اولین هک بزرگ بیت کوین : تاریخچه بیت کوین (بخش هفتم)

بیت کوین یک رمز ارز است و هر موجودیتی در دنیای دیجیتال قابل هک شدن است. تعداد افرادی که از هک شدن حساب‌‌های بیت کوین خود ضرر فراوان دیده‌اند کم نیستند. در این بخش از تاریخچه بیت کوین به تجربه یکی از کاربران در انجمن بیت کوین تاک و اولین هک بزرگ تاریخ بیت کوین می‌پردازیم.

0 374

از وقتی که بیت کوین ارزش دزدیدن پیدا کرد، هک و سرقت هم در کمین آن بود. در سال ۲۰۱۱ وقتی بیت کوین داشت وارد دومین سال زندگی‌‌اش و اولین حباب می‌‌شد، اولین صرافی های بیت کوین نیز نقدینگی و کشف قیمت را به بازار نوظهور کریپتو وارد کردند. اما این صرافی‌ها خود به درگاهی برای سارقین و هکرها تبدیل شدند تا به سرقت بیت کوین و رمز ارزهای دیگر مشغول شوند.

کسی اولین هک بزرگ بیت کوین را به یاد ندارد

تاکنون، هک‌‌های بزرگی در تاریخ بیت کوین رخ داده اند. صرافی‌‌هایی مانند Mt. Gox و کوینچک (Coincheck) به دزدی‌‌های بی‌‌سابقه ای که از آنها شده معروفند. مبلغی حدود هزاران میلیون دلار از آن‌‌ها دزدی شده است. دیگر صرافی‌‌ها مانند بیت استمپ (Bitstamp) و بیت فینکس (Bitfinex) نیز از دزدی‌‌ها ضرر دیده اند و هنوز خاطره آن‌‌ها تازه است. اولین هک بزرگ در تاریخ بیت کوین خیلی قبل‌‌تر از ایجاد بیت فینکس و احتمالا قبل از اینکه کسی اسم بیت کوین را هم شنیده باشد، اتفاق افتاده است.

در ۱۳ ژوئن ۲۰۱۱، یکی از کاربران انجمن بیت کوین تاک به نام “allinvain” یک پست منتشر کرد و در آن درمورد یک هک توضیح داده بود:

من هک شده‌ام. امروز به کلی به هم ریخته‌ام. همین که از خواب پا شدم دیدم بسیاری از بیت کوین‌‌هایم از دست رفته است. کسی وارد حساب کاربری من شده و از من دزدی کرده است. این سرقت درست بعد از اینکه کسی وارد حساب استخر Slush من شد، اتفاق افتاد. و منِ احمق برای یکلحظه هم فکر نکردم که احتمالا کل سیستم من هک شده باشه و تصور کردم که یه عوضی پسوورد حسابم رو هک کرده.

۲۵۰۰۰ بیت کوین در یک لحظه از دست رفت

سوابق تراکنش ها در بلاک چین نشان می‌‌داد آلین وین راست می‌‌گوید. بیشتر کوین‌‌های دزدیده شده به عنوان جایزه تراکنش اولیه عل شده بودند. در آن زمان، ۲۵۰۰۰ بیت کوین دزدیده‌‌شده به مبلغ ۴۸۰۰۰۰ دلار ارزش داشتند. این میزان سرمایه حتی برای سال ۲۰۱۱ هم  یک سرمایه قابل توجه برای یک ماینر محسوب می‌شد. اما الان آن تعداد بیت کوین چندین برابر ارزش دارد. دنبال کردن مسیر کوین‌‌های دزدیده‌‌شده در جریان هک بسیار دشوار بود، زیرا تنها مرورگر بلاک که در آن زمان در دسترس قرار داشت، دائما دچار کرش می‌شد.

Bitcoin History Part 7: The First Major Hack

 

بعدا معلوم شد دزد داستان ما بیت کوین‌‌های دزدیده‌‌شده را به صرافی  Mt. Gox فرستده تا آنها را نقد کند. آلین وین هم انتظار چنین اقدامی برای نقد کردن بیت کوین‌‌‌‌های از دست‌‌رفته‌‌اش در بازار سال ۲۰۱۱ داشت و در این باره نوشت:

مسخره است که قیمت بیت کوین‌‌ به خاطر من کاهش پیدا کند. خدایا، این اتفاق هم برای من و هم برای هر کس دیگری بد تمام می‌‌شود.

هکر آلین وین به یکی دیگر از اعضای بیت کوین تاک هم حمله کرد. او در این باره گفت: همان هکر وارد حساب Mt. Gox من شد، دلارهای مرا به بیت کوین تبدیل کرد و سپس آن‌‌ها را به همان آدرس منتقل کرد.

برای جلوگیری از این اتفاق، در این فروم توصیه‌‌هایی شده است که امروز هم کاربرد دارند:

به بسیاری از افرادی که مانند آلین وین مقدار زیادی بیت کوین دارند توصیه می‌‌کنم آن‌‌ها را در کیف پول‌‌های مختلف پخش کنند و بخش اعظمی از بیت کوین هایشان را در کیف پول های آفلاین و سخت افزاری در جاهای امن نگه‌‌داری کنند.

تاریخ تکرار می‌‌شود

آلین وین گفت:

حماقت کردم فایل wallet.dat خود را با آن همه پول در سیستمی نگه داشتم که هر روز از آن استفاده میکنم، خصوصا یک سیستم ویندوز!

یک کاربر دیگر گفت:

این داستان بارها و بارها تکرار خواهد شد. قول می‌‌دهم.

او درست پیش بینی کرد. با این که کیف پول‌‌های بیت کوین هر سال امن‌‌تر می‌‌شوند، هکرها نیز بیشتر به دزدی از آن‌‌ها حریص می‌‌شوند. تکنیک‌‌هایی مانند مهندسی اجتماعی و جابه‌‌جایی SIM، که اوایل ظهور بیت کوین زیاد پرکاربرد نبود، الان به قاعده‌‌ای برای هکرها تبدیل شده است.

آلین وین مطمئنا از آینده بی خبر بوده است، ولی او به راحتی می‌توانست تنها با پرداخت ۲۵۰۰ دلار، آنقدر BTC بخرد که به قیمت امروز زیان نیم میلیون دلاری خود را جبران کند. قربانیان هک‌‌های دنیای امروز با دانستن این نکته که استراتژی‌‌های تجربی خرید و نگهداری BTC نشان داده دارایی از دست‌‌رفته باز خواهد گشت، تسلی پیدا می‌‌کنند.

منبع

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.