ترامپ فدرال رزرو را مورد انتقاد قرار داد: «آن‌ها نرخ بهره را بیش از حد سریع افزایش می‌دهند»

بازارهای مالی آمریکا در حال سقوط هستند و ترامپ تقصیر را متوجه بانک مرکزی و افزایش نرخ بهره توسط آن می‌بیند. حتی بحث‌هایی نیز در مورد اخراج رییس بانک مرکزی از سوی ترامپ مطرح شده است. اما رییس جمهوری آمریکا همچنین اعتقاد دارد که شرکت‌های آمریکایی بهترین هستند و هم‌اکنون فرصت بسیار مناسبی برای خرید سهام آن‌ها است.

0 76

پرزیدنت دونالد ترامپ در روز سه‌شنبه تکرار کرد که فدرال رزرو آمریکا نرخ بهره را بیش از حد سریع افزایش می‌دهد، اما افزود که شرکت‌های آمریکایی «در دنیا بهترین هستند» و فرصتی «عالی» برای خرید به سرمایه‌گذاران ارائه می‌دهند.

ترامپ به خبرنگاران در مورد بانک مرکزی گفت: «آن‌ها نرخ بهره را بیش از حد سریع بالا می‌برند چرا که فکر می‌کنند اقتصاد در وضعیت بسیار خوبی قرار دارد، اما فکر می‌کنم که به زودی موقعیت را درک خواهند کرد».

ترامپ پس از صحبت با سربازان آمریکایی مستقر در خارج از کشور از طریق ویدیو کنفرانس گفت: «من به شرکت‌هایمان اعتماد زیادی دارم. ما شرکت‌هایی داریم که در جهان بهترین هستند و عملکرد بسیار خوبی دارند. اعداد مربوط به عملکرد آن‌ها رکوردشکن است. پس به نظر من اکنون فرصت بسیار مناسبی برای خرید است».

سهام آمریکا در هفته‌های اخیر در پی نگرانی‌ها در مورد رشد اقتصادی ضعیف‌تر به شدت سقوط کرده‌اند. ترامپ تقصیر موانع اقتصادی را به گردن فدرال رزرو انداخته است و علنا رییس آن جروم پاول (Jerome Powell) که خود وی را منصوب کرده مورد انتقاد قرار داده است.

رسانه‌ها گزارش می‌دهند که ترامپ حتی اخراج پاول را مدنظر دارد، و در ماه اوت به رویترز گفته است که از عملکرد رییس بانک مرکزی «راضی نیست».

ترامپ در روز دوشنبه گفت:‌ «تنها مشکل کشور ما فدرال رزرو است.»

هر سه شاخص عمده آمریکا در روز پیش از تعطیلات کریسمس دو درصد کاهش را تجربه کردند. S&P500 حدود ۱۹٫۸٪ از اوج خود در ۲۰ سپتامبر سقوط کرده است، که فاصله بسیار کمی با ۲۰ درصدی دارد که عموما به عنوان بازار خرسی شناخته می‌شود.

فدرال رزرو بار دیگر همانطور که انتظار می‌رفت هفته گذشته نرخ بهره را افزایش داد.

دبیر خزانه‌داری استیون مناخین میزبان جلسه گروه کاری بازارهای مالی رییس جمهور بود، نهادی که عموما به نام « Plunge Protection team » شناخته می‌شود و معمولا تنها در زمان‌ها بی‌ثباتی شدید در بازار تشکیل می‌گردد.

اما این جلسه بیش از آن که باعث اطمینان بازارها شود، بیشتر آن‌ها را ملتهب ساخت. به گفته دو منبع آشنا با موضوع، قانون‌گذاران حاضر در این جلسه گفته‌اند که در ارزان‌فروشی اخیر سهام، مورد غیر معمولی در بازارهای مالی نمی‌بینند.

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.