تاثیرات اعمال تعرفه بر واردات فولاد توسط ایالات متحده

تعرفه بر واردات فولاد از خارج، قیمت فولاد وارداتی را بالا برده و منجر به خرید فولاد داخلی توسط شرکت‌‌ها و مصرف‌‌کننده‌‌های آن خواهد بود. در حال حاضر واردات فولاد از کانادا، چین و اروپا برای تولید‌‌کنندگان آمریکایی ارزان‌‌تر تمام می‌‌شود و این به ضرر تولیدکنندگان آمریکایی فولاد است. برخی صاحب‌‌نظران معتقدند که واردات ارزان و کسری تجارت ایالات متحده عامل پشت‌‌پرده افول صنعت فولاد ایالات متحده و مشاغل موجود در آن است.

0 121

تاثیر اعمال تعرفه‌‌ بر واردات فولاد و آلومینیوم توسط ایالات متحده چه خواهد بود؟

تعرفه بر واردات فولاد از خارج، قیمت فولاد وارداتی را بالا برده و منجر به خرید فولاد داخلی توسط شرکت‌‌ها و مصرف‌‌کننده‌‌های آن خواهد بود. در حال حاضر واردات فولاد از کانادا، چین و اروپا برای تولید‌‌کنندگان آمریکایی ارزان‌‌تر تمام می‌‌شود و این به ضرر تولیدکنندگان آمریکایی فولاد است. برخی صاحب‌‌نظران معتقدند که واردات ارزان و کسری تجارت ایالات متحده عامل پشت‌‌پرده افول صنعت فولاد ایالات متحده و مشاغل موجود در آن است.

 

تاثیرات اعمال تعرفه بر واردات فولاد توسط ایالات متحده
تاثیرات اعمال تعرفه بر واردات فولاد توسط ایالات متحده

صنعت فولاد

تعرفه‌‌های بیشتر بر وادرات باعث می‌‌شود شرکت‌‌های داخلی فولاد داخلی بیشتری را خریداری کنند. این به صنعت فولاد آمریکا سود می‌‌رساند و مشاغل صنعت فولاد آن را محافظت و بیشتر می‌‌کند.

همین امر در تعرفه‌‌ی واردات خودرو از مکزیک نیز صادق است. ماشین‌‌های ساخت آمریکا برای مصرف‌‌کنندگان آمریکایی جذاب‌‌تر هستند. اعمال تعرفه بر واردات از مکزیک باعث بی‌‌میل‌شدن شرکت‌‌های خودروسازی آمریکایی برای انتقال محصولاتشان به مکزیک شده و مشاغل خودروسازی آمریکا را در درون کشور حفظ می‌کند.

مشکلات افزایش تعرفه فولاد ایالات متحده

این تنها بخشی از معادله است. در اینجا اشکالاتی برای اعمال تعرفه بر واردات آمده است:

  • هزینه‌‌های بیشتر برای مصرف‌‌کنندگان ایالات متحده
  • شرکت‌‌های آمریکایی از فولاد وارداتی در تولید کالاها استفاده می‌‌کنند، بنابراین با هزینه‌‌های بیشتر تولید مواجه خواهند شد.
  • تاثیر مخرب شرکت‌‌ها در تعویض کالاهای وارداتی با کالاهای داخلی.
  • عمل متقابل در مورد صادرات ایالات متحده که به صنایع صادراتی ایالات متحده آسیب می‌‌رساند. اتحادیه اروپا پیش‌‌تر تهدید به اعمال متقابل تعرفه بر محصولات صادراتی ایالات متحده مانند نوشیدنی بوربون و جین لوی (Levi) کرده بود.
  • تهدید به اعمال متقابل تعرفه و آغاز جنگ تجاری باعث ایجاد عدم اطمینان شده است چون شرکت‌‌ها نمی‌دانند که آیا تحت شعاع آن قرار خواهند گرفت یا خیر.

هزینه‌‌های بالاتر برای مصرف‌‌کنندگان

اگر ایالات متحده بر واردات فولاد و خوردو تعرفه اعمال کند، هزینه‌‌های تولید و هزینه‌‌های مصرف‌‌کنندگان بالا خواهد رفت. این افزایش هزینه باعث کاهش درآمد‌‌های قابل تصرف می‌‌شود. این امر به نوبه خود موجب کاهش تقاضا برای اجناس دیگر تولید شده در ایالات متحده خواهد شد.

این تاثیرِ هزینه‌‌های زیاد نسبت به کاهش مشاغل در صنعت فولاد کمتر قابل‌‌توجه است. اما اگر تعرفه‌‌ها منجر به افزایش هزینه‌‌ها شود، شرکت‌‌های دیگر حاضر در اقتصاد ایالات متحده بدون شک تحت تاثیر قرار می‌‌گیرند و کاهش تقاضا برای دیگر اجناس نیز به وجود می‌‌آید.

افزایش هزینه‌‌ی مواد اولیه‌‌ی وارداتی

درک تجارت، کار ساده‌ای نیست. بیشتر شرکت‌‌ها حالا دیگر چند ملیتی هستند، یک شرکت خودروسازی آمریکایی از منبعی در درون ایالات متحده استفاده نمی‌‌کند، بلکه درصدی از زنجیره‌‌ی عرضه خود را وارد می‌کند. برخی از صادرکنندگان ایالات متحده با اعمال تعرفه‌‌های ایالات متحده متحمل هزینه‌‌های بیشتر خواهند شد و از رقابت بین‌‌المللی باز می‌‌مانند.

تاثیرات مخرب

اگر تعرفه بر واردات اعمال شود، احتمالا شرکت‌‌ها وادار خواهند شد به منظور انجام معاملات جدید، اقدام به مذاکره نموده و عرضه‌‌کننده‌‌های جدیدی را پیدا کنند. برخی شرکت‌‌ها سود می‌‌کنند و برخی نیز متضرر می‌شوند اما این فرایند هم هزینه‌بر است و هم با بهره‌‌روی اقتصادی مخرب همراه خواهد بود.

واکنش متقابل

اگر ایالات متحده بر واردات از چین تعرفه اعمال کند، چین نیز می‌‌تواند واکنش نشان داده و بر صادرات ایالات متحده تعرفه اعمال کند. در یک مقاله‌‌ی چینی آمده است که چین می‌‌تواند برای تلافی اعمال تعرفه بر وادرات از چین کارهای زیر را انجام دهد:

سفارشات هواپیماهای بوئینگ توسط ایرباس جایگزین خواهند شد. فروش خوردو و گوشی آیفون ایالات متحده در چین دچار رکود می‌‌شود و واردات سویا و ذرت ایالات متحده افزایش پیدا خواهند کرد. چین می‌‌تواند شمار دانشجویان چینی در ایالات متحده را نیز کاهش دهد.

ژان کلود جانکر (Jean-Claude Juncker) رییس کمیسیون اروپا در هفته گذشته در مورد اعمال تعرفه‌‌های تلافی‌‌جویانه بر جین Blue، نوشیدنی بوربون و موتورسیکلت‌‌های هارلی دیویدسون (صادرات منحصر به فرد ایالات متحده) بحث و گفتگو کرد.

ترامپ در 3 مارس 2018 در توییتی نوشت که اگر اتحادیه اروپا تعرفه‌‌های تلافی‌‌جویانه بر صادرات ایالات متحده اعمال کند، تلافی آن‌ها را جبران خواهد کرد.

“اگر اتحادیه اروپا بخواهد تعرفه‌‌های بالای کنونی‌‌ و موانع موجود را برای شرکت‌‌های آمریکایی که در آنجا فعالیت می‌‌کنند بیشتر کند، ما برای خودروهای آن‌ها که آزادانه به داخل ایالات متحده وارد می‌‌شوند، مالیات تصویب خواهیم کرد. آنان فروش خودروهای ما در آنجا را غیرممکن می‌‌کنند. عدم تعادل تجاری.” توییت ترامپ

اعمال تعرفه از جانب یک کشور بدون تلافی اصلا طبیعی نیست. در این مورد اگر آن تعرفه‌‌ها منابع را تغییر دهند چه اتفاقی می‌‌افتد؟ این مسئله به نفع بعضی از صنایع (خودرو/فولاد) است که از تعرفه‌‌های واردات سود می‌‌برند؛ اما به صنایع صادراتی که ایالات متحده در آن‌‌ها مزیت نسبی دارد آسیب خواهد رساند.

تعرفه‌‌ها از نظر شغلی نیز برنده‌‌ها و بازنده‌‌هایی خواهد داشت اما نرخ کلی بیکاری را کاهش نمی‌دهد.

بی‌‌ثباتی اقتصادی

جنگ تجاری می‌‌تواند باعث بی‌‌ثباتی در سرمایه‌‌گذاری و عدم اعتماد اقتصادی شود. تقریبا همه‌‌ی اقتصاددانان بر این مسئله اتفاق نظر دارند که جنگ تجاری “تلافی‌جویانه” تنها می‌‌تواند به بدتر شدن اوضاع دو طرف بیانجامد و در بلند مدت نیز باعث از بین رفتن مناسبات تجاری شود.

تعرفه‌‌ها و ظرفیت کامل

پول کروگمن (Paul Krugman) اذعان می‌کند که اگر تعرفه زمانی بر واردات اعمال شود که اقتصاد نزدیک به ظرفیت کامل خود باشد، عرضه داخلی قادر به تامین تقاضا نخواهد بود. در این مورد، عرضه‌‌کنندگان داخلی قیمت‌‌ها را بالا می‌‌برند و فشار تورمی به وجود می‌‌آید. بانک مرکزی در پاسخ به تورم می‌‌تواند نرخ سود را بالا ببرد که سبب افزایش ارزش دلار می‌شود و صادرات ایالات متحده نیز خاصیت رقابتی بودن خود را از دست می‌دهد.

کروگمن اشاره می‌‌کند که اگر نرخ بیکاری و کسری تجارت ناشی از دلار گران قیمت به وجود بیاید، دلیل محکم‌‌تری برای مداخله دولت به وجود می‌‌آید. اما تلاش برای تعویض تقاضای ایالات متحده و بازگشت مشاغل از دست رفته، در هنگام نزدیک شدن اقتصاد به ظرفیت کامل خود بسیار دشوارتر است.

آیا صنعت فولاد با اعمال تعرفه نجات پیدا خواهد کرد؟

صنعت فولاد ایالات متحده درست مانند صنایع زغال سنگ و ریلی از دهه‌‌ی 1960 وارد دوره افول شده است. اما این ماهیت اقتصاد سرمایه‌‌داری است، یا همانطور که جوزف شامپتر می‌‌گوید این بخشی از “تخریب خلاقانه‌‌ی” سرمایه‌‌داری می‌‌باشد.

صنایعِ خواهان تعرفه معمولا صنایعی هستند که رقابت بین‌‌المللی خود را از دست می‌‌دهند و در افول طولانی‌مدت به سر می‌‌برند، یعنی صنایعی که توانایی رقابت با شرکت‌‌های خارجی را ندارند. استدلال بعضی این صنایع این ساست که تعرفه‌‌ها تنها می‌‌توانند ناکارآمدی اقتصادی شرکت‌‌های ناکارآمد را طولانی کنند. بهتر است صنایعی را بهبود بخشید که کشور در آن‌‌ها دارای مزیت نسبی است؛ صنایعی مانند بوینگ، آیفون و دانشجویان خارجی.

ارزیابی

یکی از دفاعیاتی که می‌‌توان از اعمال تعرفه بالا بیان کرد این است که شرکت‌‌های آمریکایی در واقع با رقابت منصفانه‌‌ای روبرو نیستند. به عنوان مثال، اگر قیمت‌‌های بسیار ارزان فولاد چینی، ناشی از مازاد ظرفیت دولتی باشد، رقابت منصفانه نخواهد بود. این مازاد ظرفیت، قیمت‌‌ها را از تعادل بلند مدت خود پایین‌‌تر می‌‌آورد. اگر صنایع فولاد ایالات متحده سقوط کنند، چین قدرت انحصاری بیشتری پیدا می‌کند و در آینده نیز می‌‌تواند قیمت‌‌ها را به شکل چشم‌‌گیری افزایش دهد. بنابراین در زمینه‌‌ی رقابت بین‌‌المللی، توجیهی برای مراقبت از این صنعت در مقابل شرایط غیرعادی قیمت‌‌های بسیار پایین وجود دارد. نمی‌توان گفت که ظرفیت مازاد چین موقتی است یا خیر. حتی اگر این مسئله درست باشد، باز هم تعرفه‌‌ها منجر به بروز مشکل تلافی و قیمت‌‌های بالاتر خواهد شد.

استدلال دیگری که ارائه می‌‌شود این است که چین یک اختلال‌‌گر ارزی ا‌‌ست که ارزش یوان خود را عمداً برای مزیت دادن به صادرکنندگان خود پایین نگه داشته است. این مسئله شاید در چند سال گذشته درست بوده باشد اما با افزایش اخیر ارزش یوان، اکثر اقتصادها دیگر این را به عنوان بهانه‌‌ی درستی نمی‌‌پذیرند.

نتیجه

در پایان به اینجا می‌‌رسیم که تعرفه‌‌ها می‌‌‌‌توانند برای حمایت موقتی از یک صنعت خاص مفید باشند. اما تعرفه‌ها را باید در زمینه‌‌ی گسترده‌‌تری مشاهده کرد و بررسی کرد که این تعرفه‌ها چگونه می‌توانند خساراتی رابرای صنایع دیگر و اقتصادهای وسیع‌تر همراه داشته باشند. اعمال تعرفه واقعا مسائل اساسی افول منطقه‌‌ای را حل نمی‌‌کند و باعث افزایش نابرابری و کاهش مشاغل مرتبط با تکنولوژی می‌‌شود.

نمودار نشان‌‌دهنده‌‌‌‌ی تاثیر تعرفه‌‌ها

تاثیرات اعمال تعرفه بر واردات فولاد توسط ایالات متحده

  • بدون وجود تجارت، قیمت متعادل 1.80 پوند و مقدار آن 40 میلیون است
  • با وجود تعرفه 0.40 پوندی، قیمت واردات 1.60 پوند خواهد بود
  • کمیت واردات در 1.60 پوند مساوی است با 20 میلیون

تاثیرات تعرفه بر رفاه

تاثیرات اعمال تعرفه بر واردات فولاد توسط ایالات متحده
تاثیرات اعمال تعرفه بر واردات فولاد توسط ایالات متحده

اعمال تعرفه بر واردات باعث کاهش مازاد مصرف‌‌کننده در نواحی 1.2.3.4 خواهد شد.

تاثیرات اعمال تعرفه بر واردات فولاد توسط ایالات متحده
تاثیرات اعمال تعرفه بر واردات فولاد توسط ایالات متحده

منافعی از جمله درآمد تعرفه‌‌ای و افزایش عرضه داخلی برای اعمال تعرفه وجود خواهند داشت. اما کاهش 2+4 رفاه به وقوع می‌‌پیوندد.

این‌‌ها تنها تاثیرات تعرفه‌‌های ایالات متحده هستند. اگر این اعمال تعرفه توسط کشورهای دیگر متقابلاً جبران شود، شاهد پایین آمدن سطح رفاه در بین مردم خواهیم بود.

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.