تاثیر ثروت بر اقتصاد

در این مقاله به ارزیابی مفهوم تاثیر ثروت و افزایش و کاهش آن بر هزینه‌ها و وضعیت اقتصادی مردم می‌پردازیم. مفهوم تاثیر ثروت (The wealth effect)، چگونگی اثرگذاری تغییر در ثروت شخصی را بر قدرت خرید و رشد اقتصادی بررسی می‌‌کند.

0 178

تاثیر ثروت بر اقتصاد : مفهوم تاثیر ثروت (The wealth effect)، چگونگی اثرگذاری تغییر در ثروت شخصی را بر هزینه‌‌های مصرفی و رشد اقتصادی بررسی می‌‌کند. افزایش ثروت ، تاثیری مثبت بر قدرت خرید مصرف کننده می‌گذارد.

تاثیر ثروت
تاثیر ثروت بر اقتصاد

ثروت، یک مفهوم مرتبط با سهام است. در زمانی خاص، ثروت شما ثابت است. ثروت از پس‌‌اندازها، اوراق بهادار، املاک و دارائی‌‌ها تشکیل می‌‌شود.

شکل عمده‌‌ای از ثروت در بریتانیا، ارزش خانه است و به همین دلیل اگر قیمت خانه‌‌ها افزایش یابند، تاثیری مثبت در ثروت خواهد داشت. به همین صورت، کاهش در ارزش ثروت می‌‌تواند تاثیری منفی بر هزینه‌‌های مصرفی و رشد اقتصادی داشته باشد.

تاثیر تغییر در ثروت

اگر خانوارها شاهد افزایش ثروت شخصی خود باشند، تاثیرات زیر را دربرخواهد داشت:

 1. افزایش حس اطمینان و امنیت برای هزینه بیشتر، قرض گرفتن و همچنین ریسک کردن. در طول یک دوره‌ افزایش ثروت، ممکن است شاهد کاهش نسبت پس‌‌انداز باشیم.
 2. افزایش توانایی گذاشتن رهن و بازپس‌‌گیری ارزش خالص. فرض کنید که برای خانه‌‌ای با ارزش ۱۲۰۰۰۰ پوند، مبلغ ۱۰۰۰۰۰ پوند رهن می‌‌گذارید. اگر قیمت خانه‌‌ دو برابر شده و به ۲۴۰۰۰۰ پوند برسد، بنابراین این احتمال وجود دارد که بانک به شما رهن بیشتری بدهد. این یعنی اینکه شما مبلغی اضافه در دست دارید که می‌‌توانید صرف خرید ماشین، هزینه‌‌های مدرسه یا سال‌‌های مابین مدرسه و دانشگاه کنید.
 3. افزایش ثروت می‌‌تواند به درآمد بالاتر بیانجامد. ثروت بیشتر ممکن است باعث دریافت بازده بیشتر از سود سهام، اجاره‌‌ها یا بهره‌‌ها شود. این احتمال وجود دارد که مالکان خانه با افزایش قیمت خانه‌‌ها درآمد بسیار بیشتری نداشته باشند، اما می‌‌توانند خانه را بفروشند و سود کنند.

تاثیرات دیگر افزایش ثروت

 1. افزایش قیمت خانه‌‌ها بر بانک‌‌ها تاثیر خواهد گذاشت. با افزایش قیمت خانه‌‌ها، آن‌ها تمایل بیشتری برای اعطای رهن دارند.
 2. اگر دولت‌‌ها بر روی ثروت، مالیات مقرر کنند (مانند تمبر مالیاتی (Stamp Duty)، با افزایش ثروت، درآمد مالیاتی هم بیشتر خواهد شد.

نظریه‌‌های چرخه زندگی

در حالی که خانوارها از ثروت استفاده می‌‌کنند تا هزینه‌‌های خود را در طول دوره‌‌ی زندگی خود متعادل کنند، برخی از نظریه‌‌های چرخه‌‌ زندگیِ هزینه‌‌های مصرفی بیان می‌‌کنند که ثروت، عاملی حائز اهمیت در تعیین میزان هزینه‌‌ها است. بنابراین، تغییر در ثروت، سطح میانگین این هزینه‌‌ها را هم تحت تاثیر قرار خواهد داد.

تاثیر ثروت

تاثیر افزایش قیمت خانه‌‌ بر برداشت ارزش خالص رهن

تاثیر ثروت
تاثیر ثروت

قیمت خانه‌‌ها در بریتانیا از سال ۲۰۰۲ تا ۲۰۰۷ افزایش پیدا کرد. از سال ۲۰۰۸، قیمت خانه‌‌ها افول کرد که باعث کاهش برداشت ارزش خالص خانه‌‌ها (housing equity withdrawal) شد.

برداشت ارزش خالص خانه (که قبلا برداشت ارزش خالص رهن نامیده می شد) زمانی اتفاق می‌‌افتد که صاحبان خانه، آن را دوباره به رهن می‌‌گذارند تا وام بیشتری دریافت کنند و از باقیمانده‌‌ آن برای هزینه‌‌های خود استفاده کنند.

تاثیر ثروت
قیمت خانه در بریتانیا

ارزیابی تاثیر ثروت

 • رابطه میان ثروت و خرج کردن، از رابطه میان درآمد و ثروت نزدیک‌‌تر است.
 • تبدیل ثروت به پولی که بتوان آن را خرج کرد، کار دشواری است. برای مثال، علی‌‌رغم افزایش قیمت خانه‌‌ها، بانک‌‌ها ممکن است تمایلی به دادن رهن بیشتر نداشته باشند.
 • افزایش قیمت خانه‌‌ها به همه احساس بهتری نخواهد داد. اگر قیمت‌‌ها زیاد شوند، مردم احساس می‌کنند برای جابجائی به مکانی دیگر باید بیشتر هزینه کنند.
 • این مسئله به مقدار ثروت بستگی دارد. اگر ثروت اشخاص ثروتمند افزایش پیدا کند، از آنجا که نیاز مبرمی برای خرج کردن احساس نمی‌‌کنند، گرایش کمتری برای استفاده از ثروت اضافی خود خواهند داشت. با این وجود، آن‌هایی که درآمد کمی دارند، تنها با افزایش ثروت قادر خواهند بود که از پس هزینه‌‌هایی مانند اجاره و خرید خانه یا شهریه غذای چند سال مدرسه بربیایند.
 • بی‌ثبات یا دائمی بودن افزایش ثروت نیز بسیار مهم است. افزایش قیمت سهام می‌‌تواند کاملا بی‌‌ثبات باشد. بیشتر افراد سهام را به عنوان منبعی برای خرج کردن در نظر نمی‌‌گیرند. اگر قیمت سهام کاهش یا افزایش یابد، در کوتاه‌‌مدت تاثیر کمی بر هزینه‌‌ها خواهد داشت.
 • ثروت به‌‌دست‌‌آمده از خانه در بریتانیا، اغلب تاثیری شگرف بر اقتصاد داشته است. این مسئله به این دلیل است که بسیاری از خانوارها مالک یک خانه هستند و این بزرگترین ثروت آن‌ها محسوب می‌‌شود. در آلمان، درصد کمتری از مردم صاحب خانه هستند و تغییر در قیمت خانه‌‌ تاثیر کمتری بر اقتصاد دارد.
 • جدا کردن علت و معلول سخت است. کاهش قیمت خانه باعث کم شدن هزینه‌‌ها و رشد خواهد شد. از سوی دیگر، کم شدن میزان مخارج و رکود باعث کاهش قیمت خانه می‌‌شود.
 • افزایش قیمت خانه می‌‌تواند باعث کم شدن قدرت خرید کرایه‌‌نشین‌‌ها شود. اگر قیمت خانه زیاد شود، مالکین خانه (حدود ۶۵% از خانوارها) ثروت بیشتری خواهند داشت. با این وجود، آن‌هایی که خانه‌‌ای ندارند، باید پول بیشتری پس‌‌انداز کنند و از هزینه‌‌های خود بکاهند.

بازار املاک در بریتانیا می‌‌تواند نقشی اساسی در اقتصاد آن داشته باشد. افزایش قیمت خانه‌‌ها در اواخر دهه‌‌ی ۱۹۸۰ و اوایل قرن ۲۱، اصلی‌‌ترین عامل افزایش هزینه مصرف‌‌کنندگان بود. به گونه‌‌ای مشابه، افول قیمت خانه‌‌ها در سال‌‌های ۹۸-۱۹۹۲ و ۱۰-۲۰۰۸ باعث به وجود آمدن دوره‌‌هایی از رکود اقتصادی شد. کاهش قیمت خانه‌‌ها قطعا باعث کاهش ثروت‌‌ خانوارها و همچنین توانایی برداشت ارزش خالص می‌شود.

منبع

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.