تاریخچه استیبل کوین تتر (Tether)

ارزش تتر (Tether) که یک ارز رمزنگاری‌‌‌‌ شده است و مدت‌‌‌‌هاست محور بحث در جامعه کریپتو است، ظاهرا از ارزش دلار آمریکا پایین‌‌‌‌تر رفته است. این استیبل‌‌‌‌کوین (Stablecoin) با دلار نسبت 1 به 1 داشت. به سادگی، هر توکن Tether باید توسط دلار آمریکا پشتیبانی می‌‌‌‌شد. به نظر می‌‌‌‌رسد که نگرانی‌‌‌‌ها در مورد اعتبار ذخایر تتر از ارز فیات که مربوط به میزان گردش مالی توکن‌‌‌‌ها است، تاثیر خود را بر بازار گذاشته است. در 15 اکتبر، ارزش این ارز رمزنگاری‌‌‌‌ شده تحت موجی از تاثیرات منفی که موجب فروش توکن‌‌‌‌های تتر به قیمت پایین شده است، به پایین‌تر از 1 دلار رسید.

0 127

یکی از عواملی که ممکن است بر کاهش ارزش تتر تأثیر داشته باشد، گزارش اولیه ابتدای ماه بود که بیانگر آن است که تتر و بیت‌‌‌‌فاینکس (Bitfinex) که صرافی مسئول صدور توکن‌‌‌‌ها بود، مسیر خود را از بانک نوبل (Noble Bank) در پورتوریکو (Puerto Rico) جدا کردند.

به دنبال این مساله، Bitfinex بدون هیچ دلیل خاصی، به طور موقت سپرده‌‌‌‌های فیات را به حالت تعلیق درآورد. این مساله کاملا محسوس است که بسته شدن حساب بانکی پورتوریکو اوضاع را بدتر کرده است.

Tether با توجه به داده‌‌‌‌های CoinMarketCap هنوز هم کمتر از 1 دلار معامله می‌‌‌‌شود.

https://s3.cointelegraph.com/storage/uploads/view/79748e47c491f481d44f0c0f3410302c.png

منبع تصویر: CoinMarketCap

تاریخچه تتر

Tether، در ماه نوامبر 2014، پس از جدایی از پروژه اصلی یعنی ریل‌‌‌‌کوین (Realcoin)، راه‌‌‌‌اندازی شد.

این پروژه ابتدا توسط براک پییرس (Brock Pierce) مدیر بنیاد بیت کوین ، همراه مهندس نرم افزار کریگ سلارز (Craig Sellars) و کارآفرین ریو کالینز (Reev Collins) تاسیس شد. استارت آپ RealCoin پایه‌‌‌‌ و اساس پروژه Tether را قبل از تغییر نام آن، بنا نهاد.

پیش فرض این ارز رمزنگاری‌‌‌‌ شده ساده بود، ارائه یک توکن ابزاری که نشان‌‌‌‌دهنده برخی از ارزهای فیات (fiat) در نسبت 1:1 است که با مزایای پرداخت‌‌‌‌های مرزی توسط تکنولوژی بلاک چین تسهیل می‌‌‌‌شود.

این ارز رمزنگاری‌‌‌‌ شده با استفاده از یک پلتفرم آمنی‌‌‌‌لیر (OmniLayer)، که یک لایه نرم‌‌‌‌افزاری ساخته شده بر‌‌‌‌اساس پروتکل بیت کوین است، ساخته و اجرا شد. بدین ترتیب، هر بار که توکن‌‌‌‌های جدید Tether صادر شد، می‌‌‌‌توان آنها را بر روی پلتفرم ردیابی کرد و به جامعه مجازی گسترده‌‌‌‌تر اجازه می‌‌‌‌دهد تا از تعداد Tetherهای آزاد شده جدید آگاه باشد.

تتر و بیت فاینکس

تتر تا به امروز یک رابطه جالب با پلتفرم صرافی بیت فاینکس (Exchange Bitfinex) مستقر در هنگ کنگ، داشته است. این تبادل تتر به عملیات آن در ژانویه 2015 برگشت داده می‌‌‌‌شود، اما طی چند سال گذشته این رابطه تحت نظارت شدید قرار گرفته است.

براساس وب سایت رسمی تتر، این شرکت رهبری Bitfinex را نیز برعهده دارد. جی ال وان در ولد (JL van der Velde) مدیرعامل هر دو شرکت است و جیانکارلو دوازینی (Giancarlo Devasini) مدیر مالی اجرایی هر دو عملیات است.

دلیل اصلی این امر افزایش ارزش بیت کوین و دیگر ارزهای رمزنگاری‌‌‌‌ شده است که پس از صدور مجدد توکن‌‌‌‌های Tether جدید انجام می‌‌‌‌شود. منتقدان ادعا می‌‌‌‌کنند که توکن‌‌‌‌هایی که به تازگی ایجاد شده‌‌‌‌اند، برای پشتیبانی از ارزش سایر ارزهای رمزنگاری شده استفاده می‌‌‌‌شوند.

در حالی که هیچ عاملی برای متوقف کردن مردم از خرید بیت کوین با ارزهای فیات و یا ارزهای رمزنگاری‌‌‌‌ شده مختلف در اکثر صرافی‌‌‌‌ها وجود ندارد، استفاده از Tether برای انجام این کار به یک دلیل اصلی ارزش را کاهش می‌‌‌‌دهد.

از زمان آغاز فعالیت، تتر تاکید کرده است که همیشه دارای ذخایر ضروری لازم برای بازگرداندن تمامی توکن‌‌‌‌های موجود در بازار است. این وب سایت حتی یک دفترکل کنونی از توکن‌‌‌‌های Tether در ارتباط با ذخیره پولی اصلی خود را فراهم می‌‌‌‌کند.

https://s3.cointelegraph.com/storage/uploads/view/98c9120712e43bf1db1d207fc9ce7812.png

ترازهای موجودی حساب تتر با توجه به صفحه «شفافیت» در وب سایت آن. منبع: تتر

با این حال، ادعا شده است که تمام توکن‌‌‌‌های تتر که صادر می‌‌‌‌شوند، سرمایه پشتیبانی فیات لازم برای بازگرداندن آن را ندارند.

هیچ حسابرسی رسمی وجود ندارد

در حالی که ترازنامه Tether در وب سایت خود ادعا می‌‌‌‌کند که بازتاب شفافی از حساب‌‌‌‌های خود را ارائه می‌‌‌‌کند. اما آنطور که در سال 2017 وعده آن داده شده بود، تتر قادر به انجام حسابرسی حساب‌‌‌‌های خود توسط یک شخص ثالث نیست.

جامعه کریپتو برای انجام یک حسابرسی کامل و به منظور کاهش ترس از ذخایر نقدی ناکافی به تعداد توکن‌‌‌‌های تتر شروع به اعمال فشار بر شرکت کرد. به این منظور، تتر خدمات فرایدمن LLP (Friedman) LLP را برای بررسی کوتاهی از مانده حساب خود به دست آورده و ارائه داد.

پس از آن، این شرکت – در امید به کاهش نگرانی‌‌‌‌های گروه‌های آنلاین، یک یادداشت از یک گزارش کوتاه از LLF فریدمن را با حساب‌‌‌‌های شرکت منتشر کرد:

ما امیدواریم که جامعه اهداف تفهیم‌نامه ضمیمه شده را درک کنند: تلاشی صادقانه و با حسن نیت از طرف ما برای ارائه یک تحلیل موقت از موقعیت نقدی و توکن‌‌‌‌های صادر شده و برجسته ما، به عنوان بخشی از تلاش‌‌‌‌های مداوم برای حرفه‌‌‌‌ای سازی هرچه بیشتر مکانیسم‌‌‌‌های شفافیت تتر محدود انجام خواهد شد.

در حالی که نقدهای مختلفی به صورت عمومی منتشر شد، Bitfinex در نهایت احزابی را که در ماه نوامبر 2017 مورد اعتبار عملیات خود بودند، تهدید به اعمال قانون کرد.

هر دو شرکت Bitfinex و Tether در ماه دسامبر 2017 از سوی کمیته بازرگانی خرید کالاهای فدرال (CFTC) در پاسخ به نگرانی‌‌‌‌های مطرح شده در پایان سال، احضاریه دولتی را دریافت کردند.

با اتکا به فشار، تتر فریدمن (Friedman) را مجبور به انجام حسابرسی کامل در ژانویه 2018 کرد. اما کمتر از یک ماه در این روند، تتر فرآیند حسابرسی را متوقف و ادعا کرد که در یک دوره زمانی معقول به پایان نخواهد رسید. بر اساس گفته بلومبرگ:

“با توجه به فرایندهای بسیار پیچیده‌‌‌‌ای که فریدمن برای ترازنامه نسبتا ساده تتر انجام داد، مشخص شد که حسابرسی در یک زمان معقول به دست نخواهد آمد.”

گزارش‌‌‌‌های متضاد

پس از رابطه ار بین رفته بین تتر و فریدمن LLP، بیتمکس (Bitmex) گزارشی را مطرح کرد که فرض آن بر این بود که تتر دارای ذخایر نقدی لازم در یک حساب بانکی در پورتوریکو بود.

در حالی که این گزارش ممکن است برخی از نگرانی‌‌‌‌ها در مورد اعتبار ادعاهای تتر را از بین ببرد، یک مقاله پژوهشی که در ماه ژوئن از دانشگاه تگزاس منتشر شد، تتر را به دستکاری قیمت بیت کوین در سال 2017 متهم کرد.

با استفاده از الگوریتم‌‌‌‌های لازم برای تجزیه و تحلیل داده‌‌‌‌های بازار، این گزارش ادعا کرد که خریدهای انجام شده با Tether پس از رکود در بازارهای کریپتو بود که منجر به افزایش قیمت در ارزش بیت کوین شده بود.

در همان ماه، یک شرکت حقوقی در ایالات متحده گزارشی را منتشر کرد که بیانگر آن است که Tether در واقع دارای ذخایر مناسب فیات برای بازگرداندن توکن‌‌‌‌های در گردش است. شرکت حقوقی Freeh Sporkin & Sullivan LLP به منظور انتشار یافته‌‌‌‌های خود که یک حسابرسی رسمی نبود به دو حساب بانکی Tether دسترسی داشتند.

در پاسخ به این گزارش، استوارت هاگنر (Stuart Hoegner )، مشاور عمومی تتر، به بلومبرگ (Bloomberg) گفت که شرکت‌‌‌‌های حسابداری اصلی، حسابرسی‌‌‌‌های رسمی را در شرکت‌‌‌‌هایی که با ارزهای رمزنگاری‌‌‌‌ شده کار می‌‌‌‌کنند، انجام نمی‌‌‌‌دهند:

“در نهایت حسابرسی را نمی‌‌‌‌توان به دست آورد […] چهار شرکت بزرگ حسابرسی به این سطح از خطر کردن علاقه‌ای ندارند. ما برای دستیابی به چیزی که فکر می‌‌‌‌کنیم بهترین اتفاق خواهد بود، اقدام کرده‌ایم. ”

ایجاد تترهای جدید همچنان در سال 2018 ادامه دارد

علیرغم توجه تمام این رسانه‌‌‌‌ها، طبق داده‌‌‌‌های Omni Explorer، توکن‌‌‌‌های Tether همچنان در طول سال منتشر می‌‌‌‌شوند.

https://s3.cointelegraph.com/storage/uploads/view/9c7a9c64c49744273f1c67dff1c94e8e.png

منبع: Omni Explorer

در ماه آگوست، بیش از 500 میلیون دلار ارزش از توکن‌‌‌‌ها منتشر شد، اما تمرکز بسیاری از گزارش‌‌‌‌ها بر تاثیر ناگهانی آن بر قیمت‌‌‌‌های بازار بود.

استیبل کوین‌های جدیدی پا به عرصه رقابت گذاشتند

در حالی که Tether به عنوان استیبل کوین اصلی به دلار آمریکا متصل شده است، دوقدرته بودن آن با TrueUSD، و با تایید دو استیبل کوین جدید مرتبط با دلار، متوقف شده است.

در ماه سپتامبر، پاکسوس (Paxos) و جمینی (Gemini) دو استیبل کوین جدید به نام‌‌‌‌های جمینی دلار (Gemini Dollar) (GUSD) و پاکسوس استاندارد (Paxos Standard) (PAX) راه‌‌‌‌اندازی کردند که هر دو با نسبت 1: 1 با دلار پشتیبانی می‌‌‌‌شوند.

هر دو استیبل کوین بر پایه بلاکچین اتریوم و با استفاده از استانداردهای توکن ERC-20 ساخته شده‌‌‌‌اند، که همچنین شفافیت کامل این کوین‌‌‌‌ها را تضمین می‌‌‌‌کند، چرا که اتریوم می‌‌‌‌تواند قرارداد هوشمند هر دو توکن ERC-20 را تایید کند.

این نیز باید نیاز برای ارائه‌‌‌‌دهندگان سرویس‌‌‌‌های شخص ثالث و صرافی‌‌‌‌ها برای انجام تراکنش با این استیبل کوین‌‌‌‌ها را رد کند.

جامعه کریپتو طرفدار شفافیت است

یک موضوع کلی درمورد پدیده تتر، فقدان شفافیت غیرقابل اطمینانی است که در مورد ذخایر ضروری فیات برای بازگرداندن کوین‌‌‌‌های تازه ضرب شده لازم می‌‌‌‌شود.

تا به امروز، Tether یک حسابرسی شخص ثالث رسمی را انجام نداده یا منتشر نکرده است. در حالی که جامعه دوست دارد خلاف این موضوع ارائه شود، صدها میلیون دلار برای توکن‌‌‌‌های تتر استفاده شده است و این مساله به حسابرسی شفاف و قابل اطمینان نیاز دارد.

اگر شرکت این فرایند را به هرقیمت و زمان‌‌‌‌بندی انجام داده بود، تمام ترس‌‌‌‌ها و نگرانی‌ها از بین می‌رفت. عدم انجام این کار منجر به عدم اطمینان جدی شده و پیامدهای آن در ارزیابی فعلی توکن‌‌‌‌های تتر نشان داده شده است.

ارائه‌‌‌‌دهندگان خدمات بسیار معتبر می‌توانند با راه‌‌‌‌اندازی استیبل کوین‌‌‌‌های جدید، یک جایگزین مناسب برای Tether ارائه کنند. فشارها بر روی شرکت کماکان پا برجاست تا ثابت کند که در حال اجرای عملیاتی شفاف است.

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.