تاریخچه مختصری از XRP

خوشتان بیاید یا نه، XRP رشد کرده تا تبدیل به یکی از داستان‌های موفق دنیای کریپتو شود و جامعه‌ی بزرگی از طرفداران پشت آن باشد. با این حال این کریپتوکارنسی همچنان یکی از جنجال برانگیزترین دارایی‌های این فضا است. اگرچه این تاریخچه یک تحلیل جامع محسوب نمی‌شود، اما شاید با یادگیری از آن بتوانیم نمایی کلی از مواردی که تاکنون منجر به موفقیت‌های کلیدی آن شده و اینکه چرا هنوز مورد تنفر بسیاری از افراد است به نمایش بگذاریم.

0 129

تعاریف

اصطلاحات مربوط به اکوسیستم XRP، به طور صحیح یا غلط، اغلب به جای یکدیگر به کار برده می‌شوند، بنابراین برای اینکه دچار سردرگمی نشویم می‌توانیم از همین ابتدا سعی کنیم که تعاریف را مشخص کنیم‌.

XRP چیست؟

XRP یک کریپتوکارنسی، یک دارایی دیجیتال موجود در یک دفتر کل عمومی است که می‌تواند با استفاده از تراکنش‌های دیجیتالی امضا شده انتقال یابد. یک موجودی حداکثری به ارزش ۱۰۰ میلیارد XRP وجود دارد که تا ۶ رقم اعشار قابل تقسیم است؛ یعنی کوچکترین واحدی که وجود دارد یک میلیونیم ۱ XRP است.

XRP لجر (XRP Ledger) چیست؟

XRP لجر از سال ۲۰۱۳ بر پایه فناوری متن باز ساخته شده است. XRP لجر یک دفتر کل اجماع توزیع شده است که (در‌ مقایسه با فناوری بلاکچین که بیت کوین بر‌مبنای آن ساخته شده)، XRP رمزارز بومی آن است. XRP لجر از یک صرافی غیرمتمرکز برای سایر دارایی‌ها، پرداخت‌های سریع و غیره پشتیبانی می‌کند. این دفتر کل می‌تواند با صرف کمترین انرژی، پرداخت‌ها را در عرض ۴ ثانیه تسویه کند. این ۴ ثانیه در‌مقایسه با ۲ دقیقه‌ اتریوم، ۱ ساعت بیت کوین و ۳ تا ۵ روز سیستم‌های سنتی بسیار ناچیز است. XRP لجر می‌تواند در هر ثانیه ۱۵۰۰ تراکنش را اداره کند و که در مقایسه با ویزا بسیار قابل توجه است.

ریپل (Ripple) و ریپل‌نت (RippleNet) چه هستند؟

ریپل شرکتی واقع در کالیفرنیا است که بیش از ۲۰۰ کارمند تمام وقت دارد و حدود ۶۰ درصد از XRP موجود در اختیار این شرکت است. ریپل از XRP به عنوان یک دارایی تسویه برای انجام پرداخت‌های بین المللی با پلتفرم پرداخت خود که ریپل‌نت نام دارد استفاده می‌کند.

این تعریف ریپل از ریپل‌نت است: “یک شبکه جهانی از بانک‌ها و ارائه دهندگان پرداخت که از فناوری مالی توزیع شده ریپل استفاده می‌کنند که پیام رسانی در زمان واقعی، تسویه و حل و فصل معاملات مالی را فراهم می‌‌کند.” ریپل‌نت از مجموعه محصولات ایکس کارنت (xCurrent)، ایکس رپید (xRapid)‌ و ایکس ویزا (xVisa) تشکیل شده است‌. ایکس کارنت پیرامون پروتکل اینترلجر (Interledger) (ILP) – یک پروتکل باز و خنثی، که امکان همکاری بین گجت‌ها و شبکه‌های پرداخت مختلف را فراهم‌ می‌کند- ساخته شده است. ایکس کارنت، ایکس رپید و ایکس ویزا متن باز نیستند و در بالای سرور rippled که متن باز است ساخته شده‌اند.

سردرگم شدید؟

XRP می‌تواند به عنوان یک دارایی تسویه در ریپل‌نت استفاده استفاده شود، اما هیچ اجباری در کار نیست که این اتفاق بیفتد. ریپل‌نت نمی‌تواند بدون نرم افزار شرکت ریپل وجود داشته باشد. دارایی XRP بومی و XRP لجر مستقل از ریپل و ریپل‌نت هستند و با یا بدون ریپل و ریپل‌نت نیز می‌توانند همچنان به فعالیت خود ادامه دهند.

پیش زمینه

XRP در سال ۲۰۱۲ توسط بنیانگذارانش، کریس لارسن (Chris Larsen)، جد مک کالب (Jed McCaleb) و آرتور بریتو (Arthur Britto) پایه گذاری شد. هرچند رویدادهایی که منجر به این امر شد از سالها پیش آغاز شده بود و زمینه مهمی برای دارایی دیجیتال فراهم آورده بود.

ریپل‌پی (Ripplepay)

رایان فوگر (Ryan Fugger)، توسعه دهنده سیستم‌های غیرمتمرکز و وب از ونکوور، کانادا و بنیانگذار ریپل پراجکت (The Ripple Project) )ریپل پی دات کام، Ripplepay.com) است که در اصل نسخه‌ی قبلی XRP لجر بود. جریان این امر به سال ۲۰۰۴، پیش از آنکه ساتوشی ناکاماتو (Satoshi Nakamot) وایت پیپر بیت کوین (Bitcoin Whitepaper) معروف را در ۳۱ اکتبر ۲۰۰۸ بنویسد برمی‌گردد. ریپل پی دات کام توسط در سال ۲۰۰۵ توسط فوگر راه اندازی شد و به عنوان یک “سرویس مالی است که امکان توسعه خطوط اعتباری به دوستان، خانواده، و همکاران و پرداخت‌های امن از طریق ارزهای سنتی و آنلاین توسط یک نسخه از سایت که هنوز وجود دارد را برای شما فراهم می‌کند “تعریف می‌شود.

حتی اینگونه نیز تصور می‌شود که بنیانگذار بیت کوین در پاسخ به سوال مایک هرن (Mike Hearn) (توسعه دهنده اصلی سابف بیت کوین که حالا، در سال ۲۰۰۹ در R3 مشغول به کار است ) در مورد این نسخه از ریپل اظهار داشت:

“نکته جالب در مورد ریپل این است که [غیر از بیت کوین] ریپل تنها سیستمی است که هر کاری را با اطمینان انجام می‌دهد و آن را در یک سرور مرکزی متمرکز می‌کند.”

– ساتوشی ناکاموتو

در همین حال، جد مک کالب (مالک سابق Mt Gox که در حال حاضر به عنوان بنیانگذار و مدیر ارشد اجرایی بنیاد توسعه استلار مشغول به کار است) در شبکه eDonkey Network (یک شبکه اشتراک فایل همتا به همتای غیر متمرکز) کار می‌کرده است. هرچند در ماه مه ۲۰۱۱ توجه وی به سمت توسعه یک سیستم ارز دیجیتال (XRP لجر) جلب شد که از طریق آن؟ اعضای یک شبکه می‌توانستند اعتبار تراکنش‌ها را در مقایسه با سیستم‌های اثبات کار که با بیت کوین استفاده می‌شد ارزیابی کنند. بعدها، در طی همان سال، آرتور بریتو و دیوید شوارتز (David Schwartz) (که در حال حاضر به ترتیب استراتژیست ارشد و رمزنگار ارشد ریپل هستند) نیز با مک کالب همراه شدند. کریس لارسن که ( در حال حاضر رئیس اجرایی ریپل و) جزو بنیانگذارن چندین استارت‌ آپ فناوری سیلیکون ولی است، در سال ۲۰۱۲ به جد ملحق شد و همراه با جسی پائول (Jessie Powell) (موسس و مدیر عامل شرکت کراکن) به سراغ فوگر رفتند تا درباره عقایدشان بحث کنند.

در پی مذاکرات انجام گرفته بین فوگر و اعضای شبکه ریپل‌پی موجود، فوگر موافقت کرد که کنترل ریپل‌پی را در اختیار آن‌ها بگذارد. اعضای شبکه در سپتامبر سال ۲۰۱۲ نیز شرکت اوپن کوین ( OpenCoin، Inc) را تاسیس کردند، البته با گذشت کمتر از یک سال، جد مک کالب در پی یک اختلاف داخلی این شرکت را ترک کرد.

اوپن کوین (تا ریپل لبز به رپیل)

پس از این ماجراها، اوپن کوین به منظور فعال سازی قابلیت انتقال مستقیم و سریع پرداخت‌ها بین دو طرف معامله با هر نوع ارزی که در دنیا وجود دارد، بر اساس کار انجام شده توسط فوگر، بنیانگذار و معمار اولیه طرح، شروع به توسعه پروتکل کرد. این کار کارمزهای تراکنش و تاخیر زمانی در سیستم‌های سنتی که پیش از آن فعال بودند را به صورت چشممیری بهبود بخشید‌. از سرمایه گذاران اولیه اوپن کوین می‌توان به آندرسن هوروویتز (Andressen Horoeitz)، بیت‌کوین آپورتونیتی فاند (Bitcoin Opportunity Fund) (که در حال حاضر دیجیتال کارنسی گروپ نام دارد)، راجر ور (Roger Ver) و گوگل ونچرز (Google Ventures) اشاره کرده که در تامین سرمایه اولیه اوپن کوین و پروژه‌هایی که روی آن‌ها کار می‌کرد کمک کردند.

بسیاری از اصطلاحات اولیه XRP (که همچنان نیز رایجند) بر مبنای ریپل (ripple) ساخته شدند – RP در خود “XRP”، سرور Rippled “، نام مستعار ” ripples ” برای کریپتوکارنسی، کوچکترین واحد “XRP” و غیره. شاید اگر شرکت اصلی که از XRP لجر استفاده می‌کند همچنان اوپن کوین باقی می‌ماند تمایز بین این دو، واضح‌تر می‌شد و سردرگمی کمتری در این راستا رخ می‌داد. به همین ترتیب، نام اوپن کوین در ماه سپتامبر ۲۰۱۳ به ریپل لبز و سپس در اکتبر ۲۰۱۵ به رپیل تغییر یافت (هرچند نام قانونی آن هنوز ریپل لبز) است. پس از آن، تغییر اصطلاحات مورد استفاده برای توصیف شرکت، شبکه، XRP لجر و XRP نیز موجب سردرگمی افراد جدید و قدیمی در این فضا شده و احتمالا به تقویت استدلالی که متخلفان راجع به تمرکز این شبکه دارند کمک کرده است.

هرچند هدف رویدادهای اخیر کمک به شفاف سازی مجدد این تمایز در پی راه اندازی یک پروژه جامعه مبنا برای یک سمبل مستقل برای XRP که در این ماه اتفاق افتاد بود‌‌. به تعاقب آن، از آنجا که ریپل شرکت آن‌ها را بیشتر از رمز ارز XRP نشان می‌داد، حذف سه گانه ریپل از صرافی‌ها، ردیاب‌ها و غیره شروع شد. کلمه “ریپل” نیز (مانند EOS که فقط “EOS” است) توسط برخی از افراد به “XRP” تغییر نام یافت، هرچند برخی دیگر از انجام این کار خودداری می‌کنند.

XRP

راه اندازی

XRP در سال ۲۰۱۲ با ۱۰۰ میلیارد موجودی وارد عرصه شد. از این ۱۰۰ میلیارد XRP، ۲۰ میلیارد در اختیار سازندگان (جد، کریس و آرتور – همچنین بنیانگذاران و سهامداران اوپن‌کوین) قرار گرفت و ۸۰ درصد باقی مانده به شرکت اوپن کوین اعطا شد. طبق گزارش پستی که در ماه مه ۲۰۱۴ توسط جد مک کالب در انجمن قدیمی xrptalk.org به اشتراک گذاشته شد، سهم شخصی او ۹ میلیارد بود. اینطور تصور می‌شود که سهم کریس لارسون ۷ میلیارد XRP بود. انتقاداتی که در مورد درصد XRP اعطایی سهامداران به شرکت اوپن کوین صورت گرفت، در زمینه یک دوره مالی بسیار متفاوت بود که‌ طی این دوره اوپن کوین حدود ۹ میلیون دلار از سرمایه مالی را تأمین کرد، که در مقایسه با سرمایه استارتاپ‌های سیلیکون ولی و سرمایه‌هایی که اخیرا از طریق ICO تامین می‌شد بسیار کم بود.‌ این تامین سرمایه به مدت طولانی ادامه پیدا نکرد و تیم اوپن کوین می‌دانست که برای ادامه توسعه XRP لجر عمومی و مجموعه محصولات تجاری خود به منابع بیشتری نیاز خواهد داشت. بنابراین بنیانگذاران تقریبا تمام XRP خود را به شرکت اوپن کوین تقدیم کردند. بخش عمده‌ای از این پول نیز در حال حاضر نیز در یک حساب سپرده گذاری امن رمزگذاری شده قرار داده شده تا از عرضه XRP در هر زمان اطمینان حاصل شود و نگرانی‌های موجود مبنی بر اینکه این پول می‌تواند در بازار “تخلیه” شود را از بین ببرد.

مدتها قبل از اینکه مفهومی به نام ICO وجود داشته باشد، یک سری کمک‌های مالی (یا ایردراپ) XRP در انجمن‌های بیت‌کوین تاک (Bitcointalk) وجود داشت. به نظر می‌رسید که حداقل یکی از این دریافت کننده‌ها این کمک‌های مالی را سریعا با بیت کوین مبادله می‌کند؛ هرچند ممکن بود این فرد از انجام این کار پشیمان شود یا نشود. سایر ایردراپ‌ها و کمک‌های مالی که همگی به عنوان روش‌هایی برای ترویج پذیرش XRP در مقایسه با روش‌های تامین سرمایه بعدی مورد استفاده توسط پروژه‌های کریپتو طراحی شدند، نیز تا اواخر سال ۲۰۱۴ ادامه پیدا کرد.

پس از راه اندازی

ایردراپ‌هایی که به شرکت کنندگان انجمن تعلق می‌گرفت باعث ایجاد علاقه و “تحول” در حوزه دارایی دیجیتال شد به طوری که حتی ویتالیک بوترین (Vitalik Buterin) و اریک وورهیس (Eric Voorhees) نیز آدرس‌های XRP خود را در یک رشته برای مطالبه ایردراپ به اشتراک می‌گذاشتند. با این حال، انتقاداتی نیز از این موضوع صورت می‌گرفت. با توجه به پست‌هایی که در خود انجمن بیت‌کوین تاک به اشتراک گذاشته شده بود، سرمایه گذاران اولیه بیت کوین که ظاهرا نگران این بود که این موفقیت اولیه منجر به تسلط XRP در فضای کریپتوکارنسی ( و بدین ترتیب تحت تأثیر قرار دادن سرمایه گذاری‌های آن‌ها) شود شروع به رشوه‌هایی به ارزش بیش از ۵۰۰ دلار (۵ BTC در آن زمان) کردند تا گفته شود که XRP و ریپل کلاهبرداری‌اند.

XRP

یکی از اعضای بیت‌کوین تاک اظهار داشت که یک بار پیامی دریافت کرد که نوشته بود “یک کاربر به نام « TradeFortress » به هر یک از اعضای انجمن ۵ BTC پرداخت می‌کند تا پست‌های خود در این رشته را ویرایش و در آن‌ها اعلام کنند که ریپل یک کلاهبرداری است”. او ادامه داد: در این پیام حتی متن دقیقی که TradeFortress از هر کاربر می‌خواست آن را پست کند نیز آورده شده بود: “ریپل یک کلاهبرداری است! ریپل طرحی برای یک شبه پولدار شدن سازندگان آن، یک شرکت خصوصی سودآور است. ریپل متن باز نیست. بیشتر از آنکه شبیه بیت کوین باشد، مثل پی پال متمرکز است. برای اطلاعات بیشتر، به RippleScam.org مراجعه کنید. ” وب سایتی که در پیام به آن ارجاع داده شده از آن زمان بسته شده است.

شاید بعضی‌ها واقعا این کار را انجام دادند و همچنان نیز همین نظر را داشته باشند که حق دارند. شاید این شعار فقط به بعضی از افراد تلقین شد و در طول زمان بارها و بارها برای دیگران تکرار شد. ممکن است برخی واقعا از بابت نگران باشند که یکی از شرکت‌ها نیروی محرک اصلی توسعه XRP بوده و احتمالا از آن سود می‌برد. هرچند اگر بخواهیم منصفانه نگاه کنیم، می‌بینیم که در آن زمان ساتوشی تنها نیروی محرک بیت کوین و یک چهره ( یا از چهره‌های) شاخص مرکزی بود و احتمالا در حال حاضر بازیکنان خاصی در اکوسیستم بیت کوین در مرکزیت قرار دارند. در حال حاضر آیا کسی می‌تواند به خاطر این مساله به او یا هرکس دیگری که از این موضوع حمایت می‌کرد خرده بگیرد؟ با توجه به اینکه این متن دقیق چندین بار توسط چند کاربر در انجمن (عمدتا به صورت یک اخطار) به اشتراک گذاشته شد، به نظر می‌رسد که حداقل در آن زمان بیشتر سعی داشت مخالفت سریعی را عنوان کند. بعضی از طرفداران بیت کوین که از اتهامات صورت گرفته علیه BTC به عنوان یک طرح پانزی ( Ponzi) و کلاهبرداری دفاع کرده بودند، اکنون از همان تاکتیک‌ها بر علیه XRP استفاده می‌کنند. متأسفانه، این ذهنیت برنده که همه را درگیر خود کرده است، هنوز هم به عنوان چالشی در دنیای کریپتو باقی مانده است.

” ماکسیمالیت‌های” هر صنعتی که جزو اولین فعالان حاضر در آن صنعت هستند هیچگاه فکرش را نمی‌کنند که چیز دیگری باید/بتواند از شرکت / پلتفرم / محصول / سرویس آن‌ها پیشی بگیرد.

اواسط سال ۲۰۱۳، یک انجمن XRP شروع به توسعه کرد و انجمنی به نام XRPTalk که شاخه‌ای متشکل از اعضای بیت‌کوین تاک است و از نظرش XRP پتانسیل ارائه را داشت تشکیل شد. مجبور بود پیشنهادات خود را به پیش ببرد. اگر چه در نهایت XRPChat که در حال حاضر انجمن بزرگتری در دنیای کریپتو و در پلتفرم‌های رسانه‌های اجتماعی مختلف فعال است جایگزین آن شد.

XRP در ابتدا به یک سری از صرافی‌ها مانند بیت استامپ و گیت هاب وابسته بود، اما پس از مدتی شروع به افزایش حجم معاملات خود کرد. حجم معاملات آن در مقایسه با استانداردهای امروز بسیار کم بود اما گام مهمی در جا انداختن XRP به عنوان یکی از معروفترین کریپتوکارنسی‌ها پس از ۲۰۱۶ بود.

قدرت و موفقیت

XRP لجر سریع است، پرداخت‌ها را در عرض ۴ ثانیه انجام می‌دهد و قصد بهبود این سرعت را نیز دارد. پیشی گرفتن از XRP لجر کار سختی است. این پلتفرم می‌تواند به صورت شبانه روزی در هر ثانیه ۱۵۰۰ تراکنش انجام دهد و می‌تواند تا حدی پیش برود که بتواند مانند ویزا عمل کند. حداقل مبلغ کارمزد XRP لجر فقط ۱۰ واحد پولی (۰/۰۰۰۰۱ XRP یا با نرخ فعلی حدود ۰/۰۰۰۰۰۵۴ دلار) است. این مبلغ به هیچ یک از طرفیت تعلق نمی‌گیرد و به عنوان یک ویژگی ضد اسپم (همراه با تراز سپرده حساب XRP) که طراحی شده تا به شکل ممانعت کننده‌ای DDoS شبکه XRP لجر را گران‌تر کند به صورت غیر قابل برگشتی نابود می‌شود. با وجود اینکه تقریبا هیچ هزینه تراکنشی وجود ندارد، اما پلتفرم‌های دیگری مانند IOTA وجود دارند که کارمزد تراکنششان صفر است.

XRP لجر همه کاره و چند منظوره است و به عنوان یک پل ارتباطی بین ارزها عمل می‌کند. علاوه بر آن توزیع شده نیز هست و از فناوری متن باز که بر اساس اصول بلاکچین با یک مجموعه رو به رشد از اعتبار سنج‌ها ساخته شده استفاده می‌کند. [۲۲] با حذف یک اعتبار سنج برای هر دو اعتبار سنج مستقل اضافه شده به لیست یونیک نود (Unique Node)، تمرکز زدایی نیز افزایش می‌یابد. به عنوان مثال می‌توان دید که بیت‌کوین و اتریوم هر دو غیر متمرکزتر هستند، اما طبق گفته اتان مک برو (Ethan McBrough) که گفت “تا پایان سال ۲۰۱۸ یک مجموعه متنوع از اعتبارسنج‌های مورد اعتماد که از بیت کوین و اتریوم غیرمتمرکزتر هستند خواهیم داشت،” XRP لجر قصد دارد که تا پایان سال ۲۰۱۸ از این دو غیرمتمرکزتر شود. اتان مک برو محقق سابق ریپل است که در حال حاضر به عنوان متخصص ارشد در کویل (Coil) کار می‌کند.

XRP لجر به عنوان تنها بلاکچین عمومی که توانسته بیش از پنج سال است بدون حتی یک مورد بازگشت تراکنش، بدون سانسور و مشکلات بزرگ عملیاتی به فعالیت خود ادامه دهد و خود را برای استفاده سازمانی و نهادی آماده کند، امنیت و ثبات خود را اثبات کرده است‌. از زمان آغاز فعالیت XRP لجر، تمام ۴۰ میلیون دفتر کل بدون هیچ مساله‌ای بسته شده‌اند.

با وجود فراز و نشیب‌های اجتناب ناپذیری که برای هر دارایی وجود دارد، سهم بازار XRP افزایش یافته و درصد کل سرمایه این رمز ارز از کل سرمایه بازار در طول زمان که از از ۳/۴۶٪ در اوت ۲۰۱۴ به ۷/۳۳٪ در زمان نوشتن این متن و بیش از ۲۰٪ در دوران اوج رسیده است. بیت کوین در طول همین دوره زمانی از ۹۴/۲۴٪ به ۴۰/۰۲٪ و در دوران اوج خود به ۹۶/۱۸% رسید. با اینحال اتریوم صعود پیدا کرد و در طول یک دوره زمانی کوتاه‌تر، یعنی از اوت ۲۰۱۵ تا این لحظه که این متن نوشته می‌شود از ۳/۱۴ درصد به ۱۸/۶۳ درصد رسید و سایر رمز ارزها نیز در طول دوره‌های زمانی کوتاه‌تری از XRP پیشی گرفتند.

XRP

اگر بخواهیم وضعیت صرافی‌ها را نیز بررسی کنیم، مشاهده می‌کنیم که تعداد صرافی‌هایی که قابل دسترسی هستند از یک تعداد انگشت شمار در سال‌های اولیه به بیش از ۶۰ صرافی در حال حاضر افزایش یافته و حجم روزانه فعلی نیز به بیش از ۲۳۰ میلیون دلار رسیده است. همچنین در دوره‌ای که هیجان روزافزونی برای ظهور صرافی‌های غیر متمرکز وجود دارد، یک واقعیت تقریبا شناخته شده این است که XRP لجر از همان ابتدا یک صرافی غیر متمرکز داشته و این صرافی همان چیزی بوده است که بازیکنان درون اکوسیستم سال‌ها منتظرش بودند. هرچند، صرافی‌های غیرمتمرکزی که از پلتفرم‌هایی مانند بایننس خواهند آمد رقیبی قوی برای XRP لجر خواهند بود.

با شروع مهاجرت مشتریان ایکس کارنت ریپل از طریق ایکس رپید که امکان صرفه جویی قابل توجهی در هزینه‌ها وجود دارد، XRP نیز به طور فزاینده‌ای به عنوان دارایی تسویه جهانی مورد استفاده قرار خواهد گرفت. ایکس رپید در حال حاضر توسط کوالیکس (Cuallix)، مانی گرام (MoneyGram)، مرکوری اف ایکس (MercuryFX)، کمبریج گلوبال پیمنتز (Cambridge Global Paymenys)، IDT، وسترن یونیون (Western Union)، ویامریکس (Viamericas) و کارنسیز دایرکت (Cuurencies Direct) (که اعلامیه‌هایشان منتشر شد) مورد استفاده قرار می‌گیرد. برخی می‌گویند مدیر عامل شرکت ریپل، برد گارلینگ هاوس (Brad Garlinghouse) نیز‌گفته است که که “تا پایان امسال، بانک‌های بزرگ از ایکس رپید به عنوان ابزار نقد شوندگی استفاده خواهند کرد. من نیز امید‌ قطعی دارم که تا پایان سال آینده تعداد این بانک‌ها به ده‌ها عدد برسد. اما ما باید رشد این اکوسیستم… رشد نقدینگی را نیز ادامه دهیم “. هرچند منتقدان می‌گویند که مشتریان ایکس کارنت ریپل به XRP نیازی ندارند و کسانی که از آن استفاده می‌کنند این کار را عمدتا به صورت آزمایشی و پایلوت و بدون هیچ مدرکی دال بر پذیرش دائمی آن انجام می‌دهند ( هرچند کوالیکس، مرکوری اف ایکس و ویامریکاس در حال حاضر از ایکس رپید استفاده می‌کنند [۲۷]). This proof will ultimately be in the pudding، اما نمی‌توان باور کرد که بانک‌ها و FI ها علاقه‌ای به ذخیره بیشتر پول ندارند و هنگامی که بعضی از آن‌ها چنین کاری را انجام می‌دهند نادیده گرفتن آن برای رقبایشان سخت‌تر می‌شود. XRP نیز فقط به این نیاز دارد که (در صورت تمایل) تنها برای چند ثانیه مورد استفاده قرار بگیرد، بنابراین، علیرغم نگرانی‌های مربوط به سروکار داشتن با یک دارایی بی ثبات، حداکثر فرآیندهای زمانی که با خطر همراه هستند؛ حداقل در نظر گرفته می‌شوند.

XRP

با شروع توسعه موارد استفاده جدید توسط چهره‌های فعال مختلف، نوآوری‌های صورت گرفته در حوزه واسطه‌ها،‌ اعم از راه حل راه اندازی مجدد قراردادهای هوشمند کادیوس (Codius) مکمل XRP لجر ( که قابلیت همکاری با سایر دفتر کل‌ها از طریق ILP را نیز ارائه می‌دهد) که توسط استارتاپ‌هایی مانند استارتاپ کویل ارائه می‌شوند، همچنین رقابت با اتریوم اپلیکیشن‌های اضافی و پذیرش XRP را فراهم می‌کنند. ابتکار عمل ایکس پرینگ (Xpring) ریپل نیز به دنبال ترویج پروژه‌های جدید در این اکوسیستم است و تلاش‌های اعضای این جامعه با تداوم نفوذ XRP لجر در صرافی‌های در حال پیشرفت،پلتفرم‌های پرداخت و غیره همچنان ادامه دارد.

مشکلات و اختلافات

همانطور که در بالا ذکر شد، مدتهاست که به XRP اتهام “کلاهبردار متمرکز” بودن را می‌زنند. ما قبلا در مورد تاریخچه مربوط به این موضوع صحبت کرده‌ایم، اما اگر به صورت کلی می‌توان گفت که کلاهبرداران واقعی همواره سعی می‌کنند که خود را از دیگران پنهان کنند نه اینکه در عرض ۵ سال روز به روز قدرتمندتر شوند.

بسیاری از افراد که فکر می‌کنند XRP، حتی در صورت وجود تعداد زیادی از اعتبار سنج‌ها که برای ساخت یک سیستم متمرکز از “لیست پیش فرض” ریپل استفاده می‌کنند، هیچوقت نمی‌تواند غیرمتمرکز باشد عقیده دارند که این یک پلتفرم غیر متمرکز است. این درست است که ریپل در حال حاضر یونیک نود لیست (UNL) را توصیه کرده است. هرچند، طبق گزارشی که خود شرکت منتشر کرد می‌توان گفت که ریپل قصد دارد به اعضای شبکه اجازه دهد که خودشان لیست‌ها را بر اساس داده‌های عمومی مربوط به کیفیت اعتبار سنج‌ها انتخاب کنند و از این طریق خود را از این پروسه کنار بکشد. این پروسه انتخابی است و هر اعتبار سنج UNL خود را به صورت مستقیم یا غیرمستقیم انتخاب می‌کند. اگر ریپل غیرفعال شود و یا به صورت مخربی عمل کند، اعتبار سنجان می‌توانند برای ادامه استفاده از شبکه UNLهای خود را تغییر دهند، یعنی:

• هر کسی می‌تواند انتخاب کند که به چه کسی اعتماد کند.

• نمی‌توان کسی را مجبور کرد که به دیگران اعتماد کند.

• اعتبارسنج‌ها نمی‌توانند کسی را مجبور کنند که به آن‌ها اعتماد کنند.

هر کس می تواند یک گره و / یا اعتبار سنج را راه اندازی و تراکنش‌ها را معرفی کند. اگر تراکنش معتبر (امضا شده و غیره) باشد ضمانت می‌شود که انجام شود. بسیاری از افراد نیز اعتقاد دارند که اعتبار سنج‌ها فقط از UNL‌های توصیه شده تغییر نمی‌کنند. هرچند این امر بعید به نظر می‌رسد. تصور کنید که یک انتماینر (Antminer) از بیت‌مین سفارش داده‌اید. این سفار به طور خودکار به استخر استخراج انتپول ( Antpool) که به صورت پیش فرض توسط خود شرکت اجرا می‌شود اشاره می‌کند. آیا این بدان معنی است که همه باید از تنظیماتی استفاده کنند؟ مطمئنا نه، آن‌ها تصمیم می‌گیرند چه چیزی برای آن‌ها بهتر است و به چه کسانی می خواهند اعتماد کنند و نمی‌توان آن‌ها را مجبور به کاری غیر از این کرد.

این جمله که “ریپل می‌تواند فعالیت XRP را متوقف کند” حرفی است که اغلب در میان متقلب‌ها تکرار می‌شود. ویژگی مسدود سازی تنها در مورد دارایی‌های غیر بومی موجود در XRP لجر مورد استفاده قرار می‌گیرد روی خود XRP خود اعمال نمی‌شود.

انتقاداتی در مورد توزیع اولیه نیز وجود دارد که ما قبلا به آن‌ها پرداخته‌ایم، اما احتمال فروش XRP توسط مؤسس سابق، جد مک کالب، زمانی جزو بزرگترین نگرانی‌های موجود در این زمینه بود (او در همان پست XRPTalk که قبلا مورد بحث قرار گرفت به این موضوع اشاره کرده بود). این مساله منجر به ارائه یک دادخواست قضایی شد که در نهایت در سال ۲۰۱۶ با توافق در مورد شرایط فروش مجدد آینده حل و فصل شد.

گذشته از این،پرونده‌های دیگری نیز طی سال‌های بعدی به دادگاه ارائه شدند، که شاید یکی از قابل توجه‌ترین آن‌ها در سپتامبر ۲۰۱۷ بود که R3 ریپل را به خاطر عملکرد خاص یک توافقنامه اختیاری که در آن ریپل توافق کرده بود تا ۵ میلیارد XRP را در ازای قیمت خاصی‌ بفروشد متهم کرد. ریپل ادعا کرد که R3 تعدادی از وعده‌های مورد توافق را انکار کرده و پس از آن که قیمت‌ها به بیش از ۳۰ برابر افزایش یافت مانند یک فرصت طلب عمل کرده است. قاضی دلاور (Delaware) به نفع ریپل حکم داد، اما پرونده در کالیفرنیا و نیویورک همچنان ادامه دارد.

عده دیگری نیز می‌گویند که XRP “کوین بانکداران” است و بانک‌ها نابود خواهند شد. بله، بانک‌ها و تقریبا هر شرکتی که در دنیای پرداخت‌ها فعالیت دارد احتمالا باید خود را با شرایط موجود وفق دهد یا نابودی را بپذیرد، اما در کل، در دنیای واقعی، بانک‌ها به این زودی‌ها نابود نخواهند شد. قدرت و کنترلی که روی پول خود دارید برای همیشه تغییر کرده است. اگر می‌خواهید بانک خود باشید، اکنون می‌توانید. البته همه چنین نظری ندارند.

اتهام دیگری که مطرح می‌شود این است که “تمام XRP‌ها از قبل استخراج شده‌اند”. هرچند از آنجاییکه مفهوم استخراج فقط به کریپتوکارنسی‌های اثبات کار مرتبط است، استفاده از این اصطلاح عجیب است. بنابراین، اگر منظور افراد از گفتن این حرف این باشد که XRP یک کریپتوی اثبات کار نیست، این حرف درست خواهد بود. علاوه بر این، این نظر یک نظر منفی عجیب نیز نظر می‌رسد زیرا اگر به عنوان مثال همه BTC نیز در زمان خاصی استخراج شده باشد، بنابراین این رمز ارز نیز “از قبل استخراج شده است” و معلوم نیست که چرا چنین چیزی در مورد XRP بد است؟

یک عدم اطمینان رگولاتوری در مورد XRP نیز وجود دارد و بسیاری از افراد جامعه کریپتو مایلند که XRP به عنوان اوراق بهادار تعریف شود. با وجود اینکه هیچ حکم قطعی در این مورد وجود ندارد، سایر افرادی که در مورد قوانین شرکتی و اوراق بهادار تجربه دارند عنوان می‌کنند که چنین چیزی امکان ندارد. علاوه بر این، حامیان XRP این نکته را عنوان کرده‌اند که FinCEN (شبکه اقدام علیه جرایم مالی) در سال ۲۰۱۵ علیه ریپل لبز و شرکت تابعه آن که XRP II نام دارد پرونده تشکیل داده است و اعلام کرده است که XRP یک ارز است، نه یک اوارق بهادار. از آنجاییکه که FinCEN قبلا با ریپل قرارداد بسته و طبق این قرار داد به این شرکت اجازه داده است که فروش XRP خود را ادامه دهد، اگر XRP اوارق بهادار بدون مجوز باشد، FinCEN باید توضیح دهد که چرا توافقنامه‌ای را امضا کرده که طبق مفاد آن فروش این اوارق بهادار بدون مجوز مجاز است. شاید پس از دادرسی دو پرونده‌ای که برای رسیدگی به این موضوع در جریان هستند بتوانیم به شفافیت بیشتری دست پیدا کنیم. شاید آن‌ها تاکتیک‌هایی برای تاخیر در انتشار یک اعلامیه اجتناب ناپذیر بودند؟

نتیجه‌گیری

با وجود اینکه بسیاری از افراد دیدگاه‌های مختلفی دارند و حق دارند که به پرسش سوال از شرکت ریپل ادامه دهند، شواهد حاکی از این است که XRP نیز به عنوان رمز ارز مانند باقی رمز ارزها (یا در صورت تمایل دارایی دیجیتال) در نظر گرفته شود. نگرانی‌های مربوط به عدم تمرکز قابل درک است، اما من معتقدم که شفافیت ریپل در مورد مشارکت و دارایی‌هایش، راه حل‌هایی که ارائه کرده و رشد اعتبار سنج‌های مستقل در سراسر جهان به اندازه کافی به این نگرانی‌های پاسخ می‌دهد. تصورات بسیاری از مردم تغییر نخواهد کرد، زیرا باور کردن و تکرار سخنان اعضای یک انجمن شناخته شده یا فعالان یک جامعه کوین یا هر جامعه دیگری، ساده‌تر از این است که خودتان در موردش تحقیق کنید. و این به هر دو شیوه اتفاق می‌افتد. این امر تا حدی نشان‌های از “سندرم هایلندر” (Highlander) است که به نظر می‌رسد در این صنعت به وجود آمده است و افراد مبتلا به این سندروم فکر می‌کنند که فقط آن‌ها هستند که می‌توانند وجود داشته باشد و به نادیده گرفتن یا تمسخر دیگران می‌پردازند. به عنوان فردی که (البته به عنوان یکی از معدود افرادی که) با این موضوع سروکار دارد و در بین رمز ارزهای دیگر برای بیت کوین و XRP مورد استفاده پیدا می‌کند، در مورد ریپل بیشتر تحت تاثیر این هستم که ساخت پل‌های ارتباطی و قابلیت همکاری بین مهم‌تر از ساخت دیوار است. صنعتی که دجار نزاع داخلی است پذیرش قابل توجهی صورت نخواهد گرفت. پذیرش وسیع برای سیستمی اتفاق خواهد افتاد که سابقه تحویلی دارد که در آن دارایی‌ها در شرایط یکسانی رقابت میکنند تا یک گزینه واقع بینانه برای دور شدن از سیستم‌های سنتی گذشته فراهم کنند.

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.