تاریخ بیت کوین: پیدایش بیت کوین رایگان یا فاست (Faucet)

این مقاله به پیدایش فاست (Faucet) بیت کوین می پردازد. در این Faucet، کاربران علاوه بر دریافت پول بیت کوین، خصوصیات مثبتی مانند بخشش را نیز یاد می‌گیرند. با اینکه افراد زیادی به دنبال پیدا کردن اشکال و حفره‌ای در روزهای اول بیت کوین بودند، اما حالا می‌توانیم با صراحت و اطمینان بیشتری در مورد موفقیت‌های Faucet بیت کوین صحبت کنیم.

0 432

در روزهای اول بیت کوین، خرید سکه در بازارهای همتا به همتا یا سرویس‌های حساب تضمینی (escrow)، بدون انجام هیچ گونه مبادله‌ای، کار آسانی نبود. تنها راه ممکن برای خرید بدون مجوز سکه، استخراج آنها و یا درخواست از افراد دیگر بود. شما باید در انجمن‌های گفت و گو بیت کوین، از افراد درخواست می‌کردید که به شما بیت کوین بفروشند. در همین زمان، یک توسعه دهنده به نام گاوین اندرسون یک Faucet طراحی کرد. با استفاده از این Faucet، هر کسی می‌توانست بیت کوین (BTC) رایگان درخواست کند.

گاوین اندرسون چگونه Faucet بیت کوین را ایجاد کرد؟

اندرسون در نوشته‌هایش اشاره کرده است که “زمانی که اولین پروژه کدنویسی بیت کوین را شروع کردم، تصمیم گرفتم یه چیز خیلی گنگ طراحی کنم. آن زمان من یک وب سایت عرضه کننده بیت کوین درست کردم”. در ژوئن 2010، و همان زمانی که خرید BTC کار آسانی نبود، ایده اندرسون واقعا هوشمندانه بود. رشد جامعه نوظهور ارز رمزنگاری شده در گرو توزیع گسترده بیت کوین بود. مردم تنها با سرمایه گذاری کردن پول در بازی‌ها، و ارسال و دریافت BTC می‌توانستند بیت کوین را درک کنند. به علاوه، بیت کوین نیز تنها از طریق بازی‌ها می‌توانست از یک ایده به یک پدیده جهانی تبدیل شود.

Faucet‌های بیت کوین ایردراپ‌های (airdrop) اصلی بودند و اندرسون اولین Faucet بیت کوین بود. در ابتدا، به هر بازدید کننده، 5 بیت کوین داده می‌شد. هر یک از این بیت کوین‌ها تنها برای تکمیل یک کپچا (Captcha) استفاده می‌شدند. دریافت این همه پول بیت کوین فقط برای بازدید سایت، کمی عجیب به نظر می‌رسد، اما در آن زمان، 5 بیت کوین به دلار مبلغ زیادی نمی‌شد. ساتوشی، دومین کاربر سایت (اولین کاربر، پیتزا بیت کوین لازلو بود)، اصلا از مقدار این پول راضی نبود. او در پاسخ به اولین نوشته اندرسون گفت: “هرروز فقط پنج سکه”. با این حال، ساتوشی همچنان تحت تاثیر این پروژه قرار گرفته‌ بود:

انتخاب عالی اولین پروژه، یک کار خوب. من برنامه ریزی کرده بودم که اگر کس دیگری این کار را انجام نداده است، دقیقا همین پروژه را اجرا کنم. بنابراین زمانی که تولید پنجاه BTC برای انسان‌ها سخت می‌شود، کاربران جدید می‌توانند همان موقع با سکه‌های خود بازی کنند.

برای کسانی که نمی‌توانستند درک کنند، در ازای بازدید چه چیزی دریافت می‌کنند، این بیت کوین‌ها بی‌ارزش بودند. تعداد کمی از درخواست کنندگان بیت کوین این سکه‌ها را نگه می‌داشتند، اکثر آنها سکه‌هایشان را در سایت‌هایی مانند ساتوشیدی (Satoshidice) و بعدا سیلک رود (Silk Road) خرد کردند. Faucet‌هایی مانند Faucet اندرسون، پیشروی سایت‌های تبادل بیت کوین در ازای کالاها و خدمات بودند.

Faucet BTC

Bitcoin History Part 3: Turning on the Faucet

وب سایت Faucet بیت کوین گاوین اندرسون

هر کسی که مجددا نخ‌های بیت کوین تاک (Bitcointalk) را بازدید می‌کند، متوجه این نکته می‌شود که در تمام این Faucet، خیرخواهی جریان دارد: بعضی از کاربران در Faucet اندرسون حفره‌های امنیتی پیدا کردند، و یک نفر نیز قبل از اینکه کیف پول خودش را با بخشندگی برگرداند و در مورد نحوه حل مشکل توضیح دهد، تمام مبلغ بیت کوین خود را خالی کرد. بنیان گذاران اولیه بیت کوین از طریق این فعالیت‌های ایثارگرایانه توانستند ارزش پول‌های رمزی را برگردانند و جامعه را به منفعت شخصی خود ترجیح دهند.

ارائه 19700 بیت کوین

اندرسون برای اینکه اولین Faucet خود را تغذیه کند، آن را با 1100 بیت کوین شخصی پر کرد. بعد از اینکه این پول‌ها خرج شدند، Faucet دوباره شارژ شد. به علاوه، صاحبان بیت کوین و نهنگ‌ها نیز به Faucet کمک می‌کردند. طبق توضیحات Faucet اندرسون “بیت کوین‌ها نوع جدیدی از پول هستند. آنها مانند یورو و دلار توسط دولت تولید و کنترل نمی‌شوند. به بیان دیگر، هر کسی که بخواهد بخشی از شبکه پرداخت بیت کوین باشد، می‌تواند آن را ایجاد کرده و کنترل کند.

در وب سایت توسعه دهنده بیت کوین، چهار سوال پرسیده شده ‌است. آخرین سوال در مورد مشکلات و نقص‌های Faucet است. اندرسون در پاسخ به این سوال، توضیح می‌دهد: “من می‌خواهم بیت کوین بسیار موفق باشد، پس به شما این امکان را می‌دهم که با مقدار کمی بیت کوین، کار خود را شروع کنید.” اگر بگوییم که بیت کوین و اندرسون، هر دو فراتر از تصورات و حد انتظار ما موفق عمل کردند، حرف دور از انصافی نزده‌ایم. از زمانی که Faucet در اوایل سال 2011، آخرین بیت کوین‌های خود را توزیع کرد، 19715 BTC از کیف پول اندرسون خارج شد. در همین حال، بیت کوین به سمت لبه تیز قیمت سهموی، پوشش جریان رسانه‌ای، سانسورهای سیاسی و دنیایی از مخاطرات پیش می‌رفت. اما تمام این داستان‌ها برای بخش دیگری از تاریخ بیت کوین هستند.

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.