پیامد های افزایش نرخ تورم چیست؟

تورم، پیامدهای مثبت و منفی به دنبال دارد اما به نفع گروه‌های پردرآمد و به ضرر گروه‌های فقیر و کم‌درآمد است و از قدرت خرید افراد کم درآمد می کاهد. در واقع تورم همچنین هزینه‌های عمومی دولت را افزایش داده و در نتیجه دولت را مجبور به افزایش کسب درآمد یا استقراض از بانک مرکزی می‌کند که با این کار ضربات جبران‌ناپذیری به اقتصاد کشور وارد می‌شود. نرخ تورم، درصد افزایش سالانه هزینه‌‌های زندگی (CPI) را اندازه‌‌گیری می‌‌کند و افزایش نرخ تورم به معنای افزایش سریع‌‌تر هزینه‌‌هاست. اما این افزایش چه تاثیری بر بخش های مختلف اقتصاد و کسب و کارها خواهد داشت؟

0 445

معمولا بانک مرکزی نرخ سود را برای تعدیل نرخ تورم در کوتاه مدت بالا می‌‌برد. این کار به ضرر دارندگان پس‌‌انداز خواهد بود که درآمد ثابتی دارند. از سوی دیگر، بازپرداخت بدهی‌‌ها برای وام‌‌گیرندگان آسان‌تر خواهد شد. افزایش نرخ تورم می‌‌تواند باعث بلاتکلیفی و تردید کسب‌‌ و کارها شود که نتیجه آن کاهش سرمایه گذاری خواهد بود. تورم همچنین می‌‌تواند باعث رکورد نرخ معاملات شود. در ادامه به بررسی تاثیر افزایش نرخ تورم بر جنبه های گوناگون اقتصاد خواهیم پرداخت.

تاثیر افزایش نرخ تورم بر کسب و کار

افزایش تورم می‌‌تواند به معنای افزایش قیمت مواد اولیه نیز باشد. به احتمال زیاد کارگران هم تقاضای دستمزد بیشتری می‌‌کنند تا مخارج زندگی خود را تامین کنند. این افزایش قیمت می‌‌تواند نوسان، بلاتکلیفی و عدم اطمینان به بار بیاورد. شرکت‌‌هایی هم که از مخارج آینده خود مطمئن نباشند، از اتخاذ تصمیمات سرمایه گذاری عقب می‌‌نشینند و به همین دلیل شرکت‌‌ها اغلب نرخ تورم پایین و ثابت را ترجیح می‌‌دهند.

تاثیرات افزایش نرخ تورم چیست؟
تاثیرات افزایش نرخ تورم چیست؟

شرکت‌‌ها با وجود تورم می‌‌توانند انتظار افزایش نرخ سود را داشته باشند که به نوبه خود هزینه استقراض را هم بالا می‌‌برد (و این خود دلیل دیگری برای عقب‌‌نشینی از سرمایه گذاری است).

شرکت‌‌ها با وجود تورم بالاتر متحمل هزینه‌‌های تغییر و به‌‌روزرسانی قیمت‌‌ها خواهند شد. با این حال، این هزینه‌‌ها با وجود تکنولوژی جدید اهمیت خود را از دست داده است چون به‌‌روزرسانی خودکار قیمت‌‌ها برای شرکت‌‌ها آسان‌‌تر شده است.

تاثیر تورم بر مصرف‌‌کنندگان

مصرف‌‌کنندگان با افزایش قیمت‌‌ها تمایل بیشتری به خرید پیش از افزایش بیشتر قیمت‌‌ها خواهند داشت. افزایش قیمت می‌‌تواند باعث ایجاد سردرگمی درمورد ارزش قیمت‌‌ها می‌‌شود. همین امر باعث می‌‌شود مصرف‌‌کنندگان در فروشگاه‌‌های مختلف جستجو کنند و قیمت‌‌ها را با هم مقایسه کنند. البته در صورت افزایش معمولی نرخ تورم، چنین رویدادهایی احتمال بروز کمتری پیدا می‌‌کنند. اینترنت و سایت‌‌های مقایسه قیمت هم می‌‌توانند مقایسه قیمت‌‌ها را بسیار آسان‌‌تر کنند.

تاثیرات تورم بر بانک مرکزی و نرخ سود

بیشتر بانک‌‌های مرکزی نرخ تورمی در حدود ۲ درصد دارند. بنابرین اگر تورم بیش از آن نرخ افزایش پیدا کند، احتمال دارد بانک نرخ سود را بالاتر ببرد. نرخ سود بالاتر باعث افزایش نرخ وام و کاهش نرخ سرمایه‌‌گذاری و رشد اقتصادی می‌‌شود. رشد اقتصادی پایین‌‌تر هم باعث تورم ناشی از تقاضای کم خواهد شد.

تاثیرات افزایش نرخ تورم چیست؟
تاثیرات افزایش نرخ تورم چیست؟

با این حال امکان دارد که بانک مرکزی توسط ثابت نگه داشتن نرخ سود با تورم مقابله کنند. اگر تورم به دلیل عوامل فشار هزینه و رشد اقتصادی پایین باشد، بانک نرخ سود را افزایش نمی‌‌دهد.

به عنوان مثال، بریتانیا در سال‌‌های ۲۰۰۸ و ۲۰۱۱ دوره‌‌هایی از تورم ناشی از فشار هزینه (اما رشد اقتصادی پایین) را تجربه کرد. بانک مرکزی احساس کردن که این تورم موقت خواهد بود و نرخ سود بالاتر می‌‌تواند اقتصاد را به رکود بکشاند (بنابرین در سال ۲۰۱۱ نرخ سود را بدون تغییر در ۰.۵ درصد حفظ کردند). با این حال در شرایط معمولی‌‌تر که تورم به دلیل رشد اقتصادی بالا به وجود می‌‌آید، احتمال افزایش نرخ تورم بیشتر است.

تاثیرات افزایش نرخ تورم چیست؟
تاثیرات افزایش نرخ تورم چیست؟

تاثیر تورم بر دارندگان پس‌‌انداز

نرخ تورم بالا برای دارندگان پس‌‌انداز که پول نقد خارج از بانک نگه‌‌داری می‌‌کنند یا سود ثابت دریافت می‌‌کنند، می‌‌تواند ارزش واقعی پس‌‌اندازشان را کاهش دهد. به عنوان مثال، اگر دارندگان اوراق قرضه، اوراق قرضه دولتی را با نرخ ۳ درصد خریداری کنند و تورم را ۲ درصد پیش‌‌بینی کنند، انتظار نرخ سود ۱ درصدی واقعی را خواهند داشت. با این حال اگر نرخ تورم تا ۷ درصد بالا برود، نرخ سود آنان در ۳ درصد باقی می‌‌ماند. نرخ سود واقعی اثرگذار آنان ۴- خواهد بود، یعنی ارزش پس‌‌انداز آنان کاهش خواهد داشت.

با این حال اگر پس‌‌اندازکنندگان، پس‌‌اندازهایی بر اساس شاخص داشته باشند، از تاثیرات تورم در امان خواهند ماند. همچنین اگر بانک مرکزی توسط افزایش نرخ سود با تورم مقابله کند، پس‌‌اندازکنندگان می‌‌تونند از دارایی‌‌های واقعی خود محافظت کنند.

تاثیر تورم بر کارگران

تورم بالا باعث افزایش هزینه‌‌های زندگی می‌‌شود. تاثیر آن بر کارگران نیز به آنچه بر سر حقوق‌‌های اسمی آنان می‌‌آید بستگی دارد. مثلا اگر تورم توسط افزایش تقاضا و افزایش نرخ بیکاری به وجود بیاید، شرکت‌‌ها برای تداوم جذب کارگران به شرکت، دستمزدها را افزایش می‌‌دهند. حقوق واقعی کارگران در این موارد به رشد خود ادامه می‌‌دهد.

تاثیرات افزایش نرخ تورم چیست؟
تاثیرات افزایش نرخ تورم چیست؟

 تاثیر تورم بر نرخ معاملات

اگر تورم در بریتانیا سریع‌‌تر از سایر رقبای جهانی افزایش پیدا کند، اجناس بریتانیایی دیگر قادر به رقابت نیستند و همین امر منجر به کاهش تقاضا برای اجناس بریتانیایی و پوند استرلینگ خواهد شد. در پی این اتفاق نرخ معامله نیز به سراشیبی خواهد افتاد.

شاید سردرگمی در این صورت رخ بدهد که اگر بریتانیا تورم بالاتری را در کوتاه مدت تجربه کند، بازارها به خبرهای افزایش تورم توسط توقع نرخ سود بیشتر پاسخ خواهند داد. این توقع نرخ سود بالاتر می‌‌تواند باعث افزایش استرلینگ در پیش‌‌بینی نرخ سود بالاتر و جریانات داغ پول شود. اما این اتفاق می‌‌تواند تنها برای یک بار رخ بدهد. تاثیر بلندمدت تورم بالا، رکود تدریجی ارزش ارز خواهد بود.

تاثیر تورم بر رشد اقتصادی

تاثیر تورم بر رشد اقتصادی چندان مشخص نیست. گاهی تورم در نتیجه رشد اقتصادی سریع رخ می‌‌دهد. با این حال اگر رشد اقتصادی بالاتر از نرخ رشد طولانی‌‌‌‌مدت باشد و به ویژه اگر نرخ سود بالا برود، چندان دوام نخواهد داشت. بنابرین تورم بالاتر می‌‌تواند نشانی از نزدیک شدن چرخه اقتصادی به نقطه رونق باشد.

کاهش ارزش استرلینگ بریتانیا در سال ۲۰۱۶ باعث بروز تورم شد اما باعث کاهش رشد اقتصادی نیز شد چراکه تورم اجناس وارداتی، درآمدهای واقعی را کاهش داد و تاثیر شدیدی بر مخارج مصرف‌‌کنندگان گذاشت (بر خلاف رقابتی‌‌تر کردن اجناس صادراتی). تورم ناشی از فشار قیمت در سال ۲۰۰۸ نیز عاملی برای کاهش رشد اقتصادی بود و بعضی از اقتصاددانان بر این باورند که کشورهای دارای نرخ تورم بلندمدت بالاتر، عملکرد اقتصادی ضعیف‌‌تری دارند.

تورم سریع و طولانی، به هم ریختگی بافت‌های اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جامعه را به همراه دارد و از کارکرد موثر و مفید نهادهای قانون‌گذار و سیاست‌گذار و همچنین مدیریت جامعه جلوگیری می‌نماید. همچنین سبب ایجاد بی‌عدالتی‌های اجتماعی و اقتصادی ناخواسته بسیار می‌گردد و در نهایت ثبات سیاسی و اقتصادی کشور را به خطر می‌اندازد.  همچنین در زمان تورم، قیمت نسبی کالاها و خدمات صادراتی کشور در بازارهای صادراتی افزایش و قیمت نسبی کالاها و خدمات وارداتی به کشور کاهش می‌یابد. در صورت نبودن کنترل تجارت خارجی، این امر باعث کاهش صادرات و افزایش واردات می‌گردد. رویه‌های معمول کسب و کار و تجارت در اثر تورم دچار تغییرات فراوانی می‌شود و این موضوع، اختلالات زیادی در تولید و مبادله ایجاد می‌کند.

منبع

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.