بیت‌ کوین‌ کش ‌چیست؟ راهنمای مقدماتی

بیت‌ کوین‌ کش هاردفورکی از بیت‌ کوین است که برای کاهش مشکلات بیت‌ کوین ساخته شد. یکی از این مشکلات، سختی استخراج برای استخراج‌کنندگان بود که صرفه اقتصادی استخراج را از بین برده بود؛ از طرفی هر تراکنش بیت‌ کوین برای انجام ، مدت زمان زیادی لازم داشت؛ در نتیجه بیت‌ کوین‌ کش برای حل این مشکلات وارد شد. در این مطلب علاوه بر معرفی بیت‌ کوین‌ کش و دلایل به وجود آمدن آن، به تعریف مفاهیم اولیه‌ای از شبکه بیت‌ کوین نیز پرداخته می‌شود که خواندن آن‌ها می‌تواند به فهم مفاهیم بنیادی شبکه بیت‌ کوین کمک بسیار زیادی کند.

2 809

در این مطلب آموزشی قصد داریم درمورد همه‌ی اتفاقاتی که منجر به پدید آمدن بیت‌ کوین‌ کش ‌شد صحبت کنیم. هدف ما صرفاً آموزش است.

بیت‌ کوین بدون شک یکی از تحسین‌برانگیزترین ابداعات چندین سال اخیر بوده است. با این حال انتقادات زیادی هم به دلیل مسئله‌‌ی مقیاس‌پذیری به آن وارد شده است که بحث‌های متعدد سیاسی و ایدئولوژیکی را برانگیخته است. بیت‌ کوین در ۱ آگوست ۲۰۱۷ وارد یک هاردفورک شد که در نهایت موجب به وجود آمدن بیت‌ کوین‌ کش ‌شد. قصد نداریم در اینجا در مورد اینکه کدام طرف خوب است و کدام طرف بد حرفی بزنیم، چون قضاوت این مساله به خود شما بستگی دارد.

بیت‌ کوین‌ کش ‌چیست؟ راهنمای مقدماتی

تراکنش‌های بیت‌ کوین چگونه کار می‌کنند؟

بیت‌ کوین توسط یک مرد/زن/گروه ناشناس با اسم مستعار ساتوشی ناکاموتو در مقاله‌ا‌ی افسانه‌ای با نام “بیت‌ کوین: سیستم پول الکترونیکی همتا به همتا” معرفی شد. آنچه بیت‌ کوین ارائه کرد یک سیستم همتا به همتای غیرمتمرکز رمز ارز بود. کل کارکردهای سیستم بیت‌ کوین به دلیل کارهایی است که توسط “استخراج‌کنندگان” انجام می‌شود.

خب این استخراجکنندگان چکار میکنند؟ دو فعالیت مهمی که آنان انجام میدهند عبارت است از:

 • استخراج بلوک‌ها
 • ثبت تراکنش‌ها در بلوک‌ها

استخراج بلوک‌ها

همه‌ی استخراج‌کنندگان از قدرت رایانشی خود برای جستجوی بلوک‌های جدید برای اضافه کردن به بلاک چین استفاده می‌کنند. این فرایند، از پروتکل “اثبات کار” استفاده می‌کند و به محض کشف بلوک جدید، استخراج‌کنندگان آن پاداش ۱۲.۵ بیت‌ کوینی دریافت می‌کنند، اگرچه این تنها انگیزه‌‌ی آنان برای استخراج نیست.

ثبت تراکنش‌ها در بلوک‌ها

وقتی گروهی از استخراج‌کنندگان بلوک جدیدی را کشف و استخراج کنند، به طور موقت صاحب آن بلوک هستند. فرض کنید آلیس ۵ بیت‌ کوین برای باب ارسال کرده است، او به طور فیزیکی هیچ پولی ارسال نکرده است، استخراج‌کنندگان باید این تراکنش‌ را به بلوک‌های درون زنجیره بفرستند و تنها در این صورت است که تراکنش‌ تکمیل می‌شود. استخراج‌کنندگان برای اضافه کردن این تراکنش‌ها به بلوک‌ها می‌توانند کارمزد بگیرند. اگر بخواهید تراکنش‌تان به سرعت به این بلوک‌ها اضافه شود می‌تواند کارمزد بیشتری به استخراج‌کنندگان بدهید تا به اصطلاح خارج از نوبت کارتان را انجام دهند.

برای تایید تراکنش، باید آن را به بلوکی در درون زنجیره اضافه کرد. اما مشکل اینجاست که بلوک‌های درون زنجیره ۱ مگابایت سایز دارند و تعداد زیادی تراکنش وجود دارند که می‌توانند به طور همزمان انجام شوند. این موضوع پیشتر قابل مدیریت بود و مشکلی را پدید نمی‌آورد، اما بعداً اتفاقی افتاد که این مورد را به یک مشکل بزرگ تبدیل کرد؛ آن اتفاق این بود: بیت‌ کوین مشهور شد!

آیا مشکل مقیاس‌پذیری بیت‌ کوین به دلیل موضوع حجم بلاک است؟

بله، بیت‌ کوین مشهور شد و به دلیل این شهرت مشکلاتی به وجود آمد. در این نمودار می‌توانید تعداد تراکنش‌های انجام شده در هر ماه را ببینید:

بیت‌ کوین‌ کش ‌چیست؟ راهنمای مقدماتی

همانطور که می‌بینید شمار تراکنش‌های ماهانه در حال افزایش است و بیت‌ کوین با حجم بلوک کنونی که ۱ مگابایت است می‌تواند تنها ۴.۴ تراکنش بر ثانیه انجام دهد. هنگامی که بیت‌ کوین خلق شد، توسعه‌دهندگانش بلوک‌های آن را ۱ مگابایتی طراحی کردند چون قصد داشتند تعداد تراکنش‌های تقلبی که ممکن بود باعث تزلزل کل شبکه‌ی بیت‌ کوین شود را کاهش دهند.

با این حال با افزایش سریع شمار تراکنش‌ها، میزان پر شدن بلوک‌ها هم افزایش یافت. مردم مجبور بودند تا زمان ایجاد بلوک جدید صبر کنند تا تراکنش‌هایشان پیش برود. همین امر باعث انباشت تراکنش‌ها شد و باعث شد تنها راه در اولویت قرار گرفتن تراکنش‌ میزان کارمزد پرداختی شما باشد که با آن استخراج‌کنندگان را جذب می‌کنید.

همین امر باعث معرفی سیستم “جایگزینی توسط کارمزد”(replace-by-fee) شد که در واقع روش کار آن به این شکل است: فرض کنید آلیس ۵ بیت‌ کوین برای باب می‌فرستد، اما تراکنش به دلیل وجود انباشت پیش نمی‌رود و گیر کرده است. او نمی‌تواند تراکنش را حذف کند چون بیت‌ کوین‌های خرج شده دیگر برنخواهند گشت؛ ولی می‌تواند ۵ بیت‌ کوین دیگر با درصد کارمزد بالاتر برای باب بفرستد تا استخراج‌کنندگان را جذب خود کند. به این دلیل که استخراج‌کنندگان تراکنش را درون بلوک قرار می‌دهند، این تراکنش جایگزین تراکنش قبلی می‌شود و آن را لغو می‌کند.

در حالی که سیستم “جایگزینی توسط کارمزد” برای استخراج‌کنندگان سودآوری دارد، برای کاربرانی که توانایی مالی ندارند بسیار نامناسب است. نموداری درمورد زمان انتظار کاربرانی که حداقل کارمزدها را پراخت کرده‌اند در پایین آورده‌ایم:

بیت‌ کوین‌ کش ‌چیست؟ راهنمای مقدماتی

اگر کمترین مقدار کارمزد ممکن را پرداخت کنید، برای تایید تراکنشتان باید حدود ۱۳ دقیقه صبر کنید.

برای حل این مشکل پیشنهاد شد که حجم بلوک از ۱ مگابایت به ۲ مگابایت تغییر کند. البته اجرای این کار به سادگیِ گفتن‌اش نیست و باعث وجود بحث‌ها زیادی درمورد این تغییر حجم شده است. همانطور که پیشتر گفتیم می‌خواهیم موضعی بی‌طرفانه در مورد کل بحث داشته باشیم و دوست داریم استدلالی که از طرف هر طرف ارائه شده است را برایتان بگوییم.

استدلال‌های مخالفان افزایش حجم بلوک

استخراج‌کنندگان به دلیل کاهش کارمزد انگیزه‌ی خود را از دست می‌دهند: با افزایش حجم بلوک، تراکنش‌ها به راحتی انجام می‌شوند و کارمزدها به طور قابل‌ملاحظه‌ای کاهش می‌یابد. نگرانی‌هایی هم در مورد کاهش انگیزه‌ی استخراج‌کنندگان و مهاجرت به ارزهای دیگر وجود دارد. اگر شمار استخراج‌کنندگان کاهش یابد، نرخ هش کل بیت‌ کوین هم پایین خواهد آمد.

 • بیت‌ کوین نباید برای استفاد‌ه‌های روزمره به کار گرفته شود: برخی از اعضای جامعه‌ی ارز بیت‌ کوین نمی‌خواهند که بیت‌ کوین در تراکنش‌های معمولی روزمره به کار گرفته شود. این افراد احساس می‌کنند که بیت‌ کوین هدف والاتری دارد.
 • این کار بین جامعه‌ی بیت‌ کوین دودستگی ایجاد می‌کند: اگر حجم بلوک افزایش یابد باعث ایجاد فورک در سیستم می‌شود که دو بیت‌ کوین مشابه را به وجود می‌آورد و جامعه‌ی بیت‌ کوین را دو دسته می‌کند. امکان دارد این کار هماهنگی و یکپارچی آن را از بین ببرد.
 • افزایش حجم بلوک باعث متمرکز بودن می‌شود: از آن‌جایی که حجم شبکه نیز افزایش می‌یابد، مقدار نیروی پردازشی مورد نیاز برای استخراج هم بالا می‌رود. با این کار استخرهای استخراج کوچک‌تر از بین می‌روند و نیروی استخراج به استخرهای بزرگ می‌رسد و در نتیجه شاهد متمرکز بودن فرایند می‌باشیم که با ماهیت بیت‌ کوین مغایر است.

استدلال‌های موافقان افزایش حجم بلوک

 • افزایش حجم بلوک در واقع به نفع استخراج‌کنندگان است: افزایش حجم بلوک یعنی افزایش تراکنش‌ها در هر بلوک که به نوبه‌ی خود شماری از کارمزدهای تراکنش‌ها که استخراج‌کنندگان از استخراج یک بلوک به دست می‌آورند را افزایش می‌دهد.
 • بیت‌ کوین نیاز به رشد و رواج بیشتری در بین مردم عادی دارد. اگر حجم بلوک‌ها تغییری نکند این امکان وجود دارد که کارمزدهای تراکنش‌ها بالا و بالاتر برود. وقتی این اتفاق بیافتد، مردم عادی هیچوقت نمی‌توانند از آن استفاده کنند و تنها توسط ثروتمندان و شرکت‌های بزرگ به کار گرفته می‌شود و این هیچ‌گاه هدف بیت‌ کوین نبوده است.
 • تغییرات یک‌مرتبه صورت نمی‌گیرد، بلکه به مرور و تدریجی انجام خواهند شد. بزرگ‌ترین ترسی که مردم در مورد تغییر حجم بلوک دارند تغییر ناگهانی و همزمان خیلی از چیزها و مختل شدن فرایندها است. با این حال کسانی که موافق افزایش حجم بلوک هستند معتقدند که همیشه ترس از تغییرات در افراد وجود دارد که به مرور از بین می‌رود.
 • پشتیبانی زیادی از افزایش حجم بلوک می‌شود و کسانی که با آن همراه نشوند قطعا عقب می‌مانند.

دو پیشنهاد برای حل مسئله‌ی مقیاس‌پذیری بیت‌ کوین وجود دارد:

 • سافت فورک (Soft Fork)
 • هارد فورک (Hard Fork)

پیش از این که به این دو پیشنهاد بپردازیم بیاید تفاوت‌های بین هارد فورک و سافت فورک را بررسی کنیم. فورک یعنی شرایطی که در آن وضعیت بلاک چین به زنجیره‌هایی تقسیم شده است، یعنی فورک بخشی از همان شبکه است که دیدگاه متفاوتی در مورد سابقه‌ی تراکنش‌ها دارد، و بخش متفاوتی و جدایی از شبکه نیست. یعنی فورک انشعابی‌در چشم‌انداز وضعیت بلاک چین است.

سافت فورک چیست؟

وقتی یک زنجیره نیاز به به‌روزرسانی داشته باشد، دو روش سافت فورک و یا هارد فورک برای آن وجود دارد. به سافت فورک به عنوان یک به‌روزرسانی در نرم‌افزاری که سازگاری عقب‌رو (Backwards compability) دارد فکر کنید.خب این یعنی چه؟ تصور کنید که برنامه‌ی MS Excel 2005 را در لپ‌تاپتان اجرا کرده‌اید و می‌خواهید فایلی که در برنامه‌ی MS Excel 2015 ساخته شده است را باز کنید، خب می‌توانید آن فایل را باز کنید چون برنامه‌ی MS Excel 2015 سازگاری عقب‌رو دارد.

اما در اینجا تفاوتی وجود دارد. همه‌ی به‌روزرسانی‌هایی که در نسخه‌ی جدید می‌توانید از آن بهره ببرید، در نسخه‌‌ی قدیمی‌تر وجود ندارند. بیاید به مثال Excel برگردیم؛ فرض کنید برنامه ویژگی قرار دادن فایل‌های GIF در فایلتان در نسخه‌ی ۲۰۱۵ را به شما داده است، نمی‌توانید این GIFها را در نسخه‌ی ۲۰۰۵ ببینید. یعنی همه چیز را غیر از GIFها خواهید دید. مقایسه بین سافت فورک و هاردفورک را در اینجا ببینید.

هارد فورک چیست؟

تفاوت اصلی بین سافت فورک و هارد فورک این است که هارد فورک سازگاری عقب‌رو ندارد. به محض اجرای هارد فورک دیگر نمی‌توان به عقب برگشت. اگر به نسخه‌‌ی به‌روزرسانی‌شده‌ی بلاک چین نپیوندید نمی‌توانید به آپدیت‌های جدید دسترسی پیدا کنید و یا با کاربران سیستم جدید ارتباط برقرار کنید. پلی‌استیشن ۳ و ۴ را در نظر بگیرید. نمی‌توانید بازی‌های پلی‌استیشن ۳ را روی پلی‌استیشن ۴ اجرا کنید و بالعکس.

بیت‌ کوین‌ کش ‌چیست؟ راهنمای مقدماتی

آندریاس آنتونوپولوس (Andreas Antonopoulos) تفاوت هارد فورک و سافت فورک را اینطور توضیح می‌دهد:

“اگر رستورانی که غذاهای گیاهی سرو می‌کند تصمیم بگیرد گوشت را به منوی خود اضافه کند، این حرکت هارد فورک تلقی می‌شود. اگر تصمیم بگیرند غذاهای گیاهی دیگر را به منوی خود اضافه کند، خب همه‌ی گیاه‌خواران می‌توانند آن‌ها را بخورند و نیازی هم نیست برای خوردن آن‌ها حتما گیاه‌خوار باشید؛ می‌توانید گیاه‌خوار باشید و در آنجا غذا بخورید و گوشت‌خوار باشید و باز هم در آنجا غذا بخورید؛ این سافت فورک است.”

به هر حال برای ایجاد هرگونه تغییر عمده در بیت‌ کوین باید سیستم‌ها به اجماع برسند. خب یک اقتصاد غیرمتمرکز چگونه می‌تواند در مورد مسئله‌ی به توافق برسد؟

دو راه عمده برای انجام این کار وجود دارد:

 • فعالیت استخراج‌گنندگان: تغییرات اساسی که استخراج‌کنندگان به آن رای می‌دهند.
 • فعالیت کاربران. تغییراتی که مردم توسط گره‌های فعال به آن رای می‌دهند.

پیش از اینکه این مطلب را ادامه دهیم باید بدانیم SegWit چیست؟

SegWit چیست؟

خیلی عمیق به تعریف SegWit نمی‌پردازیم اما برای اینکه بدانیم بیت‌ کوین‌ کش از کجا آمد باید اطلاعاتی در مورد آن داشته باشیم. باز هم تکرار می‌کنم که در این مطلب هیچگونه جانبداری وجود ندارد، ما فقط آموزش می‌دهیم.

وقتی به دقت یک بلوک را بررسی کنید، چیزی شبیه به عکس پایین دستگیرتان میشود:

بیت‌ کوین‌ کش ‌چیست؟ راهنمای مقدماتی

هدر (header) بلوک از ۶ عنصر تشکیل شده است:

 • ورژن
 • هش بلوک قبلی
 • ریشه‌های Merkle تراکنش
 • زمان‌بندی دوره‌ای (Epoch time)
 • دشواری هدف
 • نانس (Nonce)

علاوه بر راس بلوک، بدنه‌ی آن هم وجود دارد، بدنه‌ای که پر از جزییات تراکنش‌ها است.

یک تراکنش بیتکوینی از چه چیزی تشکیل شده است؟ هر تراکنش ۳ بخش دارد:

 • جزییات فرستنده که ورودی نام دارد.
 • جزییات دریافت کننده که خروجی نام دارد.
 • امضای دیجیتال.

امضای دیجیتال اهمیت زیادی دارد چون توسط آن است که تایید می‌شود آیا فرستنده مقدار مورد نیاز سرمایه برای انجام تراکنش را دارد یا خیر. همانطور که در نمودار بالا می‌بینید، این امضا بخشی از داده‌ی ورودی است. اگرچه این یک داده‌ی بسیار مهم است اما مشکل خیلی خیلی بزرگی دارد. مشکل آن این است که فضای بسیار زیادی را اشغال می‌کند، فضایی که خود به لطف حجم ۱ مگابایتی بلوک بسیار محدود است. در واقع امضای دیجیتال ۶۵ درصد فضای اشغال شده توسط تراکنش را به خود اختصاص می‌دهد.

دکتر پیتر وویل (Dr. Peter Wuille) راه حلی برای این مشکل پیشنهاد کرده است که (Segregated Witness (SegWit نام دارد.

وقتی SegWit فعال شود، جزییات اطلاعات فرستنده و گیرنده به درون بلوک اصلی می‌روند، و امضای دیجیتال هم به درون یک بلوک جدید که “بلوک توسعه داده شده” (Extended Block) نام دارد وارد خواهد شد.

بیت‌ کوین‌ کش ‌چیست؟ راهنمای مقدماتی

کاری که SegWit انجام می‌دهد این است که در بلوک‌ها فضای بیشتری برای تراکنش‌ها به وجود می‌آورد. حالا که اطلاعاتی مقدماتی درمورد SegWit دارید، بیایید مزایا و معایب آن را با هم بررسی کنیم.

مزایا و معایب SegWit چیست؟

مزایای آن:

 • شمار تراکنش‌هایی که در یک بلوک جای می‌گیرند را افزایش می‌دهد.
 • کازمرد تراکنش‌ها را کاهش می‌دهد.
 • حجم هر تراکنش را پایین می‌آورد.
 • تراکنش‌ها سریع‌تر تایید می‌شوند چون زمان انتظار پایین می‌آید.
 • به مقیاس‌پذیری بیت‌ کوین کمک می‌کند.
 • از آنجایی که شمار تراکنش‌های موجود در هر بلوک افزایش می‌یابد، کل کارمزدهایی که یک استخراج‌کننده جمع‌آوری می‌کند بالا می‌رود.

معایب آن:

 • استخراج‌کنندگان کارمزد کمتری برای هر تراکنش دریافت خواهند کرد.
 • اجرای آن پیچیده است و همه‌ی کیف پول‌ها باید خودشان SegWit را اجرا کنند.
 • مصرف منابع را به شدت بالا می‌برد چون بالا بردن ظرفیت، میزان تراکنش‌ها و پهنای باند را افزایش می‌دهد.

وقتی توسعه‌دهندگان SegWit را ساختند، برای آن یک شرط گذاشتند. SegWit تنها زمانی فعال می‌شود که ۹۵ درصد از استخراج‌کنندگان به آن رای مثبت دهند. خب این تغییر بزرگی در سیستم به شمار می‌آید و فکر کردند که باید رای اکثریت را برای فعالیت خود کسب کند. اکثر استخراج‌‌کنندگان تمایلی به فعالیت SegWit ندارند چون از آنجایی که فضای بلوک افزایش می‌یابد، کارمزد تراکنش‌ها بسیار پایین می‌آید. در نتیجه آنان اجرای SegWit را متوقف کردند که به نوبه‌ی خود کاربران و کسب‌وکارهایی که فعالیت آن را خواستار بودند را خشمگین کرد.

در نتیجه بر روی ایده‌ی UASF (سافت فورک فعال شده توسط کاربر) به نام BIP 148 به توافق رسیدند.

BIP چیست؟

BIP یا پیشنهادات بهبود بیت‌ کوین (Bitcoin Improvement Proposals )، سندی است که طراحی‌ها و پیشنهادات بهبود شبکه‌ی بیت‌ کوین را معرفی می‌کند. سه نوع BIP وجود دارد:

 • BIPهای ردگیری استاندارد: تغییرات در پروتکل شبکه، تراکنش‌ها و بلوک‌ها.
 • BIPهای اطلاعاتی: با حل مسائل طراحی و راهنماهای عمومی سر و کار دارد.
 • BIPهای فرایندها: تغییر فرایندها.

BIP 148 چیست؟

BIP 148 یک سافت فورک فعال شده توسط کاربران است و هدف اصلی آن این است که گره‌های شبکه‌ی بیت‌ کوین همه‌ی بلوک‌هایی که بدون وجود SegWit ساخته شده باشند را رد کنند. هدف آن جذب کردن استخراج‌کنندگان برای فعال کردن SegWit در بلوک‌هایی‌ست که استخراج‌ می‌کنند.

امید است که با تشویق هر چه بیشتر استخراج‌کنندگان برای اجرای BIP 148، ۹۵ درصد آستانه‌ی محدودیت حذف شده و SegWit فعال شود. نگرانی‌هایی درمورد تقسیم زنجیره وجود درد اما اگر ۵۱ درصد از استخراج‌کنندگان به سمت BIP 148 روی بیاورند این اتفاق نخواهد افتاد. وجود بیش از نیمی از استخراج کنندگان، نرخ هش زنجیره‌ را کاهش خواهد داد.

استخراج‌کنندگان دیگر هم طبق قاعده‌ی بازی به سمت اکثریت کشیده خواهند شد. البته این امر نگرانی‌های جدی به وجود آورده است. اگر تغییرات به آرامی اتفاق نیافتد و اگر منجر به تقسیم زنجیره بشود چه؟ این امر می‌تواند باعث فاجعه بشود و همان مشکلی به وجود بیاید که شرکت استخراج بیت‌مین (Bitmain) نسبت به آن ابزار نگرانی کرده بود. بیت‌مین طرح UAHF (هارد فورک فعال شده توسط کاربران) را به عنوان نقشه ب BIP 148 پیشنهاد کرد.

UAHF چیست؟

هارد فورک فعال شده توسط کاربران (UAHF) پیشنهادی از سوی شرکت بیت‌مین است که امکان ایجاد شکل جدیدی از بیت‌ کوین و بلوک‌های حجیم‌تر را فراهم می‌کند. از آنجایی که این یک هارد فورک است، زنجیره سازگاری عقب‌رو با مابقی بلاک چین بیت‌ کوین نخواهد داشت. مهم‌ترین دلیل این کار این است که هارد فورک نیازی به اعمال بیشینه‌ی قدرت هش ندارد. همه‌ی گره‌هایی که این تغییرات قوانین را بپذیرند، فارغ از حمایتی که دریافت می‌کنند به طور خودکار از بلاک چین پیروی خواهند کرد. بسیاری از افراد از جدایی امضاهای دیجیتال از مابقی داده‌های تراکنش خوشحال نیستند چون به نظرشان کلاه‌برداری یا هک است.

بیت‌مین از این قضیه به عنوان فرار به جلو از پیشنهاد BIP 148 توسط مخالفان آن نام می‌برد. اگر به آن علاقه‌ای ندارید کافی است از کشتی پایین بپرید و عضو زنجیره‌ی دیگری بشوید. در کنفرانس “آینده‌ی بیت‌ کوین”، توسعه‌دهنده‌ای به نام آمائوری سشت (Amaury Sechet) از پروژه‌ی ABC (ظرفیت تعدیل‌پذیر حجم بلوک) پرده برداشت و از یک هاردفورک در آینده‌ی نزدیک خبر داد. پس از اعلام این خبر و پس از انتشار ABC بیت‌ کوین، پروژه‌ی بیت‌ کوین‌ کش ‌(BCC) هم در ۱ آگوست اعلام شد.

بیت‌ کوین‌ کش ‌چیست؟

وب‌سایت بیت‌ کوین‌ کش ‌آن را اینطور تعریف می‌کند: “بیت‌ کوین‌ کش ‌یک پول الکترونیکی همتا به همتا برای فضای اینترنت است. این پول کاملا غیرمتمرکز است و هیچ بانک مرکزی ندارد و نیازی به هیچ واسطه‌ای برای رد و بدل کردن آن نیست.” به کلمه‌ی “پول الکترونیکی همتا به همتا” دقت کردید؟ همانطور که جیمی سانگ (Jimmy Song) در یکی از مقاله‌های خود نوشت، نکته‌ی اصلی طراحی بیت‌ کوین‌ کش ‌این بود که تراکنش‌های بیشتری را انجام دهد.

بیت‌ کوین‌ کش ‌چیست؟ راهنمای مقدماتی

بیت‌ کوین‌ کش ‌بسیار شبیه بیت‌ کوین است اما تفاوت‌های قابل‌توجهی هم دارد:

 • حجم بلوک‌ آن ۸ مگابایتی است.
 • از SegWit برخوردار نخواهد شد.
 • از ویژگی “جایگزینی کارمزد” برخوردار نخواهد شد.
 • ویژگی‌های امنیتی محافظت از حملات replay و wipeout را دارا خواهد بود.
 • روشی برای تنظیم سریع‌تر دشواری اثبات کار نسبت به تنظیم دشواری سال ۲۰۱۶ بیت‌ کوین ارائه می‌کند.

از آنجایی که بیت‌ کوین‌ کش ‌حاصل یک هاردفورک است، هرکس که مقدار مشخصی بیت‌ کوین داشت به همان مقدار بیت‌ کوین‌ کش ‌دریافت کرد، به شرط اینکه در زمان اجرای هاردفورک بیت‌ کوین خود را در صرافی نگه نداشته باشند و کلیدهای خصوصی اکانت خود را در اختیار داشته باشند. خب بیایید ویژگی‌های جالب بیت‌ کوین‌ کش ‌را بررسی کنیم.

بیت‌ کوین‌ کش ‌چگونه می‌تواند از حملات replay جلوگیری کند؟

یکی از بهترین ویژگی‌های بیت‌ کوین‌ کش ‌مقابله‌ی آن با حملات replay، یعنی یکی از بزرگ‌ترین مشکلاتی است که همه‌ی ارزها پس از فورک با آن مواجه‌اند.

بیت کوین‌ کش: حمله‌ی replay چیست؟

حمله‌ی replay، تکرار یا به تاخیر انداختن انتقال داده‌ها با اهداف خرابکارانه است. این حملات در بلاک چین تراکنش‌هایی را که در یک زنجیره انجام می‌شود در زنجیره‌ی دیگری هم تکرار می‌کند. مثلا فرض کنید آلیس ۵ BTC برای باب می‌فرستد، اگر حمله replay رخ دهد ۵ BCH هم برای باب ارسال می‌شود، حتی اگر آلیس قصد این کار را نداشته باشد.

خب بیت‌ کوین‌ کش ‌چگونه از این حملات جلوگیری می‌کند؟

 • با استفاده از الگوریتم بازسازی‌شده‌ی sighash: این الگوریتم تنها زمانی فعال می‌شود که فلگ sighash بر روی ۶ بیت تنظیم شود. این مساله موجب می‌شود تراکنش‌ها در زنجیره‌های غیر UAHF نامعتبر شود، چون الگوریتم‌های sighash مختلف باعث ایجاد تراکنش‌های نامعتبر می‌شود.
 • استفاده از خروجی OP_RETURN که “بیت‌ کوین: سیستم پول الکترونیکی همتا به همتا” را به عنوان داده‌ی خود داراست. هر تراکنشی که حاوی این رشته باشد، تا قبل از رسیدن به بلوک ۵۳۰.۰۰۰ توسط گره‌های بیت‌ کوین‌ کش ‌نامعتبر شناخته می‌شودپیش از اینکه به آن بلوک برسید می‌توانید سکه‌های خود را با تراکنش بر زنجیره‌ی غیر UAHF با خروجی OP_RETURN تقسیم کنید و سپس در زنجیره‌ی UAHF دست به انجام تراکنش بزنید.

بیت کوین‌ کش ‌چطور استخراج‌‌کنندگان را جذب می‌کند؟

همه‌ی ارزها برای تداوم حرکت خود به استخراح‌کنندگان خود وابسته هستند. بیت کوین‌ کش ‌هم به تازگی استخراج‌کنندگان زیادی را به خود جذب کرده است که نرخ هش آن را به طور چشمگیری افزایش داده‌اند. در اینجا باز هم از نظرات درخشان جیمی سانگ بهره می‌گیریم:

بیت کوین‌ کش ‌در هنگام کاهش دشواری استخراج خود یک سری قوانین دارد. پیش از دانستن این قوانین باید زمان متوسط سپری‌شده (MTP) را بشناسیم. این زمان یعنی میانگین ۱۱ بلوکی که در یک بلاک چین استخراج شده‌اند. کافی است ۱۱ بلوک استخراج شده را پشت سر هم قرار بدهید و زمان استخراج بلوک وسط، زمان میانگین سپری‌شده خواهد بود. MTP به تعیین زمان استخراج بلوک‌ها در آینده کمک می‌کند. در اینجا جدولی از بلوک‌های مختلف MTP را آورده‌ایم.

بیت‌ کوین‌ کش ‌چیست؟ راهنمای مقدماتی

قانون تعدیل دشواری بیت کوین‌ کش ‌این است: اگر میانگین زمان سپری‌شده‌ی بلوک کنونی و میانگین زمان ۶ بلوک پیشین بیشتر از ۱۲ ساعت باشد، پس دشواری به اندازه ۲۰ درصد کاهش می‌یابد؛ یعنی استخراج و یافتن یک بلوک جدید ۲۰ درصد آسان‌تر می‌شود. با این کار استخراج‌کنندگان قدرت تنظیم دشواری را پیدا می‌کنند؛ به طور شکاف ۱۳ ساعته بین بلوک‌های ۴۷۸۵۷۰ تا ۴۷۸۵۷۱ را ببینید، استخراج‌کنندگان برای استخراج آسان‌تر این کار را انجام می‌دهند تا استخراج بلوک‌های بعدی ساده‌تر شود.

نکته‌ی جالب توجه دیگر زمان و چگونگی تعدیل میزان دشواری در یک ارز رمزنگاری‌شده است. نمودار نرخ دشواری بیت کوین‌ کش ‌را در اینجا ملاحظه می‌کنید:

بیت‌ کوین‌ کش ‌چیست؟ راهنمای مقدماتی

نرخ دشواری طبق شمار استخراج‌کنندگان حاضر در سیستم تعدیل می‌شود. اگر استخراج‌کنندگان کمتری حضور داشته باشند دشواری کاهش می‌یابد چون قدرت کلی هش سیستم پایین می‌رود. وقتی بیت‌ کوین‌ کش ‌در ابتدا تلاش کرد استخراج‌کنندگان را جذب کند، نرخ دشواری به شدت کاهش یافت و استخراج‌کنندگان زیادی جذب شدند و توانستند سودهای زیادی کسب کنند. این منجر به ورود سیل عظیمی از استخراج‌کنندگان شد که قدرت هش سیستم بیت‌ کوین‌ را به شدت بالا برد و زمان تراکنش‌ها را کاهش و کارمزدها را افزایش داد. گزارش شده است که تکمیل تراکنش‌های بیت‌کوین گاهی ساعت‌ها و روزها طول می‌کشد.

در اینجا سقوط قدرت هش سیستم بیت‌ کوین‌ را مشاهده می‌کنید:

بیت‌ کوین‌ کش ‌چیست؟ راهنمای مقدماتی

 

ارز بیت‌ کوین‌ کش

BCH دومین ارز گران‌‌قیمت پس از بیت‌ کوین‌ است که ظرفیت ۹.۴ میلیارد دلاری هم دارد. در اینجا می‌توانید نمودار قیمت آن را مشاهده کنید.

بیت‌ کوین‌ کش ‌چیست؟ راهنمای مقدماتی

نیروی محرکه‌ی قیمت بیت‌ کوین‌ کش ‌چیست؟

دلیل اول

صرافی‌های بیشتر و بیشتری به طور مرتب وارد خرید و فروش بیت‌ کوین‌ کش ‌می‌شوند. در ابتدا اکثر صرافی‌ها چندان مایل به خرید و فروش آن نبودند اما اکنون صرافی‌های بیشتری آن را می‌پذیرند. همین امر اعتبار خاصی به بیت‌ کوین‌ کش ‌بخشید.

در اینجا میتوانید کیف پولها و صرافیهایی که از بیت‌ کوین‌ کش ‌پشتیبانی میکنند را ببینید:

بیت‌ کوین‌ کش ‌چیست؟ راهنمای مقدماتی

دلیل دوم

استخراج‌کنندگان متعددی هم به عرصه‌‌ی استخراج بیت‌ کوین‌ کش ‌وارد شده‌اند. همانطور که در بالا هم گفتیم بیت‌ کوین‌ کش ‌اکنون بسیار سودآور است و استخراج‌کنندگان زیادی قدرت هش خود را به سیستم آن وارد کرده‌اند که قیمت آن را هم بالاتر برده است. از آنجایی که حجم بلوک‌های بیت‌کوین‌ کش ‌۸ مگابایتی است، تراکنش‌های بیشتری را در بلوک جای می‌دهد که باعث تولید کارمزدهای بیشتری برای استخراج‌کنندگان می‌شود.

بیت‌ کوین‌ کش ‌چه آینده‌ای دارد؟

باید اعتراف کنیم که نمی‌دانیم! اصلا نمی‌دانیم که بیت‌ کوین‌ کش ‌در کوتاه‌مدت یا دراز مدت به کجا دارد می‌رود. آنچه می‌دانیم این است که این اولین هارد فورک موفق بیت‌ کوین‌ است که سابقه‌ی تراکنش‌ها را هم نگه می‌دارد. آنچه در اختیار داریم تجربه‌ی موفقی است که درس‌های زیادی هم به ما داده است. حجم بلوک ۸ مگابایتی BCH یک ویژگی بسیار جالب و جذاب است که تاثیر آن در آینده را هم می‌توان دید. آیا این مسئله می‌تواند مشکلات موجود در مقیاس‌پذیری را حل کند؟ آیا BCH می‌تواند از BTC سبقت بگیرد و به زنجیره‌‌ی برتر تبدیل شود؟ همه‌ی این پرسش‌ها فعلا در هاله‌ای از تردید قرار دارند. تنها چیزی که اکنون می‌توانیم با قعطیت بگویم این است که BCH می‌تواند آینده‌ی جذابی داشته باشد.

منبع

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

2 نظر
 1. مریم

  من گیج شدم یعنی بیتکوین کش بهتر از بیتکوینه؟

  1. حسام حسینی پور

   سلام
   شاید از لحاظ پلتفرم بهتر باشد ولی از نظر سرمایه گذاری بیتکوین همچنان بهتر است