تحریم‎های ایالات متحده بر علیه بانکی در مسکو به اتهام تأمین مالی رمز ارز ونزوئلا

وزارت خزانه‎داری ایالات متحده امریکا، بانک Evrofinance Mosnarbank در مسکو را به فهرست تحریم‎های خود افزود. طی بیانیه‎ای رسمی از سوی این وزارت‎خانه، بانک Evrofinance به تلاش‎های مؤثر برای کمک به راه‎اندازی رمز ارز مناقشه برانگیز پترو و حفظ دولت نیکلاس مادورو و دامن زدن به نارضایتی‎های مردمی در ونزوئلا محکوم شد.

0 75

وزارت خزانه‎داری ایالات متحده امریکا، بانک Evrofinance Mosnarbank در مسکو را به فهرست تحریم‎های خود افزود. در توضیح این تصمیم امریکا مدعی‎ست که این بانک، “اولین مؤسسه‎ی مالی بین‎المللی‎ست که به سرمایه‎گذاری در رمز ارز مناقشه برانگیز ملی ونزوئلا به پشتوانه‎ی نفت با نام پترو (PTR)، تمایل نشان داده است. این خبر در نشریه‎ی رسمی وزارت خزانه‎داری امریکا در تاریخ 11 مارس منتشر شد.

در این بیانیه وزارت خزانه‎داری، بانک Evrofinance (که ادعا شده به‎طور مشترک توسط شرکت‎های دولتی روسی-ونزوئلایی اداره می‎شود) را به تلاش‎های مؤثر برای کمک به راه‎اندازی این رمز ارز (که به‎عنوان پروژه‎ای ناموفق شناخته می‎شود) متهم کرد:

زمانی که رمز ارز شکست خورده‎ی ونزوئلایی با نام پترو در سال 2018 راه‎اندازی شد، Evrofinance اولین مؤسسه‎ی مالی بین‎المللی بود که برای سرمایه‎گذاری روی پترو اعلام آمادگی کرد. سرمایه‎گذاران اولیه پترو به خرید این رمز ارز از طریق واریز سرمایه به حساب دولتی ونزوئلا در بانک Evrofinance دعوت شده بودند

وزارت خزانه‎داری امریکا همچنین مدعی‎ست که مشارکت Evrofinance در پترو، گواهی بر “امیدواری نیکلاس مادورو، به دور زدن تحریم‎های اقتصادی امریکا از طریق پترو است.”

بر طبق این بیانیه، هوگو چاوز، رئیس جمهور سابق ونزوئلا، 49 درصد از سهام بانک Evrofinance را از طریق صندوق توسعه‎ی ملی ونزوئلا در سال 2011 بدست آورد.

این بیانیه توضیح می‏دهد که “در زمان تأسیس این بانک، بانک روسی Gazprombank (که عمده سهام آن در اختیار Gazprom، شرکت دولتی روسی تولید گاز است)، به همراه بانک VTB Bank (که دومین بانک بزرگ روسیه است)، هریک 25 درصد از سهام Evrofinance را خریداری کردند.

درحالی که طبق گزارش‎ها، بانک‎های بزرگ ایالات متحده امریکا و بانک‎های اروپائی به روابط مالی خود با رژیم مادوررو خاتمه داده‎اند، وزارت ‎خزانه‎داری امریکا Evrofinance را به ادامه‎ی روابط و تأمین مالی دولت ونزوئلا متهم کرد:

این اقدام نشان‎دهنده‎ی این است که ایالات متحده بر علیه مؤسسات مالی خارجی که حافظ منافع رژیم غیرقانونی مادورو بوده و به سقوط اقتصادی و افزایش نارضایتی‎های مردمی در ونزوئلا دامن می‎زنند، اقدام می‎کند

بانک Evrofinance همچنین به حمایت از شرکت نفت دولتی ونزوئلا، PDVSA، که از ژانویه‎ی 2019 تحت تحریم‎های بین‎المللی‎ست، نیز محکوم شده است. PDVSA شرکتی‎ست که پترو را به عنوان واحد حساب تجارت نفت خام ونزوئلا در پاییز گذشته معرفی کرد.

جورج فاریاس مدیرعامل استارت‎آپ کریپتوی ونزوئلایی Cryptobuyer، در آگوست سال گذشته به خبرنگاران گفت، ارز مناقشه برانگیز پترو، درواقع توسط PDVSA پشتیبانی می‎شود:

یک پترو ظاهراً از طریق بشکه‎های نفت تولید شده توسط PDVSA پشتیبانی می‎شود و قابل توجه است که PDVSA نیز مبلغی در حدود 45 میلیارد دلار بدهی دارد

 

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.