تاثیر بورس سهام اجتماعی (SSE) بر آینده‌‌ سرمایه گذاری متعهد

بسیار دلگرم‌کننده است که می‌‌بینیم چگونه به آرامی اما با اطمینان، تمرکز جهانی در بخش خصوصی به سمت حفظ رفاه اجتماعی و محیط‌زیست در حال تغییر است. این مسائل، مراحل میانی حرکت ما به سمت دستیابی به اهداف توسعه پایدار اقتصادی است، که در آن ما نه تنها باید اهمیت سرمایه تولید شده و منظم را در نظر بگیریم، بلکه حفاظت و ارتقای سرمایه طبیعی و انسانی را نیز مد نظر قرار دهیم. گزارش مجمع اقتصاد جهانی درمورد سرمایه گذاری متعهد از نظر اجتماعی و زیست محیطی (Impact Investing) در همکاری با دولت بریتانیا بسیار مفید و روشنگرانه بوده است. این موضوع نشان می‌دهد که چگونه دولت‌های جهانی گام‌های ملموسی برای اجرای دستور کار سرمایه گذاری متعهد بر‌‌می‌دارند.

0 130

سرمایه گذاری تاثیرگذار یا متعهد : بیایید با تعریف پس‌انداز از طریق سرمایه گذاری، چه برای یک روز مبادا باشد، چه بازنشستگی و یا یک هدف بزرگ مثل خرید خانه، شروع کنیم. سرمایه گذاری کمی برنامه‌ریزی و فراست اقتصادی زیادی نیاز دارد. بسته به دانش شما از سرمایه گذاری، شما حق انتخاب یک حساب شخصی یا یک حساب مدیریت‌شده را دارید. اولی تنها در صورتی پیشنهاد می‌شود که دانش پیشرفته‌‌تری از این حوزه داشته باشید و از همه مهم‌تر وقت داشته باشید تا حساب خود را به طور ثابت مدیریت کنید. با این حال، اگر شما جزو اکثریت دسته‌‌ی دوم هستید، یعنی اطلاعات مالی کافی ندارید و یا به صرفا وقت کافی ندارید، باید یک مشاور مالی خوب انتخاب کنید که بتواند ریسک کاری و اهداف شما را درک کند و یک پورتفولیوی کاری مناسب با این معیارها برایتان ایجاد کند. در ادامه یک تصویر شماتیک را می‌‌بینید که نکات مفیدی مربوط به سرمایه گذاری در آن ارائه شده است.

تاثیر بورس سهام اجتماعی (SSE) بر آینده‌‌ سرمایه گذاری متعهد

در این مسیر می‌خواهم شما را با مفهوم سرمایه گذاری تاثیرگذار یا متعهد (Impact Investing) و سرمایه گذاری پایدار آشنا کنم که به تازگی در کسب و کارها و در جامعه، کششی به سمت آنها دیده شده است. سرمایه گذاری متعهد که به طور سنتی به موسسات توسعه (نیودیل سبز و غیره) محدود است، به جریان اصلی سرمایه گذاری ها بدل شده است، چرا که سرمایه‌‌گذاران به طور فزاینده‌ای به دنبال ایجاد منافع اجتماعی جدای از دستیابی به اهداف شخصی هستند. این نوع سرمایه گذاری ۵ بار بین سال‌های ۲۰۱۳ تا ۲۰۱۷ و به مقدار ۲۲۸ میلیارد دلار در سطح جهانی افزایش یافته است. از سوی دیگر، سرمایه گذاری پایدار یک رویکرد وسیع‌تر در این حوزه بوده که در آن عوامل محیطی، اجتماعی و نظارتی (ESG) در نظر گرفته می‌‌شود که در آن، بازده مالی در کنار سنجش تاثیر زیست‌محیطی و اجتماعی بررسی می‌شود. این ابداعات اخیرا با شروع به کار بورس اخلاقی سهام در اسکاتلند بُعد تازه ای گرفته‌‌اند. ما در حال گذر از یک تمرکز فردی سرمایه گذاری به سمت تاثیر سرمایه گذاری بر روی بازارهای مالی هستیم که در آن مسائل اخلاقی بسیار مهم هستند.

بررسی اقدامات سرمایه‌‌گذاران مستقر در ادینبورگ (انگلستان) را می‌توان با راه‌اندازی شرکتی به نام بورس اسکاتلند که پشتوانه دولت اسکاتلند را دارد، آغاز نمود. آخرین باری که اسکاتلند یک مبادله‌‌ مالی مستقل برای خود داشت به سال ۱۹۷۳، قبل از ادغام با بورس اوراق بهادار لندن، بر می‌‌گردد. با این حال، این بورس جدید صرفا مکانی برای دادوستد و مبادله‌‌ی سهام نیست، بلکه دارای ماموریتی ویژه است و بر اساس آن، شرکت‌هایی که می‌خواهند در این بورس تجارت انجام دهند، اعتبار اخلاقی شان هم به طور کامل ارزیابی خواهد شد. تنها شرکت‌هایی که استانداردهای اخلاقی بالایی دارند مجاز به انجام کسب‌وکار در این بورس هستند. علاوه بر این، شرکت‌ها متعهد نیز خواهند بود که ثابت کنند چگونه یک تاثیر مثبت در جوامعی که در آن فعالیت می‌کنند، ایجاد خواهند کرد.

مدیر عامل و موسس این بورس که در این مورد صحبت می‌کردند، ماموریت خود را اینگونه کرده اند:

این پروژه به شدت از دیدگاه ما برای خدمت به جامعه و همه سهامداران آن در بازار سرمایه فعالیت می‌کند، بازاری که کارآفرینان اجتماعی، موسسات خیریه و مقامات محلی می‌توانند در آن سرمایه گذارانی را پیدا کنند که با اهداف آنها هم راستا هستند

در بخش تجاری کار، این بورس با متصدی بورس اوراق بهادار اروپا، یعنی یورونکست، که بورس سهام را در آمستردام، بروکسل، دوبلین و پاریس اداره می‌کند همکاری خواهد کرد. همچنین، راه‌اندازی سکوی مبادلات جدید اسکاتلند با سایر بورس های اروپایی نیز در نظر گرفته شده است. این بورس اسکاتلندی نه اولین و نه تنها بورس مبادله سهام اجتماعی (SSE) در جهان است، زیرا بورس های مشابه زیادی در نقاط مختلف جهان تاسیس شده‌اند تا سرمایه گذاری دارای مسئولیت اجتماعی (SRI) را در اختیار مردم قرار دهند. بیایید در تصویر ذیل نگاهی سریع به این موارد هم بیندازیم:

  1. کانادا (پیوستگی مخاطره‌‌آمیز اجتماعی)- این SSE کانادایی که در سپتامبر 2013 افتتاح شد و تحت حمایت دولت مربوطه بود، شاید تنها SSE باشد که یک بازار مبادله تمام عیار اجتماعی برای سرمایه‌‌گذاران موسسات است. این بازار به‌‌عنوان یک نقطه اتصال بین کسب و کارهای اجتماعی و سرمایه‌‌گذاران فعال در آینده است.
  2. بریتانیا (بورس اوراق بهادار)- SSE بریتانیا که در ژوئن سال 2013 افتتاح شد، مستقیما امکان مبادله سهام را فراهم نمی‌‌کند. بلکه یک پایگاه داده برای شرکت‌‌هایی فراهم می‌‌کند که در “تست تاثیر اجتماعی” قبول شده باشند. و درعین حال به‌‌عنوان یک منبع تحقیقاتی برای سرمایه‌‌گذاران اجتماعی نیز عمل می‌‌کند.
  3. سنگاپور (Impact Exchange) – این بازار نیز در ژوئن 2013 افتتاح شد، و تنها بازار برای تبادلات عمومی در آنجا است. عملکرد آن شبیه به SSE بریتانیا است، هرچند تبادلات بیشتری در آنجا صورت می‌‌گیرد و همچنین شامل یک بخش غیرانتفاعی است که صورت حساب‌‌هایی مانند اوراق قرضه را صادر می‌‌کند.
  4. آفریقای جنوبی (SASIX) – دومین SSE جهانی تاکنون در ژوئن 2006 افتتاح شده است، با اختیار تامین مالی کسب و کارهای اجتماعی. SASIX به‌‌عنوان یک بازار بورس منظم کار می‌‌کند که سرمایه‌‌گذاران می‌‌توانند در آنجا بر اساس موقعیت جغرافیایی و ماموریت خود سهم خریداری کنند.

علاوه بر اینها، برزیل، آمریکای جنوبی و کنیا در آفریقا نیز کانون‌‌های سرمایه گذاری موثر بوده‌‌اند. هنوز تلاش‌‌های زیادی برای تداوم این جنبش‌‌ها باید صورت گیرد. اعتبار‌‌دهی به بازارهای SSE بزرگترین چالش پیش رو است، که می‌‌توان از طریق آموزش و آگاهی، تعیین خط مشی مناسب و مقررات، ایجاد کسب و کارهای بیشتر و سرمایه گذاری در تحقیقات و توسعه به آن پرداخت. با تمرکز بر سرمایه گذاری اخلاقی، پایدار و مسئولیت پذیر، چنین نوآوری‌هایی مورد پذیرش همگانی قرار می‌گیرند. چه روش پس‌‌انداز، سرمایه گذاری و سوددهی بهتر از روشی که نفع جمعی و حفظ محیط زیست را در پی داشته باشد.

منبع

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.