بیشتر ۱۱.۴ میلیون دلار توکن‌‌های آیوتای دزدیده شده در سال ۲۰۱۸ تاکنون پیدا شده‌‌اند

سال قبل توکن‌‌های آیوتای بسیار زیادی به ارزش ۱۱.۴ میلیون دلار به سرقت رفت. پلیس آلمان اخیرا اعلام کرد که بیشتر این رمز ارز ها را پیدا کرده و قصد دارد از آنها بر علیه مظنون خود استفاده کند. چنین به نظر می‌‌رسد که هکر دستگیرشده قصد داشته رمزارزها را به پول نقد تبدیل کند، اما تمامی صرافی‌‌ها آدرس وی را بلاک کرده‌‌اند.

0 88

بر اساس گزارش رویترز، یکی از اعضای ارشد تیم آلمانی آیوتا (IOTA) اخیرا اعلام کرد که بیشتر ۱۱.۴ میلیون دلار توکن‌‌های آیوتا که سال گذشته به سرقت رفتند اکنون پیدا شده است.

همانطور که قبلا گزارش شد، سارق مدنظر اوایل ماه ژانویه ۲۰۱۹ بعد از تلاش‌‌های مداوم یوروپول و همچنین پلیس بریتانیا و آلمان در شهر آکسفورد دستگیر شد.

این تحقیقات در اوایل سال ۲۰۱۸ و بعد از گزارش چندین شهروند آلمانی مبنی بر دزدیده شدن توکن‌‌های خود آغاز شد. بیش از ۸۵ قربانی این سرقت تاکنون شناسایی شده‌‌اند و قیمت کلی توکن‌‌های به سرقت رفته معادل ۱۰ میلیون یورو (۱۱.۴ میلیون دلار) بود.

دومینیک شینر، بنیانگذار مشترک آیوتا و عضو هیات رئیسه آن، در گفتگو با رویترز عنوان کرد:

تا آنجایی که شرکت آیوتا مطلع شده است، تنها بخش کوچکی از ۱۰ میلیون یورو پیدا نشده است. صرافی‌‌های رمزارز آدرس هکر را بلاک کرده‌‌اند. وی سعی کرد توکن‌‌ها را به پول نقد تبدیل کند، اما موفق نبود

توکن‌‌های مذکور هم‌‌اکنون توسط مقامات قانونی نگه داشته شده‌‌اند تا به عنوان مدرک بر علیه مظنون به کار روند. شینر اذعان داشت که اگرچه کارآگاهان در ابتدا تصور می‌‌کردند این سرقت توسط یک گروه سازمان‌‌یافته صورت گرفته است، اما جستجوها به یک فرد منتهی شدند که “دارای یک شغل معمولی بود و تحصیلات خوبی نیز دارد”. هویت این شخص فاش نشده است.

همانطور که قبلا گزارش شد، هکر مذکور از یک سرور جعلی استفاده کرده است – که به منظور استفاده از دامنه iotaseed.io و چندین وب‌‌سایت دیگر راه‌‌اندازی شده بود – تا صفحه‌‌های جدیدی را برای کاربران به وجود آورد و آنها را مجبور سازد از کلیدهای خصوصی خود استفاده کنند. وی به این صورت و با استفاده از هویت‌‌های جعلی به کیف پول افراد دسترسی پیدا و رمزارزهای آنها را به کیف پول‌‌های خود منتقل می‌‌کرد.

کارآگاهان آلمانی در اواخر ژوئیه شخصی انگلیسی را پیدا کردند که شک و شبهه زیادی را نسبت به خود به وجود آورده بود.

یکی از رسانه‌ها اخیرا گزارش داد که جرایم مرتبط با رمزارزها در سال ۲۰۱۸ باعث از دست رفتن ۱.۷ میلیارد دلار شدند. این گزارش عنوان می‌‌کند که تنها در نیمه اول سال ۲۰۱۸ به اندازه تمامی سال ۲۰۱۷ رمزارز دزدیده شد.

یکی از گزارشات اخیر شرکت تحلیلی Chainanalysis نشان داد که دو گروه هکری بیشتر پول‌‌های به سرقت رفته در کلاهبرداری‌‌های رمزارزی را دریافت کرده‌‌اند که در مجموع نزدیک به ۱ میلیارد دلار می‌‌باشد.

همانطور که یکی ار رسانه ها روز ۳۱ ژانویه گزارش داد، شرکت دانمارکی Energinet همکاری خود با آیوتا را افزایش داده است تا از فناوری آن در حوزه‌‌های مختلف استفاده کند.

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.