تاثیر سقوط بازار کرپیتو در فروش سخت‌‌افزار استخراج

به نظر می‌‌رسد نزولی طولانی بازار کریپتو در سال جاری، تاثیر منفی بر سودآوری استخراج رمز ارز داشته است. بر خلاف این، استخراج‌‌کنندگان بیت کوین‌‌ در شش ماهه‌‌ اول سال ۲۰۱۸ چیزی حدود ۴.۷ میلیارد دلار سود داشته‌‌اند. رقابت‌‌ روزافزون بین استخرهای بزرگ استخراج و افزایش دشواری الگوریتم بیت کوین‌‌ باعث شده که بیت کوین سودآوری خود را از دست بدهد و باری بر دوش بازیگران کوچک بگذارد.

0 91

استخراج‌‌کنندگان دستگاه‌‌های خود را خاموش می‌‌کنند و تولید‌‌کنندگان هم زیان می‌‌بینند. به‌‌ویژه نمایندگان AMD که گزارش سال مال آنان در ۲۴ اکتبر چاپ شد نشان داد که درآمدهای ناشی از فروش واحدهای پردازش گرافیک (GPU) استخراج ناچیز بوده است. انویدیا و بیت‌‌مین هم در همین وضعیت قرار دارند و سرمایه‌‌گذاران، استخراج‌‌کنندگان و تولید‌‌کنندگان GPU هم برایشان سوال است که چه چیزی می‌‌تواند بازار رمز ارز را از این مرض کنونی نجات دهد.

 

تب طلای ۲۰۱۷

یک سال پیش وضعیت بازار استخراج متفاوت بود. مطالعه‌‌ی جان پدی (John Peddie) نشان می‌‌دهد که استخراج‌‌کنندگان در سال ۲۰۱۷ ۳ میلیون دستگاه به ارزش بیش از ۷۰۰ میلیون دلار خریداری کرده‌‌اند که طبق برآوردها سهم بیت‌‌مین ۳ تا ۴ میلیارد دلار بوده که از درآمد انویدیا و AMD در همان دوره پیشی گرفته است.

طبق تحقیقات جان پدی، افزایش عرضه کارت‌‌های گرافیت که در سه‌‌ماهه‌‌ی دوم سال پیش مشاهده شد می‌‌تواند به افزایش تقاضا در میان استخراج‌‌کنندگان اتریوم نسبت داده شود. جهش مشابهی در سال ۲۰۱۳ در نتیجه‌‌ی خرید انبوه بیت کوین‌‌ و لایت کوین توسط استخراج‌‌کنندگان اتفاق افتاد.

تقاضا برای اتریوم باعث تکامل بازار GPU شد چون استخراج‌‌کنندگان حرفه‌‌ای بیت کوین‌‌ از GPU به ASICها کوچ کرده بودند که خود باعث موجودی مازاد کارت‌‌های گرافیک در بازار ثانویه شده بود.

 

2
۲

در میان افزایش تقاضا، قیمت تجهیزات استخراج به سرعت بالا رفت (قیمت تراشه‌‌های rose تا ۲۵ درصد بالا رفت و گرافیک جی‌‌فورس ۱۰۸۰ انویدیا در اوج بازار با قیمت ۱۰۰۰ دلار به فروش می‌‌رسید.

۲۰۱۸: غرق شدن با کریپتو

از زمان سقوط بیت کوین‌‌ در ماه ژانویه، وقتی که طی یک ماه نیمی از ارزش خود را از ۲۰ هزار دلار از دست داد، شرایط برای استخراج‌‌کنندگان بدتر شد. قیمت بیت کوین‌‌ به مرز ۵۸۰۰ دلار رسیده بود و تولید‌‌کنندگان گرافیک هم کاهش درآمد خود از محل فروش سخت افزار استخراج را اعلام کردند.

این عوامل باعث کاهش قیمت ابزارهای استخراج شد. همانطور که پیشتر در ماه ژوییه توسط کوین‌‌تلگراف گزارش شد، گرافیک OEM 4GB RX 580 شرکت AMD با قیمت ۲۵۰۰ دلار به فروش می‌‌رسد در حالی که در ماه آوریل قیمتی معادل ۳۶۰۰ دلار داشت. کارت گرافیک جی‌‌فورس GTX 1080 Founders Edition 8GB GDDR5X PCI با در ماه ژوییه با قیمت ۱۰۵۰ دلار به فروش می‌‌‌‌رسید، در حالی که همین کارت قبل از آن بیشتر از ۷۰۹ دلار قیمت نداشت.

ثروتمند‌‌ ثروت‌‌مندتر می‌‌شود – دیدگاه استخراج‌‌کنندگان

برخلاف افت بازار رمز ارز، درآمد استخراج‌‌کنندگان بیت کوین‌‌ در طول ۶ ماهه‌‌ی اول سال ۲۰۱۸ حدود ۴.۷ میلیارد دلار بوده که ماهانه ۵۷۰۰۰ بیت کوین‌‌ می‌‌شود. مثلا کلا درآمد سال گذشته ۱.۴ میلیارد یا کمتر بود است. همانطور که در مطالعه‌‌ی که توسط شرکت تحلیلی دیار انجام شد، رقابت روزافزون و بیشتر شدن پیچیدگی شبکه باعث کم‌‌سود شدن بیت کوین‌‌ به‌‌ویژه برای استخراج‌‌کنندگان کوچک می‌‌شود.

علی‌‌رغم این‌‌ها، تحلیل‌‌ها بیان می‌‌کنند که ماه سپتامبر اولین ماهی بود که سود استخراج‌‌کنندگان خصوصی به دلیل افزایش توان رایانشی منفی شد.

 

طبقه گفته دیار، تنها استخرهای بزرگ هنوز از استخراج بیت کوین‌‌ درآمدزایی دارند:

«با عملیات‌‌های بزرگ استخراج که با هزینه‌‌ی اندک برق و با ۵۰ تا ۶۰ درصد سود خالص از درآمد بیت کوین‌‌ انجام می‌‌شود، بازار هنوز فضای بیشتری برای رشد و سود بیشتری برای آزادسازی دارد اما استخراج بیت‌‌کوین حداقل در حال حاضر و احتمالا در آینده، به دست بازیگران بزرگ با جیب‌‌های بزرگ افتاد است».

 

درآمد کل استخراج‌‌کنندگان در این سال نزولی ۱۱.۵ میلیون دلار بوده است که نسبت به ۱۴.۷ میلیون دلار سال گذشته ۲۱ درصد کاهش نشان داده است و این از ۵۳ میلیون دلاری که در طول برنامه‌‌ی سرمایه گذاری میانه دسامبر ۲۰۱۷ مشاهده کردیم هم بسیار کم‌‌تر است.

استخراج‌‌کنندگان بیت کوین‌‌ از پایان ماه سپتامبر تا کنون زیان داشته‌‌اند (این نتیجه‌‌گیری توسط بارکلی جیمز (Barclay James) تحلیل‌‌گر ابراز شد که فرمول خاصی را برای پیدا کردن قیمتی از بیت کوین‌‌ که استخراج‌‌کنندگان در آن دیگر سودآوری نخواهند داشت محاسبه کرده است). مقدار به دست آمد در طیف ۶۴۰۰ تا ۶۵۰۰ در هر سکه است. آستانه‌‌ پایین‌‌تری هم توسط آژانس تحلیل‌‌گر دیگری به نام Fundstart ارائه شد که گفتند اگر قیمت بیت کوین‌‌ به محدوده ۳۰۰۰ تا ۴۰۰۰ دلار برسد همه استخراج‌‌کنندگان ریگ‌‌های استخراجشان را رها می‌‌کنند.

ممنوعیت گسترده بازار توسط دارندگان مزارع کوچک استخراج در چین به دلیل بازار نزولی طولانی، گویای کاهش علاقه‌‌ی استخراج‌‌کنندگان شخصی به این عرصه است.

یکی از این استخرج‌‌کنندگان می‌‌کوید که در نیمه دوم سال ۲۰۱۷ وقتی قیمت‌‌های رمز ارز به بالاترین میزان خود رسید، صدها هزار یوان برای خرید حدود ۱۰۰ دستگاه خرج کرد. توقع او برآورده شد و اعتراف می‌‌کند که «تا اواسط ماه ژوئن، حاشیه سود کسب و کار استخراج من تا ۹۰ درصد سقوط کرده بود. یکی از دوستانم هم که آلتکوین استخراج می‌‌کرد زیان بیشتری دید و تقریبا همه‌‌ی سرمایه‌‌ی خود را از دست داد.

AMD 22 درصد؛ Nvidia 30 درصد: چرا سهام‌‌ این‌‌ها سقوط کرد؟

جان پدی در تحقیقات خود عنوان می‌‌کند که کاهش علاقه‌‌‌‌ی استخراج‌‌کنندگان به کارت‌‌های گرافیک تنها دلیل کاهش بازار تولید تجهیزات استخراج نیست. این شرکت گزارش سه‌‌ماهه دوم سال ۲۰۱۸ خود را منتشر کرده است که شامل داده‌‌های بازار GPU و بخش کارت‌‌های ویدیویی است. ارقام ماه‌‌های آوریل تا ژوئن نسبت به آمار سه ماهه‌‌ی آخر متعادل‌‌تر بودند که توسط عامل فصلی هم توضیح داده می‌‌شود. ارقام سه‌‌ماهه‌‌ی دوم معمولا کم‌‌تر از سه‌‌ماهه‌‌ی اول هستند.

ارسال کلی GPU 0.2 درصد از سه‌‌ماهه‌‌ی پیشین افزایش یافت. ارسال‌‌های AMD 1 درصد کاهش داشت، انویدیا ۷ درصد کاهش، در حالی که اینتل شاهد رشد ۲.۶ درصدی بود.

روند منفی در عددهای سال‌‌به‌‌سال هم نمایش داده شده است. کل ارسال‌‌های GPU 3.3 درصد کاهش پیدا کردند.

 

آیا سقوط بازار رمز ارز بر شاخص بورس غول‌‌های سخت‌‌افزار استخراج تاثیر گذاشت؟ نگاهی دقیق‌‌تر به نمودارهای AMD و Nvidia نشان می‌‌دهد که کاهش ارزش سهام به دلیل کاهش فروش بوده است نه اصلاح بازار رمز ارز.

 

درگزارشی که شرکت AMD منتشر کرد، سهام AMD پس از ۲۶ اکتبر ۹ درصد کاهش نشان داده است. قیمت سهام شرکت طی یک ماه تا نزدیک ۴۸ درصد کاهش نشان داد و متخصصان بر این باورند که دلیل اصلی این کاهش، از بین رفته علاقه استخراج‌‌کنندگان به کارت‌‌های گرافیک است.

کیناگی چان (Kinnagi Chan)، تحلیل‌‌گر گروه Summit به رویترز گفت که AMD خیلی زیاد در معرض بازار کریپتو قرار گرفت، یعنی درآمدهای استخراج‌‌کنندگان باعث افزایش چشمگیر درآمدهای او شده است.

گزارش مالی AMD هم نشان می‌‌دهد که به جای کاهش ۵۰ میلیونی مورد پیش‌‌بینی، منتظر کاهش ۱۵۰ میلیون دلاری هستند. مازاد کارت‌‌های GPU به دلیل انفجار رمز ارزها در نیمه اول سال شکل گرفت که AMD را مجبور به بالا بردن تولید محصولات اصلی کرد.

بنابراین طبق گفته‌‌ی مدیرعامل AMD، لیزا سو (Lisa Su) در ۵ نوامبر،استخراج درصد کمی از کسب‌‌وکار شرکت را شامل می‌‌شود. AMD شراکت خود با هفت شرکت بزرگ فناوری برای تولید هشت ریگ جدید استخراج رمز ارز را با شعار “ثبات نهایی”، “عملکرد ۲۴ساعته” و “کیفیت شرکتی” اعلام کرد. گفته می‌‌شود دلیل اصلی این تولید به هم رسیدن بسیاری از پلتفرم‌‌های نوآور بلاکچین است که می‌‌توانند به انتظار فروش GPU شرکت در سال ۲۰۱۹ ارتباط داشته باشند.

AMD تنها تولیدکننده‌‌ی تراشه‌‌ای نیست که سهام آن تحت تاثیر وضعیت بازار رمز ارز قرار گرفته است. سهام انویدیا هم پس از اعلامیه برآوردهای سه‌‌ماهه‌‌ سوم سال در ۱۶ آگوست ۴ درصد کاهش داشته است که نشان می‌‌دهد انتظار فروش ۱۰۰ میلیونی کارت‌‌های گرافیک محقق نشده است و در سال ۲۰۱۸ تنها ۱۸ میلیون دلار فروش رفته است. در کل، سقوط قیمت ماه اکتبر۳۶ درصد بود و در ۱ اکتبر هم سهام انویدیا از قیمت ۲۸۹ دلار به ۱۸۵ دلار سقوط کرد. کولت کرس (Colette Kress) مدیر ارشد مالی انویدیا به روزنام وال‌‌استریت گفت:

«درحالی که انتظار ما این بود که امسال رمز ارزها جایگاه بهتری پیدا می‌‌کنند، حالا هیچ نقطه‌‌ی روشنی در حرکت رو به جلو نمی‌‌بینیم».

گزارش مالی نهایی منتشر شده توسط شرکت در ۱۵ نوامبر نشان داده که تقاضا برای GPUهای انویدیا از جانب استخراج‌‌کنندگان کاهش یافته است. درآمد کلی گزارش شده برای سه‌‌ماهه‌‌ سوم سال ۲۰۱ حدود ۳.۱۸ میلیارد دلار بوده است که ۲۱ درصد از ۲.۶۴ میلیارد دلار سال پیش بیشتر است و ۲ درصد هم از فصل پیش بالاتر رفته است. با این حال، آخرین ارقام منتشر شده، کمتر از حد انتظار شرکت هستند. تحلیل‌‌های انویدیا در ماه آگوست درآمد سه‌‌ماهه‌‌ سوم خود را ۳.۱۹ و ۳.۳۲ میلیارد دلار اعلام کرد.

جنسن هوانگ (Jensen Huang) موسس این شرکت گفت که درآمدهای شرکت برای سال آینده می‌‌تواند بازنگری شود چون نتایج کوتاه‌‌مدت نشان‌‌دهنده‌‌ مازاد است و باید اصلاح شود.

کاهش درآمد می‌‌تواند توسط افزایش رقابت Bitmain هم به وجود آمده باشد. شرکت وال‌‌استریتی Susquehanna در ماه مارس نرخ AMD را از خنثی به منفی تغییر داد و پیش‌‌بینی قیمت برای سهام انویدیا را با ذکر این نکته که رقابت استخراج‌‌کنندگان ASIC اتریوم Bitmain در حال رشد است کاهش داد. قیمت هدف جدید برای سهام AMD از ۱۳ به ۷ دلار تغییر کرد و سهام انویدیا هم از ۲۱۵ دلار به ۲۰۰ دلار در پایان معاملات روز جمعه تغییر پیدا کرد.

طبق گفته کریستوفر رولاند (Christopher Roland) از شرکت Susquehanna، تسلط استخراج‌‌کنندگان ASIC اتریوم می‌‌تواند بر AMD و انویدیا تاثیر منفی بگذارد، شرکت‌‌هایی که کارت‌‌های گرافیکشان برای استخراج اتریوم حدود ۲۰ و ۱۰ درصد از درآمدشان را شامل می‌‌شود.

آنت‌‌ماینر Bitmain ارزان‌‌تر می‌‌شود

در حالی که قیمت کارت GPU کاهش چشمگیری نداشته است، Bitmain تازه‌‌ترین آنت‌‌ماینر ASIC S9 بیت کوین‌‌ خود را با تخفیف به فروش می‌‌رساند.

Bitmain گزارش کرده که سال گذشته و سه‌‌ماهه‌‌ی اول سال ۲۰۱۸ حدود ۲ میلیون دستگاه آنت‌‌ماینر S9 فروخته است. طبق گفته محققان که حاشیه سود خالص منتشر شده شرکت در سال ۲۰۱۷ و قیمت هر تراشه ASIC را محاسبه کرده‌‌اند، حاشیه سود Bitmain از آنت‌‌ماینر S9 با نرخ ۱۱.۶ درصد منفی بوده است.

سامسون مو (Samson Mow)، تحلیل‌‌گر کریپتو که منتقد فعالیت‌‌Bitmain است، محاسبه کرده است که قیمت‌‌های آنت‌‌ماینر S9 تا ۸۵ درصد کاهش یافته است و شرکت در سه‌‌ماهه‌‌ی دوم امسال ۶۰۰ تا ۷۰۰ میلیون دلار زیان کرده است.

سامسون مو: «چرا Bitmain دائما در حال افزایش سرمایه است و تنها نتایج سه‌‌ماهه‌‌ی اول را به سرمایه‌‌گذاران بی‌‌تجربه نشان می‌‌دهد؟ ما حالا در سه‌‌ماهه‌‌ی سوم سال هستیم. دلیل آن این است که سه‌‌ماهه‌‌ی دوم فاجعه بوده است. Bitmain فهرستی ۱.۲۴ میلیارد دلاری دارد و قیمت S9 هم ۸۵ درصد کاهش یافته است. زیان سه‌‌ماهه‌‌ی دوم در حدود ۶۰۰ تا ۷۰۰ میلیون دلار است».

با این حال کاهش قیمت‌‌ها هیچ ربطی به کاهش علاقه‌‌ی استخراج‌‌کنندگان ندارد و محققان عنوان می‌‌کنند که شرکت راهبردی برای فروش رقابت خود توسط قیمت‌‌گذاری محصولات خود زیر ارزش واقعی اتخاذ کرده است:

احتمالا این قیمت‌‌های پایین راهبردی عمدی توسط Bitmain برای خارج کردن رقبای خود از صحنه توسط باقی گذاشتن فضا برای فروش کم و در نهایت دشواری مالی برای آنان است. از نظر ما، کلید یکی از مهم‌‌ترین محرک‌‌های پشت‌‌پرده‌‌ی تصمیم‌‌برای پیش‌‌فروش در همینجا قرار دارد. یک پیش‌‌فروش موفق می‌‌تواند توان موجود برای ادامه‌‌ی این راهبرد را افزایش دهد و مزیتی که رقبا می‌‌توانند با پیش‌‌فروش داشته باشند را از بین ببرد.

تهدید جدی‌‌تری که می‌‌تواند بر پایداری ماینرهای ASIC و فروش این غول استخراج تاثیر بگذارد، هارد فورک کردن سکه‌‌های قابل‌‌استخراج است که شرکت‌‌های بیشتر و بیشتری به آن وارد می‌‌شوند. در سال ۲۰۱۸ حداقل دو پروژه برای جلوگیری از بروز حملات ۵۱ درصد هارد فورک انجام دادند و همین مسئله انحصار Bitmain در بازار را با تهدید مواجه می‌‌کند.

فورک مونرو در ماه آوریل، استخراج با دستگاه آنت‌‌ماینر X3 را غیرفعال کرد و SIA هم در ماه اکتبر دستگاه آنت‌‌ماینر A3 را از کار انداخت. پس از به‌‌روزرسانی‌‌های آنان، هاردفورک برنامه‌‌ریزی‌‌شده‌‌ی بیت کوین‌‌ کش در ۱۵ نوامبر، اتریوم در ژانویه ۲۰۱۹ انجام می‌‌شوند که ارزش آنت‌‌ماینر S9 و E3 را که برای استخراج این سکه‌‌ها طراحی شده است کاهش می‌‌دهد.

Bitmain برای مستحکم‌‌تر کردن جایگاه خود در بازار، به رقابت با دیگر تولید‌‌کنندگان سخت‌‌افزار استخراج در بازار ادامه می‌‌دهد. این شرکت در ۵ نوامبر دو مدل آنت‌‌ماینر معرفی کرد که به نسل جدید تراشه‌‌ی ASIC برای تضمین نرخ هش صنعتی مجهز هستند. یک بروز رسانی Overt ASICBoost در ۲۲ اکتبر اعلام شد که برای افزایش بهره‌‌وری و کارایی دستگاه‌‌های استخراج طراحی شده بود و همزمان ۹۰ هزار آنت‌‌ماینر S9 توسط Bitmain برای کسب برتری استخر استخراج بر فراز هارد فورک بیت کوین‌‌ کش اجرا شد تا درآمدهای شرکت در سه‌‌ماهه‌‌ی سوم ۲۰۱۸ رشد پیدا کند.

GPUهای دیگر

کاهش تقاضا توسط تولیدکنندگان کوچک‌‌تر کارت گرافیک هم تایید شده است. شرکت گیگابایت به تازگی یک گزارش مالی از ماه گذشته خود منتشر کرده است که نشان می‌‌دهد درآمد او در ماه ژوئن در مقایسه با سال پیش ۳۱ درصد و در مقایسه با ماه قبل از آن ۳۰ درصد کاهش داشته است. علاوه براین، درآمد سه‌‌ماهه‌‌ی دوم ۲۰۱۸ هم درمقایسه به سه‌‌ماهه‌‌ی اول ۳۳ درصد کاهش نشان داده است.

وضعیت مشابهی هم پیش روی شرکت TUL Corporation است که تحت برند PowerColor درست به تولید کارت‌‌های گرافیک می‌‌زند. درآمدهای این شرکت هم در ماه ژوئن نسبت به ماه مه ۲۸ درصد افت داشته است. در سه‌‌ماهه‌‌ی دوم سال هم در مقایسه با سه‌‌ماهه‌‌ی اول شاهد کاهش ۵۹ درصدی بوده است. این اعداد با توجه به اینکه ۹۵ درصد درآمد شرکت مستقیما از فروش کارت‌‌های گرافیک AMD به دست می‌‌آید قابل‌‌توجه‌‌اند.

 

Hut 8، تولیدکننده‌‌ی کانادایی سخت‌‌افزار استخراج نتایج مالی بسیار متفاوتی را در ۸ نوامبر منتشر کرد. همانطور که در سند مالی شرکت آمده است، درآمد شرکت به رکورد ۱۳.۵ میلیون دلار در سه‌‌ماهه‌‌ی سال ۲۰۱۸ (۱۲۶ درصد بیشتر از همین دوره در سال ۲۰۱۷) و ۲۷.۷ میلیون دلار برای نه‌‌ماهه‌‌ی اول سال ۲۰۱۸ رسیده است.

این شرکت افزایش درآمد خود را به راه‌‌اندازی شانزد Bitfuty BlockBox در تجهیزات استخراج خود در ماه سپتامبر در شهر مدیسین هت نسبت می‌‌دهد که در حال حاضر ۵۶ دستگاه BlockBox در آن فعال است.هر BlockBox حاوی ۱۷۶ سرور استخراج است و نرخ هشی معادل ۱۳.۷ Ph/s دارد.

در میان دلایلی که شرکت برای عملکرد ضعیف مالی در سال ۲۰۱۷ می‌‌آورد، کاهش قیمت بیت کوین‌‌، افزایش رقابت و دمای بالا در آلبرتای کانادا دیده می‌‌شوند. Hut 8 همچنین انتظار دارد که بهره‌‌وری تراشه‌‌های ASIC در طول ماه‌‌های سرد سال بیشتر شود و باعث افزایش عملکرد در ماه‌‌های بعدی می‌‌شود.

یک تولیدکننده‌‌ی دیگر گفته است که سودی که در سه‌‌ماهه‌‌ سوم سال ۲۰۱۸ به دست آورده است از مدت مشابه در سال گذشته بیشتر بوده است، اگرچه درآمدهای کسب و کار استخراج آن به دلیل بدشدن شرایط محیطی و افزایش هزینه‌‌های استهلاک پایین آمده است.

GMO Internet، غول IT ژاپنی در ۱۲ نوامبر گزارش مالی سه‌‌ماهه‌‌ی سوم خود را منتشر کرد که نشان می‌‌دهد فعالیت‌‌های مربوط به کریپتوی شرکت از جمله تولید سخت‌‌افزار استخراج و عملیات‌‌های تبادل کریپتو، در آمد ۲۲.۸ میلیون دلاری داشته‌‌اند.

انظارات از بازار تولیدکنندگان استخراج

اگر داده‌‌های محققان و تحلیل‌‌گران را باور کنیم، پس استخراج‌‌کنندگان بیت کوین‌‌ در ماه ژوئن زیان چشم‌‌گیری دیده‌‌اند و بسیاری از افراد کلا این فعالیت را بوسیده و کنار گذاشته‌‌اند. افزایش توان هش بیت کوین‌‌ برای کسانی که می‌‌توانند در سطح صنعتی استخراج کنند یا در کشورهایی فعالیت کند که هزینه‌‌های عملیاتی و انرژی مطلوب‌‌تر است هنوز سودآور باقی مانده است. حیات بیت کوین‌‌، باقی ماندن نرخ هش شبکه بیت ۴۰ تا ۵۰ میلیون است؛ این یعنی هنوز فعالیت چشم‌‌گیری در بخش استخراج جهانی رمز ارز وجود دارد اطمینان استخرا‌‌ج‌‌کنندگان دیر یا زود برمی‌‌گردد. استخراج‌‌گران کوچک‌‌تر هم در حال فرار هستند و با ظهور و تثبیت مزارع استخراج، توزیع بازیگران هم متعادل می‌‌شود؛ یکی از متخصصین شرکت دیار می‌‌گوید: استخراج بیت کوین‌‌ به دست بازیگران عمده با جیب‌‌های بزرگ‌‌تر افتاده است

بنابراین عملیات‌‌های بزرگ استخراج با هزینه‌‌ی کم برق در هر کجا انجام شود بین ۵۰ تا ۶۰ درصد سود خالص دارد و تحلیل‌‌گران هم بر این باورند که بازار هنوز جای رشد زیاد دارد.

تحقیق جان پدی انتظار کاهش چشمگیر قیمت کارت گرافیک را ندارد و می‌‌گوید:

ما باور داریم که نگرانی‌‌های درباره کاهش تقاضا برای GPU برای تولید اتریوم و دیگر رمز ارزها به همراه اهمیت و تاثیر این فرایندهای بر ثبات شرکت، مورد اغراق قرار گرفته‌‌اند و انویدیا می‌‌تواند با تمرکز بر مسیرهای دیگر از این روزهای سخت عبور کند.

در حال حاضر بر خلاف کاهش چشمگیر قیمت رمز ارزهای عمده، تقاضا برای استخراج رمز ارز نسبتا بالا است و فعالیت‌‌های سامسونگ، GMO وBitmain توسط تعرفه‌‌ها و قوانین جدید صادرت تحت تاثیر قرار نگرفته است.

سه‌‌ماهه‌‌ی پایانی سال ۲۰۱۸ و سال ۲۰۱۹ می‌‌تواند شاهد تداوم پیش‌‌فروش دستگاه‌‌های استخراج شود که یک به یک توسط شرکت‌‌های تولیدکننده معرفی می‌‌شوند.

این شرکت انتظار دارد در پیش‌‌فروش به طور کلی ۲۰ میلیارد دلار به دست بیاورد و ۱۴ میلیارد دلار و ۸۰ میلیون دلار شرکت‌‌های Bitmain و Bitfury هم در حال حاضر در دوره‌‌های پیش فروش تا حدی محقق شده است و شاید تولیدکنندگان ابزارهای استخراج راه جایگزینی برای نقد کردن این دستگاه‌‌ها حتی در زمان کاهش فروش پیدا کنند.

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.