ظهور آلتکوین‌‌ ها : تاریخچه بیت کوین (بخش پنجم)

این روزها که همه برای استخراج، خرید و فروش و سرمایه گذاری روی انواع رمز ارزها تب و تاب زیادی دارند، شاید تصورش سخت باشد که زمانی جز بیت کوین هیچ رمز ارز دیگری وجود نداشت. معیاری به نام میزان سلطه بیت کوین بر بازار هم وجود نداشت چراکه این کوین صاحب بی چون و چرای قلمروی کریپتو بود. اما اواخر سال ۲۰۱۰ این سلطه بی چون و چرا دستخوش تغییر شد و با تولد رمز ارزی به جز بیت کوین، اصطلاح آلتکوین نیز متولد و وارد دیکشنری کریپتو شد.

0 350

تاریخچه ظهور آلتکوین‌‌ ها

اولین آلتکوین‌‌ که پس از تولد بیت کوین پدیدار شد لایت کوین، peercoin یا دش (Dash) نبود، بلکه یک رمز ارز به نام (Namecoin (NMC بود که این روزها دیگر خیلی شناخته شده نیست. این کوین در تاریخ ۱۸ آوریل ۲۰۱۱ در انجمن Bitcointalk معرفی شد. در مقایسه با آلتکوین‌هایی که طی ماه های بعد متولد شدند، NMC حیات خود را با اهداف متفاوتی شروع کرد.

در انجمن Bitcointalk و در بخش مربوط به این کوین آمده بود:

Namecoin یک سیستم نام‌‌گذاری مبتنی بر بیت کوین است. این یک بلاک چین جدید است و از زنجیره اصلی بیت کوین جدا است. جفت‌‌های نام/ارزش در بلاک چین متصل به کوین نگهداری می‌‌شوند، نام‌‌ها بعد از ۱۲۰۰۰ بلاک منقضی می‌‌شوند، مگر اینکه از طریق بروزرسانی نوسازی شوند.

جالب است که ایده Namecoin از خود ساتوشی الهام گرفته شده است، هرچند که او در توسعه آن نقشی نداشت. خالق بیت کوین اساسا ایده Namecoin را مطرح کرد و در موضوعی با عنوان BitDNS و عمومی‌‌سازی بیت کوین نوشت: “در حالی که بیت کوین تولید می‌‌کنید، چرا نام دامنه رایگان برای همان کار دریافت نکنید؟ اگر در حال حاضر، ۵۰ بیت کوین در هفته تولید می‌‌کنید، حالا می‌‌توانید ۵۰ بیت کوین و مقداری نام دامنه نیز بدست آورید.” ساتوشی در ادامه به توضیح یک پیشنهاد فنی مبتنی بر درخت‌‌های مرکل می پردازد که در نهایت پایه و اساسی برای شکل گیری Namecoin شد.

علاوه بر این، هدف Namecoin از خدمت به عنوان یک سیستم ثبت دامنه غیرمتمرکز، ممکن است تا اندازه‌‌ای از تجربه ساتوشی در زمینه خرید دامنه bitcoin.org در سال ۲۰۰۸ الهام گرفته باشد. در نبود سیستم رمز ارز ناشناس برای خرید دامنه، او مجبور شد تا از anonymouspeech.com استفاده کند که امکان استفاده از خدمات را با استفاده از کارت‌‌های هدیه فراهم می‌‌کند.

ظهور آلتکوین‌‌ ها : تاریخچه بیت کوین (بخش پنجم)
تاریخچه ظهور آلتکوین‌‌ ها

در آوریل سال ۲۰۱۳، Namecoin چهارمین رمز ارز برتر بر اساس ارزش بازار بود.

ظهور آلتکوین‌‌ ها : تاریخچه بیت کوین (بخش پنجم)
تاریخچه ظهور آلتکوین‌‌ ها

امروزه Namecoin یک کوین مرده است، با وجود این هنوز در لیست رمز ارزهای ثبت شده در صرافی لایوکوین و پولونیکس (Poloniex ) وجود دارد. در تاریخ هفت ساله خود، NMC لحظات باشکوهی مانند نوامبر ۲۰۱۳ را که قیمت هر کوین آن به ۱۵.۴۱ دلار یا ۰.۰۱۴ بیت کوین رسید، ثبت کرد. Namecoin در حال حاضر یک کوین مرده است که ارزش بیت کوینی آن تنها به ۰.۰۰۰۶ بیت کوین به ازای هر کوین می‌‌رسد. امروز، حجم معاملات ۲۴ ساعته آن ۱۵۰۰۰ دلار است و سیستم نام‌‌گذاری DNS Namecoin از اعتبار افتاده است. با این حال، نمی‌توان گفت که NMC یک شکست کامل بوده است.

مهم نیست چه ارزیابی از Namecoin و آلتکوین‌‌ هایی که به دنبال آن آمدند دارید، اما نمی‌توانید منکر نقش محوری NMC در تاریخ کریپتو شوید.  این کوین نشان داد که قلمروی کریپتو میتواند بیش از یک رمز ارز داشته باشد. امروزه چندین فورک بیت کوین و همچنین آلتکوین های بی شماری وجود دارند، اما کاهش ۹۷ درصدی Namecoin نسبت به اوج قیمت خود به نوعی سرنوشت شوم اکثر آلتکوین‌‌‌ ها را به تصویر می‌‌کشد. همانطور که تاریخ نشان می‌‌دهد، کوین‌های دیگر از بیت کوین تقلید و آنرا شبیه‌‌سازی می‌‌کنند، اما هرگز بهتر از آن نمی‌‌شوند.

منبع

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.