بیت کوین و اتریوم: قیمت‌ها پایین‌تر از قیمت تعیین شده توسط عوامل فاندامنتال قرار گرفته‌اند

ارزش‌های بنیادی یک شبکه‌ رمز ارز از سلامتِ دو جنبه‌ عرضه و تقاضا نشأت می‌گیرد. طرف عرضه مربوط به کسانی است که خدمات شبکه را ارائه می‌کنند (در حال حاضر، رایج‌ترین شکل از جنبه‌ی عرضه ماینر است)، و طرف تقاضا نیز همان افرادی‌اند که از این خدمات استفاده می‌کنند. در این مطلب، Chris Burniske قصد دارد قیمت بیت کوین و اتریوم را با اطلاعات بنیادی‌شان مقایسه کند. انجام این مقایسه برای سایر شبکه‌هایی که وجود خارجی دارند نیز ممکن است (چون خیلی از ICO-ها شبکه‌ای ندارند که مشغول فعالیت باشد).

0 99

تجزیه و تحلیل بیت کوین و اتریوم با توجه به عمر ۱۰ و ۳ ساله‌ آن‌ها کار بسیار سختی است. اگر با من موافق نیستید، پیشنهاد می‌کنم یافته‌های بنیادی خودتان را با قیمت مقایسه کرده و نتیجه را اعلام کنید.

قبل از این که به سراغ داده‌های بلومبرگ یا CNBC برویم، می‌خواهم کمی درباره‌ی اطلاعات بنیادی شبکه‌ای حرف بزنم که در ادامه به آن می‌پردازم. چیزی که من کشف کردم این است که سطح بنیان‌های کیفیِ شبکه‌های رمز ارزی نسبت به قیمت آن‌ها خیلی پایین‌تر آمده است.

من برای نمایش دقیق‌تر قیمت، از ارزش بازار استفاده می‌کنم (ارزش بازار = قیمت هر واحد x تعداد واحدهای عرضه‌شده از آن دارایی)، چون این مؤلفه همان ارزش تجمیعی‌ را نشان می‌دهد که در آن لحظه از سوی بازار بر شبکه‌ رمز ارزی اعمال شده است.

اگر بخواهم داده‌های بنیادی را از نظر دو جنبه‌ی عرضه و تقاضا به نمایش بکشم، چنین چیزی به دست می‌آید:

طرف تقاضای بیت کوین: تعداد کل تراکنش‌های روزانه (#)، ارزش تخمینیِ تراکنش‌های روزانه (USD)، تعداد آدرس‌های یکتایی که هر روز استفاده شده (#).

طرف تقاضای اتریوم: تعداد کل تراکنش‌های روزانه (#)، مقدار کل Gas مصرفی روزانه.

طرف عرضه‌ بیت کوین و اتریوم: نرخ هش.

در نمودار زیر می‌خواهم با یک قیاس ساده نشان دهم که عملکرد اطلاعات بنیادی و ارزش‌های شبکه‌ی بیت کوین و اتریوم از تاریخ ۱۷ دسامبر ۲۰۱۷ تا ۱۳ ژانویه‌ی ۲۰۱۸ چگونه بوده است. به گزارش دو وبسایت Blockchain.info و Etherscan، این دو تاریخ حد بالای ارزش شبکه در این دو دارایی دیجیتال بوده و من هم از همین تاریخ‌ها استفاده می‌کنم.

اگر از آن تاریخ به بعد وضعیت بنیادی این دارایی‌ها افت داشته باشد، چگونگی این ریزش را بررسی و آن را با میزان افت ارزش شبکه مقایسه می‌کنیم. اما اگر افتی در کار نباشد، می‌دانیم که وضعیت بنیادی آن دارایی از بازارش بهتر بوده است.

تعداد تراکنش‌های روزانه (طرف تقاضا)

CHARTS

خط آبی = ارزش بازار، خط نارنجی = تعداد تراکنش‌های روزانه

CHARTS

خط آبی = ارزش شبکه، خط سبز = تعداد تراکنش‌های روزانه

بیت کوین در حال حاضر به طور متوسط روزانه ۲۵۰ هزار تراکنش، و اتریوم نیز ۵۰۰ هزار تراکنش را پردازش می‌کند. اگر به انتهای هر دو نمودار توجه کنیم، می‌توانیم یک انحراف واضح را ببینیم، چون ارزش بازار در چند ماه اخیر همچنان افت داشته ولی تعداد تراکنش‌ها ثابت بوده است.

ارزش شبکه‌ بیت کوین و اتریوم، از بالاترین نقطه، به ترتیب ۸۱ و ۹۳ درصد افت داشته، در حالی که تعداد تراکنش‌های روزانه فقط ۴۱ و ۵۲ درصد پایین آمده است.

برای به دست آوردن جایگزین ارزش از فعالیت شبکه، می‌خواهم تفسیر بسیار ساده‌ای از قانون متکالف داشته باشم، یعنی مربع باقی فعالیت‌های شبکه را به دست بیاورم.

در مورد بیت کوین، از تاریخ مربوط به حد بالا ۵۹ درصد از فعالیت‌های شبکه باقی می‌ماند، در حالی که برای اتریوم تنها ۴۸ درصد از فعالیت‌ها باقی می‌ماند. پس جایگزین ارزش برای بیت کوین 0.59² یا 0.35 است که متضمن افت ۶۵ درصدی ارزش شبکه می‌باشد؛ این رقم نسبت به افت فعلی ارزش بازار بیت کوین که حدود ۸۱ درصد است خیلی کمتر است.

در مورد اتریوم، 0.48² = 0.23 است، یعنی ارزش شبکه ۷۷ درصد ریزش داشته، و این رقم باز هم خیلی کمتر از افت ۹۳ درصدی ارزش بازار اتریوم است که در حال حاضر شاهد آن هستیم.

کارکرد بومی (طرف تقاضا)

CHARTS

خط آبی = ارزش بازار، خط نارنجی = ارزش تخمینی تراکنش‌های روزانه ($)

CHARTS

خط آبی = ارزش شبکه، خط سبز = مقدار کل Gas مصرفی روزانه

دو نمودار بالا نمودارهای مورد علاقه‌ی من هستند، چون چیزی را نشان می‌دهند که من آن را به عنوان بومی‌ترین معیار تقاضا در هر شبکه تلقی می‌کنم. این معیار برای بیت کوین ارزش در جریانِ آن، و برای اتریوم محاسبات مربوط به پردازش قراردادهای هوشمند است.

بیت کوین هر روز به صورت منظم تراکنش‌هایی به ارزش میلیاردها دلار را انجام می‌دهد، و پر واضح است که فاصله‌ی بین خط نارنجیِ مربوط به این داده‌ی بنیادی با قیمت چقدر کم است. در عین حال، تعداد توسعه‌دهندگان و مصرف‌کنندگان قراردادهای هوشمند اتریوم بدون تغییر مانده که می‌توانیم با انحراف دیگری که بین خط سبز و ارزش شبکه وجود دارد این اتفاق را ببینیم.

ارزش شبکه‌ی بیت کوین و اتریوم، از زمان حد بالای قیمت‌شان، ۸۱ و ۹۳ درصد افت داشته، به‌طوری‌که تقاضا برای کارکردهای بومی آن‌ها ۷۴ و ۷ درصد کاهش یافته است.

در مورد بیت کوین، از زمان این حد بالا ۲۶ درصد از فعالیت‌های شبکه باقی مانده، در حالی که این رقم برای اتریوم ۹۳ درصد است. جایگزین ارزش برای بیت کوین 0.26² = .07 است که این متضمن افت ۹۳ درصدی ارزش بازار می‌باشد. در مورد اتریوم، رقم مذکور 0.93² = 0.87 است که این یعنی ۱۳ درصد ریزش، و این رقم نسبت به ریزش ۹۳ درصدی فعلی خیلی کمتر است.

ارزش تراکنش‌های روزانه‌ی بیت کوین تنها معیار بنیادینی است که واکنش بازار را تعدیل می‌کند. این معیار توجه من را به تعداد آدرس‌های فعال روزانه جلب کرد.

تصویر زیر اطلاعاتی است که در این زمینه برای بیت کوین پیدا کرده‌ام:

CHARTS

خط آبی = ارزش شبکه، خط نارنجی = تعداد آدرس‌های یکتایی که هر روز استفاده شده

در حال حاضر تعداد آدرس‌های یکتایی که به صورت روزانه در بیت کوین استفاده می‌شود ۳۰۰ تا ۵۰۰ هزار عدد می‌باشد، این در حالی است که ارزش فعلی این دارایی نسبت به دسامبر ۲۰۱۷ حدود ۵۱ درصد پایین‌تر آمده است. دوباره می‌گوییم، با استخراج جایگزین ارزش، تنها ۰.۴۹ شبکه باقی می‌ماند. این رقم حاکی از آن است که ارزش ضمنی شبکه 0.49² = 0.24 می‌باشد، یعنی افت تعدیل‌شده ۷۶ درصد بوده، و نزدیک به افت فعلی بازار است که حدود ۸۱ درصد است. با این حال هنوز هم کمتر است.

نرخ هش (طرف عرضه)

HASH RATE

HASH RATE

نرخ هش بیت کوین و اتریوم در حال حاضر نسبت به حد بالای قبلی خود بالاتر هستند. بله، نرخ هش شاخصی (معمولاً) دارای تاخیر است که با قیمت رابطه‌ی مستقیم دارد. با توجه به این که نرخ هش هر دوی این دارایی‌ها در روند منفی قرار دارد، بهتر است حواسمان را بیشتر جمع کنیم. ولی در حال حاضر، این اطلاعات بنیادی عملکرد بهتری نسبت به قیمت دارد.

اگر بخواهیم طرف عرضه را بررسی کنیم، خوب است که نگاهی به تعداد گره‌های حامی شبکه و درآمد ماینرهای آن داشته باشیم.

توسعه‌دهندگان هم عضوی کلیدی در طرف عرضه هستند (که معمولاً فراموش می‌شوند). در تحلیل وبسایت Placeholder، فاکتور توسعه‌دهنده هم عملکرد بهتری از بازار داشته است.

جمع‌بندی

افراد کمی هستند که به وجود اطلاعات بنیادی در شبکه‌های رمز ارزی اعتقاد دارند. تعداد کسانی که نحوه‌ی ارزیابی کمّی این اطلاعات را بلدند، حتی از دسته‌ی اول هم کمتر است. با این همه، باز عده‌ی بسیار کمتری به اطلاعات سطح بلاک چین دسترسی دارند تا بتوانند این محاسبات را انجام دهند. اگر این نکات را در قاعده‌ی «تئوری از قیمت تبعیت می‌کند، قیمت از تئوری» قرار دهیم، معلوم می‌شود که خود بازار هم به درستی نمی‌داند که در حال حاضر مشغول چه کاری است.

اکثر کلاس‌های دارایی از مدل‌هایی برای ارزش‌گذاری تبعیت می‌کنند که به طور گسترده درباره‌ی آن‌ها توافق شده است. تحلیل‌گران بر سر این نکته با هم اختلاف‌نظر دارند که چه ورودی‌های باید به این مدل‌ها داده شود. ما فعلاً در دنیای رمز ارزها هم بر سر مدل و هم بر سر ورودی‌ها مشاجره داریم. دسترسی‌پذیری با اطلاعات ورودی چندان مناسب نیست، ولی سرویس‌هایی مثل Blockchain.info، Etherscan، Coinmetrics و CryptoCompare می‌توانند در این زمینه به ما کمک کنند.

خوشبختانه، با رشد اطلاعات بنیادی این شبکه‌ها و افزایش اهمیت خدمات آن‌ها در سراسر دنیا، ورود تعداد زیاد تحلیل‌گران باعث می‌شود بر سر مدل‌ها و ورودی‌ها به توافق برسیم و به بازار کمک کنیم تا کنترل بهتری بر مؤلفه‌های خود داشته باشد.

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.