تراکنش های بیت کوین چگونه انجام می‌شود؟

این مقاله به نحوه‌ی کارِ تراکنش‌های بیت‌ کوین، کلیدهای خصوصی و عمومی مورد نیاز برای این کار و نحوه استفاده از آن‌ها و نحوه پرداخت کارمزد برای این تراکنش‌ها می‌پردازد.

0 364

تراکنش های بیت کوین . برای انتقال مقداری بیت‌ کوین در شبکه‌ی بلاک چینی آن، به دو کلید عمومی و خصوصی نیاز است. کلید عمومی نشانی بیت‌ کوین‌ های شما را در شبکه نشان می‌دهد و کلید خصوصی کلید دسترسی به این بیت‌ کوین‌ ها است، به طور نمونه اگر بخواهیم با مثالی این دو کلید را توضیح دهیم، کلید عمومی مانند نشانی خانه شماست که می‌توانید آن را برای ارسال بسته‌های پستی در اختیار دیگران قرار دهید، اما کلید خصوصی به مانند کلید در خانه است و شما نباید آن را در اختیار کسی قرار دهید، زیرا در آن صورت اموال خود را در اختیار دیگران قرار داده‌اید. بنابراین با توجه به مطالبی که گفته شد، اگر بخواهیم بیت‌ کوینی را به شخص دیگری منتقل کنیم، فقط کافی است که کلید عمومی خود را وارد کرده و سپس با استفاده از کلید خصوصی خود این انتقال را تایید کنید تا bitcoinها به حساب شخص مورد نظر واریز شوند.

خبر خوش این است که در حال حاضر احتیاجی به فرآیندهای پیچیده دریافت کلیدهای خصوصی و عمومی و استفاده از آن‌ها نیست، بلکه نرم‌افزاهایی به نام کیف پول بیت‌ کوینی در شکل‌های متفاوت وجود دارند که در صورت ایجاد حساب کاربری بر روی آن‌ها کلیدهای خصوصی و عمومی بر روی آن‌ها نگهداری می‌شود و شما می‌توانید به راحتی با وارد کردن شناسه و یک رمز عبور بیت‌ کوین‌ های خود را انتقال دهید و یا از شخص دیگر bitcoin دریافت کنید. (برای آشنایی بیشتر با کیف پول‌های بیت‌ کوینی اینجا را ببینید)

چه کسی تراکنش های بیت کوین را تایید می‌کند و تایید هر تراکنش چقدر زمان می‌برد؟

در شبکه بیت‌ کوین استخراج کنند‌ه‌ها تراکنش های بیت کوین را تایید می‌کنند، بر طبق ساختار bitcoin تایید هر تراکنش حداقل ده دقیقه زمان می‌برد.

آیا برای انجام تراکنش های بیت کوین باید کارمزدی پرداخت کرد؟

این موضوع بستگی بسیار زیادی به کیف پولی دارد که از آن استفاده می‌کنید، اما در اکثر کیف پول‌ها تعیین میزان کارمزد انتقال به عهده کاربر گذاشته شده است و یک کاربر می‌تواند چند گزینه را برای کارمزد انتخاب کند و حتی می‌تواند هیچ‌ کارمزدی پرداخت نکند، اما از آنجا که کارمزد تراکنش به استخراج کننده‌ها پرداخت می‌شود و معمولا استخراج کننده‌ها تمایل بیشتری به تراکنش های بیت کوین با کارمزد بالاتر دارند، هر چه کارمزد انتخابی شما برای تراکنش بیشتر باشد، امکان اینکه تراکنش شما سریع‌تر تایید شود، بیشتر خواهد بود.

آیا می‌توان قسمتی از ۱ بیت‌ کوین را انتقال داد؟

بله، این امکان وجود دارد. bitcoin را می‌توان در واحد‌های کوچکتر، همچون میلی بیت‌ کوین (هر هزار میلی بیت‌ کوین برابر با یک بیت‌ کوین است) انتقال داد. کوچک‌ترین واحد bitcoin به افتخار موسس بیت‌ کوین به ساتوشی معروف است و هر صد میلیون ساتوشی برابر با یک بیت‌ کوین است.

حداقل میزانی که می‌توان در یک تراکنش انتقال داد چقدر است؟

‌ در حال حاضر حداقل مقدار قابل ارسال در بیت‌ کوین ۵۴۳۰ ساتوشی است.

آیا تراکنش‌ها رسید دارند؟

در واقع رسید در شبکه بیت‌ کوین معنی ندارد، زیرا تمام تراکنش‌ها به صورت عمومی به نمایش در می‌آیند، اما برخی کیف‌های پول بیت‌ کوینی برای جلوه‌ی بهتر برای تراکنش کاربران خود، رسید صادر می‌کنند.

آیا امکان لغو یک تراکنش و بازگشت بیت‌ کوین به حساب وجود دارد؟

جواب منفی است، هنگامی که یک تراکنش در شبکه bitcoin ثبت ‌می‌شود، امکان لغو آن وجود ندارد و اطلاعات در شبکه‌ی بلاکچین ثبت و منتظر تایید تراکنش توسط استخراج کننده‌ها خواهد شد، پس چنانچه به اشتباه مقداری bitcoin انتقال دهید، راه بازگشتی برای آن وجود ندارد.

 

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.