تامین سرمایه اپلیکیشن موبایل وام Branch طی همکاری با شرکت ویزا

استارتاپ فینتک (Fintech) که برنچ اینترنشنال (Branch international) نام دارد و اپلیکیشن گوشی هوشمند اختصاص سرمایه و اعتبار است، در همکاری با شرکت ویزا ۱۷۰ میلیون دلار اعتبار جدید در بخش مالی سری سی (Series C) سرمایه گذاری کرد. بر این اساس ، سرمایه گذاری اصلی به وسیله Foundation Capital و ویزا انجام شد و در این راستا B Capital،Andreesen Horowitz، Formation 8 و Trinity Ventures نیز  همکاری داشته‌اند.

0 106

با بیش از ۳ میلیون مشتری و ۱۵ میلیون وام ارائه‌شده در کنیا، نیجریه، تانزانیا، مکزیک و هند، Branch به دنبال سرمایه گذاری روی کشورهایی است که از نظر اعطای وام در سطح پایینی هستند و یا آن‌قدرها سرمایه و حساب بانکی در اختیار ندارند. مدیریت Branch، مت فلنری اعلام کرد که برای راه‌اندازی این نرم‌افزار، از موفقیت‌هایی که اپلیکیشن M-Pesa  حدود ۱۰ سال پیش در کنیا به دست آورد، الهام گرفته است.

دسترسی آسان به اعتبارات ، کسب‌وکارهای کوچک را به سمت رشد بیشتر سوق می‌دهد. فلنری در مورد وام‌گیرندگان Branch گفت:” آن‌ها ۵۰ دلار می‌گیرند ، به بازار می‌روند و خرید خود را انجام می‌دهند، مجددا دو هفته آینده بازمی‌گردند و وام می‌گیرند”. با وام Branch، یک تاجر و یا بازرگان می‌تواند سهام جدید خریداری کند، یا یک راننده تاکسی بیش از مقدار مصرف روزانه بنزین بزند.

فلنری همچنین موسس سازمان مالی کوچک کیوا است و اعلام کرد که این سازمان باعث شده تا احتیاج به راه‌اندازی اپلیکیشن Branch را بیش‌ازپیش حس کند. او گفت:

من سال‌های زیادی را در سفر بین کشورهای کامبوج، پرو یا نیجریه بودم و به چشم خود می‌دیدیم که مردم از سازمان‌های مالی کوچک وام دریافت می‌کنند، این خدمات را به‌هیچ‌وجه هیچ بانکی ارائه نمی‌داد

Branch تنها شرکتی نیست که این موقعیت را تشخیص داده باشد. تالا (Tala) نیز که در سال ۲۰۱۳ راه‌اندازی شد، یکی دیگر از نرم‌افزارهای گوشی است که در مناطق مشترک با Branch کار می‌کند و تاکنون نیز بیش از ۵۰۰ میلیون دلار ، برای اعطا وام هزینه کرده است. اپلیکیشن پی سنس (PaySense) در کشور هند و وانفای (OneFi) در کشور نیجریه نیز از این قبیل برنامه‌ها به شمار می‌روند.

پس از این‌که کاربر، نرم‌افزار را دانلود و نصب کرد و تاییدیه مشخصات کاربری گرفت، الگوریتم‌های یادگیری ماشین Branch در چند دقیقه میزان اعتبار را محاسبه می‌کنند و به‌راحتی می‌توانند وام را به کاربر اختصاص دهند. البته تمامی سرعت این فرایند به خاطر دستیابی اپلیکیشن به اطلاعات فرد روی گوشی است، به‌طور مثال متن‌ها، پیام‌ها، تماس‌ها، مخاطبین و اطلاعات ارسالی GPS در کنار سابقه بازپرداخت مشتری ، همه باعث می‌شوند تا این نتایج حاصل شود. میزان بازپرداخت هر وام از چند هفته تا بیش از یک سال تعیین خواهد شد و کمترین میزان وام پرداختی نیز ۵۰ دلار است.

در حال حاضر کاربران Branch برای دریافت وام خود باید به یک موسسه مالی محلی و یا بانک مراجعه کنند، اما با همکاری که بین این استارتاپ و ویزا ایجاد شده، ازاین‌پس کاربران Branch توانایی برداشت وام خود از طریق کارت‌های اعتباری بین‌المللی ویزا را نیز خواهند داشت. برای این کار نیازی به دبیت کارت ویزا نیست و تنها با استفاده از کارت‌های مجازی ویزا می‌توان وام را دریافت کرد. طی این همکاری ، Branch شرایط دریافت وام اختصاصی را برای تجار و بازرگان‌هایی که می‌توانند از کارت‌های اعتباری ویزا در کنیا، نیجریه یا تانزانیا استفاده کنند، در نظر گرفته است.

نایب رییس اجرایی ویزا، بیل شیدی در رابطه همکاری با Branch گفت:

در آینده به دنبال شرایطی هستیم تا بتوانیم به افرادی که در جوامعی با اقتصاد رسمی و خشک هستند و یا سرویس‌دهی به آن‌ها مشکل است، دسترسی داشته باشیم. برای کمک به آینده موسسات مالی کوچک، باید سیستم توزیع آن‌ها را تغییر دهیم

Branch برای اولین بار ماه گذشته در هند به دست کاربران رسید و بیش از ۳۰۰۰۰ کاربر را بدون تبلیغات گسترده جذب کرد. فلنری در این مورد گفت: “اکثر کاربران جذب شده روی این برنامه به وسیله صحبت‌های دیگران وارد اپلیکیشن شده‌اند”. Branch به دنبال گسترش این سیستم در کشورهای آمریکای لاتین نیز هست.

الکس رمپل، یکی از شرکای اندرس هورویتز گفت:

مدل کسب درامد Branch با گسترش آن ، شفاف‌تر خواهد شد. ایده پشت این اپلیکیشن با جذب کاربران بیشتر و گذشت زمان، بیش‌ازپیش روی خوش خود را نشان خواهد داد

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.