تحلیل سبد سرمایه ‌گذاری (Portfolio) برای تازه‌کاران

یکی از راه‌های کاهش ریسک در هنگام سرمایه گذاری تحلیل سبد سرمایه گذاری (Portfolio) می‌باشد. این مقاله درباره تحلیل سبد سرمایه گذاری می‌باشد. در ابتدای این مقاله مفهوم سبد سرمایه گذاری تعریف شده و سپس مسائلی که باید در هنگام تحلیل سبد سرمایه گذاری مد نظر قرار داد، مورد بررسی قرار گرفته اند.

0 679

بررسی سبد سرمایه گذاری‌‌‌‌ شما به منظور کمک به کاهش ریسک

بسیاری از سرمایه‌گذاران جدید متمایلند که روند ساخت سبد سرمایه گذاری‌‌‌‌ (Portfolio) خود را شروع کنند اما نمی‌دانند که طراحی و به کار بردن جدولی منظم برای بررسی سبد سرمایه گذاری‌‌‌‌ بسیار مهم است. به طور کلی،‌ اگر شما سرمایه‌ی خود را به منظور ارتقاء امتیازاتی که هنگام نیاز به دریافت پاداش وجود دارند، محتاطانه بررسی نکنید، ذخیره و سرمایه گذاری‌‌‌‌ پول چه فایده‌ای خواهد داشت؟

متاسفانه تا زمانی که کاملا با تخصیصات سرمایه‌ آشنا نشوید تحلیل سبد سرمایه گذاری‌‌‌‌ ترسناک به نظر می‌رسد.

در این مقاله به منظور آسان‌ و قابل‌فهم‌تر کردن این روند برای شما، به سوالات متعددی پاسخ داده شده است:

  • تحلیل Portfolio چیست؟
  • چرا تحلیل سبد سرمایه گذاری‌‌‌‌ مهم است؟
  • هنگام تحلیل سبد سرمایه گذاری‌‌‌‌ چه چیزهایی را باید در نظر داشت؟

تحلیل سبد سرمایه گذاری‌‌‌‌ چیست و چرا مهم است؟

تحلیل Portfolio، اگر به طور درست اجرا شده و به کار گرفته شود، همان روند تفکیک و مطالعه‌ی یک سبد سرمایه گذاری‌‌‌‌ست که به منظور تعیین متناسب بودن آن با نیازها، ترجیحات و منابع یک سرمایه‌گذار معین و همچنین تعیین امکان دستیابی آن به اهداف و مقاصد مجوز یک سرمایه گذاری‌‌‌‌ معین انجام میگیرد؛ به خصوص اگر این روند بر اساس ریسک تعدیل‌شده و در سایه‌ی عملکرد تاریخی سرمایه انجام گیرد نتیجه بهتری را به دنبال خواهد داشت.

توضیح: اگر سرمایه‌گذار به یک مشاور سرمایه گذاری‌‌‌‌ ثبت‌شده یا شرکت مدیریت سرمایه مراجعه کند و  خواستار تحلیل موجودی Portfolio خود بر اساس درخواستی پنج ساله برای حفاظت از سرمایه باشد، شرکت مشاور باید به موجودی سبد سرمایه گذاری‌‌‌‌ نگاهی بیاندازد و تعیین کند که آیا این سبد دارای سرمایه‌ای هست که یک فرد معقول امکان تغییرپذیری کم و نقدینگی بالا را در آن ببیند یا انکه انگونه نیست.

شرکت مشاور از هر گونه تخصیص سهام سرباز زده و در عوض ترجیح می‌دهد که بر پول نقد، حساب تعاونی اوراق قرضه‌ی کوتاه مدت که به خوبی اداره می‌شود، گواهینامه‌های سپرده که توسط FDIC تایید می‌شوند، صورت‌حساب و اسکناس‌های خزانه‌داری ایالات متحده‌ی آمریکا و دیگر سرمایه گذاری‌‌‌‌‌های اینچنینی تاکید کند. برای چنین سبدهای سرمایه گذاری‌‌‌‌، هدف ایجاد درآمد سرمایه گذاری‌‌‌‌ در قالب سود یا بهره تبدیل به دومین یا سومین هدف شده تا اطمینان حاصل شود که اصل سرمایه هنگام نیاز سرمایه‌گذار به آن وجود داشته باشد.

چیزهایی که هنگام تحلیل سبد سرمایه گذاری‌‌‌‌ باید در نظر داشت

در حالی که راه‌های متعددی برای برطرف کردن چالش تحلیل سبد سرمایه گذاری‌‌‌‌ وجود دارد، به نظر می‌رسد که تفکیک آن به سه مرحله‌ی اصلی کمک‌کننده باشد.

اول، Portfolio را به طور کلی بسنجید. هدف در این‌جا این است که بفهمیم جایگاه سبد سرمایه گذاری‌‌‌‌، به طور کلی، نسبت به دیگر سبدهای سرمایه گذاری‌‌‌‌ یا بعضی مبناهای مرتبط چگونه است؛ برای مثال در مورد یک سبد سرمایه گذاری‌‌‌‌ تماما برابر، این مرحله به معنای نظر کردن به مشخصه‌های سبد سرمایه گذاری‌‌‌‌ – از قبیل تعداد کلی اعضای سبد سرمایه گذاری‌‌‌‌، نسبت هزینه به درآمد سبد سرمایه گذاری‌‌‌‌، سود کلی سبد سرمایه گذاری‌‌‌‌، نرخ رشد منتظره درآمدهای دقیق هر سهم – و مقایسه‌ی آنها با فهرست یک بازار سهام مثل S&P 500 و یا Dow Jones Industrial Average می‌باشد.

دوم، اعضای سبد سرمایه گذاری‌‌‌‌ را با یکدیگر بسنجید. هدف این مرحله این است که بفهمیم موجودی افراد در سبد سرمایه گذاری‌‌‌‌، به طور مستقیم یا غیرمستقیم، چگونه تحت تاثیر یکدیگر یا دیگر عواملی که به طور جداگانه بر هر سرمایه تاثیر می‌گذارند، قرار می‌گیرد. این موضوع مهم است که تحلیل Portfolio هر تجارت نزدیک دیگری، مثل سرمایه گذاری‌‌‌‌ در یک تجارت کوچک و یا هر املاکی، را نیز دربر بگیرد.

برای مثال، فردی که صاحب امتیاز دومین رستوران بزرگ Dairy Queen در ایالات متحده‌ی آمریکا می‌باشد در اواخر سال ۲۰۱۷ به دنبال راهی برای جلوگیری از ورشکستگی بود زیرا کاهش قیمت نفت منجر به افت درآمد در میان جوامعی شد که درصد بالایی از رستوران‌ها در آن‌ها بودند. هر سرمایه‌گذار دیگری که سهمی برابر در آن تصدی داشت، با در دست داشتن سهام عمده‌فروشان نفت، مانند سهام پارکینگ در ExxonMobil یا Chevron در حساب‌های کارگزاری مشمول مالیات یا Roth IRA، خود را به طور جدی در معرض ریسک قرار می‌داد.

اگرچه بنزین، سوخت موشک، نفت خام و گاز طبیعی بسیار شبیه به بستنی قیفی و هات داگ نیستند اما در این مورد به دلیل موقعیت جغرافیایی رستوران‌ به هم مربوط بودند؛ این رستوران‌ها وابسته به مشتری‌های محلی بودند که مزد خود را به صورت چک از عمده‌فروشان نفتی دریافت می‌کردند تا بتوانند بیرون از خانه (در رستورا‌ن‌ها) غذا بخورند.

سوم، اعضای سبد سرمایه گذاری‌‌‌‌ را از بالا و به شکل سرمایه گذاری‌‌‌‌‌های جدا بسنجید. در همان حال که هر مورد را جدا بررسی می‌کنید باید از خود بپرسید: “چرا من صاحب چنین چیزی هستم؟”، “چرا انتظار دارم که پس از پرداخت مالیات، پول نقد متناسب با قیمتی باشد که پرداخته‌ام؟” و “در چه شرایطی به نگه‌داشتن این سهام ادامه می‌دهم؟”. این سوال‌ها مانع راه یافتن بسیاری از اشتباهات به ترازنامه‌ها می‌شوند. علاوه بر این، این مرحله از جنبه‌ی مدیریت ریسک بسیار مهم است زیرا به نظر می‌رسد که وهم و خیالی خاص در زمان‌های مختلف بر وال استریت و سرمایه‌گذاران غلبه کرده و باعث شود تا افراد غیرمنطقی به این فکر بیافتند که باید صاحب … شوند (نام شرکت، بخش یا صنعتی خاص که در حال حاضر عملکرد خوبی دارد را وارد کنید).

با رشد اخیر مشاورانی با نام روبو (Robo) این مشکل بدتر شده است. چند وقت پیش در حال تحلیل یک سبد سرمایه گذاری‌‌‌‌ برای فردی بودم و دریافتم که تخصیصات سرمایه‌ی از پیش تعیین شده‌ی آن‌ها شامل اوراق قرضه‌ی ETF با قیمت پایین می‌شد. مشکل: در همان حال که درگیر ثبت بورس اوراق بهادار بودم، دریافتم که بعضی از اوراق قرضه، اوراقی با اعتبار کم و بهره و ریسک بالا و نشان‌دهنده‌ی وام به کشورهای جهان سوم بودند.

بسیار غیرمنطقی و احمقانه است که سرمایه‌ای که نمی‌پسندید را بخرید و تنها به این دلیل اینکار را انجام دهید که چنین سرمایه‌ای متناسب با فهرستی عجیب از چیزهاییست که فکر می‌کنید به آن‌ها نیاز دارید. راه‌های بسیار زیادی برای ایجاد ثروت وجود دارند. درآمد یک فرد می‌تواند از اوراق قرضه‌ی شرکت سرمایه گذاری‌‌‌‌ نسبت به فرستادن اموال خود به نیمی از دنیا و به کشوری که واقعا در پرداخت صورت‌حساب‌های خود ناتوان است، تنها اندکی کمتر است.

تحلیل سبد سرمایه گذاری‌‌‌‌ سازمانی حتی می‌تواند پیچیده‌تر باشد

در حالی که این سه مرحله احتمالا برای بیشتر سرمایه‌گذاران فردی کافی هستند، سرمایه‌گذاران سازمانی چند روند تحلیل سبد سرمایه گذاری‌‌‌‌ متعدد دیگر نیز دارند که ممکن است هنگام بررسی سرمایه‌های تحت مدیریت خود بخواهند آن‌ها را تکمیل کنند.

بسیاری از مدیران Portfolio، در ارتباط با روندهای بالا، ترجیح می‌دهند که از آزمون تست روانشناسی استفاده کنند تا ببینند عملکرد یک سبد سرمایه گذاری‌‌‌‌ معین تحت شرایط مختلف بازار و شرایط اقتصادی چگونه است و این کار را با تحریک مجدد وقایعی همچون رکود شدید سال ۱۹۲۹،‌ سقوط بازار سهام سال ۱۹۸۷،‌ بحران مالی سال ۱۹۹۷ در آسیا یا رکود شدید در ماه دسامبر سال ۲۰۰۷، انجام می‌دهند. در سطح سازمانی،‌ ارائه‌دهندگان سرویس‌های تخصصی همچون بلومبرگ (Bloomberg) و فکت‌ست (FactSet) سرویس‌هایی را ارائه می‌کنند که اجازه می‌دهند این محرک‌ها در زمان واقعی راه‌اندازی شده و یا آن‌ها را مطابق با یک فهرست برای تحلیل سبد سرمایه گذاری‌‌‌‌ توسط مدیر آن یا کمیته‌ی سرمایه گذاری‌‌‌‌ یک شرکت مدیریت سرمایه به صورت خودکار درمی‌آورند.

به علاوه، یک شرکت مشاوره‌ی سرمایه گذاری‌‌‌‌ که به منظور سرمایه گذاری‌‌‌‌ بودجه‌ی صندوق بازنشستگی به‌کار گرفته شده است و در معرض قوانین و مقررات بسیاری از جمله قانون تامین درآمد بازنشستگی سال ۱۹۷۴ (ERISA) قراردارد، ممکن است بخواهد مطمئن شود که موجودی Portfolio درست و مطابق با قوانین باشد. همین شرایط درباره‌ی متولی یک حساب سپرده نیز صدق می‌کند که باید به طور منظم بررسی کرده و اطمینان حاصل کند که سرمایه و معاملات امانی، ‌شامل هر گونه توزیع و پرداخت،‌ با امانت‌نامه مطابقت داشته باشد.

این موضوع به معنای توازن ارائه‌دهنده‌ی مالیات، سرمایه گذاری‌‌‌‌ یا توصیه و سرویس‌های مالی نیست. چرا که اطلاعات بدون در نظر گرفتن اهداف سرمایه گذاری‌‌‌‌، ریسک‌پذیری یا شرایط مالی هر سرمایه‌گذار خاصی ارائه شده و ممکن است برای تمام سرمایه‌گذاران مناسب نباشد و عملکرد گذشته نمایانگر نتایج آینده نشود. سرمایه گذاری‌‌‌‌ شامل ریسک‌هایی از قبیل از دست دادن اصل سرمایه می‌باشد.

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.