بیت کوین چیست ؟ توضیح به زبان ساده با متن و ویدیو

بیت کوین اولین ارز رمزنگاری‌ شده‌ جهان است که در سال 2008 توسط فرد یا افراد ناشناسی با نام مستعار ساتوشی ناکاماتو و توسط مقاله‌ای با عنوان “بیت کوین: یک سیستم پول الکترونیکی همتا به همتا” معرفی شد. در واقع بیت کوین شبکه‌ای از تراکنش‌ها بر بستر بلاک چین است، که به کاربران آن امکان می‌دهد بدون هیچ واسطه و بدون حضور یک سیستم مرکزی (مانند بانک) نسبت به انتقال پول به یکدیگر اقدام کنند. شبکه انتقال بیت کوین هیچ مالکی ندارد و در واقع بیت‌ کوین برای کسی نیست، این شبکه سیستم کنترل کننده متمرکز ندارد و توسط هیچ ارگان و یا نهاد دولتی اداره نمی‌شود و انتقال پول از یک نقطه به نقطه دیگر در تمام شبکه اطلاع‌رسانی شده و تمام شبکه از آن مطلع خواهند شد.

0 35,666

بیت کوین ها چگونه تولید می‌شوند؟

هنگامی که ساتوشی ناکاماتو بیت کوین را خلق کرد، یک میلیون سکه از این ارز رمزنگاری شده را تحت اختیار گرفت و مبادلات این شبکه پولی شروع شد، در شبکه بلاک چین Bitcoin، هر فرد می‌تواند تراکنشی را ایجاد کند و مقدار بیت کوینی را که به او منتقل شده و مالک آن است را به شخص دیگری انتقال دهد، منتها برای آنکه تقلبی در این انتقالات صورت نگیرد و یک شخص دوبار یک تراکنش را انجام ندهد، افرادی بررسی صحت این تراکنش‌ها در زنجیره بلاک چین را بر عهده دارند و با استفاده از کامپیوترها و حدس زدن کدهای Hash بلوک‌ها تراکنش ‌ها را تایید می‌کنند. به این افراد استخراج کننده (miner) گفته می‌شود.

استخراج‌کننده‌ها در قبال کار محاسباتی که انجام می‌دهند، تعداد به خصوصی بیت کوین (اوایل 50 بیت کوین بود) پاداش می‌گیرند. بیت کوین‌هایی که استخراج‌کننده‌ها از سیستم پاداش می‌گیرند، Bitcoinهای جدیدی است و متعلق به هیچکس نیست، به همین دلیل عمل به دست آوردن بیت کوین توسط انجام محاسبات برای تایید تراکنش‌های شبکه استخراج نامیده می‌شود. (برای خواندن اطلاعات بیشتر در مورد نحوه استخراج بیت کوین از شبکه، اینجا را بخوانید).

به وجود آورنده شبکه‌ سقف 21 میلیونی را برای تعداد Bitcoinهای شبکه تعیین کرده است و هر سال تعداد زیادی از آن‌ها توسط افراد مختلف از شبکه استخراج می‌شود. در واقع وجود استخراج‌کننده‌ها دو اهمیت دارد، اول آنکه موجب تولید بیت کوین‌های جدید می‌شود و دوم اینکه باعث می‌شود تا تراکنش‌های شبکه بدون تقلب انجام شوند و تخلفی در آن‌ها صورت نگیرد.

بیت کوین ها چگونه منتقل می‌شوند؟

هر شخص که مالک تعدادی بیت کوین باشد، می‌تواند آن‌ها را به شخص دیگری انتقال دهد. برای انجام این انتقال ابتدا لازم است تا شخص مالک، وارد کیف پول بیت کوینی خود شود و سپس آدرس اینترنتی شخصی را که می‌خواهد Bitcoinها را به او انتقال دهد وارد کند و سپس منتظر تایید تراکنش از طرف استخراج‌کننده‌ها شود. پس از تایید این تراکنش انتقال به راحتی انجام می‌شود. (اطلاعات بیشتر در مورد انتقال بیت کوین را می‎‌توانید از اینجا بخوانید.)

پشتوانه‌ی بیت کوین چیست و چه چیز موجب ارزشمندی آن می‌شود؟

پشتوانه‌ی Bitcoin مساله‌های ریاضی پیچیده‌ای است که استخراج‌کننده‌ها آن‌ها را برای استخراج بیت‌ کوین حل می‌کنند. استخراج بیت‌ کوین مساله‌ی پیچیده‌ای است و وقت و انرژی زیادی می‌طلبد، همین عامل موجب می‌شود تا این رمز ارز کمیاب باشد و به دلیل تقاضایی که برای آن وجود دارد، ارزشی مانند طلا پیدا کند.

آیا امکان خرید با بیت کوین‌ وجود دارد؟

جواب مثبت است، شرکت‌ها و فروشگاه‌های مختلفی در جهان وجود دارند که در ازای خدمات و کالاهای خود بیت کوین را نیز قبول می‌کنند (می‌توانید لیستی از این شرکت‌ها و فروشگاه‌ها را در اینجا مشاهده کنید).

هر سال نیز به تعداد مراکزی که بیت کوین را به عنوان پول قبول می‌کنند افزوده می‌شود. همچنین امکان این وجود دارد که دو فرد تاجر برای مبادلات آسان میان خود از Bitcoin به عنوان پول استفاده کنند. پس بیت‌ کوین فقط صرفا یک سرمایه‌گذاری نیست و می‌تواند به عنوان پول نیز کاربرد داشته باشد.

مالکیت بیت کوین ها بر روی شبکه بلاک چین ثبت می‌شود که باعث می‌شود نودهای مختلفی در سراسر دنیا به صورت هم‌زمان اطلاعات حساب‌ها را نگهداری کنند و به این ترتیب امکان تقلب در حساب‌ها از بین می‌رود. برای انتقال یک بیت‌ کوین تنها لازم است با کلید خصوصی خود که به منزله امضای شماست از شماره حسابی که کلید عمومی است، مقداری بیت‌ کوین را به یک آدرس دیگر بفرستید و این فرآیند را به شبکه اعلام کنید. استخراج کنندگان درون شبکه در حالت ایده‌آل این تراکنش را در اولین بلوک ساخته شده بلاک چین بعد از دریافت این پیام قرار خواهند داد و این تغییر در دفتر کل توزیع شده را به یکدیگر اعلام می‌کنند و بنابراین شما می‌توانید مبلغ زیادی پول را (که از روش‌های معمول بانکی و مالی فعلی دنیا انتقال آن چندین روز طول می‌کشید) در زمان کمی از یک سوی دنیا به طرف دیگر بفرستید.

موسس شبکه کجاست؟

فرد یا افراد ناشناسی که تحت نام ساتوشی ناکاماتو در سال 2008 شبکه بیت‌ کوین را تاسیس کردند، تا سال 2011 در گروه بیت کوین فعالیت می‌کردند و پیام‌هایی را رد و بدل می‌کردند، اما به ناگهان ناپدید شدند و دیگر هیچ پیامی از این نام مستعار دریافت نشد.

آیا شبکه بیت‌ کوین قابل هک است؟

بیت‌ کوین بر بستر بلاک چین اجرا می‌شود و استخراج‌کننده‌های بسیار زیادی برای استخراج Bitcoin از شبکه با یکدیگر رقابت کرده و بر تراکنش‌های شبکه نظارت می‌کنند. بنابراین اگر یک هکر بخواهد این شبکه را هک کند و اطلاعاتی را در آن تغییر دهد، باید 51 درصد دستگاه‌های کامپیوتری متصل به شبکه بیت کوین را هک کند، این اقدام به دلیل صرف انرژی و هزینه‌ی زیادی که برای شخص هکر دارد، انگیزه هک این شبکه را از بین می‌برد، زیرا با صرف این انرژی و هزینه می‌توان اقدام به استخراج مقادیر زیادی Bitcoin پرداخت و در مقایسه با هک این شبکه به سود بسیار زیادتری دست یافت.

آیا کسی می‌تواند در شبکه‌ی Bitcoin دخالت کند؟

جواب منفی است. این شبکه متعلق به هیچ‌کس نیست و تبادلات در این شبکه به صورت کاملا آزاد انجام می‌شود. هیچ دولت و یا شخصی نمی‌تواند تراکنش‌های شبکه را دستکاری کند. ولی همه‌ی افراد متصل به شبکه می‌توانند تراکنش‌های انجام شده بر روی شبکه را مشاهده کنند.

 

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.