بیت کوین‌‌ شروع کار بهتری نسبت به همه آلتکوین‌‌ها داشت

بهترین راه برای آغاز به کار یک رمز ارز چیست؟ همه کریپتوها از جمله بیت کوین‌‌، درباره برنامه توزیعی که روی خوشتری به خریداران اولیه نشان می‌‌داد با انتقاد مواجه بوده‌‌اند. بیت کوین‌‌ برخلاف شروع کارش بدون وجود ICO، پیش استخراج یا هیچگونه پاداش موسسان، در تبدیل بسیاری از حامیان ابتدایی خود به افراد ثروتمند موفق ظاهر شد. این اتفاق به نوبه خود به بسیاری از آنان این توان را داد که رمز ارزهای خود را اجرا کنند که نحوه اجرای بسیار متفاوتی نسبت به بیت کوین‌‌ داشتند.

0 171

بیش از یک راه برای شروع کار یک سکه وجود دارد

وقتی بحث به نوآوری‌‌های دگرگون‌‌کننده جهان می‌‌رسد، برای شروع به کار خود پول خرج می‌‌کنند. همه‌‌ تکنولوژی‌‌های تحول‌‌آفرین توسعه‌‌دهندگانشان را ثروتمند نمی‌‌کنند (اینترنت، ایمیل یا کریپتو را به عنوان مثال در نظر بگیرید)، اما بیشترشان این کار را می‌‌کنند. بیت کوین‌‌ هم همین کار را در حق توسعه‌‌دهندگانش کرد. بیت کوین‌‌ برخلاف شروع کارش بدون وجود ICO، پیش استخراج یا هیچگونه پاداش موسسان، در تبدیل بسیاری از حامیان ابتدایی خود به افراد ثروتمند موفق ظاهر شد. این به نوبه خود به بسیاری از آنان این توان را داد که رمز ارزهای خود را اجرا کنند که نحوه اجرای بسیار متفاوتی نسبت به بیت کوین‌‌ داشتند.

Bitcoin Had a Fairer Launch Than Any Altcoin

جد مک‌‌کلب

ویتالیک بوترین (اتریوم)، زوک (زی کش)، چارلی لی (لایت کوین)، جد مک‌‌کلب (ریپل، استلار) و دن لاریمر (بیت‌‌شیرز، استیم‌‌ایت و EOS) از نمونه‌‌های بیت کوین‌‌‌‌دارانی هستند که آلتکوین‌‌های خودشان را دارند. توزیع همه سکه‌‌‌‌هایی که آنان تولید کرده بودند به نوعی با انتقاد روبرو شد. ۲۰ درصد پاداش استخراجی که به خزانه زی کش برای تامین مالی بخش توسعه اختصاص داده می‌‌شود هنوز جای بحث است و باعث هارد فورکی برای ایجاد زد کلاسیک شد که پاداش موسسان و فورک فورک زِن‌‌کَش یعنی هورایزن (Horizen) را حذف کرد. زدکش درمورد نبود اثبات دانش صفر هم که «راه‌‌اندازی اولیه» در ساخت سکه خصوصی را مشروع می‌‌کند مورد سوال واقع شده است.

ICOیی که اتریوم را به وجود آورد به دلیل اختصاص بیشتر سکه‌‌ها به چند نفر مورد حمله منتقدان قرار گرفته است و در بخش‌‌های دیگر هم متهم به سازش به قیمت امنیت شده است. ICO بازنشده‌‌ی EOS هم اعضای جامعه رمز ارز را آزرده کرده است و باعث شده در ریپل کارشان را شروع نکنند. جدای از این واقعیت که شرکت سازنده ارز اکثریت سهم XRP را دارد، سربرگ‌‌های گم‌‌شده‌‌ی بلوک‌‌های اولیه یعنی بررسی و امتحان رویداد خلق ریپل غیرممکن است.

زورآزمایی برای اجرایی بی‌‌نقص

Bitcoin Had a Fairer Launch Than Any Altcoin

گرین و بیم (Grin and Beam) جدیدترین پروتکل سال ۲۰۱۹ نیز شباهت‌‌هایی دارد، اما نه از نظر تکنولوژی امنیت میمبل‌‌ویمبل (Mimblewimble) که روی آن ساخته شده است. با این حال در جنبه‌‌های دیگر چندان تفاوتی با دیگران ندارد. بیم یک تیم شناخته‌‌شده دارد، به عنوان یک کسب‌‌وکار فعالیت می‌‌کند و پاداش موسسانی مانند زی کش دارد تا بخش توسعه را تامین مالی کند. گرین هم یک تیم ناشناس دارد، هیچ پیش‌‌استخراج یا پاداش موسسانی ندارد و به عنوان یک پروژه جمعی بدون رهبری مرکزی کار می‌‌کند.

اینکه آیا اجرا و شروع به کار گرین منصفانه است یا نه هنوز جای بحث دارد. یکی از اهداف زمان شروع به کار این رمز ارز تعدیل مشوق‌‌ها بود. این به مردم دلیلی برای اختصاص وقت، مهارت‌‌ها و منابعشان به پروژه را می‌‌دهد و به ازای اعتماد به آن در روزهایی که هنوز نوپا بود به آنان پاداش می‌‌دهد. هیچ تضمینی وجود نداشت که بیت کوین‌‌ یا هر کدام از پروژه‌‌هایی که در بالا نام برده شد موفق شوند. حامیان اولیه آنان می‌‌دانستند که دارند ریسک می‌‌کنند.

آرجون بالاجی (Arjun Balaji) در مقاله «گرین و شروع کار اسطوره‌‌‌‌ای آن» تصریح می‌‌کند که «یک اجرای منصفانه فرصتی برابر با قیمت نسبتا برابر ارائه می‌‌کند». آنان در نهایت به این نتیجه می‌‌رسد که اجرای گرین در هر دو قطب موفق عمل کرده است. با این حال نبود پاداش برای توسعه‌‌دهندگان پروژه آنان را وادار کرده تا برای تامین هزینه‌‌های ضروری برای حمایت از کارشان به تقلا بیافتند. Yeastplume، توسعه‌‌دهنده‌‌ی گرین در زمان انتشار از ۶۳ هزار دلاری که می‌‌خواست تنها ۲۵ هزار دلار به دست آورد. این مشکلی است که پروژه‌‌های تامین مالی شده‌‌ای مانند بیم و زی کش ندارند.

بحث آغاز به کار بیت کوین‌‌

Bitcoin Had a Fairer Launch Than Any Altcoin

بیت کوین‌‌ را می‌‌توان در چاله‌‌هایی مجازی در فرایندی مانند استخراج در فضای باز به دست آورد. نرخ دشواری پایین به همراه پاداش ۵۰ بیت کوینی برای هر بلوک به این معنا بود که هر کسی می‌‌توانست هزاران بیت کوین‌‌ استخراج کند. امروزه استخراج بیت کوین‌‌ چیزی مانند فرکینگ یا خارج کردن مواد به زود از زیر زمین است: سخت‌‌افزار تخصصی می‌‌طلبد، هزینه‌‌ی بالایی دارد و فعالان محیط زیست را هم تحریک می‌‌کند. همه بر این باورند که ساتوشی ناکاموتو بیت کوین‌‌‌‌هایی که در روزهای اول به دست آورده بود را به طور دائم قفل کرده و صدها هزار سکه برای خودش استخراج کرده است. اگر این‌‌طور باشد، اقدامی ناشی از خود گذشتگی از طرف خالق غیرخودخواهانه‌‌ترین رمز ارز تاریخ است. ساتوشی نه تنها پاداش موسس را برای خود لحاظ نکرده است، بله مقدار زیادی از سکه‌‌ها را از گردش خارج کرده است، یعنی دارایی دیگران را افزایش داده است.

نقد اجرای بیت کوین‌‌ ده سال پس از آن واقعه و ادعای اینکه منحنی عرضه لگاریتمی آن دارای شیب تند است آسان است، اما هدف آن تضمین حفظ حیات بیت کوین‌‌ تا به امروز بوده است. اگر بیت کوین‌‌ نبود نه گرین، نه بیم و نه هیچکدام از ۲۰۰۰ رمز ارز دیگری که امروزه هستند و بیشترشان از بیت کوین‌‌ گرفته شده‌‌اند وجود نداشتند.

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.