بزرگترین باگ بیت کوین : تاریخچه بیت کوین (بخش دهم)

یک باگ عجیب در بلاک ۷۴۶۳۸ بیت کوین پدیدار شده بود. اولین بار، توسعه دهنده اصلی، جف گارزیک (Jeff Garzik ) متوجه این مسئله غیرمعمول شد و در مورد “خروجی های عجیب” تراکنش های بیت کوین اظهار نظر کرد. به فاصله یک ساعت، یکی دیگر از کاربران انجمن، شروع به نوشتن مبحث جدیدی به نام “مشکل جدی سرریز” کرد. او در این مبحث، درخواست کرد که “ما هرچه زودتر به اصلاحات نیاز داریم”. ۱۵ آگوست ۲۰۱۰ بود که بیت کوین با بزرگترین باگ مواجه شد.

0 398

قبل از باگ سرریز عدد صحیح، بیت کوین حداقل با چهار باگ بزرگ دیگر مواجه شده بود. این باگ جدید باعث شد که ناگهان ۱۸۴ میلیارد BTC تولید شود. ویکی بیت کوین، ۴۰ باگ با شدت‌های مختلف را لیست کردند. آخرین باگ در فوریه ۲۰۱۹ کشف شده بود. با این حال، CVE-2010-5139 با تمام باگ‌هایی که جامعه بیت کوین در ۲۰۱۰ یا تا به حال با آن مواجه شده بود فرق داشت.

Bitcoin History Part 10: The 184 Billion BTC Bug

باگی که گارزیک و دیگران کشف کردند، در بلاک ۷۴۶۳ آشکار شد. این باگ، اولین باگ تورم بیت کوین بود. با توجه به اینکه کل بیت کوین قابل استخراج به بیست و یک میلیون کوین محدود شده است، اضافه شدن ۱۸۴ میلیارد کوین، مشکل بزرگی محسوب می‌شد. یک باگ سرریز عدد صحیح، یک مقدار منفی از کل مبادلات ایجاد کرده بود. Ifm کاربر انجمن گفتگوی بیت کوین توضیح می‌دهد:

در حالت عادی، ورودی‌ها برابر با خروجی‌های مبادله هستند. اما حالت استثنایی زمانی است که هزینه‌ای برای تراکنش پرداخت شود. شبکه به هرکسی این امکان را می‌دهد که هر مبلغی را به عنوان دستمزد یا پاداش پرداخت کند. بنابراین زمانی که مجموع منفی باشد، اختلاف خروجی با ورودی به معنای دستمزد درنظر گرفته می‌شود. بنابراین از چشم تمام بررسی ها دور می‌ماند.

یک مهاجم ناشناس این باگ را کشف کرده و از آن برای تولید تعداد زیادی بیت کوین استفاده کرده بود. آنها مجبور بودند که چشم اندازشان را روی یک مجموع متعادل‌تری تنظیم کنند، در نتیجه کدهای مخرب توانستند مدت زمان بیشتر از ۹۰ دقیقه غیرقابل کشف بمانند. در واقع، ۹۰ دقیقه طول کشید تا طرح شناسایی شود. به فاصله دو ساعت از حمله Common Vulnerability and Exposure 2010-5139 ، توسعه دهندگان اصلی، گاوین اندرسن (Gavin Andresen ) و ساتوشی ناکاماتو (Satoshi Nakamoto ) روی این مسئله کار کردند و ۱۸۴ میلیارد مبادله BTC از بلوک ۷۴۶۳۸ پاکسازی شد.

Bitcoin History Part 10: The 184 Billion BTC Bug

ساتوشی به کاربران اطمینان داد که “بیش از ۵۰ درصد از قدرت گره آپگرید شده و زنجیره خوب از زنجیره بد سبقت می‌گیرد. گره‌های ۰.۳.۱۰ تایید هر گونه تراکنش بد را سخت کرده‌اند.” خالق بیت کوین چنین باگ بزرگی را جدی گرفت و به دفعات در صفحه‌ای که به کشف و نابودی این باگ اختصاص داده شده بود، مطالبی را منتشر کرد. پنج ماه بعد از این اتفاق ساتوشی جامعه‌ای را که بنا نهاده بود، برای همیشه ترک کرد. میراث او برای این جامعه یک رمز ارز بود، رمز ارزی که ثابت کرد که از قدرت کافی برای حفظ بقا در هشت سال بعدی و فراتر از آن، برخوردار است.

منبع

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.