تاثیرگذارترین‌های دنیای کریپتو ۲۰۱۸ : جامعه XRP

جامعه XRP (ریپل) یکی از پرخاشگرترین جوامع رمزارز در رسانه‌های مجازی است، کوچکترین انتقادی با حملات طولانی ارتش XRP مواجه می‌شود. جالب اینجا است که آن‌ها منکر این پرخاشگری بوده و آن را توجه‌پذیر می‌دانند. اما شاید دلیل پرخاشگری آن‌ها رفتار رسانه‌ها و مخالفان آن‌ها است. از سوی دیگر، بسیاری از کاربران حامی XRP در فضای مجازی ربات‌ها و کاربران غیر واقعی هستند. در این مقاله در مورد جامعه کاربری رمز ارز XRP صحبت شده است.

0 197

زمانی که صحبت از کریپتو به میان می‌آید، همه دوست دارد از جامعه صحبت کنند.

به ما القا شده است که باور داشته باشیم هر رمزارز‌ی یک جامعه دارد، اما معمولا این جامعه یک کانال تلگرام پر از پیام‌های «ادمین ایردراپ‌ها کی می‌رسند» است.

یک رمزارز وجود دارد که این عبارت برای آن یک کلیشه نیست. البته در مورد XRP صحبت می‌کنم، دومین رمزارز بزرگ بر اساس ارزش بازار، که ارتباط نزدیک و بلکه ستیزه‌جویانه‌ای با استارتاپ ریپل مستقر در سانفرانسیسکو دارد.

TplusZero، یکی از فعال‌ترین و تعقیب‌شده‌ترین اعضای توییتر XRP به CoinDesk گفت:

این جامعه برای من به خانواده دوم بدل شده است.

در توییتر به دنبال محتوای مربوط به XRP بگردید و هزاران اکانت را خواهید یافت که اکثرا و بعضا کاملا خود را وقف XRP و اکوسیستم پیرامون آن کرده‌اند، که علاوه بر ریپل، شامل استارتاپ‌هایی مانند Coil نیز می‌گردد، استارتاپی که هدف آن کمک به تولیدکنندگان محتوا برای کسب درآمد از طریق صفحات اینترنتی آن‌ها است.

چند نام بزرگ به سرعت آشنا شدند: TrumpXRP، Hodor، تیفانی هایدن (Hayden Tiffany، (XRP Bank، ظاهرا هیچ اتفاقی در دنیای XRP نمی‌افتد که این حساب‌ها از آن خبر نداشته باشند، و اگر اتفاقا رویدادی را از دست بدهند، ده‌ها اکانت دیگر منتظر هستند تا آن را گزارش دهند.

همچنین مجموعه‌ای کامل از انجمن‌ها، وبلاگ‌ها و کانال‌های یوتیوب وجود دارند که مخاطبان تشنه XRP را تغذیه می‌کنند. اما می‌توان گفت که توییتر مرکز جامعه XRP است (خصوصا قشر انگلیسی‌زبان)، و برخی از افرادی که با آن‌ها صحبت کردم تنها برای شرکت کردن در گفت‌وگوهای مربوط به XRP برای اولین‌بار اکانت توییتر ساخته‌اند.

توییتر XRP مملو از مباحثاتی در مورد شایستگی‌های XRP و چالش‌هایی است که بر سر راه استفاده انبوه از آن در پرداخت‌های فرامرزی (کاربرد اصلی آن) و فراتر از آن قرار دارد (که البته هیچ یک غیرقابل حل نیستند).

بسیاری از مباحثات با در نظر گرفتن مجموعه محصولات ریپل، زیرساخت فعلی پرداخت‌های فرامرزی و پروتکل‌های اجماع دفترکل XRP کاملا ضعیف هستند. اما در هر حال این فضا فضای کریپتو است و بیشتر مباحثات از سر هیجان هستند.

برای بسیاری از اعضای جامعه، سر به فلک کشیدن قیمت XRP حتمی است و تنها مساله زمان است. یکی از طرفداران ریپل به نام Ripple Me This به CoinDesk گفت:‌ «من این شرایط را فرصتی می‌دانم که هر چند نسل یک بار رخ می‌دهد،‌ کسانی که این فرصت را شناخته و مغتنم می‌شمارند ۱ درصد بعدی خواهد بود». این اکانت اکنون تعلیق شده است.

بسیاری از طرفداران XRP باورداران که جایگاه حقیقی این سکه نه تنها در بالای سلسله مراتب رمزارز‌ها، بلکه در مرکز «اینترنت ارزش است، انقلابی فناورانه که اجازه می‌دهد پول مانند ایمیل جابجا شود».

Twitter

هشتگ محبوب این جامعه #0doubt و xrpthestandard# است که نشان‌دهنده عقیده آن‌ها به گسترش XRP در سطح جهان است.

#XRP

بازارگرمی قوی

البته هر جامعه کریپتوی صاحب نامی مکانی در رسانه‌های اجتماعی دارد که در آن خوشبینی و شیفتگی علاقمندان رشد می‌کند. چه چیزی است که XRP را خاص یا تاثیرگذار می‌کند؟

Zhao CZ ‌Changpeng ، مدیرعامل صرافی رمزارز Binance اوضاع را این‌گونه توصیف می‌کند: قدرت.

CZ در یکی از توییت‌های اخیر خود جامعه را ستود (یا حداقل آن‌ها آن را به عنوان ستایش برداشت کردند) و گفت «بازارگرمی‌ها در بحث ارز پایه قابل توجه است». او به طور مشخص به تلاش برای تبدیل XRP به ارزی قابل معامله با تمامی ارزها در این صرافی اشاره داشت.

CZ گفت:

خودتان را تخلیه کنید، هرچه بازارگرمی در چنته دارید را زیر این توییت رو کنید تا ببینیم چه داریم. اغراق در مورد حجم بازارگرمی ۳۴۰۰ پاسخی که به این توییت داده شد کار سختی است.

در زیر نمونه‌ای از لحن پاسخ‌ها را می‌بینید که نشان‌دهنده توان طرافداران ژاپنی XRP است که عموما در غرب فراموش می‌شود.

Twitter

این جامعه برای تبلیغ XRP به دعوت نیاز ندارد، و عموما در صرافی‌ها، کارگزاری‌ها، رسانه‌ها و غیره ظاهر می‌شود تا آن‌ها را وادار کند تا XRP را فهرست کرده، پوشش داده، ترویج کرده یا به رسمیت بشناسند.

آخرین تلاش؟ کمپینی برای رای دادن به XRP در نظرسنجی توییتری بانک انگلستان.

ارتش XRP

با توجه به توان آن‌ها در بسیج شدن در حمایت از محبوب‌ترین رمزارز خود، تعجبی نیست که جامعه XRP می‌توان برای دفاع نیز بسیج شود. و زمانی که این اتفاق می‌افتد (زمانی که جامعه تصور می‌کند XRP در خطر است) بامزگی خوره XRP بودن آن‌ها رنگ می‌بازد.

ارتش XRP را ملاقات کنید:‌ جامعه‌ای در راه جنگ FUD (تصویر زیر از مطلبی است که جلوتر شرح خواهم داد)

FUD

FUD که مخفف کلمات انگیسی «ترس، عدم قطعیت و شک» است، به طور نظری به انتقاد بی‌پایه‌ای اشاره دارد که هدف آن منحرف کردن تحقیق و بررسی در مورد هدف است. اما در عمل، به نظر می‌رسد که امکان پرسش در مورد XRP بدون احضار یکی FUDی وجود ندارد: هر نوع انتقادی انتقاد بی‌پایه است. حتی اظهارات ریپل در رسانه‌ها هم اگر با روایت مورد نظر آن‌ها مطابقت نداشته باشد به عنوان کذب و جعل مورد حمله قرار می‌گیرد.

تفاوت بین ترول کردن‌های طرفداران XRP با سایر انواع ترول کردن چیست؟ هرچه باشد اظهارنظر عمومی در مورد هر رمزارزی با واکنش مشابهی از شوونیست‌های قبیله‌گرای آن توکن مواجه می‌شود.

دوباره: قدرت

ارتش XRP عموما خود را از طریق ابعاد و ساماندهی متمایز می‌کند. اگر شایستگی‌های یک سکه دیگر را زیر سوال ببرید، ممکن است تنها چند ترول به شما حمله کنند. اما چنین حمله از لحاظ حجم، شدت، مدت و هماهنگی قابل مقایسه با عملیات ارتش XRP نیست.

ابتدا یک پیاده‌نظام توییت، مقاله، پادکست یا ویدئوی موهن را بررسی کرده و نیروها را با ارسال چند هشتگ (مانند XRP# و XRPArmy# و نظایر آن) و تگ کردن فرماندهان فرامی‌خواند: ترکیبی از XRP Trump، هایدن، Hodor، BankXRP و همتایان آن‌ها.

سپس، آن‌طور که یکی از طرفداران XRP به نام BoiDontFollowMe برای CoinDesk توصیف می‌کند، سیلی از حساب‌ها به FUDطلب حمله کرده و ده‌ها یا صدها کامنت ارسال می‌کنند.

برحی از این پاسخ‌ها لایک یا ری‌توییت جلب کرده و در ادامه موضوعات خود را تشکیل می‌دهند، در نهایت این حمله هزاران هزار نوتیفیکیشن عصبانی را برای روزهای متمادی به همراه دارد.

اعزام از جبهه

تعداد زیادی پژوهش موردی برای دیدن این جامعه در حال عملیات وجود دارد. برای نمونه می‌توان به عملیات ارتش XRP اشاره کرد که در نتیجه این مقاله ایجاد شد: تقریبا همزمان با شایعه نوشته شدن این مقاله و حتی پیش از آن که کلمه‌ای از آن نوشته شود.

مانند هر مقاله دیگری، اولین کاری که کردم شناسایی چند منبع احتمالی بود. پس از این کار، جایی به سوی آن‌ها رفتم که احتمال می‌دادم پاسخی دریافت کنم: که در این مورد پیام دایرکت توییتر بود. قصد داشتم تا چند مصاحبه انجام دهم، پس فهرستی از سوالات آماده کرده بودم. اوضاع مطابق میل من پیش نرفت.

یکی از افرادی که به سراغش رفتم زنگ خطر را به صدا درآورد و خیلی زود Trump XRP رویکرد مرا مورد انتقاد قرار داد: «من در آن شرکت نمی‌کنم. دوست ندارم وقتی پشت درهای بسته برای برخی پیام‌هایی ارسال می‌شود و برخی دیگر نادیده گرفته می‌شوند. پس پاسخی نخواهم دارد». از او پرسیدم که چه کسی را نادیده گرفته‌ام، جواب داد «من چه بدانم؟»، از او نپرسیدم که مصاحبه‌ای که پشت درهای بسته نیست چگونه است.

هایدن نیز از شرکت در مصاحبه امتناع کرد. اما در واقعیت، او و Trump XRP تحت شرایط خودشان به طور عمومی به مطرح کردن سوالاتی مشغول شدند که خودشان نیز به آن‌ها پاسخ دادند (ارتش XRP در کنترل کردن روایت تجربه دارد).

هایدن و XRP Trump سپس به طور عمومی طی چند پست به مقاله‌ای تاختند که هنوز نوشته نشده بود. و تنها هم نبودند. بمباران برای روزها ادامه داشت و در پس آن صفوف آشنای تهاجم آمدند. بدون ترتیب خاصی، این حملات شامل اتهام عدم صلاحیت بر اساس مقاله‌های قبلی…

Twitter

…تعصب…

https://www.coindesk.com/wp-content/uploads/2018/12/6-728x246.png

…حماقت…

https://www.coindesk.com/wp-content/uploads/2018/12/Screen-Shot-2018-12-28-at-11.13.20-AM-728x323.png

…درماندگی…

Twitter

به همراه کمی تحقیر حرفه‌ای…

Twitter

…اشاره به قصد و غرض بد…

Twitter

…و تهدید ضمنی به اقدام قانونی…

Twitter

بودند.

باید اشاره کنم که Trump XRP مخالفت خود را با شکایت از CoinDesk ابراز کرد و این پیشنهاد را به یک عملیات پرچم دروغین از سوی یک بیت‌کوین چی نسبت داد. این ادعا صحیح باشد یا نباشد، هایدن اشاره کرد که شاید ریپل نتواند از CoinDesk شکایت کند، چرا که Group Currency Digital (شرکت مادر CoinDesk) سرمایه‌گذار ریپل است.

https://www.coindesk.com/wp-content/uploads/2018/12/12-728x613.png

مشخص نیست که این قضیه چگونه با موقعیت DCG به عنوان گروه بیت‌کوین بازی که کنترل رسانه‌ها را در دست دارد هم‌خوانی می‌داشت…

https://finmag.ir/%D8%A8%DB%8C%D8%AA%DA%A9%D9%88%DB%8C%D9%86-%DA%86%DB%8C%D8%B3%D8%AA/

…شاید در ذهن آن‌ها DCG در ریپل سرمایه گذاری کرده تا ریپل را از مبارزه با تعصب DCG در مورد بیت‌کوین باز دارد! بگذریم…

Twitter

در کنار آن‌ها سوالاتی هم بودند که به آمادگی جسمانی اشاره داشتند…

Twitter

…و انتقادات بسیار تند و تیز…

Twitter

…اکنون می‌توانید تصوری از XRP در راه جنگ به دست آورید. در این مورد، این لشگرکشی بیش از یک هفته طول کشید. اوضاع نوتیفیکیشن‌های من یک روز صبح به این شکل بود. …البته آن یک روز صبح، صبح روز نهم بود.

notification

داستان پس از تقریبا سه هفته هنوز ادامه داشت، اما بر اساس قوانین آشفتگی اینترنت، مباحاث کم کم به مواردی مانند جوک‌های جنسی و امثال آن رسیده بودند.

کلمه‌ای که با A آغاز می‌شود

بهتر است به چیزی که جامعه XRP را عصبانی کرد اشاره کنیم.

مشکل اصلی این بود که من در بین سوالات پرسیده بودم: «تجربه شما با جامعه XRP تاکنون چگونه بوده است؟ آیا به نظر شما برخی از رفتارهای تهاجمی طرفداران XRP توجیه‌پذیر هستند؟»

Twitter

باید اشاره کنم که در مصاحبه با اولین کسی که با وی ارتباط برقرار کردم (که اولین کسی بود که آژیر هشدار را به صدا در آورد) نمونه‌هایی از این رفتارهای تهاجمی مانند «اسم‌گذاری، حمله به مطالبی که اسم شخص در آن آورده شده و تهدیدات (که البته می‌دانم نادر هستند)» مورد اشاره قرار گرفته بودندو

پس از آن که وی از پاسخ دادن امتناع کرد، در مصاحبه با سایرین آن بخش را حذف کردم. البته همانطوری که از توییت Hodor مشخص است، بودن یا نبودن آن بخش تفاوت زیادی نداشت.

باید اشاره کنم که جامعه XRP این مقاله در مورد شب مهمانی جامعه خود را فراموش نکرده‌اند، بنابراین از گناه من به راحتی نمی‌گذارند.

بخش عجیب قضیه اینجا است که در کنار هجمه گسترده‌ای که برعلیه من وجود داشت، سوالاتی نیز مطرح می‌شد که چرا مدرکی برای هجمه‌هایی که به آن‌ها اشاره کرده بودم ارائه نکردم.

Twitter

البته به نظر می‌رسید که برخی از شرکت‌کنندگان در بحث ظاهرا بر سرشت کلی خصمانه این جامعه واقف بودند.

Twitter

Twitter

… یکی دیگر از طرفداران XRP، Crypto Dave، در پیغام خصوصی بدون پرده‌پوشی جواب داد.

وقتی از او پرسیدم که آیا این رفتار تهاجمی توجیه‌پذیر است یا خیر، پاسخ او مثبت بود. او به یک «بایکوت خبری» XRP از سوی رسانه‌هایی مانند CNBC و بلومبرگ با هدف پایین نگه داشتن قیمت آن اشاره کرد.

او همچنین گفت که برخی از رسانه‌هایی که نامی از XRP و ریپل نمی‌برند، به XRP با نام ریپل اشاره می‌کنند که صحیح نیست.

یکی دیگر از اعضای جامعه اما رفتاری دوستانه‌ای داشت و گفت: «از برخورد شدیدی که با شما شد متاسفم،‌ مطمئنم شما فقط وظایف شغلی خود را انجام می‌دهید» (و اضافه کرد که «از من نقل قول نکنید»).

همانطور که در بالا به آن اشاره شد، فرد دیگری به نام BoiDontFollowMe گفت:

اگر در مورد حساب‌هایی صحبت می‌کنید که لشگرکشی می‌کنند و از بی‌ادب بودن لذت می‌برند، خیر، به نظر من رفتار آن‌ها توجیهی ندارد.

اما برخی از افرادی که با آن‌ها صحبت کردم اعتقاد داشتند که هدایت‌کنندگان جامعه XRP پرخاشگر هستند و حتی برخی از آن‌ها بعضا هیچ توجهی به حقیقت ندارند.

XRP Yoda به من گفت که با طرفداران پرخاشگر XRP برخوردی نداشته است.

نگاهی از درون

وسوسه‌انگیز است که انکار همه‌جانبه پرخاشگری از سوی ارتش XRP را، با عبارت رایج این دوره، gaslighting (نوعی شستشوی مغزی) بنامیم.

اما شاید این عادلانه نباشد. از بیرون به نظر می‌رسد که ارتش XRP لشگری است که در افق دیده می‌شود، غوغا به پا می‌کند و سپس محل را ترک می‌کند.

اما از درون، این گروه خود را جامعه‌ای می‌داند که اگر بقیه تنهایش بگذارند مشغول کار برروی پروتکل اجماع دفترکل XRP، تلاش‌های توسعه کسب‌وکار ریپل و مجموعه نرم‌افزارها، محصول درآمدزایی از محتوای Coil و موضوعات مشابه است.

TplusZero اشخاص حاضر در جامعه را «بسیار باهوش، کنجکاو و آرمان‌گرا» توصیف می‌کند که «همیشه خوش‌برخورد، مهربان، ایده‌آل‌گرا و خودآموخته» هستند. بعضی دیگر از اعضای جامعه نیز توصیفات شکوهمند مشابهی داشند.

کاربری با نام EDadoun گفت:

من این جامعه را پژوهشگر، منطقی و علاقمند به گفت‌وگوهای جالب می‌بینم و پشتکار ارکان این جامعه را در ترویج استفاده گسترده از این فناوری تحسین می‌کنم.

طرفداران XRP به جز سخنوران خوب، می‌توانند حامیان خوبی بوده و مهربان و دست‌ودل‌باز باز هم باشند. یکی از کاربران توییتر گفت که در وضعیت بسیار سخت مالی قرار داشته و نمی‌توانسته دختر خود را برای جراحی ستون فقرات به ایالتی دیگر ببرد.

اما جامعه XRP بدون این که او یا دخترش را بشناسند به او کمک کردند و اکنون دخترش در خانه دوران نقاهت را می‌گذارند.

یک عضو دیگر زمانی را به خاطر می‌آورد که یک XRPباز با وضعیت وخیمی وارد بیمارستان شد. از آن‌جایی که غذای بیمارستان تعریفی نداشت، عضو دیگری از جامعه به نام ۸۸RobertLe برای او غذا فرستاد و او نیز آن را با پرستار خود شریک شد.

اپلیکیشن محبوب این جامعه در کنار توییتر XRP Tip Bot است که امکان فعالیت‌های کوچک و بزرگ خیریه را فراهم می‌کند.

Tip Bot به نوعی نقش مرحله چهارم تعامل در توییتر XRP را دارد. چیزی برای گفتن دارید؟ پاسخ دهید. چیزی را دوست داشتید؟ لایکش کنید. چیزی را خیلی پسندیدید؟ بازتوییتش کنید.

اما اگر حس می‌کنید سرشار از حس عشق و ستایش هستید، برای کسی که مطلب را نوشته است، انعام کوچکی با استفاده از Tip Bot بفرستید، که به صورت خودکار با توییتر ادغام می‌گردد. به خصوص Trump XRP بسیار سخاوتمند است.

Wind Wietse ، توسعه دهنده مستقلی که Bot Tip را خلق کرده است به CoinDesk گفت که واقعا انتظار چنین موفقیتی را برای این بات نداشته است و تنها به عنوان یک سرگرمی به آن پروژه پرداخته است.

کاربر دیگری به نام KingBlue در این ابزار پتانسیلی ورای خوشحال کردن کاربران توییتر XRP می‌بیند. او در یک مصاحبه CoinDesk گفت: به ذهن من به سرعت به سمت خیریه و خصوصا به سمت St. Jude، یک بیمارستان تحقیقاتی سرطان کودکان رفت.

KingBlue در ماه ژوئن سازماندهی جمع‌آوری سرمایه برای این بیمارستان را آغاز کرد. هدف اولیه او جمع‌آوری ۵۰۰۰ XRP بود، اما در زمان نگارش این کمک‌ها به ۲۴۰۰۰ XRP (حدود ۸۳۰۰ دلار) رسیده است که حدود ۳۴۰۰ دلار آن فیات است.

چه اتفاقی افتاد؟

چه چیزی این دو وجه جامعه XRP را از هم جدا می‌کند؟ وجهی که برای کودکان کاپشن می‌خرد و وجهی دیگر که اسپم‌های خشن می‌فرستد؟

البته همه افراد هر دو رفتار را از خود نشان نمی‌دهند. اما این پاسخی است که بارها و بارها از اعضای این جامعه شنیدم: آن‌ها دائما در محاصره هستند. خبرنگاران، کارآفرینانان، توسعه‌دهندگان، سرمایه‌گذاران، اینفلوئنسرها، وکلا و ترول‌ها همواره جامعه را تحت فشار قرار می‌دهند و منجر به واکنش‌های بالا می‌شوند.

منتقدان چند مبحث مورد علاقه دارند: XRP اوراق بهادار ثبت نشده ریپل است؛ «سکه بانکی» و تلاشی از سوی قدرت‌های مالی است تا این انقلاب رو به رشد را هدایت کنند؛ سکه مزخرف و بی‌ارزشی است؛ در یک ICO بی‌پایان به سرمایه‌گذاران خرده‌فروش ناآگاه داده می‌شود (نقل قول از یک پرونده دادگاه)؛ ریپل کنترل کامل دفترکل را در دست دارند و می‌تواند آن را فریز کند؛ ریپل می‌تواند هرگاه اراده کند XRPهایی که اکنون در اسکرو محبوس هستند را آزاد کند؛ و غیره و غیره.

برخی از این ادعاها فقط اظهارنظر هستند. سایرین احتمالا پاسخی قطعی دارند، اما هنوز موقعیت ابراز آن وجود ندارد. (مبحث اوراق بهادار از طریق دادگاه در حال پیگیری است) یا این که به یک بن‌بست رسیده‌ایم و هرکس چیزی می‌گوید و چیزی قابل اثبات نیست. برخی از هجمه‌ها واقعا FUD به نظر می‌رسند (اسناد فنی XRP به قطعیت بیان می‌کند که هیچ شخص یا نهادی نمی‌تواند XRP را فرزیز کند).

کایران کلی (Kelly Kieran) یکی از اعضای فعال توییتر XRP به من گفت:

طرفداران XRP سال‌ها است که هدف قرار می‌گیرند» «فکر می‌کنم جامعه XRP به جایی رسیده است که از توهین‌های مستمر خسته شده است.

یکی دیگر از اعضای جامعه از من خواست تا «صدها ساعتی» را در نظر بگیرم که هایدن، Hodor و Trump XRP صرف مبارزه با اطلاعات غلط کرده‌اند. BoiDontFollowMe گفت که دیدن «برخی از مباحثات بی‌پایه در رسانه‌های مختلف توسط افرادی که هیچ علاقه‌ای به آموختن حقیقت ندارند» تنش قابل درکی ایجاد می‌کند.

هایدن بیش از بقیه ناچار به تحمل این موضوعات بوده است. ترول‌های ضد XRP معمولا موضوع را شخصی می‌کنند و زمانی که او را هدف می‌گیرند، حملاتشان بعضا جنسیتی شده و بعضا به تهدیدات شخصی می‌رسد.

او در مهمانی شبانه جامعه XRP گفت: «به نظر می‌رسد کسی اینجا بود که تنها هدفش آزار دادن من بود». این واقعا ترسناک است. کسی کمکی نمی‌کند، اما به راحتی نحوه برخورد من با مورد حمله قرار گرفتن را قضاوت می‌کنند.

خیر، شما بات نیستید

مانند هر گروه دیگری که احساس کند مورد حمله واقع شده است، بیشترین موضوعی که جامعه XRP را عصبانی می‌کند این احتمال است که در بین آن‌ها نفوذی وجود داشته باشد.

مثلا Trump XRP کاربری را که ایده شکایت علیه FUDDesk را مطرح می‌کند نفوذی می‌داند، البته آن شخص به نظر من یک طرفدار واقعی XRP می‌آمد، اما Trump XRP این نظر را ناآگاهانه می‌داند. او نوشت:

پرچم‌های دروغین واقعا وجود دارند.» «کافی است مدتی طولانی اینجا بمانی و به یک هدف تبدیل شوی، ‌آن‌گاه متوجه خواهی شد.

به نظر کِلی، آن به اصطلاح ۵۸۹ی‌هایی که او آن‌ها را نفوذی‌های حداکثرگرای بیت‌کوین می‌داند عامل آن هستند (البته مدرکی برای ادعایش ندارد)، به نظر او آن‌ها قصد تخریب کل جامعه XRP را دارند.

۵۸۹ی‌ها این‌گونه می‌توانند اعتبار طرفداران XRP را زیر سوال ببرند: آن‌ها پیش‌بینی می‌کنند (البته شاید بتوان از کلمه موعظه نیز استفاده کرد) که قیمت XRP در پایان سال ۲۰۱۸ به ۵۸۹ دلار یا بالاتر می‌رسد. آن‌ها در ۲۰ دسامبر هنوز این ادعا را مطرح می‌کردند، در حالی که قیمت XRP حدود ۳۷ سنت بود.

کسانی که رسالت آن‌ها را زیر سوال می‌برند «گوسفند» هستند.

pic

کِلی استدلال می‌کند که کسانی که ۵۸۹گرایی را رواج می‌دهند، کاری که از سوی حساب ردیتی به نام ۱۲۳bearableguy آغاز شد، عروسک‌های خیمه‌شب بازی هستند: حساب‌های فیک در رسانه‌های اجتماعی که بعضا خودکار هستند و بعضا از طرف شخصی اداره می‌شوند، و مالکانشان از آن‌ها برای «astroturfing» (نوعی بازاریابی پارتیزانی) استفاده می‌کنند:‌ سوءاستفاده از رسانه‌های اجتماعی برای به وجود آوردن تصور حمایت گسترده از اهداف یا پیام‌هایی که در نهایت حمایت واقعی جلب می‌کند.

اما اعتقاد به رایج بودن astroturfing در توییتر XRP را می‌توان به جف گلدبرگ (Golberg Geoff) نسبت داد، یک توسعه‌دهنده مستقل که ماه‌ها است حضور آنلاین جامعه XRP را بررسی می‌کند.

گلدبرگ اخیرا در یک مصاحبه گفت: «این دامن زدن برنامه‌ریزی شده است.» «این اتفاقات طبیعی نیستند».

او به الگوی فالو کردن، لایک کردن و بازتوییت کردن اشاره می‌کند که حاکی از سطحی از تقلب است. در برخی از موارد، به نظر می‌رسد که حساب‌ها «بات»‌های خودکار باشند. یعنی به وسیله یک اسکریپت کنترل می‌شوند.

وی گفت در موارد دیگر، به نظر می‌رسد که حساب‌ها به صورت دستی کنترل می‌شوند: «حقیقتا فردی حامی XPR پشت حساب شبه‌بی‌نام ارتش XRP وجود دارد. مساله همین است».

او می‌گوید به طور خلاصه «این حساب‌ها واقعی نیستند».

با وجود این که گلدبرگ مدرکی ارائه نمی‌دهد که پیوندهای واضحی را بین تلاش‌ها برای astroturfing را به متهم مشخصی نسبت دهد، بیان می‌کند که به باور او این اتفاقات محدود به ۵۸۹ی‌ها یا حتی هدف اصلی آن‌ها نیست. او گفت:

به باور او این اتفافات با تلاش‌های یک حداکثرگرای بیت‌کوین برای تخریب تفاوت دارد و تلاش‌های سازمان‌یافته‌ای برای ترویج XRP به عنون یک سرمایه‌گذاری است.

یافتن شواهد روایی از astroturfing در XRP کار سختی نیست. برای نشان دادن این قضیه، گلدبرگ فالوئرهای Trump XRP را با استفاده از نرم‌افزار تجسم داده Graphistry مورد تحلیل شبکه قرار داد. در نمودار زیر، هر یک از فالوئرهای این حساب با یک نقطه نمایش داده شده‌اند.

pic

موقعیت نقطه‌ها نمایانگر میزان ارتباط هر یک با سایر فالوئرهای Trump XRP است. این تحلیل متکی بر الگوریتمی به نام مرکزیت بردار ویژه است، که اثر هر نود در یک شبکه را تعیین می‌کند. به عنوان مثال گوگل از این الگوریتم برای رتبه‌بندی نتایج جستجو استفاده می‌کند.

دایره آبی بزرگ در سمت راست و بالای نمودار XRP Trump است. ابرهای رنگارنگی که از آن بیرون آمده‌اند نمایانگر «جوامع» گوناگون فالوئرها هستند که بیشتر به هم ارتباط دارند و به طور کلی به یک مجموعه داده در ارتباط هستند.

اما یک بخش وجود دارد که خیلی شبیه یک «جامعه» به نظر نمی‌رسد. بخش‌های سبز، قرمز و صورتی مبهم هستند؛ که در آن‌ها روابط بین نودها نامنظم و پیچیده است. برای مقایسه، حباب‌های آبی کمرنگ در سمت راست بالا کمتر طبیعی به نظر می‌رسند. خصوصا اگر دقیق‌تر نگاه کنید:

pic

مشخص می‌شود که ۸۲۰۰ حسابی که تشکیل‌دهنده آن حباب‌ها هستند دارای رابطه ریاضی دقیقا یکسانی با کل فالوئرهای XRP Trump دارند: امتیاز بردار مرکزیت ویژه دقیقا ۰.۰۱۳۱۴۳. این امتیاز همچنین کمترین امتیاز در کل مجموعه داده است.

گلدبرگ می‌گوید: «این‌ها همه به یک اندازه نامرتبط هستند».

بیش از ۸۰۰۰ فالوئر از ۲۱۰۰۰ فالوئر XRP Trump (در ماه نوامبر که داده‌های جمع‌آوری شده‌اند) رابطه‌ای دقیقا یکسان،‌ تا اعشار ششم، با کل شبکه دارند، و این امر در یک شبکه انسانی طبیعی که در آن هزاران اراده هزاران درجه متفاوت از اثرگذاری به دست می‌دهند بسیار نامحتمل است. گلدبرگ به CoinDesk گفت: «این علامت هشداری بسیار مهم است».

برای این که متوجه شویم این توزیع بردار مرکزیت ویژه چقدر عجیب است، جدولی از ۱۰ امتیاز کمتر به همراه تعداد حساب‌های متناظر با هرکدام (حدود ۱۲۰۰ حساب با مرکزیت مشابه خارج از دو حباب بزرگ وجود دارند که تعداد کل را به ۹۴۰۰ می‌رسانند) ارائه شده است.

https://www.coindesk.com/wp-content/uploads/2018/12/25-e1546016699541.png

گشتی کوتاه در حساب‌های این حباب‌ها این را نشان نمی‌دهد که این افراد دارای ذهنیتی کاملا مشابه باشند.

xrp to riches (@xrp_to) را در نظر بگیرید که Trump XRP ، ریپل، مدیر عامل ریپل برد گارلینگهاوس (eGarlinghous Brad) و مدیر ارشد فناوری ریپل دیوید شوارتز (Schwartz David) و چند تن دیگر از اینفلوئنسرهای XRP را دنبال می‌کند. xrp to riches چیز زیادی نمی‌گوید:

Twitter

یا پارتیک موریسون (morrison patrick) ([email protected]) را در نظر بگیرید که یک انسان حقیقی است و همه حساب‌های بالا (چند اینفلوئنسر دیگر XRP) را دنبال می‌کند. پارتیک هم به همان اندازه xrp to riches سخنور است:

Twitter

p5r5x هم هست که او هم همه بزرگان ریپل و XRP که در بالا ذکر شدند و چند حساب دیگر را دنبال می‌کند، و ظاهر او هم خجالتی است:

Twitter

گلدبرگ که سایر جوامع رمزارز را نیز مثل کمپین‌های سیاسی بررسی کرده است، اذعان می‌‌کند که astroturfing در دنیای کریپتو رایج است، اما در مورد جامعه XRP می‌گوید که « تاکنون در این حد آن را ندیده‌ام».

CoinDesk در تلاش برای اثبات یافته‌های او از ابزار حسابرسی فالوئرهای جعلی SparkToro استفاده کرد که نشان می‌دهد XRP Trump، شوارتز، Hodor و گارلینگهاوس همه به نسبت تعداد فالوئرهایشان بیش از حد معمول فالوئر جعلی دارند.

Twitter

Twitter

Twitter

Twitter

اما این داده‌ها به تنهایی سوالات زیادی را بدون پاسخ باقی می‌گذارند. مشخص نیست که چه کسی مسئول فالوئرهای جعلی است. بر اساس SparkToro، من حدود ۱۵۰ فالوئر جعلی دارم (۱۱ درصد کل)، اما قطعا آن‌ها را نخریده یا خودم آن‌ها را ایجاد نکرده‌ام.

همانطور که کلی استدلال می‌کند، astroturfing می‌تواند برای حملات پرچم دروغین استفاده شود. به عنوان مثال، در آخرین انتخاب سنای آمریکا، هواداران کاندیدای دموکرات تلاش کردند تا اعتبار او را با استفاده از هزاران حساب جعلی روسی زیر سوال ببرند (و نامزد جمهوری‌خواه در انتخابات شکست خورد). این حمله این موضوع را متبادر می‌کرد که کاندیدای جمهوری‌خواه با قدرت‌های خارجی در ارتباط است و یادآور ارتباطات ادعایی دونالد ترامپ و روسیه در انتخابات ۲۰۱۶ بود.

فیلیپو منچر (Menczer Filippo) استاد فناوری اطلاعات و علوم کامپیوتری در دانشگاه ایندیانا و مشارکت کننده در پروژه Botometer، به CoinDesk گفت که یافتن جوابی برای سوالات مربوط به astroturfing دقیقا به چیزی بستگی دارد که قصد دانستن آن را دارید.

او گفت اگر سوال شما این است که «آیا مباحثات آنلاین در مورد موضوع (XRP/ریپل) توسط بات‌ها انجام می‌شوند، به نمونه توییت (نه حساب) در مورد موضوع نیاز دارید. به عبارت دیگر تعداد فالوئرهای جعلی مستقیما سوال را پاسخ نمی‌دهند.

قطعا تعداد زیادی حساب‌های شبه‌بی‌نام و مرتبط با XRP وجود دارند که تعداد زیادی بازتوییت ارسال می‌کنند. grega ([email protected]) را در نظر بگیرید که در ۲۴۱ روز موجودیتش توانسته است ۳۸۸۳۸ توییت مربوط به XRP را بازتوییت کرده (۱۶۱ توییت در روز) و ۸۴۷۱۷ توییت را لایک کند (۳۵۲ توییت در روز). اما هیچ وقت خود توییتی را ننوشته است.

Twitter

اکانت‌های XRP کمی مانند grega پرکار هستند، اما این مثالی از یک الگو بود: دیوانگان تک‌بعدی بدون نام، بدون چهره و زودگذری که در مورد سیاست صحبت نمی‌کنند، افراد مشهور را به سخره نمی‌گیرند و کلا به جز تقویت پیام‌های مربوط به XRP کار دیگری انجام نمی‌دهند. در بسیاری از موارد این نیروبخشی دستی انجام می‌شود، همه عروسک‌های خیمه‌شب بازی الزاما بات نیستند.

(اشاره کنم که بسیاری از حساب‌ها، شامل حساب‌های پرکار متمرکز بر XRP و شبه‌بی‌نام مانند Hodor، KingBlue و Trump XRP به وضوح نمایانگر فعالیت‌های اصلی یک شخص حقیقی در رسانه‌های اجتماعی هستند.

مایک کرنی (Kearney Mike) استاد دانشکده خبرنگاری دانشگاه میزوری به CoinDesk گفت که در یک جستجو در مورد XRP «شواهدی از فعالیت خودکار/هماهنگ دیده شد»، شامل تعدادی کاربر جعلی که فقط از طریق مرورگر مطلب پست می‌کنند. او توضیح داد: «رایج است که حساب‌های خودکار/بات/غیراصیل از طریق ابزارهایی به جز تلفن همراه مطلب ارسال می‌کنند».

به علاوه، کرنی گفت:

این حساب‌هایی که منحصرا از طریق کلاینت‌های تحت وب فعالیت می‌کنند،‌ به طور اتفاقی همگی به تعدادی غیر طبیعی همگی در چند ماه اخیر حساب خود را ایجاد کرده‌اند.

تسلیم

میزان، ماهیت، هدف یا منشا astroturfing ادعایی موجود در توییتر XRP هرچه باشد، بسیاری در جامعه XRP از اتهامات گلدبرگ عصبانی هستند.

او می‌گوید که آن‌ها دائما او را به لینکداین و توییتر گزراش کرده (که در نتیجه لینکداین حساب او را معلق کرد) و او را تهدید به هک می‌کنند. این فراتر از چیزی است که اهداف عادی ارتش XRP با آن روبرو می‌شود (بر اساس تجربه خودم و افراد دیگری که با آن‌ها صحبت کردم).

البته باید ذکر کنم که گلدبرگ هم از ترول کردن ابایی ندارد. او شوارتز را «پر از کثافت [ایموجی کثافت][ایموجی کثافت] و یک ترسو» خواند. علامت انگشت، علامت بوسه و متلک در پیام‌های عمومی و خصوص او بسیار یافت می‌شوند. هایدن و Trump XRP او را یک روانی نامیده‌اند. او این ادعا را تلاشی برای تخریب شخصیت او و بی‌اعتبار کردن یافته‌هایش می‌داند.

اما در یک مورد، یک سرمایه‌گذار XRP (که حرفش را برای CoinDesk تایید کرده است) پا را فراتر گذاشته و برای قتل گلدبرگ فراخوان عمومی داد.

https://www.coindesk.com/wp-content/uploads/2018/12/34-e1546016521119-728x468.png

البته دلیلی برای نگرانی وجود ندارد. ناصر حساب خود را حذف کرده و از طریق یک حساب دیگر از گلدبرگ عذرخواهی کرد.

در هر حال؛ گلدبرگ به CoinDesk گفت که مواجه‌هایی از این دست باعث شده‌اند که او در تعامل با جامعه XRP خیلی متمدنانه عمل نکند.

ناصر به CoinDesk گفت من در روزی که توییت «چه کسی می‌تواند او را بکشد» را ارسال کردم «در حال از دست دادن پس‌انداز خود بودم». افراد کمی در جامعه XRP مستقیما به این موضوع اشاره می‌کنند، اما مشکلات مالی این کمتر از رمزارزهای دیگر نیست.

و همینطور به این نکته اشاره نمی‌شود که شاید روند گاوی XRP نقشی در سرمایه گذاری بیش از حد تازه‌واردان داشته است. اینفلوئنسرهای توییتر XRP همواره پیش‌بینی‌های غیر واقع‌گرایانه قیمت را مورد انتقاد قرار می‌دهند (خصوصا آن‌هایی که با قطعیت ارائه می‌شوند، اما در روزهای سخت ۲۰۱۸، شرایط طور دیگری بود.

twitter

با توجه به سقوط قیمت‌ها، انتظار می‌رفت تا در شور و هیجان برخی از اعضای جامعه XRP خلل ایجاد شود.

یکی از افرادی که با او صحبت کردم، در حین نگارش این مقاله توییتر XRP را ترک کرد، البته او اشاره‌ای به قیمت نکرد. زمانی که گزارش این قضیه را آغاز کردم BoiDontFollowMe به من گفت که پرخاشگری جامعه XRP تا حد زیادی منطقی است.

اما چند هفته بعد، همان فرد از یک حساب دیگر به من پیام داد و گفت که حساب قبلی خود را حذف کرده است.

او گفت:

خط فکری من تکامل یافت». او با اشاره به رهبران ارتش XRP گفت: واضح است که آن‌ها پرخاشگر هستند، اما اگر کسی با آن‌ها مخالفت کرده یا دستشان را رو کند، گوسفند و ضعیف و سرزنشگر قربانی تجاوز و القاب وحشتناک دیگر خطاب می‌شود.

حسابی که سابقا با نام BoiDontFollowMe شناخته می‌شد، این رفتار را «کودکانه و خجالت‌آور» خواند که از «برخی از بزرگ‌ترین و تاثیرگذارین اشخاص جامعه نشات می‌گرفت».

برخی از اعضای جامعه احتمالا هیچ‌گاه تسلیم نخواهند شد، اما شاید برای بسیاری حفظ ایمانشان در برابر ضررهای مالی و [بسته به این که از چه کسی بپرسید] منفی‌بافی، سخت باشد.

XRP در مقایسه با اوج خود در آغاز امسال، بیش از ۹۰ درصد ارزش خود را از دست داده است. البته، بسیاری از رمزارز‌ها بیش از این سقوط کرده‌اند. و باید اشاره شود که بسیاری از سرمایه‌گذاران با وجود سقوط اخیر قیمت‌ها چیز از دست نداده‌اند، چرا که پیش از رشد قیمت XRP در سال ۲۰۱۷ سکه‌های خود را خریداری کرده‌اند.

کلی به من گفت:‌ حتی با این وجود «۲۰۱۸ سال بسیار سختی برای افراد بوده است.» اگر در ژانویه سکه خریداری کرده و نگاه داشته‌اید، سرمایه‌تان را از دست داده‌اید. این یک حقیقت است.»

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.