بیت کوین از مرز ۳۴۰۰۰ دلار گذشت؛ تحلیل قیمت این روزهای بیت کوین

قیمت بیت کوین برای اولین بار در تاریخ خود از مرز ۳۴ هزار دلار عبور کرد. البته این ارز دیجیتال در روزهای اخیر مقاومت‌های زیادی را شکسته بود. قیمت ۳۰ هزار دلار، یک مقاومت روانی مهم برای بیت کوین محسوب می‌شد، که بیت کوین توانست در روز دوم سال نو میلادی آن را بشکند. بیت کوین در روز سال نو چندین بار تلاش کرد تا از این مقاومت عبور کند، اما این اتفاق سرانجام در روز شنبه (۱۳ دی ۱۳۹۹) به وقوع پیوست.

0 74

عبور قیمت بیت کوین از ۳۰ هزار دلار و نزدیک شدن آن به ۳۱ هزار دلار، باعث لیکویید شدن سرمایه بسیاری از افراد در پوزیشن‌های شورت (موقعیت‌های فروش) شد. داده‌های موجود در سایت‌هایی مانند Tradingview و Cryptometer تصدیق می‌کند که رسیدن قیمت بیت کوین به ۳۰.۹۶۰ دلار در تاریخ ۲ ژانویه، ۱۰۰ میلیون دلار سرمایه را در پوزیشن‌های شورت لیکویید کرد. حال سوال این است که این افزایش قیمت ناگهانی و تا حدودی چشم‌گیر بیت کوین از چه رو صورت گرفت؟

عبور قیمت بیت کوین از مرز 34 هزار دلار
عبور قیمت بیت کوین از مرز ۳۴ هزار دلار

دلایل احتمالی قیمت صعودی بیت کوین در روزهای آغازین سال نو

برخی این افزایش قیمت را به خرید حجم بالای بیت کوین توسط کاربران صرافی کوین‌بیس (Coinbase) مرتبط می‌دانند. در طی ۴۸ ساعت گذشته، حجم معاملات در صرافی کوین‌بیس از سایر صرافی‌ها از جمله صرافی بایننس (Binance) بیشتر بود. از طرفی قیمت بیت کوین نیز در این صرافی به اندازه ۱۰۰ دلار از بایننس بالاتر بود. وقتی که قیمت بیت کوین به ۳۰ هزار دلار رسید، این اختلاف قیمت تا ۳۵۰ دلار نیز پیش رفت. افزایش حجم معاملات در کوین‌بیس از زمانی آغاز شد که قیمت بیت کوین به ۲۹.۵۰۰ دلار رسید. و به عقیده برخی از آنالیست‌ها، درصد بالایی از این معاملات از نوع OTC بودند.

به گزارش کوین‌دسک (Coindesk)، خرید این حجم از بیت کوین که منجر به افزایش قیمت آن شده، نه توسط افراد معمولی بلکه توسط شرکت‌ها و کسب و کارها صورت پذیرفته است.از بارزترین این نمونه‌ها می‌توان به خرید ۱۸۲ میلیون دلاری شرکت Skybridge Capital و خرید ۱۰۰ میلیون دلاری شرکت MassMutual اشاره کرد.

افزایش تعداد نهنگ‌های بیت کوین در روزها و هفته‌های اخیر نیز این فرضیه را تصدیق می‌کند. در روز چهارشنبه مصادف با ۱۰ دی ۹۹، آدرس‌های بیت کوینی که دارای حداقل ۱۰۰۰ بیت کوین هستند به ۱۹۹۴ عدد افزایش پیدا کرده است. رکورد تعداد نهنگ‌های بیت کوین برای مدت زیادی برروی عدد ۱۹۶۹ ثابت بود، که این رکورد در تاریخ ۱۸ دسامبر شکسته شد.

البته این افزایش قیمت می‌تواند دلایل جزئی‌تر دیگری را نیز داشته باشد. برای مثال نمی‌توان رکود اقتصاد جهان در پی بحران کووید-۱۹ را در این قضیه بی‌تأثیر دانست. دولت‌های جهان از جمله دولت ایالات متحده برای رهایی از این بحران اقتصادی به چاپ پول روی آورده‌اند. و همین امر به افزایش تورم در ارزهایی مانند دلار انجامیده است. ارزهای دیجیتال در این مواقع، دارایی‌های امن‌تری برای حفظ ارزش سرمایه‌های کاربران محسوب می‌شوند. این گزینه در امریکا به دلیل مسئله انتخابات و شک و شبهه‌هایی که بر سر نتیجه آن وجود دارد بیش از سایر نقاط جهان محتمل است.

نزول قیمت ارز XRP (ریپل) و ارزهایی که آن‌ها را با نام توکن‌های حریم خصوصی (Privacy Coins) می‌شناسیم را نیز می‌توان عامل موثر دیگری در نظر گرفت. در روزهای گذشته و در پی شکایت کمیسیون بورس و اوراق بهادار امریکا از ریپل، قیمت ارز این شرکت به شدت افت کرد و معاملات این ارز در برخی از صرافی‌های امریکایی متوقف شد. از طرفی توکن‌های حریم خصوصی (که ناشناسی کاربران را بیش از هر ارز دیگری حفظ می‌کنند) مانند مونرو، زی‌کش و دش نیز در راستای تبعیت از قوانین ایالات متحده، از این صرافی‌ها کنار گذاشته شدند. خروج سرمایه کاربران از این ارزها و تبدیل آن به ارزهایی مانند بیت کوین، از دیگر دلایل احتمالی افزایش قیمت بیت کوین است.

و در نهایت نیز این احتمال وجود دارد که بسیاری از اشخاص یا شرکت‌ها به دلیل مسائل حسابرسی آخر سال، خرید بیت کوین خود را به سال جدید موکول کرده باشند.

با همه این اوصاف، واضح است که بازار تحت فشار زیادی قرار دارد. از همین رو، شاید بتوان گفت که خرید بیت کوین در این زمان و با این قیمت خیلی منطقی نیست. با وجود هیجانی که به دلیل افزایش قیمت بیت کوین در بازار شکل گرفته، هنوز هم می‌توان منتظر اصلاح قیمت (حتی تا کانال ۲۵ هزار دلار) بود.

و نکته آخر این که قیمت هدف بیت کوین (که بسیاری از بیت کوینرهای حرفه‌ای انتظار آن را می‌کشند) بسیار بیشتر از این محدوده است. قیمت هدفی که برای بیت کوین تخمین زده می‌شود یک مقدار ۶ رقمیست (حداقل ۱۰۰ هزار دلار)؛ که این هدف تنها در صورتی قابل دست‌یابی است که تعداد نهنگ‌های بیت کوین بیشتر و تعداد بیت کوین‌هایی که این نهنگ‌ها در اختیار دارند کمتر شود. کاهش تجمع بیت کوین‌ها در نزد گروه‌هایی خاص و پراکندگی آن‌ها در بین تعداد بیشتری از افراد جامعه، لازمه رقابت منطقی قیمت بیت کوین و دست‌یابی آن به ارزش واقعی پیش‌بینی شده است.

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.