تولد صرافی Mt. Gox : تاریخچه بیت کوین (بخش نهم)

در این قسمت از تاریخچه‌ بیت کوین به تولد صرافی مشهور Mt. Gox می‌پردازیم. این صرافی به عنوان دومین صرافی بیت کوین شروع به کار کرد و تاثیرات بسیاری روی بیت کوین گذاشت.

0 960

در این بخش از تاریخچه‌ بیت کوین به تولد صرافی Mt. Gox می‌پردازیم:

«سلام به همه، من به تازگی یک صرافی بیت کوین جدید ساخته‌ام. لطفا نظرات خودتان را به من بگویید.»

این اولین کلماتی بود که پایه‌گذار یکی از بزرگ‌ترین اتفاقات تاریخ آغازین بیت کوین عنوان کرد. اسم این صرافی Mt. Gox بود که حداقل برای مدت کوتاهی, تاثیر مهمی در رشد و ظهور بیت کوین داشت.

تولد صرافی Mt. Gox : تاریخچه بیت کوین (بخش نهم)

Mt. Gox اولین صرافی بیت کوین نبود، ولی تاسیس آن به قبل از بیت کوین برمی‌گردد. جِد مک‌کیلب دامنه mtgox.com را در سال ۲۰۰۷ ثبت کرد و آن را سال‌ها تحت عنوان Magic: The Gathering Online eXchange اداره کرد تا این که در سال ۲۰۱۰ از وجود بیت کوین مطلع شد. او آن قدر باهوش بود که به سرعت فهمید کسب و کار قبلی‌اش فایده‌ای نداشته و باید فعالیت وبسایت خود را به یک صرافی بیت کوین تغییر دهد.

وقتی مک‌کیلب در تاریخ ۱۸ ژوئیه ۲۰۱۰ در انجمن بیت کوین‌تاک اعلام کرد که هدف پلتفرم خود را تغییر داده، کاربران واکنش خاصی به او نشان ندادند. خیلی از کسانی که سرویس او را امتحان کردند، اشتیاق خاصی نسبت به این صرافی نداشتند و این سوال برایشان پیش آمده بود که با وجود اولین صرافی تاریخ بیت کوین یعنی Bitcoinmarket.com، چرا باید از Mt. Gox استفاده کنند. مک‌کیلب برای این سوال پاسخ ساده‌ای داشت. او گفت Mt. Gox همیشه در دسترس بوده، سیستمی خودکار و سریع است، از سرویس میزبانی اختصاصی استفاده می‌کند و رابط کاربری بهتری دارد. بعدها معلوم شد که صحبت‌های او درست بوده است.

صرافی Mt. Gox در روزهای ابتدایی خود با همان مشکلی مواجه شد که Bitcoinmarket.com نیز با آن روبرو بود: پی‌پال. پی‌پال یکی از رقبای اصلی پلتفرم‌های بیت کوینی آن دوران بود. مک‌کیلب یک بار ضمن ابراز نارضایتی از این سیستم گفته بود:

واقعا امیدوارم بیت کوین بتواند صدمه‌ شدیدی به پی‌پال بزند. آزاردهنده است که آن‌ها برای هر بار آپدیت کردن پایگاه داده‌ی خود ۵.۹ درصد کارمزد می‌گیرند.

بعد از این که مک‌کیلب تغییراتی در سایت ایجاد کرد، نقدینگی این صرافی افزایش یافت و معامله‌گران بسیاری به سوی Mt. Gox متمایل شدند. با این حال در ماه اوت سال ۲۰۱۰، یکی از کاربران مشکل مهمی را در خصوص این وبسایت مطرح کرد. او گفت: «اگر یک نفر این وبسایت را هک کرده و راهی پیدا کند تا همه‌ بیت کوین‌ها را به حساب خودش انتقال دهد چه می‌شود؟» در آن ایام، مک‌کیلب به این سوال خندید و گفت: «مطمئن نیستم. اگر این باگ مربوط به بیت کوین باشد، شاید باید آن را با ساتوشی [ناکاموتو] در میان بگذارید :‌).»

هشت ماه بعد، در تاریخ ۶ مارس ۲۰۱۱، مک‌کیلب پستی با عنوان «مالکیت Mt. Gox در حال تغییر است» منتشر کرد و گفت:

من Mt. Gox را تابستان گذشته، بعد از آن که مقاله‌ای درباره‌ بیت کوین خواندم, از روی تفنن ساختم. راه‌اندازی و مدیریت این پلتفرم کار جذاب و جالبی بود. هنوز اطمینان دارم که بیت کوین آینده‌ بسیار درخشانی دارد. اما برای آن که Mt. Gox بتواند به پتانسیل‌های حقیقی خود برسد، بیشتر از توانایی حال حاضر من زمان لازم است. بنابراین تصمیم گرفته‌ام که سکان کار را به شخص دیگری بسپارم تا بهتر بتواند سایت را به مرحله‌ بعدی ببرد. MagicalTux تاکنون خدماتی زیادی به جامعه بیت کوین کرده و به طرق مختلف می‌تواند مدیر بهتری برای سایت باشد. از همه‌ کسانی که تاکنون از Mt. Gox حمایت کرده‌اند ممنونم. بی‌صبرانه مشتاقم تا روزی فرا برسد که قیمت بیت کوین ۱۰ دلار شده باشد!

در آن زمان مک‌کیلب Mt. Gox را ترک کرد و به یک پروژه‌ رمز ارز به نام ریپل پیوست. همان طور که گفته شده بود، به جای او،  MagicalTux سکان هدایت Mt. Gox را برعهده گرفت؛ همان کسی که امروزه بیشتر با نام مارک کارپلس (Mark Karpeles) شناخته می‌شود.

منبع

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.