بیت کوین‌‌ واقعی کدام است و آیا این موضوع ارزش این حواشی را دارد؟

مهم نیست که “بیت کوین‌‌ واقعی” چیست. در فناوری، “اعتبار”، تنها تا جایی اهمیت دارد که کارایی به آن اجازه می‌‌دهد. ده سال از انقلاب بلاکچین گذشته است. دیگر همچون گذشته، بیت کوین‌‌، تنها ارز رمزنگاری شده و تنها وجه نقد دیجیتال نیست. در حقیقت، دیگر تنها بیت کوین در بازار هم‌‌ نیست. بیت کوین‌‌، آنچه را که در زمینه منحصربفرد بودن کم دارد، به واسطه‌‌ ذخیره ارزش، نقدینگی، بهره‌‌ی سرمایه‌‌گذار و همچنین امنیت برطرف می‌‌کند. شاید تمام جهان کریپتو به دلیل امنیت آن باید در پلتفرم‌‌هایی جمع شوند که امکان استفاده از بلاکچین بیت کوین‌‌ را برای آن جهان فراهم می‌‌کنند.

0 88

در اینجا به مسائلی می‌پردازیم که دیگر اهمیتی ندارند. شاید هیچگاه اهمیتی نداشتند. ابتدا به نکاتی اشاره می‌کنیم که باعث اهمیت دار شدن یک موضوع می‌شوند.

چه چیزی مرتبط است و چه چیزی مقبولیت همگانی را به دست خواهد آورد؟

مسائلی که برای هدف این مقاله “اهمیت دارند”، دو مسئله‌‌ی چه چیزی مرتبط است و چه چیزی مقبولیت همگانی را کسب خواهد نمود، هستند.

اولین مسئله‌‌ای که باید به آن توجه کنیم، مسئله‌‌ی ارتباط است.

بحث “بیت کوین‌‌ واقعی”، شدیدا نادرست است. این که آیا Bitcoin Core یا بیت کوین‌‌ SV) Bitcoin SV) یا بیت‌کوین کش (Bitcoin Cash)، “بیت کوین‌‌ واقعی” است، اهمیتی ندارد. همگی آن‌ها، بیت کوین‌‌ واقعی هستند و نیستند. این کوین‌‌ها، تاریخچه‌‌ی معامله‌‌ی بلاکچینی که ساتوشی ناکاموتو (Satoshi Nakamoto) ایجاد نمود را به اشتراک می‌‌گذارند. این کوین‌‌ها، موارد کاربرد و اصول کلی طراحی متفاوتی دارند. پول، حرف اول را می‌‌زند و در هر کدام از آن‌ها، میلیاردها نقدینگی وجود دارد. این امر، به تنهایی، موجب می‌‌گردد که تمام این کوین‌‌ها اهمیت داشته باشند و بحث‌‌هایی مانند مورد زیر را متوقف می‌‌کند:

twitter

twitter

من با بسیاری از افرادی که درباره‌‌ی بازارها، اطلاعات زیادی دارند، صحبت کرده‌‌ام و با افراد بسیار بیشتری صحبت خواهم نمود. این کار، بخشی از شغل من است. من از دسترسی داشتن به برخی از هوشمندانه‌‌ترین نظریات در زمینه‌‌ی فناوری مالی و رمزنگاری، بهره‌‌مند می‌‌شوم. گاهی اوقات، به دلایل مختلفی، حتی این گفتگوها یا نتایج آن‌ها را منتشر نمی‌‌کنم. یک نتیجه‌‌گیری رایج این است که: همواره، بیت کوین‌‌، بی‌‌ثبات خواهد بود. این امر بدان معناست که این کوین، هرگز یک وسیله‌‌ی مبادله‌‌ی عالی نخواهد بود.

افسانه‌‌ سه بیت کوین‌‌

احساس می‌‌کنم که برای تعیین چیزهای مرتبط و غیرمرتبط از منظری فلسفی، آماده‌‌ام. مجددا، برای یادآوری اظهار می‌‌کنم که: به عقیده‌‌ی من، این که “بیت کوین‌‌ واقعی” چیست، موضوعی مرتبط نیست.

موضوعات بسیار مرتبط‌‌تری برای بحث در چارچوب هر یک از این سه بیت کوین‌‌ وجود دارند. اخیرا در بیت کوین‌‌ SV، یک کلاینت پیام‌‌رسانی عرضه نمودند که از بلاکچین استفاده می‌‌کند. بیت‌کوین‌‌ کش، به فعالیت کردن به عنوان یک جایگزین فوری بسیار پذیرفته‌‌شده برای بیت کوین‌‌ ادامه می‌‌دهد. تمام Bitcoin Core، در توسعه‌‌ راه‌‌حل مقیاس‌‌گذاری آن، یعنی شبکه‌‌ لایتنینگ (Lightning Network)، خلاصه می‌‌شود. همگی این موضوعات، مرتبط هستند. بحث‌‌های مبنی بر این که هر یک از این موضوعات، “ساختگی” هستند، یک اتلاف وقت زیان‌‌بخش است.

دومین مسئله‌‌ای که مایلم به آن اشاره کنم، مقبولیت همگانی است. من و سایرین، به این درک رسیده‌‌ایم که ممکن است مقبولیت همگانی خود بیت کوین‌‌، کار بیهوده‌‌ای باشد. دیگر همچون گذشته، آینده‌‌ای را تصور نمی‌‌کنم که در آن، هر فردی که می‌‌شناسم، یک کیف‌‌پول بیت کوین‌‌ دارد و آن را به سایر ابزارهای مالی ترجیح می‌‌دهد. به دلایل مختلفی، این روش، روشی نیست که بیت کوین‌‌، در حال به کار گرفتن آن ‌‌باشد.

آشنایی، کاربردپذیری، نبود تکلف

چیزی که مقبولیت همگانی را کسب خواهد نمود، چیزی است که با نسل بعدی کاربران، به کمترین میزان بیگانه است. در اینجا، به استیبل‌‌کوین‌‌ها اشاره نمی‌کنم. به نظر من، استیبل‌کوین‌‌ها، به شدت یک ابزار معاملاتی هستند و باید هم اینگونه باشند. آن‌ها در کاری که انجام می‌‌دهند، قابلیت دارند. استیبل‌‌کوین‌‌ها، از همان نظری که بیت کوین‌‌ یا اتریوم، ارزهای رمزنگاری شده هستند، ارز رمزنگاری شده نیستند. آن‌ها به سیستم بانکداری مرکزی‌‌ متکی هستند که ارزهای رمزنگاری شده، برای جایگزین آن شدن، ایجاد شدند.

من معتقد هستم چیزی که بیشترین اهمیت را در پنج تا بیست سال بعد خواهد داشت، چیزی است که ویژگی‌‌های زیر را دارد:

 • آشنا با یوزربیس (userbase).
 • هنگامیکه در حال استفاده است، به عقب رفتن، منطقی نخواهد بود (مانند اینترنت).
 • تقریبا آموزش کاربر موردنیاز نیست.
 • به طور گسترده‌‌ای دردسترس است.
 • فاقد تظاهر و مجادله است.

آینده از آن dAppها (برنامه‌‌های غیرمتمرکز) است

بلاکچینی که این dApp نوظهور در آن ساخته می‌‌شود، بلاکچینی خواهد بود که جامعه، به وسیله‌‌ی بیشترین ارزش، به آن پاداش می‌‌دهد. من معتقدم که هریک از بلاکچین‌‌های زیر می‌‌توانند نقش میزبان برنامه‌‌ی کشنده‌‌ی (نرم‌‌افزاری کاربردی که مقبولیت بسیار زیاد آن موجب خرید کامپیوتر، وسایل جانبی یا سیستم عامل توسط افراد می‌‌شود) واقعی را ایفا نمایند. (بدون هیچ ترتیب خاصی.)

 • بیت کوین‌‌/ کش/ SV
 • اتریوم
 • NEO (نئو)
 • ترون (Tron)
 • Aelf
 • کومودو (Komodo)
 • EOS

گمان نمی‌‌کنم که هم‌‌اکنون، فردی بداند که این برنامه‌‌ی کشنده، واقعا در کدام دسته پدیدار خواهد شد. اگر این برنامه، چیزی مهمتر از شرط‌‌بندی یا قماربازی، مثلا توزیع آب بود، چه می‌‌شد؟ در حال حاضر، چنین چیزهایی را نمی‌‌دانیم.

من شدیدا معتقد هستم که این برنامه، متن باز خواهد بود که اهمیت آن، تا اندازه‌‌ای همانند خود بخش مرکزی لینوکس (Linux) خواهد بود. گمان می‌‌کنم که این برنامه، یک وظیفه‌‌ی مهم را در جامعه انجام خواهد داد و باور دارم که چشم‌‌انداز بازار کریپتو را تغییر خواهد داد و میلیاردها پول به ارمغان می‌‌آورد که آن را مملو می‌‌کنند. خوشبختانه، بحث‌‌های غیرمرتبط و مضحکی مانند مغالطه‌‌های سبک “اسکاتلندی واقعی” که امروزه، در میان انواع مختلفی از توسعه‌‌دهندگان بیت کوین‌‌ مشاهده می‌‌کنیم، حتی برای افرادی که هم‌‌اکنون در آن‌ها شرکت می‌‌کنند نیز احمقانه به نظر خواهد رسید.

به جنبش آزادی عمل دهید

شرکت‌‌های بسیاری وجود دارند که ارزش بازار بیشتری از کل بازار ارز رمزنگاری‌‌شده دارند. بازار ارز رمزنگاری‌‌شده، به عنوان یک ابزار مالی، ویژگی‌‌هایی را ارائه می‌‌کند که نوع خاصی از سرمایه‌‌گذاران را جذب می‌‌کنند. این مرحله، تنها مرحله‌‌ی صفر فرآیند انقلاب بلاکچین است. برنامه‌‌های واقعی‌‌ که بدون بلاکچین نمی‌‌توانند به طور کامل اجرا شوند، مرحله‌‌ی 1 هستند.

من عقیده دارم که هر فردی که می‌‌تواند براساس جایی که اکنون در آن قرار داریم (بدون هیچ مقبولیت همگانی‌‌)، به شما بگوید مرحله‌‌ی 2 چیست، یک انگیزه‌‌ی شک‌‌برانگیز دارد. فناوری، در فضایی مجزا از تأثیرات خارجی پیشرفت نمی‌‌کند.

مؤفق‌‌ترین فناوری، با بازارها و نیازهای جامعه سازگار است. بلاکچین در این زمینه متمایز نخواهد بود.

مبانی کودکانه‌‌ی فرهنگ ما خوب و سرگرم‌‌کننده هستند، اما گاهی اوقات مانع ما می‌‌شوند.

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.