تحقیقات نشان می‌‌دهد بیشتر دارایی‌‌های رمزنگاری شده بسیار متمرکز هستند

یکی از اصلی‌‌ترین رکن های بیت‌‌کوین و دیگر رمز ارزها این است که سیستمی غیرمتمرکز دارند، این موضوع باعث می‌‌شود که امکان حمله و هک به سیستم تقریبا ازبین رود. با این‌‌حال، تحقیقات جدید نشان می‌‌دهد که اکثر دارایی‌‌های موجود در اکوسیستم بسیار متمرکز هستند.

0 63

Cryptocompare گردآورنده داده‌‌های بازار ارزهای رمزنگاری شده گزارش طبقه‌‌بندی‌‌ شده از دارایی‌‌های رمزنگاری شده برای سرمایه‌‌گذاران، قانون‌‌گذاران و صنایع منتشر کرده است که بیش از 80 صفحه می‌‌باشد. هدف از این گزارش طبقه‌‌بندی داده‌‌های مستقل از سکه‌‌ها و توکن‌‌ها به منظور تمایز از فهرست‌‌ طولانی گزینه‌‌های در حال رشد است.

گزارش مشتمل بر تجزیه و تحلیل بیش از 200 دارایی رمزنگاری با استفاده از بیش از 30 ویژگی و پوشش طیف وسیعی از مشخصات اقتصادی، حقوق و فناوری می‌‌باشد.

محققان این دارایی‌‌ها را از دیدگاه‌‌های مختلف از قبیل طبقه‌‌بندی‌‌های قانونی، دسترسی و حکمرانی، کلاهبرداری و حجم اطلاعات، سطح تمرکز زدایی، میزان توزیع داده‌‌ها و عرضه مورد تجزیه و تحلیل قرار داده‌‌اند.

مدیرعامل Cryptocompare، گفته است که: جوامع سرمایه گذاری بزرگ و کوچک تمایل به سرمایه گذاری و توسعه محصولات و ابزارهای مبتنی بر رمزنگاری دارند که این موضوع نیازمند ارائه اطلاعات طبقه‌‌بندی شده و شفافی از سوی نهادهای معتبر است.

نمودار تمرکز دارایی های رمزنگاری شده
نمودار تمرکز دارایی های رمزنگاری شده

تنها 16% از ارزهای رمزنگاری شده واقعا غیرمتمرکز هستند

در خصوص بحث داده‌‌های غیرمتمرکز، این گزارش مشخص می‌‌کند که چگونه قانون‌‌گذاران ممکن است در اینکه آیا یک دارایی متمرکز است و بنابراین ایمن محسوب می‌‌شود، تصمیم‌‌گیری کنند. یکی از نکات اساسی محققان این است که پروژه‌‌های غیرمتمرکز و متن‌‌باز ممکن است به یک صادرکننده مرکزی تکیه نکنند.

با استفاده از این تمایز، اطلاعات طبقه‌‌بندی گستره دارایی‌‌های رمزنگاری‌‌شده را از این حیث که آیا به صورت بالفعل غیرمتمرکز هستند یا نه مشخص می‌‌کند.

نتایج این تجزیه و تحلیل برای طرفداران رمز ارزها ناامید کننده است. این تحقیق اعلام می‌‌کند که تنها 16% از دارایی‌‌های رمزنگاری شده واقعا غیرمتمرکز هستند، 55% غیرمتمرکز و باقی نیمه متمرکز می‌‌باشند. حتی زمانی که به توکن‌‌های پرداخت(توکن‌‌های پرداخت به عنوان دارایی‌‌هایی که ابزاری را برای پرداخت و مبادله ارزش  مهیا می‌‌کنند، تعریف می‌‌شوند، بدون آن‌‌که هیج ادعایی را نسبت به صادرکننده مطرح کنند) نگاه می‌‌کنیم، فقط 37% از آن‌‌ها غیرمتمرکز می‌‌باشند.

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.