ترامپ در حال شکستن تابوهای اقتصادی است و جانشینان او تاوان این کارش را خواهند پرداخت

در این مقاله با استناد به نظرات دولتمردان سابق ایالات متحده، خط مشی دونالد ترامپ رییس‌جمهور آمریکا نقد و بررسی می‌شود. دونالد ترامپ به تازگی در جریان دستگیری یکی از مدیران ارشد هواوی، کمپانی بزرگ چینی، صحبت از یک معامله تجاری در عوض تلاش برای آزادی این مدیر کرده است. این اظهار نظر او بازتاب گسترده‌ای پیدا کرده است تا حدی که صاحب‌نظران اعتقاد دارند این سخنان برای ایالات متحده بسیار گران تمام خواهد شد.

0 77

ترامپ در حال جنگ با نظم اقتصاد جهانی و به خصوص قواعدی است که از جنگ جهانی دوم تاکنون بر دادوستدهای جهانی حاکم بوده است، چیزی که اغلب با نام نهادهای چندجانبه بدون چهره شناخته می‌شوند.

رییس‌جمهور دونالد ترامپ در طی این هفته دو تابوی دیرینه را در هم شکست که به احتمال زیاد جانشین او تاوان این کارش را خواهد پرداخت. به اعتقاد دولتمردان سابق آمریکا ده‌ها سال تلاش آمریکایی‌ها در عرصه دیپلماسی و (اعتبار آینده آمریکا) در خطر نابودی است.

ترامپ در طی اظهاراتش در روز سه‌شنبه، خط مشی فدرال رزرو (Federal Reserve) در قبال نرخ بهره و همچنین قائله بازداشت یکی از مدیران هواوی را مرتبط با جنگ تجاری‌اش با چین دانست. یکی از مدیران ارشد هواوی که از قضا دختر بنیانگذار این شرکت نیز هست، به جرم نقض تحریم‌های آمریکا در کانادا بازداشت شد. ترامپ گفت که اگر پکن وارد یک معامله تجاری با آن‌ها شود شاید در این پرونده دخالت کند.

کارلوس گوترش (Carlos Gutierrez)، مدیر عامل سابق شرکت کیلوگ (Kellogg Co) و وزیر تجارت دولت جورج دبلیو بوش (George W. Bush) در این رابطه گفت که

این یک بیانیه بسیار جالب توجه خطاب به جهان است، تمام این چیزهای کوچک اندک اندک جمع خواهد شد و تأثیری طولانی مدت پیدا خواهد کرد. اکنون دیگر همه چیز به همه چیز ارتباط پیدا خواهد کرد

مقامات آمریکایی ده‌ها سال است که در تلاش هستند تا شرکای خارجی خود را در مورد تمایز قدرت‌ها متقاعد سازند. آن‌ها بر این باور بوده‌اند که نباید سیاست بدبینی حاکم شود و پرونده‌های قضایی با موضوع نقض تحریم‌های آمریکا یا عدم پیروی از قانون بر علیه شرکت‌های بین‌المللی به راه بیافتد. آن‌ها به جای اینکه به فکر نمایش قدرت آمریکا باشند، سیاست حفظ استقلال بانک مرکزی را در واکنش به شرایط داخلی حفظ کرده‌اند. آن‌ها تمام افراد را در تمام زمآن‌ها متقاعد نکرده‌اند، اما این چارچوب وضع‌شده تکیه‌گاه آمریکا برای رهبری بر جهان بود، به طوری که با پیشقدم شدن در این کار دیگران را مجاب به پیروی از خود می‌کرد.

در دفاع از ترامپ تنها می‌توان گفت که او یک حقیقت نهفته درباره قدرت آمریکا را به رخ می‌کشد. استدلال مدافعان رییس‌جمهور این است که تاریخ انقضای قواعدی که او یک به یک در حال زیرپاگذاشتن آن‌هاست، گذشته است.

«منافع شخصی»

در روز سه‌شنبه، ویلبر راس (Wilbur Ross)، وزیر تجارت درست مانند دولتمردان دیگر سعی می‌کرد که نگرانی‌های پدیدآمده پیرامون سخنان ترامپ در مورد هواوی را کم‌اهمیت جلوه دهد. راس در مصاحبه با شبکه تلویزیونی بلومبرگ گفت وقتی رییس‌جمهور می‌گوید آماده است که در پرونده هواوی پیشقدم شود به شرطی که چینی‌ها وارد معامله تجاری با آن‌ها شوند، قطعیتی در انجام این کار از سوی او وجود ندارد.

هرچند راس تصدیق کرد که ترامپ در اوایل سال جاری در حمایت از یکی دیگر از شرکت‌های چینی، ZTE، پیشقدم شد و آن را به عنوان «یک لطف کوچک» در حق رییس‌جمهور شی جین پینگ (Xi Jinping) تعبیر کرد. این کار نگرانی‌های منتقدین در مورد شیوه حاکمیت دادوستدی ترامپ را دوچندان کرد.

گوترش گفت که او ملاقات‌های بسیاری را ترتیب داده و تلاش کرده است که وزرای دیگر را متقاعد سازد که اقدام قانونی علیه شرکت‌های خارجی بدون دخالت سیاسی انجام پذیرفته است و لابی‌گری هیچ کمکی به آن‌ها نخواهد کرد. او همچنین گفت که «من به یاد دارم بارها چنین استدلالی را در چین به کار بردم».

«من به همراهی نیاز دارم»

ربط دادن پول و خط مشی تجاری توسط ترامپ می‌تواند برای رییس‌جمهورهای آینده مشکل‌ساز باشد.

ترامپ از فدرال رزرو (Federal Reserve) و رییس آن جروم پاول (Jerome Powell) به خاطر بالا بردن نرخ سود و کند ساختن آهنگ پیشرفتی که رییس‌جمهور در تلاش است تا به آن دست یابد، مرتبا انتقاد می‌کند و با این کار همین الان نیز از هنجارهای ریاست جمهوری فاصله زیادی گرفته است. برخی تحلیلگران بر این اعتقاد هستند که مواضع پاول در سخنرانی‌های اخیرش نرم‌تر شده است و نتیجه‌گیری می‌کنند که رییس‌جمهور در حال تحمیل اراده خودش بر فدرال رزرو است.

اما ترامپ این هفته یک گام دیگری برداشت و با جنگ تعرفه‌های خود ممیزی بر فدرال رزرو زد. او مخصوصا این جمله را به زبان آورد که می‌خواهد با پایین آوردن نرخ بهره موجبات ترقی اقتصادی را فراهم کند تا آماده جنگ تجاری با چین شود. ترامپ در مصاحبه با رویترز گفت که: «ما در چند جبهه در جنگ تجاری هستیم و عنقریب است که پیروز شویم. اما من به همراهی بیشتری نیاز دارم».

«هم‌پوشانی سیاسی»

سیاست‌های بانک مرکزی آمریکا به سبب تأثیر جهانی خود مدت‌هاست که موضوع اصلی مناقشات بین‌المللی بوده است.

پس از بحران سال ۲۰۰۸، خرید اوراق قرضه توسط فدرال رزرو با هدف پایین آوردن نرخ‌های بلندمدت انجام شد. این کار منجر به سقوط دلار گردید. برزیل و کشورهای در حال توسعه دیگر سیاست‌های فدرال رزرو را مورد هجمه قرار دادند و واشنگتن را متهم کردند که قصد دارد یک جنگ ارزی به راه بیاندازد. در رویداد Taper Tantrum سال ۲۰۱۳، درست در زمانی که ایالات متحده جلوی پول‌های بیرون‌کشیده‌شده از بازارهای نوظهور را بست، نیز قیل و قال مشابهی به راه افتاد.

اما دولتمردان سابق از بهره‌برداری آشکار از بانک مرکزی به عنوان یک ابزار اعمال قدرت آمریکا بر کشورهای دیگر، پرهیز کرده‌اند.

در مورد شرایطی که آمریکا پس از سقوط سال ۲۰۰۸ پدید آورد، باید گفت که این یک سیاست غیرمتعارف بود که از طرف فدرال رزرو در واکنش به شرایط درونی وضع شد. این کار فدرال رزرو یک حرکت سیاسی با هدف وارد آوردن فشار بر کشورهای دیگر نبود. این را ناتان شیتز (Nathan Sheets)که در همان زمان یکی از سیاست‌گذاران فدرال رزرو بود، می‌گوید. او بعدها در کابینه اوباما سمت معاونت امور بین‌الملل خزانه‌داری را عهده‌دار شد.

به گفته شیتز، چنین دیپلماسی اقتصادی ظریفی را نمی‌توان با وجود سخنان ترامپ پیاده کرد. او در جای دیگری عنوان کرد که «حتی اگر سیاست فدرال رزرو تغییر نکند، این امر چالش هم‌پوشانی سیاسی را برای بانک مرکزی ایجاد می‌کند، و همینطور باقی کشورهای جهان دست به تفسیر این هم‌پوشانی سیاسی خواهند زد».

جهان گوش فرا نخواهد داد

بخشی از نگرانی‌ها مربوط به این مسئله است که اقدامات ترامپ دولت‌های دیگر را وامی‌دارد تا کارهایی انجام دهند که آمریکا ده‌ها سال است آن‌ها را از انجام این کارها منع کرده است.

سخنان مارک سوبل (Mark Sobel) یکی از مسئولان ارشد خزانه‌داری و نماینده ‌ایالات متحده در صندوق جهانی پول در این زمینه جالب توجه است. او می‌گوید ایالات متحده در دهه ۱۹۸۰ با زحمت فراوان دولت ژاپن را متقاعد ساخت، تا دیگر بازار ارز را با بیانیه‌های عمومی خود تحت تاثیر قرار ندهد.

سوبل می‌گوید:

ما در گذشته همه را به خاطر عملیات‌های تهییج‌کننده (open-mouthed operation) به باد انتقاد می‌گرفتیم. وقتی که ما دهان خود را برای صحبت درباره مسائل مربوط به ارز باز می‌کنیم، این کار ما مجوزی به دیگران می‌دهد تا همین کار را انجام دهند

این خط مشی پیامدهایی را برای دولتمردان آینده به دنبال خواهد داشت. آن‌ها تلاش خواهند کرد که دنیا را متقاعد سازند که عصر ترامپ، عصر گمراهی بوده است. اما به اعتقاد گوترش دنیا به این سخن گوش فرا نخواهد داد.

در عوض به احتمال زیاد وقت مقامات ایالات متحده سال‌ها صرف این خواهد شد که همتایان‌شان در کشورهای دیگر همان محملات ترامپ را به خودشان پس دهند. «کشورهای سراسر دنیا به ما اجازه توضیح نخواهند داد تا بگوییم این یک نزول ترامپی بوده است».

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.