تاثیرات تورم بر اقتصاد چیست؟

تورم از جمله پدیده‌هایی است که تاثیرات فراوانی بر اقتصاد دارد. در این مقاله تاثیرات، دلایل و پیامدهای وقوع تورم بررسی شده و به تفصیل تشریح شده‌اند.

0 283

درک چگونگی کمک و آسیب تورم به سرمایه‌ گذاران و مصرف‌کنندگان

تاثیرات تورم چیست؟ این پرسش رایجی‌ست که اغلب توسط سرمایه‌ گذاران تازه‌کاری پرسیده می‌شود که سفر جدیدی را برای استقلال مالی شروع کرده‌اند. برای اطمینان از اینکه از موضوع جدا نمی‌شویم، پیش از اینکه مستقیم به مسئله‌ی تاثیرات تورم وارد شویم بهتر است که تورم را به درستی تعریف کنیم.

اصطلاح تورم به طور صحیح و مروبط به بحث ما، یعنی کاهش قدرت خرید با ارز رایج کشور، که اغلب منجر به پدیده افزایش قیمت در هنگام خرید مایحتاج ضروری مانند گندم، شیر، گوشت، پوشاک، خدمات درمانی، قهوه یا برق می‌شود.

به عبارت دیگر، تورم یعنی موقعیتی که خرید کالا و خدمات در آن هزینه‌ی بیشتری (مثلا به تومان) نسبت به روز یا سال یا ماه گذشته بر جای می‌گذارد.

نرخ تورم بالا برای سرمایه‌ گذاران داخلی معمولا چیزی بین 3 تا 4 درصد در سال است که نرخی خفیف به شمار می‌رود. این نرخ که در همه جهان چیزی ثابت و قراردادی است، علت‌های بسیاری دارد که برخی از آنان ارتباط مستقیمی با مزیت‌های پولی و ساختاری اقتصاد ایالات متحده دارد که تا ابد پایدار نیستند.

این کشور در دهه‌ی گذشته به دلیل مداخله بی‌سابقه بانک مرکزی (Federal Reserve) و قانون‌گذاران در نظام پولی، نرخ سود پایینی را تجربه کرده است که خود این امر بخشی‌ از تلاش برای اجتناب از رکود نظام اقتصادی جهانی در بین سال‌های 2007 و 2009  است که بازار املاک دچار حباب قیمتی شدید و انفجار شد و همه‌ی انواع دارایی‌ها از جمله بازار سهام را با خود پایین کشید.

با این حال اگر تاریخ راهنمای خوبی برای ما باشد، توجه به تورم می‌تواند کمک‌کننده باشد چون در آینده در جایی دوباره سر بر خواهد آورد. تاثیرات خاص تورم چه هستند؟ چرا باید در مورد تسخیر اقتصاد توسط روح سرگردان تورم نگران بود؟

تورم با سقوط ارزش پول شروع می‌شود

برای اینکه تاثیرات تورم را به خوبی درک کنید از شما می‌خواهم تا در مورد چند چیز فکر کنید:

  • یک اسکناس 1 دلاری در سال 1971 همان قدرت خریدی را داشت که یک اسکناس 5.95 دلاری در سال 2016.
  • یک اسکانس 1 پوندی در سال 1971 همان قدرت خریدی را داشت که یک اسکناس 14 پوندی در سال 2016. یعنی آنچه ما امروز به عنوان 1 پوند می‌شناسیم، در سال 1971 تنها 0.07 پوند ارزش داشته است.

همانطور که می‌بینید، تاثیر اصلی تورم این است که ارز رایج کشور ارزش خود را از دست می‌دهد؛ یعنی خرید همان مقدار جنس مقدار بیشتری تومان یا دلار یا پوند می‌برد. نتیجه‌ی واضح این اتفاق این است که اگر کار آنان نتواند همگام با نرخ تورم پیش برود، خرید نیازهای ضروری (نه اجناس لوکس) برای مردم را دشوارتر می‌کند. این باعث می‌شود خانواده‌ها در تامین مخارج، از گندم گرفته تا شهریه دانشگاه، دچار مشکل شوند.

همانطور که می‌بینید، نرخ بالای تورم می‌تواند با گذر زمان باعث ایجاد مشکلات بزرگی شود.

تورم باعث انتقال پول از دارندگان پس‌انداز و سرمایه‌ گذاران به وام‌گیرندگان و بدهکاران می‌شود

با گذر از تاثیرات اولیه تورم، به دو تاثیر عمده دیگر تورم می‌رسیم:

  1. تاثیر تورم بر پس‌اندازکنندگان و سرمایه‌ گذاران این است که قدرت خرید خود را از دست می‌دهند. چه پول خود را داخل گنجه‌ای در زیرزمین خانه مخفی کرده باشید و چه آن را در امن‌ترین بانک‌ دنیا نگه‌ دارید، با گذر زمان ارزش خود را از دست می‌دهد. همین امر می‌تواند انگیزه خرج کردن پول یا در شرایط بدتر، بی‌انگیزگی برای سرمایه‌ گذاری در چیزهایی را به وجود بیاورد که در آینده برای اقتصاد و جامعه مفید هستند.
  2. تاثیر تورم بر بدهکاران مثبت است چون آنان می‌تواند بدهی خود را با پولی که ارزش خود را از دست داده است بازپرداخت کنند. شما اگر 100 هزار دلار پول را در سود 5 درصد داشته باشید اما تورم به طور ناگهانی 20 درصد در سال بالا برود، به راحتی می‌بینید که 15 درصد از بدهی‌تان خود به خود پرداخت شده است. در جاهایی می‌توانید حداقل دستمز 100 دلار در ساعت را دریافت کنید و بدهی‌تان را هم صاف کنید.

بگذارید رک‌تر بگویم، تاثیر واقعی تورم این است که پول را از دست سرمایه‌ گذاران خارج و آن را به وام‌گیرندگان و بدهکاران می‌دهد. تورم کسانی را که لذت خود از زندگی را به تعویق انداختند و در راه‌سازی، مدرسه‌سازی، کارخانه و کسب‌وکار سرمایه‌ گذاری کردند تنبیه می‌کند و هدیه خود را به بدهکاران می‌دهد. تورم یک بی‌عدالتی اخلاقی شدید است که اغلب به دلیل چاپ پول توسط دولت به وجود می‌آید تا مخارج خارج از توان بانک مرکزی را پرداخت کند.

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.