بیت ‌‌کوین و نا گفته های بیتکوین

اگر می‌خواهید بدانید بیت کوین چیست و چگونه کار می‌کند، این مقاله راهنمای شما خواهد بود. این راهنما با زبانی ساده به بررسی تعریف بیت کوین و ارزهای رمزنگاری شده، نحوه کار بیت کوین، ویژگی‌های آن، مزایا و معایب آن و نحوه استخراج و خرید آن می‌پردازد. همچنین در این مقاله توضیح داده می‌شود که چرا بیت کوین به وجود آمد و توسط چه کسی ابداع شد.

0 323
بیت کوین

این پرسش حداقل از سال 2017 به بعد در ذهن همه بوده است که « بیت ‌‌کوین چیست و چگونه کار می‌‌کند؟ »

بیت‌‌ کوین از دو کلمه تشکیل شده است، «بیت» و «کوین». اگر اطلاعات موجود در کامپیوترها را به قطعه‌‌های کوچک‌تر تبدیل کنید، چیزی که خواهید داشت تعدادی 1 و 0 است. این‌‌ها بیت نام دارند. کلمه کوین هم به معنای سکه است.

بیت‌‌کوین چیست؟

بیت ‌‌کوین به معنای سکه‌‌های ذخیره ‌‌شده روی کامپیوترها است که وجود فیزیکی ندارند و تنها به‌صورت دیجیتالی موجود هستند. به همین دلیل است که بیت ‌‌کوین و سایر ارزهای رمزنگاری ‌‌شده را ارزهای دیجیتال هم می‌‌نامند.

شاید در ابتدا کمی گیج‌‌کننده به نظر برسد اما در این راهنما به زبان ساده آنرا توضیح خواهیم داد. در انتهای این راهنما حتی کسانی که هیچ آشنایی‌‌ با بیت‌‌ کوین نداشتند، آن را خواهند شناخت و روش به دست آوردن بیت‌‌کوین و استفاده از آن را نیز یاد می‌‌‌‌گیرند. پس بیایید شروع کنیم.

فهرست مطالب

1. بیت‌‌کوین چطور کار می‌‌کند؟ چرا بیت‌‌کوین ابداع شد؟

1.1 شبکه‌‌های غیرمتمرکز

1.2 رمزنگاری

1.3 عرضه و تقاضا

2. بیت‌‌کوین چطور کار می‌‌کند: مزایا و معایب بیت‌‌کوین چه هستند؟

3. مزایای بیت‌‌کوین

4. معایب بیت‌‌کوین

5. بیت‌‌کوین چطور کار می‌‌کند: چطور بیت‌‌کوین بخرم؟

5.1 تبادلات کارگزاری

5.2 تبادلات همتا به همتا

5.3 خودپردازهای بیت‌‌کوین

6. بیت‌‌کوین چطور کار می‌‌کند: نتیجه

بیت‌‌کوین چطور کار می‌‌کند؟ چرا بیت‌‌کوین ابداع شد؟

بیایید از مقدمه شروع کنیم.

سه نوع مردم در جهان وجود دارند: تولید‌‌کننده، مصرف‌‌کننده و واسطه. اگر بخواهید کتابی را در سایت آمازون بفروشید، باید کارمزد 40 تا 50 درصدی بپردازید. این موضوع در همه‌‌ی بخش‌‌ها صدق می‌کند. واسطه همیشه بخش زیادی از پول تولیدکننده را می‌‌برد.

برای درک روش کار بیت‌‌ کوین باید بدانید اصلاً چرا ابداع شد. بیت‌‌ کوین برای حذف یک نوع واسطه، یعنی بانک ایجاد شد. مثلاً اگر بخواهید از کشور خود به دوستتان در بریتانیا 5000 دلار پول بفرستید، این پول باید از یک بانک در کشور شما عبور کند. آنان برای پردازش این عملیات از شما کارمزد می‌‌گیرند. به‌محض رسیدن پول به بانک بریتانیایی، دوست شما هم مجبور به پرداخت کارمزد است.

البته مشکل تنها کارمزدها نیستند، بلکه‌‌ داده‌‌هایی هستند که بانک ذخیره می‌‌کند. بانک‌‌ها مقادیر زیادی از داده‌‌های خصوصی درباره مشتریان خود را ذخیره می‌‌کنند. بسیاری از بانک‌‌ها در طول 10 سال گذشته هک شده‌‌اند که برای افرادی که از بانک استفاده می‌‌کنند بسیار خطرناک است.

بانک‌‌ها می‌‌توانند هر موقع که بخواهند حساب‌‌های مردم را فریز یا مسدود کنند. آنان کنترل بیش از اندازه‌‌ای بر مردمی دارند که از بانک استفاده می‌‌کنند و از قدرت خود هم سوءاستفاده کرده‌‌اند. آنان نقش بزرگی در بحران مالی سال 2008 نیز بازی کردند. بیت‌‌کوین در سال 2009 ، یعنی درست پس از بحران، آغاز به کار کرد. بسیاری بر این باورند که بروز بحران اقتصادی یکی از دلایل ابداع بیت‌‌ کوین بود.

حقیقت جالب

چه کسی بیت ‌‌کوین را ابداع کرد؟ خالق آن ناشناس است. اسم او ساتوشی ناکاموتو بود اما این یک اسم مستعار است و هیچ‌‌کس نمی‌‌داند خالق اصلی آنچه کسی بود.

https://www.bitdegree.org/tutorials/wp-content/uploads/2018/03/how-does-bitcoin-work-1.jpg

بیت‌‌ کوین بر روی سیستمی ساخته شد که هیچ مسئول واحدی (مانند بانک) ندارد. نباید به هیچ مسئول واحدی قدرت کنترل افراد را اعطا کرد. بانک‌‌ها و دولت‌‌ها ارزها را در کنترل خود داشتند، پس باید یک نوع ارز جدید به وجود می‌‌آمد.

بیت‌‌ کوین راه‌‌حل جدیدی بود: هیچ نیروی مرکزی در آن وجود ندارد. یعنی هیچ بانک، پی‌‌پال و دولتی توانایی فریز کردن حساب‌‌تان را نخواهند داشت. این خیلی خوب است، نه؟ پرسشی که حالا در ذهن همه شما است این است که «بیت ‌‌کوین چطور کار می‌‌کند».

بیت‌‌کوین چطور کار می‌‌کند؟

سازنده بیت ‌‌کوین سه مفهوم اصلی را برای بیت ‌‌کوین تعریف کرد که برای درک روش کار بیت‌‌ کوین ضروری هستند:

 • رمزنگاری
 • عرضه و تقاضا
 • شبکه‌‌های غیرمتمرکز

شبکه‌‌های غیرمتمرکز

https://www.bitdegree.org/tutorials/wp-content/uploads/2018/03/how-does-bitcoin-work-2.jpg

وقتی یک مرورگر اینترنت را باز می‌‌کنید و عبارت www.google.com را جستجو می‌‌کنید، کامپیوترتان شروع به گفتگو با کامپیوترهای گوگل می‌‌کند. سپس هر دو کامپیوتر شروع به حرف زدن با همدیگر می‌‌کنند و مرورگر هم عکس‌‌ها و دکمه‌‌ها و غیره را نمایش می‌‌دهد. اگر سرورهای گوگل به هر دلیلی کار نکنند، نمی‌‌توانید این عکس‌‌ها و دکمه‌‌ها را ببینید. دلیل آن هم ذخیره بودن داده‌‌ها بر یک شبکه متمرکز است؛ یعنی در یک جا قرار دارند.

برای درک روش کار بیت‌‌کوین باید یک شبکه غیرمتمرکز را بشناسید. در یک شبکه‌‌ی غیرمتمرکز، داده‌‌ها همه‌‌جا هستند. اگر گوگل از یک شبکه غیرمتمرکز استفاده می‌‌کرد، در صورت کار نکردن سرورها هم هنوز می‌‌توانستید عکس‌‌ها و دیگر آیتم‌ها را ببینید، چون به جای جمع بودن در یک جا، در همه جا حضور داشتند. این یعنی گوگل هیچ‌‌وقت از خط خارج نمی‌‌شود یا به‌اصطلاح آفلاین نمی‌‌شود.

رمزنگاری

رمزنگاری در جنگ جهانی دوم بسیار استفاده شد. رمزنگاری، پیام‌‌های رادیویی را به کدهایی تبدیل می‌‌کرد که هیچ‌‌کس توانایی خواندن آنان را نداشت. برای خواندن آن باید کد را به پیام اصلی تبدیل می‌‌کردند. برای انجام این کار هم به یک کلید نیاز داشتند. به دست آوردن این کلید هم به فرمول‌‌های ریاضی نیاز داشت.

بیت‌‌ کوین هم به همان شیوه از رمزنگاری استفاده می‌‌کند. بیت‌‌کوین به جای تبدیل پیام‌‌های رادیویی، داده‌‌های تراکنش‌‌ها را رمزنگاری می‌‌کند. به همین دلیل است که به بیت‌‌کوین، ارز رمزنگاری ‌‌شده می‌‌گویند. دانستن این مسئله شما را یک گام به شناخت روش کار بیت ‌‌کوین نزدیکتر می‌‌کند.

بیت ‌‌کوین این کار را با استفاده از فناوری بلاک ‌‌چین، که توسط سازنده بیت کوین ایجاد شد، انجام می‌‌دهد.

عرضه و تقاضا

هفته پیش که جان به قنادی رفت، تنها یک کیک باقی مانده بود. چهار نفر دیگر هم برای آن آمده بودند. یک کیک معمولاً 2 دلار قیمت دارد. اما چون 4 نفر آن یک کیک را می‌‌خواستند باید بابت آن 10 دلار می‌‌پرداختند.

این مفهوم اصلی عرضه و تقاضاست: وقتی چیزی کم باشد، ارزش بیشتری پیدا می‌‌کند. هرچه افراد بیشتری طالب آن باشند، قیمت آن افزایش بیشتری پیدا می‌‌کند. درست مثل ماشین‌‌های قدیمی و کلاسیک که نایاب هستند.

بیت‌‌کوین هم از همین مفهوم استفاده می‌‌کند. عرضه بیت‌‌کوین محدود است و با نرخ مشخصی تولید می‌‌شود که با گذر زمان کم‌‌تر نیز می‌‌شود و هر چهار سال نصف می‌‌شود. بیت‌‌کوین دارای محدودیت 21 میلیون‌‌ سکه‌‌ای است و به‌محض اینکه تعداد سکه‌‌های بیت‌‌کوین به 21 میلیون برسد، دیگر هیچ بیت‌‌کوینی تولید نخواهد شد. در حال حاضر چند بیت‌‌کوین وجود دارد؟ در زمان نوشتن این مطلب، یعنی در 3 اکتبر 2018 تعداد 17.302.375 بیت‌‌کوین وجود دارد و راه درازی تا رسیدن به 21 میلیون سکه در پیش داریم.

خب این پاسخگوی بخشی از پرسش «بیت‌‌کوین چطور کار می‌‌کند؟» است، اما همه‌ی جواب هم نیست. برای دانستن روش کار بیت‌‌ کوین باید به روش کار تراکنش‌‌های بیت ‌‌کوین بپردازیم.

بیت‌‌کوین چطور کار می‌‌کند: تراکنش‌‌های بیت‌‌کوین چطور انجام می‌‌شوند؟

خب می‌خواهیم ببینیم که این مفاهیم چطور با هم کار می‌‌کنند. برای ثبت تراکنش باید آن را در یک پایگاه داده (شبیه یک برگه اکسل) قرار بدهیم.

این پایگاه معمولاً در یک جا در درون شبکه‌‌ای متمرکز ذخیره می‌‌شود. اما به این دلیل که بیت‌‌کوین از یک شبکه غیرمتمرکز استفاده می‌‌کند، پایگاه داده آن اشتراکی و توزیع‌‌شده است. این پایگاه داده اشتراکی به‌عنوان دفتر کل توزیع‌‌ شده (Distributed ledger) شناخته می‌‌شود و با استفاده از بلاک ‌‌چین می‌‌توان به آن دسترسی داشت.

برای ارسال بیت ‌‌کوین به فردی دیگر، باید به‌صورت دیجیتال پیامی را امضا کنید که بگوید «من دارم 50 بیت‌‌کوین برای یک نفر می‌‌فرستم». سپس این پیام به همه‌‌ی کامپیوترهای موجود در شبکه ارسال می‌‌شود و آنان پیام شما را در پایگاه داده یا همان دفتر کل ذخیره می‌‌کنند.

بیت‌‌کوین چطور کار می‌‌کند: آیا کسی می‌‌تواند اطلاعات هویتی من را برای خودش جعل کند؟

وقتی یک کیف پول بیت‌‌کوین درست می‌‌کنید، یک کلید عمومی و یک کلید خصوصی دریافت می‌‌کنید. کلیدهای عمومی و کلیدهای خصوصی عباراتی بلند و ترکیبی از اعداد و ارقام هستند که به نام کاربری و رمز عبور شما شباهت دارند. هردوی آن‌‌ها برای شناخت درست روش کار بیت ‌‌کوین اهمیت دارند.

اگر کسی بخواهد برایتان بیت ‌‌کوین بفرستد، به کلید عمومی‌‌تان نیاز خواهد داشت. به این دلیل که کلید عمومی یک سری عدد و رقم است، نیازی نیست که برای دریافت بیت‌‌ کوین کسی نام یا ایمیل شما را بداند. این ویژگی باعث می‌‌شود کاربران بیت‌‌ کوین ناشناس بمانند.

https://www.bitdegree.org/tutorials/wp-content/uploads/2018/03/how-does-bitcoin-work-3-2.jpg

اما وقتی بحث به کلیدهای خصوصی‌‌تان می‌‌رسد دیگر اوضاع فرق می‌‌کند، چون نباید هیچ‌‌کس غیر از خودتان آن را بداند. در بلاک ‌‌چین، کلید خصوصی‌‌تان به ‌منزله هویت شماست. می‌‌توانید از کلید خصوصی‌‌ خود برای دسترسی به بیت‌‌کوین خود استفاده کنید. اگر کسی آن را ببیند، می‌‌تواند همه بیت‌‌‌‌کوین شما را به سرقت ببرد. پس خیلی مراقب باشید.

پس بله، از نظر فنی می‌‌شود اطلاعات هویتی‌‌ شما را جعل کرد. اگر کسی کلیدهای خصوصی‌‌تان را پیدا کند، می‌‌تواند بیت‌‌کوین‌‌های شما را به کیف پول خودش بفرستد. به همین دلیل است که باید کلیدهای خصوصی‌‌تان را خیلی خیلی امن نگه دارید.

هویت واقعی شما (اسم، آدرس و غیره) را نمی‌‌توان جعل کرد، چون نیازی به استفاده از آن‌‌ها برای ارسال و دریافت بیت‌‌کوین ندارید.

بیت‌‌کوین چطور کار می‌‌کند: آیا کسی می‌‌تواند یک بیت ‌‌کوین را دو بار خرج کند؟

تراکنش‌‌های بیت‌‌کوین با همدیگر به‌صورت گروه درآمده و در بلوک‌‌هایی ذخیره می‌‌شوند. این بلوک‌‌ها به‌صورت سریالی به همدیگر متصل‌‌اند. به همین دلیل است که به آن بلاک‌‌ چین می‌‌گویند.

هر تراکنش موجود در بلوک یک کلید عمومی دارد که روی آن نوشته شده است. اگر آن بیت ‌‌‌‌کوین شما باشد، کلید خصوصی‌‌تان روی آن درج شده است. به این دلیل که هر بلوکی به بلوک پیش از خود متصل شده است، هیچ بیت‌‌کوینی را نمی‌‌توان دو بار خرج کرد.

بیایید روش کار بیت‌‌کوین را با مثال‌‌های واقعی بفهمیم. اگر کسی سعی کند یک بیت ‌‌کوین را دو بار ارسال کند، این اتفاقات می‌‌افتند:

1. دیوید یک بیت ‌‌کوین برای جان می‌‌فرستد

2. تراکنش در یک بلوک داخل بلاک ‌‌چین ذخیره می‌‌شود

3. روز بعد دیوید تلاش می‌‌کند تا همان بیت ‌‌کوین را برای کس دیگری ارسال کند

4. تراکنش بیت‌‌ کوین به درون بلوک کنونی در بلاک‌‌ چین وارد می‌‌شود

5. کامپیوترهایی که بلاک ‌‌چین را اجرا می‌‌کنند، آخرین بلوکی را که آن بیت‌‌ کوین در آن استفاده شده است بررسی می‌‌کنند

6. در آخرین بلوکی که بیت‌‌کوین در آن استفاده شده است، تراکنش می‌‌گوید که این بیت‌‌کوین به کلید عمومی جان فرستاده شده است

7. به این دلیل که کلید عمومی جان روی بیت‌‌ کوین ارسالی به بلوک کنونی وجود ندارد، کامپیوترها اجازه انجام تراکنش بیت‌‌ کوین را نمی‌‌دهند

بیت‌‌کوین چطور کار می‌‌کند: اگر کسی تلاش کند تا بلوک‌‌ها را مختل کند چه اتفاقی می‌افتد؟

اگر کسی سعی در تغییر داده‌‌های تراکنش در یکی از بلوک‌‌ها را داشته باشد، فقط نسخه‌‌ای را می‌‌تواند تغییر دهد که در اختیار خودش است، درست مثل یک فایل ورد که روی کامپیوترتان ذخیره است.

برای اینکه تغییری که در پایگاه داده ایجاد کرده‌‌اند در همه‌‌ی نسخه‌‌های دیگران هم اعمال شود، باید کنترل 51 درصد از کامپیوترهای داخل شبکه را در دست بگیرند.

بیت‌‌کوین چطور کار می‌‌کند: اگر کسی کنترل 51 درصد از کامپیوترهای درون شبکه را در اختیار بگیرد چه اتفاقی می‌افتد؟

امکان بروز این اتفاق وجود دارد اما می‌‌توان گفت که تقریباً غیرممکن است. حتی اگر کسی بتواند 51 درصد از کامپیوترها یا همان نود‌‌های درون شبکه را هک کند، لایه‌‌ی امنیتی دیگری هست که سر راهشان قرار می‌‌گیرد.

برای اضافه کردن بلوک‌‌های جدید به بلاک‌‌ چین، باید آن‌‌ها را استخراج کرد. این فرایند استخراج یا ماین (mine) نام دارد. نود‌‌های فعال در این کار به عنوان پاداش بیت‌‌ کوین دریافت می‌کنند، درست مثل استخراج‌‌کنندگان طلا که به آنان طلا پاداش داده خواهد شد.

نود‌‌ها در استخراج باید واقعی بودن تراکنش‌‌های بیت ‌‌کوین را پردازش و تائید کنند. برای این کار باید مسائل ریاضی را حل کنند. وقتی مسئله‌‌ای حل می‌‌شود، بلوک یا دسته‌‌ی تراکنش‌‌ها تائید می‌‌شود و بلوک جدیدی درست می‌‌شود. هر بلوک یک مسئله‌‌ی جدید و پاسخ جدید دارد که باید استخراج‌‌کنندگان آن را پیدا کنند.

اولین نودی که این مسئله را حل کند، بیت‌‌ کوین دریافت می‌‌کند. برای استخراج، برق زیادی مصرف می‌‌شود پس استخراج‌‌کنندگان حتماً باید پاداش دریافت کنند.

در این بخش توضیحاتی از دنیای واقعی درباره روش کار بیت ‌‌کوین ارائه می‌‌کنیم؛ اگر هکری بتواند کنترل 51 درصد از کامپیوترهای درون شبکه را به دست بگیرد و سعی کند بلوکی را تغییر دهد:

1. هکر داده‌‌های درون بلوک را تغییر می‌‌دهد تا بیت‌‌ کوین به آدرس او ارسال شود

2. به این دلیل که داده درون بلوک تغییر پیدا کرده است، یک مسئله جدید ریاضی به وجود می‌‌آید که هکر مجبور به حل آن است.

3. هزینه برقی که هکر برای حل مسئله مصرف می‌‌کند، از ارزش بیت‌‌کوینی موجود در بلوک بیشتر است

4. هکر می‌‌تواند ادامه دهد و مسئله را حل کند، اما پول از دست می‌‌دهد.

همان‌طور که می‌‌بینید، تکمیل حمله به بلاک ‌‌چین برای هکر کاری بیهوده است. به همین دلیل است که بلاکچین تا این حد امنیت دارد.

بیت‌‌کوین چطور کار می‌‌کند: مزایا و معایب بیت‌‌کوین

تا اینجای این مقاله باید تعدادی از مزایای بیت ‌‌کوین را فهمیده باشید. با این‌حال ما تا حالا از معایب بیت‌‌کوین چیزی نگفته‌‌ایم. بعضی از مزایا هم هستند که هنوز درباره‌‌شان حرف نزده‌‌ایم، پس بیایید از مزایای آن شروع کنیم و بعد سراغ معایب برویم. بعد از این به یک متخصص کار با بیت‌‌کوین تبدیل خواهید شد.

مزایای بیت‌‌کوین

 • پرداخت‌‌های بین‌‌المللی آن بسیار سریع‌‌تر از بانک‌‌ها است
 • کارمزد پایینی دارد
 • استفاده از بلاک‌‌چین (که هک آن تقریباً غیرممکن است)
 • غیرمتمرکز است (هرگز از کار نمی‌افتد)
 • شفافیت تراکنش‌ها (نیازی به اعتماد به فردی به ‌عنوان واسطه ندارید)
 • ناشناس بودن (نیازی به استفاده از اسم واقعی‌‌تان ندارید)
 • از مردم نیرو گرفته است (کارمزدهای آن به جای جمع شدن در یک مرکز (مثل بانک و غیره)، تقسیم می‌‌شوند
 • کاربران جدید نیازی به تائید هویت ندارند (همه می‌‌توانند از آن استفاده کنند)
نیازی به تائید هویت برای کاربران جدید نیست: چرا این مسئله تا این حد مهم است

با بیت‌‌ کوین همه در جهان می‌‌توانند برای یکدیگر پول بفرستند. هیچ نیازی به شناختن مشتری خود ندارید و برای باز کردن کیف پول بیت‌‌کوین نیازی به اطلاعات هویتی‌‌تان نیست. شما در بانک در هنگام افتتاح حساب باید اطلاعات هویتی خود را ارائه کنید. به همین دلیل میلیون‌‌ها نفر در جهان حساب بانکی ندارند. آنان نمی‌‌توانند پول بفرستند یا دریافت کنند. اما اکنون با بیت‌‌کوین قادر به انجام این کار خواهند بود.

پرداخت‌‌های بین‌‌المللی: مزیتی بزرگ

اگر قصد انجام یک پرداخت بین‌‌المللی با استفاده از بانک را دارید، بیش از 3 روز طول می‌‌کشد و حدود 10 تا 15 دلار یا بیشتر هزینه دارد که در هر کشور متفاوت است اما در هر صورت گران و زمان‌‌بر است.

اگر این پرداخت را با استفاده از بیت‌‌کوین انجام دهید تنها 10 دقیقه طول می‌‌کشد. گاهی شاید بیشتر طول بکشد (شاید یک ساعت یا بیشتر)، اما باز هم بسیار سریع‌‌تر از 3 روز زمان مورد نیاز برای بانک است. کارمزدهای بیت‌‌کوین اغلب تغییر می‌‌کنند و توسعه‌‌دهندگان هم سعی می‌‌کنند آن را تا حد امکان پایین نگه دارند. در حال حاضر چیزی حدود 1 دلار است.

تراکنش بیت‌‌کوین ارزان است، چون واسطه‌‌ای برای پرداخت وجود ندارد. اصلاً ماهیت بیت‌‌کوین هم همین بدون واسطه بودن آن است.

بیت‌‌کوین مزایای زیادی دارد اما معایبی نیز در روش کار بیت‌‌کوین وجود دارد.

معایب بیت‌‌کوین

✗ استخراج‌‌کنندگان برق زیادی مصرف می‌‌کنند

✗ به اندازه رمز ارزهای دیگر سریع نیست

✗ کارمزدهای آن زیاد تغییر می‌‌کنند

✗ ناشناس است (که در جرایم مختلف از آن استفاده می‌‌شود)

✗ استفاده از آن دشوار است (کلیدهای خصوصی، کلیدهای عمومی و غیره)

کارمزد و سرعت: بیت‌‌کوین اکنون 10ساله است

بیت‌‌کوین در سال 2009 شروع به کار کرد، یادتان هست؟ این یعنی 10 سال پیش، و از آن زمان تا حالا رمز ارزهای زیادی ساخته شده‌‌اند که بسیار از بیت‌‌کوین سریع‌ترند. گاهی کارمزدهای بیت‌‌کوین تا 28 دلار هم بالا رفته‌‌اند.

کارمزدها بالا بودند، چون محبوبیت بیت‌‌کوین آن‌قدر بالا بود که شبکه آن توانایی پاسخ دادن به این حجم از مراجعه و کاربری را نداشت. این چیزی است که توسعه‌‌دهندگان بیت‌‌کوین سعی در بهبود آن دارند و به نظر می‌‌رسد که تا کنون موفق بوده‌اند. همان‌طور که در چند سطر پیش گفتیم، کارمزدهای بیت‌‌کوین به 1 دلار برگشته‌‌اند.

استفاده از بیت‌‌کوین چندان آسان نیست

ایجاد کلیدهای خصوصی، کلیدهای عمومی و استفاده از یک کیف پول و غیره، همه و همه چیزهایی هستند که برای افراد معمولی که مهارت خوبی در کامپیوتر ندارند دشوار است. وقتی می‌‌خواهید مبلغی را برای کسی بفرستید، باید تعداد زیادی رقم و عدد (کلید عمومی گیرنده) را تایپ کنید.

این درست مثل همان وقتی است که مرورگرهای اینترنت تازه درست شده بودند و می‌‌بایست اعدادی طولانی را در قسمت آدرس می‌‌نوشتید. بعدها عبارت www. که اکنون استفاده می‌‌کنیم جایگزین آن شد. استفاده از بیت‌‌ کوین باید درست مثل سرچ در اینترنت برای همه افراد جهان آسان شود.

مصرف برق و محیط ‌زیست

همان‌طور که قبلاً گفتیم هزینه برق برای استخراج بسیار بالاست. استخراج‌‌کنندگان بیت‌‌کوین پاداش می‌‌گیرند، پس با این‌حال سود می‌‌کنند. علی‌رغم این، حجم برقی که استخراج‌‌کنندگان مصرف می‌‌کنند برای محیط ‌زیست تبعات بدی دارد.

رمز ارزهای دیگر مثل NEO و لیسک از سیستم استخراج متفاوتی استفاده می‌‌کنند که برق کمتری نیاز دارد. این سیستم PoS یا اثبات سهام نام دارد.

اگر یادتان باشد، گفتیم که در سیستم بیت‌‌کوین، استخراج‌‌کننده‌‌ای که اول از همه بلوک را تائید کند بیت‌‌کوین پاداش می‌‌گیرد. این سیستم PoW یا اثبات کار نام دارد. درست مثل یک مسابقه است، نه؟

اثبات کار

همه‌‌ی استخراج‌‌کنندگان به‌طور هم‌زمان روی یک بلوک کار می‌‌کنند و سعی می‌‌کنند برنده مسابقه باشند. این یعنی همه‌‌ی استخراج‌‌کنندگان برای هر بلوکی که تولید می‌‌شود برق مصرف می‌‌کنند.

اثبات سهام

در سیستم اثبات سهام تنها یک استخراج‌‌کننده می‌‌تواند بر بلوک کار کند. وقتی بلوک بعدی ایجاد می‌‌شود، کاربر دیگری برای استخراج آن انتخاب می‌‌شود. به این شیوه تنها یک استخراج‌‌کننده برای هر بلوک برق مصرف می‌‌کند. این روش بسیار ارزان‌‌تر و برای محیط ‌زیست هم بهتر است.

سابقه جنایی بیت‌‌کوین

بیت‌‌کوین به دلیل استفاده مجرمان از آن همیشه در تیتر خبرها بوده است. شاید چیزی به اسم جاده ابریشم یا همان Silk Road به گوشتان خورده باشد. جاده ابریشم، بازاری در فضای دارک وب بود، فضایی ناشناس از اینترنت که می‌‌بایست با استفاده از یک مرورگر خاص باز می‌‌شد.

در جاده ابریشم، می‌‌توانستید چیزهای غیرقانونی زیادی بخرید و در آن از ارز بیت‌‌کوین استفاده می‌‌شد. جاده ابریشم در سال 2011 شروع به کار کرد، اما در سال 2013 توسط FBI از کار افتاد.

این برای بیت‌‌کوین اتفاق بدی بود و بعضی از دولت‌‌ها هم به همین دلیل سعی در ممنوع کردن بیت‌‌کوین داشتند. این یکی از بهترین نمونه‌‌های سوءاستفاده از بیت‌‌کوین است، البته باید گفت که جرایم با همه ارزها اتفاق می‌‌‌‌افتند.

بیت‌‌کوین چطور کار می‌‌کند؟ چطور بیت‌‌کوین بخرم؟

حالا دیگر می‌‌دانید که بیت‌‌کوین چیست، چطور کار می‌‌کند و چه مزایا و معایبی دارد. تنها چیزی که باقی می‌‌ماند روش خرید آن است.

سه گزینه برای خرید بیت ‌‌کوین وجود دارد.

صرافی

این ساده‌‌ترین گزینه است اما معمولاً به اطلاعات هویتی‌‌تان نیاز دارد. این اطلاعات شامل اسم، آدرس و یک مدرک هویتی مانند کارت ملی یا گواهینامه است.کارمزد این صرافی‌‌ها معمولاً بین 1 تا 3 درصد است اما روش پرداخت آن به محل زندگی‌‌تان بستگی دارد.

خوبی صرافی این است که می‌‌توانید هزینه آن را با کارت بانکی یا پی‌‌پال پرداخت کنید. استفاده از صرافی مثل وقتی است که مسافرت می‌‌روید و ارز محلی خود را به ارز خارجی (مثلاً دلار یا یورو) تبدیل می‌‌کنید.

تبادلات همتا به همتا

این روش هم مثل استفاده از صرافی است، با این تفاوت که از واسطه استفاده نمی‌‌کنید و پای صرافی در میان نیست. مثلاً جان مقداری پول برای آلیس می‌‌فرستد و آلیس هم مقداری بیت‌‌کوین برای جان ارسال می‌‌کند. از آنجایی که پای صرافی در میان نیست، کارمزدی هم گرفته نمی‌‌شود.

آلیس همیشه مجبور است برای جان بیت‌‌کوین بفرستد، چون تبادلات همتا به همتا از یک سرویس سپرده استفاده می‌‌کنند. وقتی جان از آلیس بیت‌‌کوین می‌‌خواهد، بیت‌‌کوین او به سپرده وارد می‌‌شود. وقتی جان مبلغ را برای آلیس فرستاد، سپرده هم بیت‌‌کوین را برای جان ارسال می‌‌کند. جان و آلیس کنترلی بر سپرده ندارند، پس کاملاً منصفانه است. معامله منصفانه هم یکی از ضروریات شناخت روش کار بیت‌‌کوین است.

در تبادلات همتا به همتا بعضی‌‌ها اطلاعات هویتی‌‌تان را درخواست می‌‌کنند اما برخی دیگر آن را نمی‌‌خواهند. پس امکان خرید ناشناس بیت‌‌کوین به‌صورت همتا به همتا نیز وجود دارد. حتی می‌‌توانید هزینه را با پول نقد پرداخت کنید.

می‌‌توانید از انتقال بانکی هم استفاده کنید. برای استفاده از این گزینه سایت LocalBitcoins را پیشنهاد می‌‌کنیم.

خودپرداز (ATM) بیت‌‌کوین

بیت کوین 1

این یکی از کم‌‌رواج‌‌ترین روش‌‌های خرید بیت‌‌ کوین است. خودپردازهای بیت ‌‌کوین زیادی در جهان وجود ندارند، بنابراین برای پیدا کردن یک خودپرداز بیت‌‌کوین نزدیک باید از این نقشه استفاده کنید.

بیت‌‌کوین چطور کار می‌‌کند: نتیجه

بیت ‌‌کوین هنوز در آغاز راه خود قرار دارد. برخی از مردم به جای بانک‌‌ها از بیت‌‌کوین و سایر رمز ارزها استفاده می‌‌کنند، اما هنوز به‌طور کامل جای بانک‌‌ها را نگرفته است. شما چه فکر می‌‌کنید؟ آیا بیت‌‌کوین جایگزین بانک‌‌ها خواهد شد؟ یا اول باید خود را ارتقا دهد؟

با جواب به این سوالات می‌‌توانید دانشی را که از خواندن این مقاله پیدا کرده‌‌اید، محک بزنید. می‌‌توانید پرسش «بیت‌‌کوین چطور کار می‌‌کند؟» را هم در سه جمله جواب دهید. حتماً این کار را بکنید چون از این طریق آنچه را که یاد گرفته‌‌اید مرور می‌کنید.

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.