تبادل DLT و نمایش لایه‌‌های ارزش بیت کوین‌‌

یکی از بهترین ویژگی‌‌های فناوری دفترکل توزیع شده (DLT)، قابلیت آن در ارائه خدمات کاربردی با قیمت ارزان، در قیاس با واسطه های مشابهی است که “به دنبال رانت خواهی” هستند. اگر واسطه بخواهد برای خدمات خود 200 دلار دریافت کند، احتمال بالایی وجود دارد که DLT بتواند این کار را با 50 دلار انجام دهد که کسر کوچکی از قیمت اصلی محسوب می‌‌شود. DLT یک گزینه قدرتمند برای مشتریان است اما الزاما به عنوان یک فرصت سرمایه گذاری برای افرادی که قصد سرمایه گذاری در شبکه‌‌های رمز ارز را دارند تلقی نمی‌‌شود.

0 97

این اختلاف در قیمت برای ارائه خدمات یکسان، بیانگر تفاوت حیاتی بین ارزش ساخت DLT و ثبت بها است: راه‌‌حل و ساختار توکن. در حال حاضر ساختارهای توکنی بسیار کمی با ارزش معنا دار وجود دارند. این مسئله جالب و هیجان‌‌انگیز است که تمام توکن‌‌های کاربردی قرار است صفر باشند (یا از نظر تاثیر صفر). دو مشکلی که بسیاری از پروژه‌‌ها با آن مواجه هستند به نوسان و تورم مربوط می‌‌شود.

نوسان: هر چقدر که توکن در اکوسیستم با سرعت بیشتری حرکت کند، قیمت‌‌های دارایی کریپتوی مورد نیاز برای رسیدن به تقاضای اقتصادی اکوسیستم، پایین‌‌تر می‌‌آید.

رکود: DLT می‌‌تواند خدمات (کاربرد) را با کسری از هزینه واسطه‌‌های به دنبال اجاره، ارائه کند. همانطور که بالاتر نوشتم، معامله‌‌ای خوب برای مشتریان و پیشنهادی بد برای فرصت‌‌های سرمایه گذاری خواهد بود.

در این نقطه، به نظر می‌‌رسد پول تنها استفاده‌‌ای باشد که هیچ کدام از این مشکلات را ندارد. باقی موارد استفاده ممکن است شامل مدیریت و توکن‌‌های کار شود اما زمان بیشتری را هم می‌‌طلبد. این چالش‌‌ها یک عامل اولیه برای تمرکز صندوق ما بر اساس پروتکل‌‌های لایه زیرین است و قصد دارد تا به ارز بومی اینترنت و اقتصاد دیجیتالی بومی تبدیل شود. اگرچه بیت کوین‌‌ معروف‌‌ترین ارز رمزنگاری‌‌شده است، به خاطر ویژگی‌‌های حریم خصوصی، قابلیت‌‌تعویض یا مدیریت روی زنجیره، ما دیگر دارایی‌‌های کریپتو را انتخاب کرده‌‌ایم.

جدا کردن لایه‌‌های ارزش بیت کوین‌‌: یک پیاز ارزش

بحث‌‌های زیادی درباره بیت کوین ( یا هر بلاکچین مبتنی بر UTXO دیگر) و کاری که بیت کوین‌‌ در نهایت باید انجام دهد وجود دارد: هر دو مورد با مشکلات منحصر به فردی در زمینه قیمت ارزش برنامه‌‌ریزی رو به رو باشند. فهم برخی از مبادلات مهم ساخت آن، بسیار مهم است.

بدون‌‌مجوز بودن: همه می‌‌توانند وارد یا خارج شوند، یعنی امنیت و توافق از اهمیت شدیدی برخوردار است؛ به طور میانگین بلاک‌‌ها هر 10 دقیقه یک بار تولید می‌‌شوند و تمام گره‌‌های شبکه، نسخه به روز شده‌‌ای از دفتر کل را دانلود می‌‌کنند.

امنیت: محافظت از یکپارچگی دفترکل تغییرناپذیر به منظور جلوگیری از حملات خرج دوباره، مشکلی که در پول فیزیکی وجود ندارد. امنیت به عنوان یک ابزار تمرکز به معنای زمان‌‌های بلاک کمتر، خروجی پایین تراکنش و توافق، در نتیجه تبادل رخ می‌‌دهند.

تمرکز زدایی: تیم اصلی بیت کوین‌‌ نسبت به حفظ اندازه بلاک 1 مگابایتی مخالفت داشته زیرا افزایش اندازه بلاک به معنای این است که گره‌‌های کمتری درون شبکه، منابع کار برای افزایش نیازها را خواهند داشت: این مسئله در نهایت روی حالت انعطاف یا تمرکز زدایی شبکه تاثیر می‌‌گذارد و با حضور افراد کمتر در آن، احتمال خرابکاری‌‌ها بالا می‌‌رود. بدون تمرکز زدایی کافی، این شبکه‌‌ها مهمترین ویژگی‌‌های خود شامل بدون مجوز بودن و مقاومت به سانسور را از دست خواهند داد.

بیت کوین‌‌ می‌‌تواند تکمیل باشد؛ یک چیز دیجیتالی قابل‌‌وصول، یک شبکه پرداخت که با مسترکارد یا ویزا رقابت کند، یک شکل قابل‌‌ذخیره بهای غیر دولتی (طلای دیجیتالی) و لایه توافقی بین‌‌المللی که هزینه تراکنش‌‌های بین‌‌مرزی را کاهش می‌‌دهد. این مسائل به یکباره رخ نمی‌‌دهند و هر بازار قابل‌‌پیگیری، تنظیمات خاص خود را از نظر امنیت، خروجی و تمرکز زدایی خواهد داشت.

پیش از اینکه بیت کوین‌‌ یا هر رمز ارز دیگر، قابلیت رسیدن به چیزی همانند ارز ذخیره جهانی را داشته باشد، باید بتواند تمام ویژگی‌‌های پول را نشان دهد. اگرچه بیت کوین‌‌ تمام ویژگی‌‌های پول را دنبال می‌‌کند، اما از حالت قابل‌‌ذخیره، به ذخیره ارزش و واسطه تبادل تغییر پیدا خواهد کرد و در نهایت به عنوان واحد اولیه برای اقتصاد دیجیتالی بومی شناخته می‌شود.

بیت کوین‌‌ به عنوان ارزش قابل‌‌ذخیره دیجیتالی

بیت کوین‌‌ در حال حاضر هم به وضعیت قابل ذخیره دیجیتالی رسیده ‌‌است. 5 بخش وجود دارد که بیت کوین‌‌ به عنوان یک دارایی قابل‌‌ذخیره به آن رسیده:

1- چیزی که افراد مایل به پرداخت آن هستند: این مسئله در واقع عملکردی است که تقاضای کالا و دسترسی به خریداران بالقوه را دارد، همانند eBay که بازارهای رقابتی را برای کالاهایی مثل کارت‌‌های بیسبال معرفی کرد و چیزی است که بیت کوین‌‌ از زمان خلقت خود از آن بهره می‌‌برده است. بیت کوین‌‌ در حال حاضر بیش از 4 هزار دلار ارزش دارد و خریداران، آن را به 20 هزار دلار هم رسانده بودند.

2- شرایط آیتم: قیمت حداکثری قابل‌‌ذخیره یا افزایش قیمت‌‌ها تا هنگامی که وضعیت را در حالت جدید و مطلوب حفظ کند، با توجه به ماهیت دیجیتالی بیت کوین‌‌، ارزش آن به واسطه شکل خاصی از فرسایش، کاهش نخواهد یافت.

نکته: این مسئله بحث درباره سکه‌‌های فهرست سیاه و اینکه آیا این UTXOها قابلیت‌‌تعویض دارند یا خیر را حذف می‌‌کند.

3- سن یا عمر آیتم: اغلب اوقات، سن یک مورد می‌‌تواند ارزش قابل‌‌جمع‌‌آوری آن را افزایش دهد؛ مورد با عمر بالاتر ممکن است پریمیوم را بالاتر ببرد. بیت کوین‌‌ در بین تمام دارایی‌‌های دیجیتالی، قدیمی‌‌ترین سن را دارد.

4- صحت: یک مورد معتبر بیشتر از یک نسخه یا یک کپی، پولسازی خواهد کرد؛ تمام 21 میلیون بیت کوین‌‌ UTXO معتبر هستند.

5- کمیابی یک آیتم (تقاضا): هر چقدر که یک آیتم کمیاب‌‌تر باشد، دلار بیشتری هم از خریدار طلب می‌‌کند. بیت کوین‌‌ یک عرضه ثابت دارد و شایعه شده حدود 4 میلیون بیت کوین‌‌ برای همیشه گم شده‌‌اند و به واسطه ویژگی‌‌های حامل دیجیتالی، به نظر می‌‌رسد که با گذر زمان، تعداد بیشتری هم گم شوند.

بیت کوین‌‌ به عنوان ذخیره ارزش

بیت کوین‌‌ به عنوان طلای دیجیتالی موارد مصرف بسیار زیادی داشته ‌‌است. اگرچه طلا و بیت کوین‌‌ ویژگی‌‌های مشترک زیادی دارند، بسیاری از افراد می‌‌گویند که بیت کوین‌‌ به واسطه آسان‌‌بودن انتقال، قابلیت تقسیم و سختی جعل و تقلب، جایگزین بهتری برای ذخیره ارزش محسوب می‌‌شود. برای افرادی که به دنبال استفاده از بیت کوین‌‌ به عنوان ذخیره ارزش غیر دولتی هستند، احتمالا ترجیح مختلفی برای مقاومت به سانسور و عدم نیاز به مجوز دارند.

برای فهم این کاربرد، مهم است که شبکه میزان کافی اطمینان یا نرخ هش برای ایمن کردن آن داشته باشد و هم ثروت و عرضه نرخ هش به خوبی توزیع شود: هر چقدر که این موارد بهتر توزیع شوند، شبکه منعطف‌‌تر خواهد بود (و در گذر زمان، نوسان کمتر و کاهش حساسیت قیمت رخ می‌‌دهد).

Spencer Bogart که یکی از شرکای Blockchain Capital است از اهمیت تمرکز زدایی در مقاله “بازی بلندمدت در کریپتو: چرا تمرکز زدایی مهم است” می‌‌گوید.

برای خلاصه برخی از نکات کلیدی صحبت‌‌های او:

  • بدون تمرکز زدایی، این شبکه‌‌های رمزنگاری مهمترین ویژگی‌‌های مقاومت به سانسور و بدون مجوز بودن خود را از دست می‌‌دهند.
  • خطر پلتفرم از سوی شرکت‌‌هایی مثل فیسبوک، گوگل و لینکدین حذف می‌‌شود.
  • نا کارآمدی تمرکز زدایی تنها روش ایجاد شبکه‌‌ای با این کیفیت‌‌ها و حفظ دفترکل تغییر ناپذیر با شرکت بدون تبعیض می‌‌باشد.
  • نهادها و پلتفرم‌‌های متمرکز مثل فیسبوک و گوگل در نهایت به واسطه فشار اجتماعی و اقتصادی محدود می‌‌شود و این مسئله به سانسور می‌‌انجامد.

به واسطه نیاز به حفظ تمرکز زدایی، بسیاری از نرم‌‌افزارها مناسب لایه زیرین نیستند و نباید بر روی زنجیره رخ دهند. این نرم‌‌افزارهاباید در لایه دو راه‌‌حلی و فراتر از آن اجرا شوند. همچنین اگر چیزی مثل مقاومت سانسوری اهمیت نداشته باشد، این لایه‌‌ها قابلیت درجات بالاتر متمرکزسازی برای رقابت با عملکرد و تجربه کاربری را دارند.

بیت کوین‌‌ به عنوان یک شبکه پرداخت

حالا اگر بیت کوین‌‌ بخواهد ویژگی‌‌های مقاومت به سانسور و عدم نیاز به مجوز خود را حفظ کند، چگونه به عنوان واسطه تبادل فعالیت داشته باشد؟ شبکه صاعقه را در نظر بگیرید. شبکه صاعقه یک لایه مقیاس دو راه‌‌حلی است که بر روی بلاکچین بیت کوین‌‌ ساخته شده. این شبکه در عرض کمتر از یک سال، از صفر به 2700 کانال رسیده‌‌ است.

ارزش بیت کوین‌‌

منبع: بیت کوین‌‌ ویژوالز

یک مثال عالی در این رابطه، نرم‌‌افزار رمز ارز Tippin.me است. Tippin.me یک افزونه است که با توییتر همراه می‌‌شود: کاربر وارد می‌‌شود و می‌‌تواند فورا شروع به ارسال ساتوشی کند که کمترین واحد بیت کوین‌‌ محسوب می‌‌شود. کاربران می‌‌توانند بابت کمک، پرستاری، تولید یا توزیع محتوای مفید، بیت کوین‌‌ خود را به دیگر کاربران توییتر ارسال کنند. کاربران می‌‌توانند این ارسال را به عنوان یک موضوع کاملا جدید انجام دهند.

چرا این مسئله انقدر مهم است؟ Tippin.me پیچیدگی تراکنش‌‌های خارج‌‌مرزی را به خوبی مدیریت کرده و همچنین به مردم این امکان را می‌‌دهد تا در حد چند پنی ارسال کنند؛ این مسئله با زیرساخت‌‌های متداول فعلی تقریبا غیرممکن است و شدیدا احتمال می‌‌رود تا هزینه تراکنش از خود مبلغ ارسالی بیشتر شود. ریزپرداخت‌‌های حیاتی فقط مثال‌‌های اولیه از چیزی هستند که شاید در نهایت به پرداخت‌‌های اصلی ختم شود و نشان دهد که همه تراکنش‌‌های بیت کوین‌‌ کند و گران نیستند و در شرایطی در دسترس هستند که دیگر پرداخت‌‌های نرم‌‌افزارها عملی نخواهد بود.

Diar که یک شرکت تحقیق دارایی کریپتو است، اطلاعاتی را ارسال کرده که نشان می‌‌دهد استخراج‌‌کنندگان 5.8 میلیارد دلار درآمد سال 2018 خود را برای اجرای شبکه تراکنشی، به کار برده‌‌اند. آنتونی پمپالیانو از Morgan Creek Digital جدولی برای مقایسه شبکه بیت کوین‌‌ با ویزا و مسترکارت تعبیه کرده‌‌ است. این دو شبکه تراکنشی اغلب با بیت کوین‌‌ قیاس می‌‌شوند:

ارزش بیت کوین‌‌

منبع: Off The Chain Newsletter

ویلی وو یک رهبر فکری در این فضا هم یک نمودار رسم کرده که داستان اجباری پیرامون نرم‌‌افزارهای بیت کوین‌‌ را به عنوان شبکه‌‌ای از پرداخت نشان می‌‌دهد. به افت قیمت دارایی 2018 نسبت به 2017 توجه کنید زیرا که شبکه به استخراج‌‌کنندگان در قالب بیت کوین‌‌ و نه دلار، هزینه پرداخت کرده است.

ارزش بیت کوین‌‌

منبع: توییتر (@woonomics)

چه بازار رو به افول باشد و چه نه، این مثال یک مثال شدیدا قدرتمند درباره میزان رشد و پذیرشی است که رخ داده و رخ می‌‌دهد و علی‌‌رغم شرایط چالش‌‌برانگیز بازار، این نمایش همچنان ادامه خواهد داشت!

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.