تتر ( Tether ) چیست؟ درک مزایا و معایب تتر (USDT)

تتر ارز رمز نگاری شده‌ ای است که قرار است ارزش آن بسیار نزدیک یا برابر با یک ارز فیات رایج (مانند دلار آمریکا) باشد. ایده‌ی اصلی ایجاد آن، خلق رمز ارز با ثباتی بوده که بتوان آن را مانند دلارهای دیجیتال به کار برد. تتر در واقع رمز ارزی است که برای صرافی ها نقدینگی فراهم می‌کند و معامله گران می‌توانند به کمک آن از نوسان‌های بازار در امان باشند و یا از نوسان های بازار پول بیشتری به دست آورند، هم اکنون دو نوع رمز ارز تتر، برای دلار و یورو وجود دارد.

0 1,058

تتر (USDT) ارز رمز نگاری شده‌ ای است که قرار است ارزش آن بسیار نزدیک یا برابر با دلار باشد. ایده‌ی اصلی ایجاد آن، خلق رمز ارز با ثباتی بوده که بتوان آن را مانند دلارهای دیجیتال به کار برد.

کوین‌هایی که به این منظور به کار برده می‌شوند تا جایگزین با ثباتی برای دلار باشند با نام استیبل کوین (stable coin) شناخته شده‌اند. تتر محبوب‌ترین استیبل کوینی است که حتی در بسیاری از صرافی‌های مشهور، به عنوان جایگزینی برای دلار عمل می‌کند.

بنا به سایت آن‌ها، تتر پول‌نقد را به ارز دیجیتال تبدیل کرده و یا ارزش کوین را تا سطح قیمت ارزهای ملی مثل دلار آمریکا، یورو و ین بالا می‌برد.

تتر،‌ مانند دیگر کریپتوها از بلاکچین استفاده می‌کند؛ و بر خلاف دیگر کریپتوها (بر اساس سایت رسمی تتر)، ‌صد در صد توسط دلار آمریکا پشتیبانی می‌شود (دلار آمریکا محض احتیاط به صورت ذخیره نگه داشته می‌شود).

این به آن معناست که هر تتر باید توسط دلارهایی که ذخیره نگه‌ داشته شده‌اند، با نرخ ۱:۱ پشتیبانی شود (این نرخ، نقطه فروشی بزرگ و مشکلی بالقوه در فضای غیرمتمرکز و نامحدود ارزهای رمزنگاری شده است).

به طور مطلوب، این به این معناست که معاملات Tetherدر تمام صرافی‌ها در سطح یک دلار بوده و می‌توان آن‌ها را به جای دلار به کار برد. با این حال،‌ در عمل، قیمت آن تا حدودی دچار نوسان است.

کاربرد Tether

کاربرد اولیه و اصلی تتر این است که نوعی ثبات را برای فضای پر نوسان رمز ارزها ارائه کرده و همچنین، برای صرافی‌هایی که نمی‌توانند به دلار و یا با بانک‌ها معامله کنند (مثل صرافی بیت ‌فاینکس (Bitfinex) که از صرافی‌های پیشتاز، و گاها نیز بحث‌انگیز است)‌ نقدینگی مهیا می‌کند.

در حالت نظری، شما با تتر دلار آمریکا می‌توانید به کوینی دست یابید که دارای ارزش ثابتی همچون دلار آمریکاست… حتی وقتی که صرافی با ارز فیات معامله نکند! این خیلی خوب است، اما می‌تواند از این بهتر هم شود. بسیاری از صرافی ها Tether را با نرخ معاملاتی نیز ارائه می‌کنند؛ بنابراین، این امکان را برای شما فراهم می‌کنند که بتوانید تتر را با کوین های دیگر صرافی بخرید. این موضوع، بسیار برای معامله گران بسیار سودمند است (به خصوص وقتی که قیمت بیت‌کوین پرنوسان شده باشد).

با این حال،‌ با وجود همه‌ی خوبی‌هایی که درباره‌ی تتر وجود دارد، این ارز دارای مشکلاتی نیز هست.

مشکلات Tether

واقعیت این است که ملاحظات و مسائلی وجود دارند که هر کاربری باید حداقل از آن‌ها آگاهی داشته باشد. این مسئله وجود دارد که گاهی‌اوقات، گرفتن فیات در ازای تتر ممکن است به آن صورت که مورد انتظار است، پیش نرود. این مسئله وجود دارد که اقتصاد کریپتو در حال حاضر تا حدی ارتقاء و وسعت نیافته که جایگزین متمرکزی برای دلار باشد. مسئله‌ی دیگری نیز بر اساس این حقیقت وجود دارد که بعضی از افرادی که از بیت ‌فاینکس استفاده می‌کنند، از تتر نیز استفاده می‌کنند ( بیت فاینکس یک صرافی پیشتاز است که به معاملات مارجینی این اجازه را می‌دهد که از تتر به عنوان وثیقه استفاده کنند و این کار،‌ نیروی زیادی را در دستان افراد مرتبط با این مسئله قرار می‌دهد). این مسئله نیز وجود دارد که تتر به آن صورت که ادعا شده، همیشه توسط نرخ ۱:۱ پشتیبانی نشود.

به عبارت دیگر، مسائلی در ارتباط با ماهیت متمرکز تتر وجود دارد و مسائلی دیگر نیز در ارتباط با این حقیقت وجود دارد که عموم افراد راهی نمی‌دانند تا سیستمی که تتر سعی داشته آن را از طریق اسناد و مدارک، بلاکچین عمومی و حسابرسی عمومی نشان دهد، تایید کنند.

مشکلات و منافعی که در اینجا ذکر می شوند، لزوما حول یک مفهوم خاص می‌چرخند و آن مفهوم این است:

ارتقاء و وسعت دادن به فضای کریپتو تا حدی که جایگزین دلار شده و توسط واسطه‌‌ای مرکزی کنترل شود.

این موضوع ممکن است طعنه‌آمیز به نظر برسد؛ زیرا این مشکل اعتماد و متمرکزسازی دقیقا همان مشکلیست که کریپتو سعی داشت تا در همان ابتدا از آن دوری کند!

بنابراین، مشکل اساسی این است که شرکت Tether، با وجود استفاده از فناوری بلاکچین، یک قرارداد هوشمند توزیع‌شده غیرمتمرکز نیست؛‌ آن‌ها شرکتی هستند که به طور بالقوه توسط انسان‌های خطاپذیر اداره می‌شوند (که می‌خواهند به آن‌ها اعتماد کنید). دقیقا همین مسئله درباره‌ی بیت فاینکس هم صدق می‌کند. بیت فاینکس یک صرافی همتا به همتای غیرمتمرکز نیست؛ یک شرکت است.

البته، از آن‌ جایی که همه‌ی ما در حال حاضر از صرافی‌های متمرکز استفاده می‌کنیم و به این صرافی‌ها برای دسترسی به نقدینگی برای انجام کارها نیاز داریم، می‌توانیم ادعا کنیم که Tether دقیقا همان چیزیست که یک دکتر برای این نقطه از زمان در تاریخ ارزهای رمزنگاری شده سفارش و تجویز کرده است.

با وجود همه‌ی این‌ مسائل، ماهیت متمرکز آن‌ها برایشان ویژگی بدی نخواهد بود. بلکه، آن‌ها را با ریپل و XRP در یک دسته قرار می‌دهد و باعث می‌شود این ارز مانند بیت‌کوین غیرمتمرکز نباشد.

نقش مهم Tether در صرافی ها

با این وجود، این مسائل را کنار گذاشته و مجددا بر نکات اصلی تاکید می‌کنیم: تتر در عمل، به دلیل ارزش ثابت آن، در معاملات بسیاری از صرافی ‌های بزرگ جهان به کار می‌رود و این که به صرافی ها نقدینگی ارائه می‌کند، بسیار سودمند است.

همه با این موافقند که ارزش یک تتر برابر با یک دلار بوده و ارزش آن در صرافی‌هایی مثل بیت فاینکس آن قدر است که منافع تتر از مسائل و مشکلات آن بیشترند.

مسائل و مشکلات به کنار، واقعیت این است که Tether تا به حال بسیار خوب عمل کرده است و این عملکرد خوب باعث شد که در اوایل سال ۲۰۱۸، جایگاهی را در بین ۲۰ کوین برتر از لحاظ ارزش بازار کسب کند.

نکته: در فضای کریپتو، افراد دوست دارند از تاکتیک ترساندن مشتری از قبول محصول رقیب (FUD) استفاده کنند. گاهی اوقات، FUD ریشه در مشکلات واقعی دارد. گاهی اوقات هم ریشه در این حقیقت دارد که یک فرد می‌خواهد با شایعات قیمت یک ارز را پایین بیاورد و سپس آن را ارز را در قیمت پایین تری خریداری کند. بعضی از مسائل و مشکلات تتر معتبرند، اما باقی آن‌ها تنها نتیجه‌ای از FUD هستند که برای پایین آوردن قیمت کریپتو به کار می روند. اگر تتر دچار شرایط بد و نابه‌سامانی شود، قطعا موجب عقب‌نشینی موقت کریپتو خواهد شد (بنابراین، آن‌هایی که بازار را نزولی می‌کنند، مانند سارقان به نظر می‌رسند). اگرچه، اجتماع کریپتو به این حقیقت تاسف‌آور کمک نکرده تا بتواند به توکنی که مشابه دلار آمریکاست، اعتماد کند. همه‌ی این‌ها را که کنار هم بگذارید، متوجه می‌شوید که چرا این صفحه که درباره‌ی تتر است، ‌از مزایا و معایب آن صحبت کرده است. مزایا و معایب تتر را دقیق‌تر بررسی کنید. خلاصه اینکه تتر هر مسئله و مشکلی را عنوان کرده و سعی کرده تا شک و شبهه‌ای باقی نگذارد.

حرف آخر

مسائل و مشکلات، واقعی هستند، اما اجازه ندهید که وقتی Tether بهترین گزینه و اقدام کوتاه‌مدت برای شماست، این مشکلات مانع رجوع شما به آن شوند. مزایای تتر،‌ یعنی با ثبات بودن آن مثل دلار دیجیتال، ‌تامین امنیت آن از طریق رمزنویسی و در معرض سوداگری نبودنش مثل دیگر کریپتوها،‌ مزایایی واقعی در دنیای کریپتو هستند. در دنیای پرنوسان رمز ارزها ،‌ داشتن ثبات خوب است. بنابراین، تتر کریپتوی با ارزش و قابل‌توجهی است. با این وجود، FUD باید در نظر گرفته شود. ممکن است که شما به FUD اهمیت ندهید، اما اگر افراد زیادی آن را انجام دهند، می‌توانند باعث بروز مشکلات بزرگی در دنیای ارزهای رمزنگاری شده شوند. کریپتو به فعالیت خود ادامه می‌دهد، اما هیچکس نمی‌خواهد که در یک شرایط خیلی بد، در Tether گیر کند. هر کسی نمی‌تواند مشکلات و موانع را در طولانی مدت تحمل کند، و هر استیبل کوینی هم نتوانسته است. تنها چیزی که تا به حال محکم و پایدار باقی مانده، خود کریپتو است.

نکته: کسانی که خواستار ثبات هستند اما نمی‌خواهند که به دلار مراجعه کنند،‌ در شرایط بسیار دشواری قرار دارند. بیشتر استیبل کوین‌ها درست مثل اتر دارای مسائل و مشکلاتی بوده‌اند (مثل نوسان در قیمت و اینکه یک سازمان آن‌ها را صادر کند). با این حال، برترین کریپتوها مثل بیت‌کوین، اتریوم و XRP ثبات زیادی ندارند. بنابراین، هیچ پاسخ کاملی وجود ندارد. یعنی اینکه تمام استیبل کوین‌ها و تمام کریپتوها ادعای پشتیبانی شدن توسط دلار در نرخ ۱:۱ را ندارند. بنابراین، هر راه جایگزینی، دارای ریسک مشابه است.

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.