بیت کوین چگونه می‌تواند به 4 میلیارد نفر در کشورهای اقتدارگرا کمک کند

طبق یک مقاله جدید از الکس گلدشتاین (Alex Gladstein)، مدیر ارشد استراتژی بنیاد حقوق بشر، بیت کوین می‌تواند به 4 میلیارد نفر در سراسر جهان در کشورهای خودکامه کمک کند. و کشورهای معدودی هستند که به اندازه ونزوئلا نسبت به ارزهای رمزنگاری شده پذیرا بوده‌اند. در حقیقت نگاهی به اطلاعات ارائه‌شده توسط لوکال‌بیت کوینز (Localbitcoins) بیندازید و خودتان می‌بینید که شهروندان این کشور فقیرنشین آمریکای لاتین طوری بیت کوین‌ها می‌خرند که انگار فردایی وجود ندارد.

0 93

در این هفته تعداد خرید بیت کوین (BTC) با 11 درصد افزایش به بالاترین سطح خود یعنی 1.974 BTC رسید.

bitcoin chart

این آمار در کلمبیا نیز افزایش داشته است چراکه ونزوئلایی‌ها در حال فرار از مرز به سرزمین‌های امن‌تر هستند. رئیس‌جمهور مادورو (President Maduro) با اینکه از این افراد می‌خواهد تا به میهن در حال تقلای خود بازگردند، اما با مجبور کردن بازنشستگان برای دریافت مستمری خود برحسب رمز ارز پترو (Petro)، نیروی شبه‌نظامی با 1.6 میلیون نیرو، از دست رفتن ارزش پول ملی در ثانیه و مردم گرسنه در خیابان‌ها، این درخواست آنقدرها هم گزینه‌ی وسوسه‌انگیزی نیست.

bitcoin chart

نوسانات بیت کوین نسبی است

بسیاری از مردم از یک دارایی بی‌ثبات که 80 درصد ارزش خود را طی یک سال از دست می‌دهد، ابا دارند. اما زمانی که ارزش پول ملی شما از یک روز تا روز بعد به اندازه 95 درصد تنزل پیدا می‌کند، حتی یک دارایی پر نوسان مثل بیت کوین جذاب می‌شود.

بر اساس گزارش صندوق بین المللی پول (IMF)، تورم در ونزوئلا در حال رسیدن به یک انفجار بزرگ به اندازه یک میلیون درصد است. در ایالات متحده، سقوط بازارهای سهام، اعتصابات تجاری و حتی نامزد ریاست‌جمهوری، بانک مرکزی دولت فدرال را برای بالا کشیدن نرخ‌ها به اندازه‌ی کسری از یک درصد، «دیوانه» می‌خواند. درک یک میلیون درصد در ذهن هر کسی غیرقابل فهم است و هنوز این رقم برای ونزوئلا بسیار واقعی است.

شهروندان این کشور با بولیوارهای خود (پول واحد کشور ونزوئلا) چه کار باید بکنند، غیر از اینکه آن را برای روشن کردن هیزم برای پختن هر غذای پس‌مانده‌ای استفاده کنند که اگر بتوانند پیدا کنند؟

در مباحثه‌ای با اقتصاددان بیت کوین، مارتین واندر وایر (Martin Vander Weyer)، ویراستار Spectatr’s Business گفت:

ونزوئلایی‌ها بیت کوین را دوست دارند، البته ممکن است این به دلیل هرج و مرج‌های موجود در کشورشان باشد. اما این فقط ونزوئلا نیست که در حال رشد پذیرش بیت کوین است.

بیت کوین در کشورهای اقتدارگرا

در واقع، بیت کوین می‌تواند راهی برای محافظت از ثروت مردم در هر کشوری باشد که مردم مجبور هستند تحت حکومت‌های اقتدارگرا زندگی کنند. همین الان به زیمباوه فکر کنید، جایی که رهبر آن رابرت موگابه (Robert Mugabe) آنقدر پول چاپ کرد که باعث کاهش ثروت شهروندان کشورش به هیچ شد و آن‌ها را مجبور کرد تا برای خرید خوار و بار با فرقون پول نقد ببرند.

مردم می‌توانند از رمز ارزها مانند بیت کوین به عنوان راهی برای گریز از سانسور دولت و اجتناب از زیرنظر داشتن فحوای معاملات خود زیر ذره‌بین دولت استفاده کنند.

رمز ارزهایی مانند زی‌کش (Zcash)، دش (Dash)، لایت‌کوین (Litecoin)، و مونرو (Monero) حتی به مردم اجازه می‌دهد تا حواله‌های پیامکی را ارسال کنند و به آن‌ها اجازه می‌دهد حتی زمانی که امکان دسترسی به یک بانک را ندارند بتوانند، به پول دسترسی داشته باشند. این یعنی پناهندگان می‌توانند حقوق را دریافت کنند و در سیستم مالی گنجانده شوند.

در حال حاضر کمتر از 1 درصد از مردم جهان از بیت کوین استفاده می‌کنند. با کمتر از 40 میلیون کاربر، حتی این ارقام آنقدر قوی نیستند تا یک پلتفرم رسانه‌ اجتماعی آبرومند ایجاد کنند. با این حال، بیش از 50 درصد از مردم دنیا تحت حکومت رژیم‌های اقتدارگرا زندگی می‌کنند.

بیت کوین ممکن است از مدافتاده، پرنوسان، آهسته و به خصوص غیرکاربرپسند باشد. اما با پیشرفت زیرساخت‌ها، کیف پول‌های موبایلی، پرداخت‌های اس‌ام‌اسی، مبادلات بهتر و آموزش، می‌تواند (و در حال حاضر هم اینطور هست) که در زندگی 4 میلیارد نفر از مردمی که در کشورهای اقتدارگرا زندگی می‌کنند تفاوت ایجاد کند.

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.