تاریخچه‌‌ای از کاردانو (Cardano) و کوین Ada

کاردانو یک بلاکچین‌‌ و پلتفرم قرارداد هوشمند عمومی است که از ارز رمزنگاری شده Ada پشتیبانی می‌‌کند. این آلتکوین از این نظر منحصر به فرد است که براساس فلسفه علمی، فرضیه آکادمیک و تحقیقات و داوری علمی (Peer Review) ایجاد شده است. در ادامه با تاریخچه، فلسفه، نوآوری‌ها و افراد برجسته در تیم پشتیبان این پلتفرم بیشتر آشنا خواهید شد.

0 478

Cardano

مفهوم کاردانو (سکه ADA)، یک پلتفرم بلاکچین‌‌ رمزنگاری شده. منبع Shutterstock.com

این وضعیت آکادمیک، یکی از عواملی است که به افزایش محبوبیت و مجزا شدن آن در فضای کریپتو، تنها در بازه زمانی سپتامبر ۲۰۱۷ تا به امروز، کمک کرده است. در سوی دیگر بیت کوین در ژانویه ۲۰۰۹ و اتریوم در جولای ۲۰۱۵ منتشر شدند.

کاردانو ادعا می‌‌کند که پلتفرم دیجیتالی از ابتدا برای حل برخی از بزرگترین مشکلات صنعت ساخته شده ‌‌است.

اگر کاردانو یک ارز رمزنگاری شده نسل سوم باشد، بیت کوین اولین نسل از توسعه‌‌دهندگان فناوری بلاکچین‌‌ خواهد بود. نسل دوم هم اتریوم است که قراردادهای هوشمند را برای شفاف‌‌کردن مبادلات بدون حضور واسطه‌‌ها به ارمغان آورد. اکنون کاردانو نسل‌‌های قبلی را با ویژگی‌‌های جدیدی همراه می‌‌کند که شامل مقیاس پذیری بلاکچین‌‌، ایمن‌‌شدن و افزایش مقاومت آن از طریق ساختار لایه‌‌ای است.

کاردانو در آوریل یک ترقی بزرگ به خود دید؛ هووبی، بزرگترین صرافی رمزنگاری شده کشور چین، این سکه را به فهرست خود و بایننس، جفت‌‌های مبادلاتی Ada را اضافه کرد. برخی از افراد معتقدند که کاردانو قطعا به زودی به فهرست کوین ‌بیس هم اضافه خواهد شد. کاردانو محبوبیتی روزافزون داشته و از وفاداری خاصی از سوی هواداران خود برخوردار است.

اخیرا کاردانو یک همکاری جدید با پلتفرم پرداخت کشور کره‌‌جنوبی، متاپس پلاس (Metaps Plus) برقرار کرده‌‌است.Emurgo  اعلام کرد که متاپس از Ada در پلتفرم پرداخت موبایلی خود پشتیبانی خواهد کرد و این مسئله به آن معنا است که توکن‌‌های آن در بیش از ۳۳ هزار فروشگاه تجاری آفلاین مورد پذیرش خواهد بود و پرداخت‌‌ها و توافق‌‌های فوری دیجیتالی برای کاربران کشور کره‌‌جنوبی امکان خواهد داشت.

یک تاریخچه مختصر

جرمی وود و چارلز هاسکینسون، هم‌‌بنیانگذاران کاردانو هستند. هاسکینسون یک کارآفرین مشهور در حوزه کریپتو محسوب می‌‌شود. اتفاقا او اتریوم را هم‌‌بنیانگذاری کرده و تجربه یک جدایی تلخ را داشته ‌‌است.

پیش‌‌زمینه ریاضیاتی هاسکینسون در انتخاب نامگذاری پلتفرم مشهود است که از نام جیرولامو کاردانو، دانشمند ایتالیایی و فیزیک‌‌دان خالق رایانش‌‌های سیستماتیک برای احتمالات اقتباس شده است.

سکه دیجیتالی Ada هم از نام آدا لاو لِیس، دختر شاعر مشهور، لرد بایرن که ریاضی‌‌دان بوده و به عنوان اولین برنامه‌‌نویس رایانه‌‌ای شناخته می‌‌شود، گرفته شده‌‌است.

سه نهاد برای حمایت از یکی

سه نهاد برای پشتیبانی بلاکچین‌‌ کاردانو وجود دارد:

  • IOHK)Input Output Hong Kong)
  • سازمان کاردانو
  • Emurgo

IOHK یک شرکت مهندسی و علوم می‌‌باشد و تا سال ۲۰۲۰ برای ساخت، طراحی و نگهداری پروژه اصلی خود، یعنی کاردانو، قرارداد امضا کرده‌‌است. IOHK یک تقسیم بین دو نهاد می‌‌باشد، بخش علوم به مطالعه اساس ارزهای رمزنگاری شده می‌‌پردازد که سوالات فرضی مثل توافق الگوریتم و حریم خصوصی ارزهای رمزنگاری شده را مطرح می‌‌کنند. بخش مهندسی هم بر روی فرضیات کار می‌‌کند و سعی دارد تا با روش‌‌های عادی، سیستم‌‌های کاربردی و ارزهای رمزنگاری شده تولید کند.

سازمان کاردانو یک نهاد غیرانتفاعی است و به جز حمایت از فناوری پروتکل، آن را استاندارد و بهینه می‌‌کند.

Emurgo یک شتاب‌‌دهنده ژاپنی است که بر روی سرمایه‌‌های تجاری بهبود دهنده فناوری بلاکچین‌‌، تمرکز دارد.

نسل سوم Zen Master

نسل‌‌های قبلی با مشکلات مختلفی رو به رو بودند. نسل اول یک سیستم پرداخت ایجاد کرد. نسل دوم برای گسترش قابلیت‌‌های آن تلاش کرد و اکنون نسل سوم می‌‌خواهد کاربرد بیشتری ایجاد کند و نواقص را از بین ببرد.

باقی حاضرین بازاری می‌‌توانند برای حل مشکلات وارد عمل شوند، اما کاردانو قصد دارد تا به میان گود برود و همه چیز را حل کند. به این خاطر هاسکینسون به این بخش، Zen Master این فضا می‌‌گوید:

فرض کنیم نظری درباره تمام این سه چیز داریم و فکر می‌‌کنیم پروتکل صحیح مورد نظرمان را ساخته‌‌ایم و این پروتکل به ما اجازه می‌‌دهد تا همه چیز را به صورت صحیح انجام دهیم، به این وضعیت بازبینی همتا می‌‌گویند. این وضعیت با استفاده از روش‌‌های عادی و حسابرسی شخص واسطه تایید می‌‌شود و با یک نگاه طولانی انجام می‌‌گیرد.

نگاهی که پروتکل را به شکل یک زیرساخت در می‌‌آورد، شبیه به پروتکل صدا در اینترنت (VOIP) که آن را در مرورگرها، تلفن‌‌های همراه و تمامی دیگر مناطق، قابل دسترسی می‌‌کند.

برای رسیدن به این واقعیت، کاردانو با استفاده از اصول طراحی و مهندسی بهترین فعالیت‌‌ها، سه مشکل مقیاس پذیری، قابلیت همکاری و قابلیت پایداری را مد نظر قرار می‌‌دهد.

مقیاس، نظارت، ایمنی

به طور خلاصه، مقیاس پذیری نیاز به توسعه پروتکلی شبیه به بیت کوین دارد که در آن شما هنگام به دست آوردن کاربران، منابع را هم به دست آورید و امکان همراهی با کاربران در شرایط دشواری را داشته باشید. هاسکینسون یک مقایسه خوب با روزهای ابتدایی نت‌‌فلیکس که دوره‌‌های اوج باعث کاهش سرعت و اختلال در تماشای فیلم‌‌های کاربران شده بود، انجام می‌‌دهد.

تراکنش‌‌های بیت کوین ممکن است از ۱۰ دقیقه تا چندین روز طول بکشند و کارمزدهای تراکنش هم با افزایش تعداد کاربران، بالا خواهند رفت. گزینه‌‌های جانشین توسط کاربران پیدا خواهد شد و افزایش مشابهی در علاقه به دیگر ارزها و پلتفرم‌‌ها مثل ریپل و لایت‌‌کوین وجود خواهد داشت.

تفاوت کلیدی بین بیت کوین و کاردانو این است که بیت کوین یک ارز رمزنگاری شده اثبات کار است، اما کاردانو از روش اثبات سهام برای رسیدن به توافق استفاده می‌‌کند. این روش صداقت و شرکت بلندمدت را ممکن می‌‌کند. کاردانو اثبات سهام خود را به خاطر کیمیاگرانی که درباره یکایکی اطلاعاتی داشتند، اوروبروس (Ouroboros) می‌‌نامد.

مشکل بزرگ دیگر، قابلیت همکاری است که هزاران ارز رمزنگاری شده و حتی دولت‌‌ها شروع به توزیع سکه کرده‌‌اند، سیستمی از حکمرانی باید در بلاکچین‌‌ ساخته شود که به شما اجازه مکان، نحوه و زمان انشعاب، افزودن قابلیت‌‌های جدید و اساسا نحوه ارتقاء سیستم را بدهد.

آگاهی درباره ارزها رو به افزایش است، اما باید در مورد امنیت آن‌ها نیز صحبت کرد. تمرکز زدایی کلید نظم بخشیدن به کریپتو است اما با این وجود، استانداردهایی برای مسیریابی زنجیره‌‌ها ضروری هستند. افزایش دیگر نگرانی‌‌ها مثل نحوه مدیریت حریم خصوصی و امنیت؛ چگونه از شکل‌‌گیری نگهبانان جلوگیری کنیم؛ تمام این سوالات تحت تاثیر عدم کفایت قرار می‌‌گیرند.

بالای منحنی؟

در هنگام انتشار این مطلب، ارزش بازاری کاردانو، ۷ میلیارد دلار بود که آن را در جایگاه هشتم رمز ارزهای برتر و بالاتر از استلار قرار می‌‌داد. قیمت آن ۰.۲۶۰۸۸ دلار و حجم ۹۶.۸۲ میلیون دلار است. البته شرایط نسبت به بهترین رکورد در ۲۹ آوریل که ۰.۳۸۸۲۴ بود، پایین‌‌تر است.

عرضه در گردش آن، ۲۵ میلیارد است و حداکثر به ۴۵ میلیارد خواهد رسید. سکه‌‌های دیجیتالی رونق کمتری داشته‌‌اند، اما کاردانو هنوز هم در ماه آوریل جزو بهترین‌‌ها بوده و ۱۲۷ درصد رشد داشته ‌‌است. هرچند همچنان کاهش ۵۲ درصدی در سال جاری وجود دارد و به همین خاطر یکی از بدترین عملکردها در سال ۲۰۱۸ را به خود اختصاص داده‌‌است.

یک طرح اولیه فنی فلسفی

کاردانو همیشه بر پایه فلسفه خود عمل کرده ‌‌است: “تمرکز کلی فراتر از چند نوآوری، فراهم کردن یک اکوسیستم متعادل‌‌تر و پایدارتر برای محقق کردن نیازهای کاربران و دیگر سیستم‌‌های در جستجوی یکپارچگی.”

کاردانو بر اساس چیزی ساخته شده که با عنوان “مجموعه‌‌ای از تجردها” شناخته می‌‌شود و سبب رشته‌‌ای از مقالات تحقیقی و شده و از روش همکاری خود درباره صنعت و مشکلات اختصاصی خود مثل طراحی لایه‌‌ای نکات زیادی می‌‌آموزد و فقط چند کریپتو، فضا برای بروزرسانی‌‌های بعدی را مهیا می‌‌کند.

تلاش‌‌ها برای گسترش فکر، تجربه و عملکرد باعث می‌‌شود تا کاردانو به عنوان باهوش‌‌ترین ارز رمزنگاری شده در نظر گرفته شود. کاردانو در چند لایه ساخته شده ‌‌است و از یک اثبات سهام بهره می‌‌برد. این موضوع به آن معنا است که برای تغییرات، انعطاف‌‌پذیری خوبی وجود دارد. همچنین به اجزای اجتماعی پول‌‌های فیات برای تغییرات سیاسی بدون بحران توجه شده و این موضوع در دیگر رمز ارزها سبب انشعاب یا جدایی می‌‌شود.

کاردانو می‌‌گوید که کاربران برای فهم قرارداد اجتماعی پشت پروتکل و داشتن آزادی برای انجام تغییرات به روشی سازنده و بدون نیاز به یک نهاد متمرکز یا یک گروه اقلیت، نیاز به انگیزه دارند. بلاکچین‌‌ اجزایی از سیستم‌‌های میراثی دارد که برای نیازهای کاربران بنا شده ‌‌است. چارلز هاسکینسون می‌‌گوید:

در آن زمان من شدیدا عصبانی بودم. اتر به ارزش بازاری ۱۲۰ میلیارد دلاری رسید، پس من از کجا باید بدانم؟!

محقق شدن نیاز افراد بدون حساب بانکی

کاردانو در قلب خود هنوز به دسترسی به سه میلیارد فرد بدون حساب بانکی و پتانسیل بلاکچین‌‌ در آفریقا فکر می‌‌کند (خلاصه سفر هاسکینسون به چندین کشور و دید او نسبت به آینده بلاکچین‌‌ در آفریقا را مشاهده کنید).

مزیت فناوری بلاکچین‌‌ برای کمک به کشورهایی است که دسترسی به بانک در آن‌‌ها بالا است و ماموریت هاسکینسون کمک به بهبود دانش فناوری بلاکچین‌‌ برای افراد کشورهای کمتر توسعه‌‌یافته و نحوه استفاده از آن بود. او می‌‌گوید:

چرا ارزهای رمزنگاری شده مهم هستند؟ اگر صبر و علاقه دارید و می‌‌خواهید آزمون و خطا را تجربه کنید و قصد دارید کمی شجاعت برای دنیای در حال توسعه خرج کنید، می‌‌توانید به این افراد آموزش استفاده از این فناوری را بدهید.

مردم کاردانو را دوست دارند، اما منتقدانی هم برای آن وجود دارد. مثلا انتقاداتی نسبت به روش داوری علمی یا همتا (peer review) که سرعت پایینی دارد، به گوش می‌‌رسد. هرچند مشکلات بلند مدت پیرامون بیت کوین و اتریوم را برای کاردانو نمی‌‌بینید. استخراج بیت کوین نیاز به قدرتی مشابه کل کشوری با اندازه دانمارک خواهد داشت.

فقط یک انتقاد درباره قیمت کاردانو Ada را درک نمی‌‌کنم و این مسئله را هاسکینسون به خوبی پاسخ می‌‌دهد:

اگر می‌‌بینید که من سعی در بالا بردن قیمت Ada دارم، سپس می‌‌خواهم تمام Adaی شما را بفروشم. کاردانو به خاطر تلاش زیاد، استفاده در تمام دنیا و کاربرد پلتفرم خود، ارزشمند خواهد بود. اینجا نیامدم تا تاجران را ثروتمند کنم. آمده‌‌ام تا دنیا را تغییر دهم.

بازیگران کلیدی

چارلز هاسکینسون، موسس و مدیر عامل IOHK و مژده‌‌دهنده برای تمرکز زدایی

چارلز هاسکینسون

چارلز هاسکینسون یک کارآفرین فناوری و ریاضی‌‌دان حاضر در کلورادو است. او سه استارتاپ مرتبط با کریپتو را تاسیس کرد: Invictus Innovations، اتریوم و IOHK. پروژه‌‌های فعلی او بر روی آموزش ارزهای رمزنگاری شده، مژده‌‌دهی به نامتمرکزسازی و آسان‌‌تر کردن ابزارهای کریپتو برای استفاده عمومی متمرکز هستند.

شخصیت رسانه‌‌ای او بسیار آرام و خوش‌‌برخورد است. در Forbes او اختلاف درون اتریوم به واسطه ساختار سازمان را با عنوان یک جنگ هیئت مدیره توصیف می‌‌کند. بعد از ترک در سال ۲۰۱۴، هاسکینسون به فوربز گفت:

زمانی من شدیدا عصبانی بودم. اتر به ارزش بازاری ۱۲۰ میلیارد دلاری رسیده، پس من از کجا باید بدانم؟!

جرمی وود

جرمی وود، موسس و عضو هیئت مدیره

جرمی وود از سال ۲۰۰۸ در اوساکای ژاپن حضور دارد و جزو اعضای موسس Kansai Bitcoin Meetup محسوب می‌‌شود. پیش از این در پایان سال ۲۰۱۳، او عملیاتی را در اتریوم مدیریت کرده‌‌بود.

بعد از ترک اتریوم، او پیش از اغاز IOHK همراه با هاسکینسون در سال ۲۰۱۵، با دیگر ارزهای رمزنگاری شده مشورت کرد. طبق توضیح وود، او به آینده فین‌‌تک در بحث تجربی و تحقیقی و به وسیله گروه‌‌ها و سازمان‌‌های متعدد، ایمان دارد.

پروفسور آگلوس کیایاس

پروفسور آگلوس کیایاس، رئیس علوم

برای اثبات وضعیت مهم آن، پروفسور آگلوس کیایاس که یک پروفسور برجسته کریپتوگرافی در دانشگاه ادینبورگ بود، با عنوان محقق و دانشمند به IOHK پیوست. کیایاس نقشی کوچک در مقاله IOHK و پروتکل اثبات سهام مطمئن آن داشت.

در اخبار، کیایاس گفت:

در حالیکه دیگر شرکت‌‌ها ممکن است به دنبال میان‌‌بر یا صرفا مهندسی محصولات خود باشند، IOHK تعهدات بلندمدتی در ساخت ابزار ساده برای اجتماع به عنوان یک کل و بهبود علم پشت سیستم‌‌های بلاکچین‌‌ دارد.

رخدادنگاری

  • ژوئن ۲۰۱۴، چارلز هاسکینسون اتریوم را ترک می‌‌کند.
  • ۲۴ فوریه ۲۰۱۷، دانشگاه ادینبورگ با IOHK (دومین قطب بعد از انیستیتو فناوری توکیو) همکاری خود را آغاز می‌‌کند.
  • ۲۹ سپتامبر ۲۰۱۷، کاردانو بعد از ۲ سال تحقیق، فهرست خود در بیت‌‌رکس را منتشر می‌‌کند.
  • ۱ اکتبر ۲۰۱۷، ارزش بازاری در حدود ۶۰۰ میلیون دلار
  • ۲۸ و ۲۹ نوامبر ۲۰۱۷، افزایش شدید ۱۴۲.۴۱ درصدی تا مرز ۳.۵ میلیارد دلار
  • ژانویه ۲۰۱۸، رشد شبیه به ددالوس تا ۳۳ میلیارد دلار

نقل‌‌قول‌‌های برجسته

در آوریل، جرج سوروس، یکی از افراد فضای مالی دنیای قدیم که عنوان کرده‌‌ بود ارزهای رمزنگاری شده در آب مرده‌‌اند، علامت DNR را برداشت و شروع به خرید و فروش در دارایی‌‌های دیجیتالی کرد. این اتفاق توییت هاسکینسون را به همراه داشت:

راکفلر، سوروس و راتشیلد وارد فضای کریپتو شده‌‌اند… به نظر می‌‌رسد که قوانین کمی آسان‌‌تر می‌‌شوند!

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.