گزارشی واقع گرایانه در مورد معاملات ثبت شده در سایت کوین مارکت کپ

گزارشی جدید از محققین نهاد شفافیت بلاکچین (BTI) بر این باور است که اکثریت 25 زوج معاملاتی برتر بیت کوین که در CoinMarketCap فهرست شده‌‌‌اند، بر اساس حجم‌‌‌های اغراق‌‌‌آمیز می‌‌‌باشند. یافته‌‌‌های ماه دسامبر این محققین در مقاله‌‌‌ی “گزارش حجم معاملات” در روز 13 دسامبر توسط BTI منتشر شد.

0 88

BTI گزارش خود را به عنوان “نگاهی عمیق‌‌‌تر به زوج‌‌‌های معاملاتی ویژه و آشکار بودن مبادله‌‌‌شویی (Wash Trading) در آن‌ها” معرفی می‌‌‌کند. این اطلاعات توسط چندین الگوریتم جمع‌‌‌آوری شده‌‌‌اند تا داده‌‌‌های مختلف و دفاتر ثبت مورد تحلیل قرار گیرند و همچنین در این فرآیند از مشورت “بازارگردانان، تاجرین سطح بالا و مشاورین نظارت بر بازار” در دوره‌‌‌ای سه‌‌‌ماهه کمک گرفته شده است.

این موسسه سپس عنوان می کند که توانسته است “حجم واقعی 25 زوج معاملاتی برتر CMC در بخش بیت کوین را محاسبه کند”، با این نتایج که:

“حجم بیشتر این زوج‌‌‌های معاملاتی تقریبا 1% چیزی است که در CMC گزارش شده است. ما تنها 2 مورد از 25 زوج برتر را پیدا کردیم که حجم واقعی خود را دستکاری نکرده بودند: بایننس و بیت‌‌‌فاینکس”.

“مبادله‌‌‌شویی” به فرآیندی گفته می‌‌‌شود که یک تاجر (یا بات) دست به خرید و فروش یک دارایی می‌‌‌زند تا حجم آن را به صورت مصنوعی بالا برده و علاقه‌‌‌ کاذبی را به آن دارایی نشان دهد و به همین صورت اطلاعات غلطی را وارد بازار کند. این گزارش نتیجه می‌‌‌گیرد که، “بیش از 80% از زوج‌‌‌های معاملاتی برتر موجود در CMC مشغول مبادله‌‌‌شویی بوده‌‌‌اند”.

TABLE

تحلیل حجم BTI برای 25 زوج معاملاتی برتر بیت کوین در CoinMarketCap. منبع: BTI

در میان صرافی‌‌‌های کریپتویی که بر اساس این گزارش مشغول مبادله‌‌‌شویی بوده‌‌‌اند می‌‌‌توان به OKEx اشاره کرد. بر طبق BTI، الگوریتم‌‌‌ها در نهایت توانستند دستکاری افراد را برای “تمامی” 30 توکن معامله‌‌‌شده‌‌‌ی برتر پیدا کنند. بر اساس این مدرک، BTI عنوان می‌‌‌کند که این صرافی را به “لیست مشورتی صرافی‌‌‌ها”ی خود اضافه خواهد کرد تا به سازندگان توکن در مورد بعضی از آن‌ها هشدار دهد.

بر اساس این گزارش، “مدارک واضح” مبادله‌‌‌شویی در مورد Huobi و HitBTC نیز پیدا شد، “اما شدت‌‌‌کمتری” نسبت به OKEx داشتند. BTI اضافه می‌‌‌کند که Bithumb را تحلیل کرده و “سطح بالایی” از مبادله‌‌‌شویی را در مورد آلت‌‌‌کوین‌‌‌های مونرو (XMR)، دش، بیت کوین گلد و زی‌‌‌کش (ZEC) پیدا کرده است؛ بر طبق این گزارش، “توکن‌‌‌هایی که بیشترین میزان مبادله‌‌‌شویی در Bithumb در مورد آن‌ها صورت گرفته است” برای هر ماه متفاوت است.

بر اساس BTI، بسیاری از صرافی‌‌‌های کریپتو با میزان بالای حجم گزارش‌‌‌شده در حقیقت “تنها مشغول جمع‌‌‌آوری (فهرست‌‌‌بندی) حق‌‌‌الزحمه‌‌‌ها هستند، در حالی که بات‌‌‌ها معاملات را انجام می‌‌‌دهند”.این گزارش پیش‌‌‌بینی می‌‌‌کند که میانگین مبالغ دریافت‌‌‌شده در مبادلات “بیش از 50,000 دلار” بوده است و مجموع این مبالغ در سال 2018 به 100 میلیون دلار می‌‌‌رسد. این گزارش اینگونه ادامه می‌‌‌دهد که “بیش از 50 صرافی حدود 95% از حجم خود را مبادله‌‌‌شویی کرده‌‌‌اند”، و بعضی از آنها بیش از 1 میلیون دلار را تنها از طریق حق‌‌‌الزحمه‌‌‌ها به دست آورده‌‌‌اند.

همانطور که قبلا گزارش شده است، کمیسیون مبادلاتی کالا‌‌‌های آتی آمریکا (CFTC) به عنوان بخشی از پژوهش خود در مورد دستکاری احتمالی بازارهای کریپتو و تاثیر آن بر آینده‌‌‌ی بیت کوین از چندین صرافی کریپتو خواسته است داده‌‌‌های تجاری خود را در اختیار این سازمان قرار دهند.

همچنین امسال، وزارت دادگستری ایالات متحده (DOJ) تحقیق جداگانه‌‌‌ای را در مورد دستکاری قیمت‌‌‌های بیت کوین و اتریوم شروع کرد و به دنبال نشانه‌‌‌هایی از نحوه‌‌‌ی دستکاری و مبادله‌‌‌شویی بازارها توسط تاجرین بود.

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.