پیدایش بیت کوین : تاریخچه بیت کوین (بخش اول)

در حالی که ۳۱ اکتبر ۲۰۰۸ به عنوان نقطه عطفی در تاریخ پول محسوب می‌شود، اما در آن زمان عده کمی متوجه انتشار وایت پیپر بیت کوین در یک لیست ایمیل رمزنگاری شدند. مانند همه انقلاب‌ها، این مورد نیز برای جوانه زدن به زمان نیاز داشت تا تبدیل به درختی تنومند شود. در اولین مقاله از مجموعه مقالات تاریخچه بیت کوین، با خلاصه ای از تاریخچه این رمز ارز آشنا خواهید شد.

0 1,596

مقدمه‌ای بر تاریخچه پیدایش بیت کوین

دست گذاشتن بر روی لحظه‌ای که بیت کوین از یک ایده به یک جنبش تبدیل شد، کار سختی است. آیا این لحظه زمانی بود که ساتوشی ناکاموتو اولین بلاک بیت کوین را در ۳ ژانویه ۲۰۰۹ استخراج کرد؟ یا زمانی بود که او اولین تراکنش خود را چند روز بعد به هال فینی (Hal Finney) ارسال کرد؟

اما شکی نیست که در ۲۲ نوامبر ۲۰۰۹ و زمانی که ساتوشی از کاربران جدید در اولین فروم بیت کوین به نام bitcointalk.org استقبال می‌کرد، ایده او دیگر ریشه دوانده بود و گروهی از حامیان خود را یافته بود. «سلام ساتوشی، اعضای فروم و کاربران بیت کوین!» اولین پاسخ به اولین پست ساتوشی در Bitcointalk بود.

ممنون از تو برای توسعه بیت کوین. یک ارز دیجیتال/ارز الکترونیکی ناشناس همتا به همتا که بسیار زودتر باید اتفاق می‌افتاد. من بسیار تحت تاثیر قرار گرفته‌ام و به اعتقاد من این پروژه از پتانسیل بالایی برخوردار است.

تاریخچه بیت کوین

تاریخچه پیدایش بیت کوین می‌توانست بسیار متفاوت باشد

وقتی در مورد تاریخ می‌نویسیم، به راحتی می‌توان اتفاقات را اجتناب ناپذیر خواند و فرض کرد که اتفاقات طوری رخ داده‌اند که سرنوشت آن‌ها را رقم زده است. اما درمورد بیت کوین ، مانند تمامی جنبش‌های تکان دهنده دیگر، اگر به خاطر سرسختی اعضای اولیه آن نبود که در سخت‌ترین زمان‌ها در کنار فرزند معنوی ساتوشی ایستادند و آن را زنده نگه داشتند، اگر نعمات و امدادهای ناشی از رویدادهای ژئوپولتیک نبود، شاید بیت کوین هیچ‌گاه بال و پر نمی‌گرفت. بقای بیت کوین در دنیای بی‌رحم امروز را، می‌توان به قدرت ایده ساتوشی و تلاش‌های علاقمندانی نسبت داد که تا پاسی از شب برای رفع باگ‌های اساسی و مراقبت از بیت کوین تلاش کردند تا جایی که این شبکه نوظهور آ‌ن‌قدر قدرت پیدا کرد تا روی پای خود بایستد.

تاریخچه بیت کوین

با وجود این که Bitcointalk تنها منبع ایده‌های اولیه نبود، مرکزی را در روزهای پیش از اقدام به کار Medium و ابتدای کار توییتر به وجود آورده بود که در آن مشارکت‌کنندگان اکثر ایده‌های خود را به اشتراک می‌گذاشتند. در آن زمان نیز مانند امروز بحث و جدل بسیاری وجود داشت، اما فرقه‌گرایی و شعار کمی‌تری به چشم می‌خورد. قلمرویی نبود که بر سر آن جنگی درگیرد و اولین وظیفه کاربران بیت کوین ساخت دنیایی بود که در آن ایده‌های شرح داده شده در وایت ‌پیپر می‌توانستند تحقق بیابند.

به گفته هال فینی در ۱۱ ژانویه ۲۰۰۹، «یکی از مشکلات همیشگی ارزهای جدید، چگونگی ارزش دادن به آنها است».

حتی اگر این مشکل را نادیده بگیریم که در ابتدای کار تقریبا هیچ کس برای آنها ارزشی قائل نیست، باز هم ارائه توجیه منطقی برای ارزش دادن به آنها کار مشکلی است.

وی افزود:

تصور کنید که بیت کوین موفق بوده و به سیستم پرداخت غالب در سرتاسر دنیا تبدیل شده است. در این صورت ارزش کل آن باید با ارزش کل ثروت در جهان برابر باشد. ارزش تخمین زده شده برای ثروت جهانی در بازه ۱۰۰ تریلیارد تا ۳۰۰ تریلیارد دلار قرار دارد. زمانی که ۲۰ میلیون کوین داشته باشیم، آنگاه ارزش هر کوین برابر با ۱۰ میلیون دلار خواهد بود. بنابراین امروزه امکان تولید هر کوین تنها با صرف چند سنت سرمایه گذاری خوبی می‌تواند باشد، چراکه در آینده با نسبت ۱۰۰ میلیون به ۱ سودآوری خواهد داشت! حتی اگر شانس رسیدن به این میزان موفقیت برای بیت کوین بسیار کم باشد، آیا ارزش ریسک کردن برای دستیابی به سود۱۰۰ میلیون برابری را نخواهد داشت؟ این مسئله‌ای است که باید در مورد آن فکر کرد.

 

منبع

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.