تاثیرگذارترین‌‌های عرصه کریپتو در سال ۲۰۱۸- الیزابت استارک

در ادامه بررسی چهره‌های تاثیرگذار، این بار در این مطلب به الیزابت استارک، استاد دانشگاه پیشین و فعال عرصه کریپتو پرداخته خواهد شد. اگر به خاطر اقدامات الیزابت استارک به عنوان مدیر عامل Lightning Labs نبود، شبکه لایتنینگ بیت کوین هنوز در حد ایده باقی مانده بود. لایتینگ در عوض به یک سیستم پرداخت فعال، بستری مناسب برای توسعه نرم‌‌افزار و چراغ امیدی برای کسانی تبدیل شد که به پتانسیل بیت کوین به عنوان یک ارز رایج باور دارند.

0 96

الیزابت استارک (Elizabeth Stark) که پیشتر استاد دانشگاه بوده است، دوست دارد نقش وکیل مدافع شیطان را بازی کند. مثلا حضور او در کنفرانس Crypto Springs در اکتبر ۲۰۱۸ را در نظر بگیرید.

یک صبح آفتابی در Palm Springs کالیفورنیا است و تعدادی شرکت‌‌کننده در کنار استخر لم داده‌‌اند. با این حال استارک روی صحنه در حال توضیح سناریوهای تیره‌‌تری برای صنعت رمز ارز‌‌ است، سناریوهایی که در آن می‌‌تواند پتانسیل‌‌ کم بیاورد.

اما اگر این هشدارها هیچ واکنشی در پی نداشته باشد، شاید به این دلیل است که قیمت بیت کوین هنوز بیشتر از ۶ هزار دلار است و بعضی‌‌ها امیدوارند که این به اصطلاح «زمستان کریپتو» به زودی به سر می‌‌رسد و با صعود بازار در پایان سال با پول‌‌های نهادی که به این صنعت وارد می‌‌شود، از بین می‌‌رود.

البته این چیزی نیست که استارک گفته باشد؛ او به حضار هشدار می‌‌دهد که بازیگران مالی غیرکریپتویی می‌‌توانند تمهیدات قوی‌‌تری برای ممانعت از رشد این بخش اتخاذ کنند. استارک می‌‌گوید: «وقتی روش ساخت و ارزش‌‌گذاری پول را عوض می‌‌کنید، عقب‌‌نشینی بزرگی به وجود خواهد آمد».

سپس وقتی استارک به انفجار سال گذشته ICOها و استارت‌‌آپ‌‌های مبهمی که از ICOها برای تضمین حصول سرمایه‌‌ از بازاری که پر بود از خریدار ساده‌‌لوح استفاده می‌‌کردند حمله کرد، تشویق همگان را برانگیخت.

او می‌‌گوید:

من طرفدار آزمایش هستم، اما اگر معنایش این باشد که سرمایه‌‌گذاران خُرد قصد هم بخواهند وارد کار شوند اصلا موافق نیستم. ۹۵ درصد از سکه‌‌هایی که هم‌‌اکنون داریم احتمالا با شکست مواجه خواهند شد.

این موضع بر بیشتر سخنان اخیر استارک مسلط بوده است که نوآوری می‌‌تواند و باید با گام‌‌هایی برای جلوگیری از آسیب رسیدن به مصرف‌‌کننده متعادل شود و این موضعی است که با داغ شدن بازار کریپتو ارتباط بیشتری پیدا کرده است؛ این صنعت سعی دارد بفهمد چرا میلیاردها دلار از پول مردم در سال ۲۰۱۷ به این بخش وارد شد، تا بتواند عقب‌‌نشینی کند.

او در ادامه می‌‌گوید: «اگر واقعا به تمرکز زدایی باور دارید، پس چرا این همه سرویس متمرکز می‌‌سازید؟»

او با ارجاع به روش کنترل کلیدهای خصوصی مشتریان توسط صرافی‌‌ها و ارائه‌‌کنندگان کیف پول و همچنین تاکید بر گزاره ارزش حاکمیت مالی فردی افزود: «ما باید به جهانی برسیم که در آن افراد بتوانند خودشان کلیدهایشان را در اختیار داشته باشند و این استقلال را داشته باشند».

با وجود صراحت کلام استارک، او نه تنها طالب تغییر در این صنعت است، بلکه قدرت انجام آن را نیز دارد. Lightning Labs پس از سال‌‌ها عملیات ساخت، سال ۲۰۱۸ انفجاری هم برای استارک و هم برای شرکتش بود.

در واقع موفقیت‌‌های استارک در سال گذشته کاری کرد که بسیاری از کارآفرینان دیگر کوچک و کمرنگ جلوه کنند، چون تصمیم او در سال ۲۰۱۵ برای آستین بالا زدن و گرفتن سکان یک پروژه متن‌‌باز به عنوان بهترین شانس برای ایجاد مقیاس پذیری در بیت کوین دیده شد و به بار هم نشست.

اتحاد قوا

اگر به خاطر الیزابت استارک نبود، شبکه لایتنینگ بیت کوین هنوز در حد ایده باقی مانده بود.

لایتینگ در عوض به یک سیستم پرداخت فعال، بستری مناسب برای توسعه نرم‌‌افزار و چراغ امیدی برای کسانی تبدیل شد که به پتانسیل بیت کوین به عنوان یک ارز رایج باور دارند.

استارک که فارغ‌‌التحصیل دانشکده حقوق است چندان کدنویسی نمی‌‌کند. اما خیلی‌‌ها هستند که او را به عنوان مدیر عامل Lightning Labs برای پیشرفتی که لایتنینگ کرده است تحسین کرده و برایش اعتبار قائل‌‌اند.

تاژ دریا (Tadge Dryja) که در سال ۲۰۱۶ به همرا جوزف پون (Joseph Poon) وایت‌‌پیپر لایتنینگ را نوشتند می‌‌گوید: «او (استارک) به همه کمک کرد تا چیزهایی را بسازند. کار او تنها شناسایی یک پروژه خیلی عالی نیست، بلکه وقتی شناسایی‌‌اش کرد می‌‌گوید باید حتما این را بسازیم».

بدین ترتیب استارک اغلب به عنوان یک ملکه مبارز توصیف می‌‌شود که حالا فرمانده لشکری از توسعه‌‌دهندگان نخبه است.

کریپتو

الیزابت استارک روی صحنه کنفرانس ۲۰۱۸

جک مالرز (Jack Mallers)، که کیف پول Zap بیت کوین را با استفاده از کد متن‌‌باز شبکه لایتنینگ توسعه داد می‌‌گوید: «باور و توانایی کلی او برای سازماندهی و مسلح کردن قوای خود و هدف گرفتن، به این افراد اجازه می‌‌دهد تا بتوانند به خوبی شلیک کنند که چنین چیزی در این عرصه بسیار نادر است».

با این همه، این استارک بود که اولاولوا اوسونتوکون (Olaoluwa Osuntokun)، نابغه نیجریایی-آمریکایی را به خدمت گرفت تا به صورت تمام‌‌وقت در صنعت رمز ارز‌‌ کار کند. این مهندس پیشین گوگل که قبلا به عنوان Lalou شناخته می‌‌شد و حالا موسس و مدیرعامل Lightning Labs است، به یکی بارورترین توسعه‌‌دهندگان بیت کوین تبدیل شده است و کاری که دریا و پون در ارائه راه حل مقیاس پذیری لایه‌‌ای شروع کرده بودند را در دست خود گرفت.

استارک همچنین به خاطر تبدیل دوست خود جک دورسی (Jack Dorsey)، مدیرعامل توییتر و موسس Square به طرفدار لایتنینگ مشهور است. از وقتی دورسی به دایره استارک وارد شد، اپلیکیشن پرداخت‌‌های Square به یکی از محبوب‌‌ترین راه‌‌هایی تبدیل شده است که سرمایه‌‌گذاران خرد آمریکا با آن بیت کوین خریداری می‌‌کنند. او در پروتکل شبکه لایتنینگ دیمن (Daemon) سرمایه گذاری شخصی انجام داد. اما شاید روشن‌‌ترین اثبات تاثیر او را بتوان در شکوفایی خود لایتنینگ در طول این سال سخت برای قیمت‌‌های رمز ارز‌‌ و دوره‌‌‌‌ی افت شرکت‌‌های بلاکچین دید.

طبق آمار سایت bitcoinvisuals.com تعداد گره‌‌های حاضر در این شبکه نوپا از چند گره در اوایل ژانویه به ۱۹۰۰ گره در اواسط ماه سپتامبر رسید.

لایتنینگ حالا ظرفیت پردازش بیش از ۲ میلیون دلار تراکنش کریپتو بر اساس موجودی بیش از ۱۳۰۰۰ حساب را دارد. در حالی که شاید این عدد کمی به نظر برسد اما به توجه به اینکه نسخه آزمایشی این پروتکل در اواسط ماه مارس منتشر شد، شروع رضایت‌‌بخشی بوده است.

استارک با یادآوری مکالمه‌‌ای با طرفداران بیت کوین گفت که «لایتنینگ یک جنبش است» و یادآور شد که این عبارت را آنان انتخاب کردند. «ما سال گذشته را صرف ساخت این جنبش کردیم و اکنون کار می‌‌کند».

از دانشکده حقوق تا لایتنینگ

از زمانی که استارک، این گیاه‌‌خوار مهربان که نمونه‌‌ای از کلیشه یک فرد درون‌‌گرای عجیب است، ماجراجویی خود برای تبدیل شدن به یک قهرمان در داستان بیت کوین را شروع کرده است.

او می‌‌گوید: «من به عنوان یک نوجوان شیفته‌‌ی اینترنت بودم و به موسیقی الکترونیک علاقه داشتم. اصولا امروز هم همان آدمم».

او که در نیویورک بزرگ شده است می‌‌دانست که هدفش ساختن یک تکنولوژی جدید است. «من به عنوان یک نوجوان به استارت‌‌آپ‌‌های شهر نیویورک وارد شدم. دانشکده حقوق درواقع ابزار جالبی برای مطالعه و تحقیق درباره اینترنت بود».

استارک در سال ۲۰۰۸ مشغول به تقویت مهارت‌‌های گفتگو و فارغ‌‌التحصیل شدن از دانشکده حقوق دانشگاه هاروارد بود، همان سالی که ساتوشی ناکاموتو وایت پیپر بیت کوین را منتشر کرد. استارک پس از دانشکده حقوق در دانشگاه‌‌های ییل، استنفورد و هاروارد، حقوق بشر و علوم کامپیوتر درس می‌‌داد.

بار اولین بار در سال ۲۰۱۰ بود که از یکی از دستیاران آموزشی خود درباره بیت کوین شنید.

تا وقتی در سال ۲۰۱۵ با دریا ملاقات کرد، توسعه‌‌‌‌دهندگان شروع به تئوریزه کردن همان چیزی کرده بودند که بعدها شبکه لایتنینگ شد و تنها یک مفهوم روی تخته وایت‌‌برد بود. استارک آماده‌‌ی رهبری یک استارت‌‌آپ بود.

دریا می‌‌گوید: «موضع او از همان ابتدا مشخص بود، می‌‌خواست CEO شود. او ایده‌‌های زیادی دیده بود که هیچوقت به هیچ‌‌جا نرسیده بودند، نه به این دلیل که ایده‌‌ها بد بودند، بلکه به این دلیل که تفاوت زیادی بین یک ایده و رساندن آن به جایی که میلیون‌‌ها نفر از آن استفاده کنند وجود دارد.

دریا که به همراه استارک شرکت Lightning Labs را تاسیس کردند بعدا در سال ۲۰۱۶ شرکت را ترک کرد و همکار سابق خود را به خاطر ترجیح دادن کیفیت بر کمیت تحسین می‌‌کرد. او بر خلاف اینکه یک زن تازه‌‌کار بود، سرمایه‌‌گذاران پیشرو مانند چارلی لی، سازنده لایت‌‌کوین، David Sacks مدیر پیشین عملیاتی پی‌‌پال و دورسی را به‌‌خط کرد. اما استارک تنها ۲.۵ میلیون دلار از این سرمایه‌‌گذاران گرفت و از فروش توکن که در حال رواج پیدا کردن بود اجتناب کرد.

دریا می‌‌گوید: «حتی در سال ۲۰۱۶ شما می‌‌‌‌توانستید مبالغ زیادی به دست بیاورید و یک دفتر شیک و پیک داشته باشید، اما او چنین چیزی نمی‌‌خواست».

استارک می‌‌گوید که محرک او میل به ساخت یک تکنولوژی چشمگیر بود که در یک افق ۱۰ساله یا بیشتر تاثیرات خود را نشان دهد. در ذهن او، لایتنینگ بخشی کلیدی از تضمین تداوم عمر بیت کوین است.

او می‌‌گوید که «این یک ماراتون است نه یک دو کوتاه».

کاملا متقاعدکننده

استارک به لطف پیشینه حقوقی خود، توانایی جدی در مخالفت کردن بدون مبارزه را داشت و بدون فریاد کشیدن برای دستورات، تصمیم‌‌گیری کند.

حضور او بسیار ساده و بی‌‌تکلف است، با این حال مقاومت دربرابر او امکان‌‌پذیر نیست. این مدیرعامل با موی پرکلاغی را می‌‌توان در جلسات همیشه در کنار مت کورالو (Matt Corallo)، توسعه‌‌دهنده بیت کوین، با آن لبخند همیشگی و لباس مشکی خود دید. مالرز می‌‌گوید: «او از نظر شبکه‌‌ای در اجتماع بسیار مجهز است، چیزی که اصلا خوب انجامش نمی‌‌دهم و از آن هم لذت نمی‌‌برم. نوشتن کدها بخش سخت کار نیست. تعیین مسیر، محدود کردن وسعت کار و سازمان‌‌دهی بخش دشوار کار است».

مهم نیست که در صنعت فناوری به کدام سمت بروید، حتما در جمع کسی هست که استارک را دوست خود بداند و بخواهد بداند که این فرد خونگرم چه چیزی برای گفتن دارد. این جذبه‌‌ی آرام او را در عرصه‌‌ای که پر است از بمباران کردن شخصیت‌‌ها، به یک فرد برجسته تبدیل کرده است.

دریا می‌‌گوید اگرچه شاید رقابت حرفه‌‌ای در استارت‌‌آپ‌‌های متمرکز بر بیت کوین مثل بلاک‌‌استریم وجود داشته باشد اما رویکرد استارک گوش دادن به همه و مشاهده روش تعامل کاربران با پروتکل‌‌ها است، نه اینکه به مردم دیکته شود که چطور به آن کار کنند.

یکی دیگر از نشانه‌‌های شخصیتی او این است که مهم نیست چقدر سرش شلوغ باشد، در گروه LND Slack که توسعه‌‌دهندگان و طرفداران در جهان در آن به تعامل می‌‌پردازند و حالا ۲۸۷۰ عضو دارد، پاسخگوی همه هست.

مالرز می‌‌گوید:

رشد و شکوفایی جامعه لایتنینگ به این بستگی دارد که اوکیست و به زرنگی او به عنوان مالک کسب‌‌وکار وابسته است.

او با ارجاع به Lightning Labs افزود: «همه‌‌ی نرم‌‌افزارهای آنان متن‌‌باز و بر چشم‌‌انداز اصلی آنان متکی هستند».

تنوع و رهبری

چیز دیگری که استارک را متمایز می‌‌کند، ایجاد عمدی فرصت‌‌هایی برای اقلیت‌‌هاست تا به صنعتی کمک کنند که بیشتر تحت تسلط سفیدپوستان است.

استارک یکی از سازمان‌‌دهی‌‌کنندگان کنفرانس Crypto Springs در ماه اکتبر بود که در آن بیش از نیمی از سخنرانان زن بودند و برای زنانی که به کارگاه برنامه‌‌نویسی جیمی سانگ (Jimmy Song)، توسعه‌‌دهنده بیت کوین می‌‌پیوستند بورسیه در نظر گرفته شده بود.

میر لیپونی (Mir Liponi)، ویدیو بلاگر ایتالیایی و موسس Blockchainlab گفت که ملاقات با استارک در کنفرانس Consensus در سال ۲۰۱۵ برای او الهام‌‌بخش این بوده که نقش فعال‌‌تری در جامعه بیت کوین ایتالیا بازی کند.

لیپونی به کوین‌‌دسک گفت: «این حقیقت که او به عنوان یک مدیرعامل و یک خانم بسیار جوان و قابل‌‌احترام بود برایم چیز جدیدی بود. یکی از بزرگ‌‌ترین کمک‌‌هایی که الیزابت به بیت کوین کرده است، کار مداوم و توانایی او برای وصل کردن متخصصان، پروژه‌‌ها و مردم به یکدیگر است».

این استارک بود که به لیپونی در سازماندهی هکاتون‌‌های بیت کوین در شهر میلان کمک کرد که در آنان افراد روی راهکارهای مختلف مربوط به لایتنینگ کار می‌‌کردند. این جلسات به ایجاد زمینه‌‌ای کاربی برای استاندارد همکاری لایتنینگ به نام بولت (Bolt) کمک کرد. این استاندارد به گره‌‌های بیت کوین اجازه می‌‌دهد تا تراکنش‌‌ها را مسیریابی کنند.

دریا با افزودن این نکته که استارک یکی از شخصیت‌‌های پیشرو است که همه افراد را در ساخت اکوسیستم بیت کوین به کار می‌‌گیرد گفت: «اگر بخواهیم این را برای استفاده مردم بسازیم، نباید آن را برای خودمان طراحی کنیم».

مالرز مانند بسیاری از توسعه‌‌دهندگان دیگر در این عرصه، از استارک به عنوان کسی یاد می‌‌کند که از سرگرمی به سمت کارآفرینی اینترنتی رفته است.

او با گفتن اینکه چگونه رهبری او توسعه‌‌‌‌دهندگان در اکوسیستم‌‌ها را تشویق به وصل شدن و ارسال کدهای تکاملی می‌‌کند افزود: «من این اعتبار را به الیزابت می‌‌دهم».

مقیاس دهی صبورانه

برای فهمیدن کامل کار استارک برای بیت کوین باید یادمان باشد که تکنولوژی لایتنینگ و Lightning Labs در میانه‌‌ گفتگویی طولانی و پر از مخالفت در جامعه‌‌ بیت کوین بر سر بهترین شبکه مقیاس‌‌دهی سر برآوردند.

حجم شبکه بیت کوین در طول سال‌‌ها افزایش پیدا کرد، کارمزد تراکنش‌‌ها افزایش پیدا کرد و زمان تایید کند شد که همین مسائل بر پایداری این ارز برای نمونه‌‌های موردی مانند ریزپرداخت‌‌ها برای محتوای وب یا خریدهای خرد شک‌‌هایی به وجود آورد.

درحالی که تعداد کمی در جامعه بیت کوین حضور داشتند که توانایی این طلای دیجیتال در ذخیره به عنوان ارزش را زیر سوال ببرند، کاربرد آن به عنوان ابزار تبادل به یک مسئله تبدیل شد.

یکی از کمپ‌‌هایی که توسط مدیرعاملان استارت‌‌آپ‌‌های سرمایه‌‌ای برگزار شد، می‌‌خواست طرفیت شبکه را با افزایش حجم بلوک‌‌های تراکنش‌‌هایی که هر ده دقیقه به دفترکل اضافه می‌‌شدند به سرعت بالا ببرد.

کمپ دیگری بود که توسعه‌‌دهندگان و کاربرانی مانند استارک در آن حضور داشتند و چنین پیشنهادهایی را رد کردن و استدلالشان این بود که یک تغییر ناگهانی در نرم‌‌افزار باعث بروز خطر امنیتی می‌‌شود.

استارک اغلب در طول این مباحثات درباره اهمیت قرار داشتن امنیت در صدر اولویت‌‌های بیت کوین سخن می‌‌گفت.

لایتنینگ به عنوان یک جایگزین معرفی شد. پرداخت‌‌های کوچک در خارج از بلاکچین از طریق فرایندی به نام کانال‌‌های پرداخت انجام خواهند شد. کاربران می‌‌توانند از طریق این کانال‌‌های بیت کوین رد و بدل کنند و بلاکچین برای تسویه نهایی باقی می‌‌ماند.

با این حال بحث مقیاس‌‌دهی ادامه داشت. پس از یک بازی جوجه اساسی که در آن کمپ موافق بلوک‌‌های بزرگ سعی داشت به‌‌روزرسانی نرم‌‌افزاری انجام دهد که امکان داشت شبکه را به دو ارز رقیب تقسیم کند، این طرح بحث‌‌برانگیز در یازدهمین ساعت در نوامبر ۲۰۱۷ به پایان رسید.

کمپ آهسته و پیوسته پیروز شد و صحنه برای شکوفایی راهکاری مانند لایتنینگ آراسته شد. چهار ماه بعد در ماه مارس ۲۰۱۸، Lightning Labs نسخه‌‌ بتا یا آزمایشی LND را منتشر کرد.

امروز استارک گفت که حالا صدها توسعه‌‌دهنده هستند که اپلیکیشن لایتنینگ می‌‌سازند و به زیرساخت متن‌‌باز شبکه کمک می‌‌کنند. در همین حال تعداد کانال‌‌ها از سال گذشته ۱۶برابر شده است.

فارغ از این به قول معروف زمستان کریپتو، شرکت ۱۱ نفره استارک هیچ نشانی از کند شدن یا توقف ندارد.

استارک گفت:

افت جنون بازار به ما کمک کرد چون حواس‌‌پرتی‌‌های کمتری وجود دارد و زمان بهتری برای تمرکز کردن روی مرحله ساخت است. هنوز کار زیادی باقی مانده، اما امسال با سرعت رشد و استفاده‌‌ای که شاهده بوده‌‌ایم، بسیار از انتظارات من فراتر رفته است.

چیزی که استارک را از سایر مدیرعاملان هم‌‌قطار خود متمایز می‌‌کند «صبر» است؛ او صبور است. مالرز درباره اینکه چه چیزی Lightning Labs و رهبر سرزنده آن را از سایر استارت‌‌آپ‌‌‌‌های کریپتو متمایز می‌‌کند گفت:

«خیلی خوب است که بیت کوین داشته باشید و سرمایه‌‌گذار باشید و بدانید که افرادی مثل او روی کار خود متمرکز هستند و سعی دارند به موفقیتی این‌‌چینینی دست پیدا کنند».

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.