خود فرد میکسر نیز نمی‌تواند بین کاربران و تراکنش‌های آن‌ها ارتباطی را حدس بزند.

نیکلاس دوریر (Nicolas Dorier) توسعه‌دهنده NBitcoin که از این امکان هیجان‌زده شده بود و توسعه‌دهنده بیت کوین آدام فیکسور (Ádám Ficsór) (و دیگران) راه زیادی را برای پیاده‌سازی این راهکار در این دو سال پس از ارائه آن پیموده‌اند. در اوایل سال ۲۰۱۷، استراتیس، شرکت صاحب بستر و توکن استراتیس، حتی فیکسور را استخدام کرد تا این فناوری را در کیف پول Breeze پیاده کند، که آن هم از بیت کوین پشتیبانی می‌کند.

اما، در ژوئیه ۲۰۱۸، فیسکو در مورد پتانسیل TumbleBit برای استفاده حقیقی دچار شک شده بود. این راهکار برای هر نوبت اختلاط به تعداد نسبتا زیادی از تراکنش‌های روی زنجیره نیاز دارد، که استفاده از آن را طاقت‌فرسا و گران می‌کند.

فیسکور در آن زمان در یک پست وبلاگی نوشت:

فکر نمی‌کنم و نمی‌کردم که هیچ کس به اندازه من، در این فضای کارمزدهای بالای بیت کوین که در آن به ناچار به جلو حرکت می‌کنیم، به اقتصادیات Classic Tumbler از TumbleBit فکر کرده باشد.» «اگر بخواهم صادقانه بگویم، پس از آن که این را نوشتم، سرخورده شده‌ام

فیکسور و استراتیس پروژه را تکمیل نکردند. پس از سال‌ها انتظار شدید، TumbleBit بالاخره در ماه اوت این ماه در کیف‌پول Breeze عرضه شد. اما در آن زمان به نظر می‌رسید که بیشتر شور و هیجان پیرامون این پروژه از بین رفته باشد. TumbleBit کیف پول Breeze برای بسیاری نادیده باقی‌ماند، و به همین دلیل، آمار استفاده از آن احتمالا پایین است.

در عوض، تلاش برای تحقق یک بیت کوین خصوصی‌تر به سایر راهکارهای حریم شخصی منتقل شد. ZeroLink بر مبنای «Chaumian CoinJoin» توسط یکی توسعه‌دهندگان بیت کوین به نام گرگوری ماکسول در سال ۲۰۱۳ پیشنهاد شد، ZeroLink یک بستر حریم خصوصی است که برای اولین بار در اوت ۲۰۱۷ توسط همان آدام فیکسور معرفی شد.

ZeroLink به چند عضو امکان می‌دهد تا سکه‌های خود را در یک تراکنش بزرگ مخلوط کنند که سکه‌های همه شرکت‌کنندگان را بین آن‌ها جابجا می‌کند. این سیستم الزامات (سرور مرکزی) و مزایای (از بین بردن سرنخ تراکنش) مشابهی مانند TumbleBit دارد، اما فیکسور باور دارد که معایب این سیستم کمتر هستند، بیشتر از این جهت که ZeroLink تراکنش‌های روی زنجیره کمتری نیاز دارد.

برای تحقق ZeroLink، فیکسور شرکت خود به نام zkSNACKs را امسال راه‌اندازی کرد که بر حریم خصوصی بیت کوین تمرکز دارد، او اولین بار به طور عمومی ماه ژوئیه در لیسبون و در کنفرانس Building on Bitcoin در مورد شرکت خود صحبت کرد.

محصول پرچمدار zkSNACKs یعنی Wasabi Wallet همان پروژه «کیف پول مخفی» او است، یک کیف پول دسکتاپ با ویژگی‌های مربوط به حریم شخصی بیشتر که بر مبنای چارچوب ZeroLink ساخته شده است. در کنار Chaumian CoinJoin این سیستم به طور مثال شامل ویژگی‌هایی مانند فیلترینگ بلاک در از سمت کلاینت است: یک راهکار برای افزایش حریم خصوصی برای کلاینت‌های سبک که کل بلاکچین بیت کوین را دانلود نمی‌کنند.

Wasabi Wallet برای اولین‌بار در ۳۱ اکتبر امسال و در دهمین سالگرد تولد وایت‌پیپر بیت کوین عرضه شد. Wasabi Wallet با وجود اینکه بسیار با به کارگیری انبوه فاصله دارد، اما برای بسیاری از افرادی که حریم خصوصی دغدغه اصلی آن‌ها است به گزینه اصلی بدل شده است. بر اساس آمار GitHub، این کیف پول طی چند ماه اول عرضه خود هزاران بار دانلود شده است. و به گفته وبسایت Wasabi Wallet، تاکنون بیش از دو هزار سکه را مخلوط کرده است.

فیکسور به مجله گفت:

صادقانه بگویم، رشد کاربران و فعالیت رسانه‌های مجازی مرا شگفت‌زده کرده است. اگر این روند ادامه پیدا کند بالاخره می‌توانیم در مورد راهکارهای حریم شخصی مبتنی بر نقدینگی صحبت کنیم،‌ که به عنوان مثال امکان ارسال مستقیم را از طریق اختلاط ایجاد می‌کند». «دوران هیجان‌انگیزی است

چارچوب ZeroLink به عنوان استانداردی توسط سایر کیف پول‌ها نیز به کار گرفته می‌شود. کیف پول جدید (و تاکنون ناشناخته) Bob Wallet که در ماه مارس اعلام کرد که در حال توسعه پیاده‌سازی ZeroLink است در ماه اوت، کیف پول حریم‌خصوصی محور Samourai اعلام کرد که یک پیاده‌سازی ZeroLink به نام Whirlpool عرضه می‌کند. کیف پول Breeze استراتیس نیز در ابتدا از خود علاقه نشان داد.

علاوه بر TumbleBit و Breeze، راهکارهای حریم شخصی بیشتری امسال عرضه شدند و تعداد بیشتری نیز در دست توسعه هستند.

ساید‌چین‌ها

سایدچین (sidechain) یکی از فناوری‌هایی است که سال‌هاست مورد انتظار است. سایدچین‌ها بلاکچین‌های جایگزین هستند که به بیت کوین متصل (peg) شده‌اند. این به کاربران اجازه می‌دهد تا بیت کوین‌ها را در بلاکچین‌ها «جابجا» کنند تا امکان استفاده از قوانین عملیاتی مختلف وجود داشته باشد،‌ مثل فراهم آوردن امکان زمان‌های تایید سریع‌تر یا حریم خصوصی بهتر. به طور خلاصه، سایدچین‌ها همه مزایای فنی آلتکوین‌ها را دارا هستند و در عین حال محدودیت ۲۱ میلیون سکه‌ای بیت کوین را نیز حفظ می‌کنند.

Liquid

شرکت Blockstream ابتدا در سال ۲۰۱۴ حول مفهوم سایدچین‌ها ساید تاسیس شد و از آن زمان حوزه فعالیت خود را گسترش داده است. از سال ۲۰۱۶، این شرکت بر روی یک پروژه سایدچین متن باز به نام «Elements» کار می‌کند که قابلیت‌های این فناوری را نمایش می‌دهد. اما اولین پروژه تجاری سایدچین این شرکت Liquid است که در سال ۲۰۱۵ معرفی شد.

Liquid طراحی شده است تا مسیر پرداختی بین صرافی‌ها و سایر ارائه کنندگان خدمات ایجاد کند و به معامله‌گران اجازه دهد تا به شکلی سریع و خصوصی وجوه را جابجا کرده و از فرصت‌های آربیتراژ استفاده کنند. این امر از پراکنده شدن بین صرافی‌ها جلوگیری کرده و نقدینگی صنعت را افزایش می‌دهد. امنیت سکه‌ها و تراکنش‌های سایدچین توسط تعدادی از صرافی‌های و ارائه کنندگان خدمات تعیین می‌شود. به این سیستم «سایدچین متحد» گفته می‌شود. آن‌ها نگهبانانی هستند که وجوه را از بلاکچین بیت کوین به سایدچین و بالعکس انتقال می‌دهند.

در اکتبر سال قبل این شرکت Liquid را با توکن متصل به بیت کوین خود یعنی L-BTC عرضه کرد. یک ماه بعد، نودها، کیف‌پول و یک مرورگر بلاک به عموم معرفی شدند. امنیت Liquid از طرف برخی از معروف‌ترین شرکت‌های این صنعت شامل Bitfinex، BitMEX، Xapo، Unocoin، Bitsoو تعدادی شرکت دیگر تامین می‌شود. صرافی ایتالیایی بیت کوین به نام The Rock Trading تقریبا بلافاصله پس از عرضه سایدچین رمپ‌های ورودی و خروجی Liquid را عرضه کرده و در اواخر ماه نوامبر، مدیر عامل اجرایی Bitfinex پائولو آردونیو (Paolo Ardoino) نیز اشاره کرد که پشتیبانی از Liquid به زودی آغاز می‌شود.

بر اساس آمارهای موجود، استفاده از Liquid هنوز کم است. در زمان نگارش این مقاله حدود ۲۵ بیت کوین در این سیستم قرار دارد که نیازمند ۷۵ تراکنش هستند. این سایدچین در کل حدود ۳٬۴۰۰ تراکنش پردازش کرده است که معادل کمتر از یک دوجین تراکنش بر ساعت است. اما این فناوری که انتظار زیادی برای آن می‌رفت، عرضه شده است و در حال رشد است.

مدیر اجرایی Blockstream سامسون ماو (Samson Mow) می‌گوید: «شروع خوبی است». «ما به تازگی کلاینت را عرضه کرده‌ایم، اوضاع طبق انتظارات پیش می‌رود. هر چه صرافی‌های بیشتری این سیستم را در اختیار کاربرانشان قرار دهند، ترافیک بیشتری را شاهد خواهیم بود.»

RSK

یک سایدچین متحد دیگر RSK و توکن متصل به بیت کوین آن R-BTC است. RSK طوری طراحی شده است تا مشابه اتریوم از قراردادهای هوشمند با تورینگ کامل پشتیبانی کند. مانند Liquid،‌ امنیت سکه‌ها در RSK توسط گروهی از شرکت‌های تثبیت شده بیت کوینی تامین می‌شوند. اما بر خلاف Liquid، استخراج این سکه به صورت دوگانه با بیت کوین انجام می‌شود، یعنی ماینرهای بیت کوین از توان هش خود برای تولید بلاک‌ها و تایید تراکنش‌ها استفاده می‌کنند.

سرجیو لرنر (Sergio Lerner)، یکی از بنیان‌گذاران و دانشمند ارشد RSK Labs، شرکتی که پیاده‌سازی مرجع RSK را ساخته و نگهداری می‌کند گفت: «این ایده «دو کاناله» منجر به امنیت بسیار قوی می‌گردد چرا که هیچ گروهی بیش از حد قدرت نداشته و هر گروه مسئولیت خاصی دارد». «ومانند بیت کوین، در نهایت کاربران بستر سرنوشت پروتکل را در دست دارند.»

در ماه ژانویه، بلاک جنسیس استخراج شده و RSK به طور رسمی راه‌اندازی شد. همان ابتدا اعلام شد که شرکت‌هایی مانند Bitstamp، Bitfinex، Bitpay، Xapoو BitGo در این اتحادیه حضور دارند، البته RSK افشا نکرده است که دقیقا کدام شرکت‌ها اکنون در اتحادیه هستند. (یک اعلامیه مشترک به زودی صادر خواهد شد.) RSK همچنین تعدادی از بزرگ‌ترین استخرهای استخراج بیت کوین را جذب کرده است. BTC.com، AntPool، Slush Pool و F2pool در حال استخراج دوگانه سایدچین هستند که بیش از ۵۰ درصد توان هش بیت کوین را تشکیل می‌دهند. توکن R-BTC در صرافی‌هایی مانند Bitfinex و Huobi در دسترس است و بستر RSK خود نیز بسیار بهبود یافته است. به گفته لرنر: طی سال ۲۰۱۸، ۹ به روزرسانی برای RSK عرضه شد و از نسخه ۰٫۴٫۰ به نسخه فعلی ۰٫۵٫۳ رسید.

از آن مهم‌تر، به گفته RSK Labs، در حال حاضر ۵۰ پروژه مشغول کار بر روی سایدچین RSK هستند که RSK Labs آن‌ها را پیگیری می‌کند، البته قطعا بیشتر این پروژه‌ها در مراحل بسیار ابتدایی توسعه هستند.

برخی از پروژه‌های شایان توجه RSK متعلق به خود RSK Labs و RIF Labs هستند، شرکتی که در ماه نوامبر RSK Labs را خرید. این پروژه‌ها شامل شبکه کانال پرداخت‌های لایتنینگ‌مانندی به نام Lumino است (که با وجود این که طراحی آن متفاوت است، می‌توان آن را به شبکه لایتنینگ اصلی بیت کوین متصل کرد). RSK Labs در حال حاضر پروژه RIF OS را راه‌اندازی کرده است، که مجموعه‌ای از پروتکل‌ها و کتابخانه‌های متن باز است که ابتدا بر روی RSK اجرا خواهد شد و شامل شبکه پرداخت، ذخیره همتا به همتا، تبدیل نام و غیره می‌گردد.

لرنر به مجله بیت کوین گفت: «جامعه RSK به خصوص در آمریکای لاتین و آسیا در حال رشد است، و در چند ماه اخیر شاهد شدت گرفتن عرضه راهکارها رو روی RSK از سوی شرکت‌ها بوده‌ایم.» به علاوه، در سال ۲۰۱۸ بیش از ۱۰۰ جلسه و کنفرانس RSK در سرتاسر دنیا وجود داشت. RSK Labs همچین برای پیگیری رشد اکوسیستم یک برنامه سفیر دارد. در حال حاضر بیش از ۲۰۰ سفیر مجاز وجود دارند و بیش از ۱۰۰۰ نفر نیز در فرآیند تایید قرار دارند.

درایوچین‌ها

درنهایت، یک نسخه آزمایشی از درایوچین، محصولی از پژوهشگر Tierion پاور اشتورک (Paul Sztorc)‌ (سابقا Bloq)، در سپتامبر عرضه شد. مدل سایدچین درایوچین متحد نیست، اما امنیت آن به طور کامل توسط ماینرها تامین می‌گردد. با استفاده از توان هش موجود آن‌ها (در کنار تدابیر امنیتی فنی برای محدود کردن ریسک)، ماینرها هم نگهبان سایدچین‌ها بوده و هم تراکنش‌های آن را تایید می‌کنند.

این سیستم بیشتر یک مفهوم است تا یک طرح سایدچین خاص، و اشتورک امیدوار است که در آینده بیت کوین گستره متنوعی از درایوچین‌ها وجود داشته باشد تا بتوان از بسیاری ویژگی‌هایی که اکنون توسط آلت‌کوین‌ها به کار گرفته شده نسخه‌برداری کرد. اولین درایوچین می‌تواند یک سایدچین «بلاک بزرگ» برای تراکنش‌های سریع و ارزان باشد، در حالی که علاقه شخصی اشتورک همواره استفاده از یک سایدچین بازار پیش‌بینی بوده است.

اشتورک می‌گوید: از لحاظ توسعه، پروژه درایوچین امسال پیشرفت مستمری داشت.

«اکنون در نسخه ۱۲ هستیم، و نسخه ۱۳ نیز به پایان رسیده و بهبودهای بسیاری به همراه دارد. بسیار از باگ‌ها در حال رفع شدن هستند. اکنون به دنبال آن هستیم که نرم‌افزاری بی‌نقص بسازیم.»

اما درایوچین‌ها به منظور سازگار بودن نیازمند یک ارتقاء سافت فورک در پروتکل پایه بیت کوین هستند. چنین ارتقائی یک سال قبل در لیست ایمیل توسعه بیت کوین مطرح شد و یک پیشنهاد رسمی بهبود بیت کوین (BIP301) توسط اشتورک در اوایل سال ۲۰۱۸ ارائه شد.

اما اشتورک شک دارد که چنین سافت‌فورکی توسط Bitcoin Core پذیرفته شود (نرم‌افزار بیت کوین که همواره سافت فورک‌ها از طریق آن فعال شده‌اند).

او گفت:

به این که بتوانم مسئولین Core را برای ادغام آن ترغیب کنم خوشبین نیستم» و شک دارم که حتی اگر ادغام شود، ماینرها آن را فعال کنند. سال‌ها است که سافت‌فورکی نبوده است که از سوی ماینرها فعال شود، خصوصا پس از SegWit چنین اتفاقی نیفتاده است. قبلا این اتفاق هر از چند ماه رخ می‌داد

با وجود این که اشتورک هنوز ترجیح می‌دهد که BIP درایوچین توسط Bitcoin Core به‌کار گرفته شود، گزینه‌های دیگری را نیز برای خود در نظر دارد. این گزینه‌ها شامل فعال‌سازی سافت‌فورک بدون کمک ‌Bitcoin Core یا پیاده‌سازی درایوچین‌ها در بیت‌کوین کش است.

در نهایت،‌ اشتورک شاید حتی یک فورک‌کوین جدید راه‌اندازی کند و عملکرد درایوچین را در آن فعال کند.

او می‌گوید: «حس کلی آن مانند مونرو یا بیت‌کوین کش خواهد بود.» «یک پروژه متفاوت».

پیشنهاد امضای Schnorr

طرح امضای Schnorr توسط بسیاری از رمزنگاران بهترین انگاشته می‌شد. صفات ریاضی آن سطح بالایی از صحت را ارائه می‌دهند، از شکل‌پذیری رنج نمی‌برد، تایید آن نسبتا سریع انجام می‌رود و در مورد بیت کوین،‌ ویژگی‌های جدید و جالبی را ارائه خواهد کرد. به همین دلیل، امضاهای Schnorr برای مدت طولانی از درخواست‌های اصلی جامعه فنی بیت کوین بوده است.

با وجود این که SegWit ادغام Schnorr در بیت کوین را تسهیل کرد، این امر هنوز کار زیادی باقی‌مانده است. در ابتدای سال ۲۰۱۸، انتظار نمی‌رفت که این پروژه تا پایان سال تکمیل شود. اما پیشرفت خوبی انجام شد.

در ماه ژوئیه، توسعه‌دهنده Blockstream و Bitcoin Core پیتر ویولی (Pieter Wuille) در فهرست ایمیل توسعه بیت کوین یک BIP اولیه پیشنهاد داد که در آن از نظرات مشارکت‌کنندگان در Bitcoin Core مانند جانسون لو (Johnson Lau)، گئورگی ماکسول، جوناس نیک (Jonas Nick)، اندرو پولسترا (Andrew Poelstra)، تیم رافینگ (Tim Ruffing)، راستی راسل (Rusty Russell) و آنتونی تاونز (Anthony Towns) استفاده شده بود.

اما وویلی به مجله بیت کوین گفت: پیشنهاد Schnorr تنها شروع ماجرا بود. BIPهای بسیاری به عنوان بخشی از پروژه Schnorr ارائه خواهند شد.

وویلی شرح داد «پیشنهاد Schnorr خود الگوریتم امضا را تعریف می‌کند.» یک BIP دیگر برای ادغام آن در بیت کوین ارائه خواهد شد. قدم بعدی تکمیل جزئیات است؛ فاصله زیادی با BIPهای بیشتر نداریم.»

آنتونی تاونز، توسعه‌دهنده Bitcoin Core برای Xapo و یکی از مشارکت‌کنندگان در پیشنهاد Schnorr وویلی هفته گذشته ایمیلی به لیست ایمیل توسعه بیت کوین ارسال کرد و در آن برخی از تغییرات اضافی موردنیاز برای تحقق Schnorr در بیت کوین را تشریح کرد. این تغییرات شامل پرچم‌های sighash هستند، که بحث در مورد آن‌ها از ماه نوامبر گذشته در همین لیست ایمیل در جریان بوده است.

نکته جالب این است که وویلی و سایر مشارکت‌کنندگان در Bitcoin Core اکنون بر روی پیشنهادی برای پیاده‌سازی Bitcoin Core در کنار یک ارتقا فنی بزرگ دیگر کار می‌کنند: Taproot.

Taproot اولین بار در ماه ژانویه امسال توسط توسعه‌دهنده Bitcoin Core گئورگی ماکسول ارائه شد (وی همچنین در پیشنهاد Schnorr وویلی هم مشارکت کرده بود). Taproot که از برخی از روش‌های Schnorr استفاده می‌کند، می‌تواند راهکاری مانند MAST را تحقق بخشد: به کاربران امکان خواهد داد تا نوعی قرارداد هوشمند ایجاد کنند که برای داده‌ها بهینه شده است، اما جالب اینجا است که در شرایط عادی، این قراردادهای هوشمند از پرداخت‌های عادی قابل تمییز نیستند.

به عنوان مثال Taproot به کاربران اجازه می‌دهد تا کانال‌های لایتنینگ را باز کرده و ببندند، یا پرداخت‌هایی انجام دهند که نیازمند همکاری بین چند کاربر است، یا انواع مشخصی از شرط‌های مبتنی بر پروتکل ببندند بدون آن که افرادی غیر از شرکت‌کنندگان متوجه شود که چه اتفاقی در جریان است و این برای حریم خصوصی مزیتی بزرگ است.

وویلی می‌گوید که احتمالا پیاده‌سازی اولیه Schnorr وابسته به توانایی‌هایی الگوریتم امضا خواهد بود. بسیاری از این ویژگی‌های پیچیده بعدا افزوده خواهند شد.

«امضاها با بسیاری از بخش‌های پروتکل که نیازمند رسیدگی هستند تعامل دارند، پس منطقی‌تر به نظر می‌رسد که ابتدا Taproot و Schnorr ادغام شوند. وویلی شرح داد «این امر مزایای زیادی را به همراه خواهد داشت. مزایایی مانند تایید بیشتر مخارج توسط یک امضا و بدون نیاز به افشای یک اسکریپت.» «زمانی که Schnorr را در بیت کوین پیاده کنیم، کیف‌پول‌ها قابلیت‌های زیادی مانند امضاهای حد آستانه و چندامضاها پیدا خواهند کرد. نکته جالب اینجا است که این ویژگی‌ها به قوانین اجماع خود نیاز ندارند.»

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.