بیت‌‌کوین گلد ( Bitcoin Gold ) چیست؟

تنها چند ماه پس از هاردفورک بیت‌‌کوین کش، بلاکچین بیت‌‌کوین یک هاردفورک دیگر به نام بیت‌‌کوین گلد (BTG) را تجربه کرد که توسط جامعه بیت‌‌کوین ایجاد شد. سازندگان این هارد فورک عقیده دارند که شبکه بیت کوین بسیار متمرکز شده است و این موضوع خلاف آرمان اصلی بیت کوین است، به همین منظور هارد فورکی را تشکیل داده اند تا بیت‌کوین را آنگونه که باید باشد، بسازند. در این مقاله اطلاعات بیشتری راجع به این هاردفورک خواهید خواند.

0 1,061

بیت‌‌کوین گلد چیست؟

 • بیت‌‌کوین گلد (BTG)
 • قیمت: ۲۶ دلار
 • رتبه: ۲۵
 • سرمایه بازاری: ۴۵۰ میلیون دلار
 • حجم معاملات در ۲۴ ساعت : ۱.۸ میلیون دلار

بیت‌‌کوین گلد امید دارد که جو پیرامون استخراج در بلاکچین بیت‌‌کوین را تغییر دهد. بلاکچین بیت‌‌کوین طبق گفته موسسان آن، بیش از حد متمرکز شده است. شرکت‌‌های بزرگ با کامپیوترهای عظیم استخراج، حجم زیادی از بیت کوین را استخراج می‌‌کنند. کنترل داشتن شرکت های بزرگ بر شبکه‌‌ بیت کوین، هدف موسسان آن برای داشتن یک دفتر کل غیرمتمرکز و ارزهای همتا به همتا را با شکست مواجه می‌‌کند.

آنان در پاسخ به این مسئله، پروژه‌‌ی بیت‌‌کوین گلد را شروع کرده‌‌اند. این یک فورک جایگزین برای بلاکچین بیت کوین است که تغییراتی را به وجود می‌‌آورد تا استخراج عادلانه‌‌تر شود. هدف بیت‌‌کوین گلد ساختن شبکه‌‌ایست که همه بتوانند با سخت‌‌افزار معمولی استخراج کنند. در نتیجه، استخراج بیت‌‌کوین گلد به جای تعداد معدودی از شرکت‌‌ها در میان استخراج‌‌کنندگان متعدد پراکنده می‌‌شود و رواج پیدا می‌‌کند.

در این راهنما همه چیز را درباره بیت‌‌کوین گلد پوشش می‌‌دهیم، از جمله:

 • تمرکززدایی از بلاکچین بیت کوین
 • مقایسه SHA-256 و Equihash
 • چه کسی بیت‌‌کوین گلد دریافت کرد؟
 • چطور بیت‌‌کوین گلد استخراج کنیم؟
 • اجرای آن چه وقت شروع شد؟
 • آیا بیت‌‌کوین گلد رقیب بیت‌‌کوین است؟
 • مقایسه بیت‌‌کوین گلد و بیت‌‌کوین، بیت‌‌کوین کش و SegWit2x
 • محافظت از حمله تکرار (Replay Attack ) پس از فورک
 • نظر مردم درباره بیت‌‌کوین گلد چیست؟

تمرکززدایی از بلاکچین بیت کوین

در روزهای اول بیت کوین، کامپیوترهای معمولی دست به تایید و تکمیل اثبات کار مورد نیاز برای نیرو بخشیدن به بلاکچین بیت کوین می‌‌زدند. با این حال، سال‌‌های گذشته شاهد توسعه سریع سخت‌‌افزارهای مورداستفاده برای استخراج بیت کوین بوده است.

آن‌‌چه در شبکه بیت کوین به عنوان کامپیوترهای معمولی شروع شد، خیلی زود به ریگ‌‌های تخصصی با واحدهای پردازش گرافیکی (GPU) به منظور انجام سریع‌‌تر الگوریتم اثبات کار بدل گشت.

امروز سخت افزارها پیشرفته‌‌تر هم شده‌‌اند. مدارهای مجتمع با کارایی خاص ( ASIC ) اکنون کل کار استخراج را در بلاکچین بیت‌‌کوین به عهده دارند. این‌‌ها ابزارهایی بودند که به طور خاص برای استخراج بیت کوین ساخته شدند و نسبت به کامپیوترهای خانگی ۱۰۰۰۰۰۰ برابر سریع‌‌تر هستند. خرید، نصب و راه‌‌اندازی ASIC ها هزینه‌‌ی زیادی دارد و استفاده از آن را برای کاربران معمولی دشوار کرده است.

هرچه استخراج پرهزینه‌‌تر شود، افراد کمتری قادر به انجام آن هستند. این یعنی شبکه‌‌ی استخراج هرچه بیشتر به سمت متمرکز بودن پیش می‌‌رود. استدلال Bitcoin Gold تبدیل استخراج بیت‌‌کوین به چیزی است که همه بتوانند آن را انجام دهند و استخراج را هرچه بیشتر غیرمتمرکز نگه دارند.

علاوه بر این، بیشتر عملیات‌‌های موفق استخراج بیت‌‌کوین شامل اتاق‌‌ها و انبارهای بزرگ پر از ASIC هایی ا‌‌ست که هفت روز هفته و ۲۴ ساعته کار می‌‌کنند. استخراج‌‌کنندگان کوچک تاب رقابت ندارند.

Mining Farm

شعار Bitcoin Gold ، یعنی «بیت‌‌کوین را دوباره غیرمتمرکز کنیم»، نوعی ارجاع کلامی به شعار کمپین انتخاباتی دونالد ترامپ است. با این حال، این نوعی برگشت به چشم‌‌انداز اصلی ساتوشی برای بیت‌‌کوین به عنوان یک شبکه‌‌ی همتا به همتا است که همه در آن بتوانند سهمی از استخراج را در اختیار داشته باشند. بیت‌‌کوین گلد برای منصفانه کردن دوباره استخراج بیت‌‌کوین، قصد تغییر بلاکچین برای حذف استخراج ASIC را دارد.

مقایسه SHA-256 و Equihash

تغییر بنیادین در بیت‌‌کوین گلد، انتخاب یک الگوریتم هش متفاوت است که اثبات کار را برای ASIC ها دشوار می‌‌کند. وقتی الگوریتم هش‌‌گذاری برای تکمیل نیاز به رم (RAM) بیشتری داشته باشد، این هدف محقق خواهد شد. از آن‌‌جایی که ASIC ها تنها توان پردازشی خالص دارند، نیاز به رم بیشتر مانع توانایی پردازششان خواهد شد. این باعث می‌‌شود استخراج‌‌‌‌کنندگان معمولی با GPU دوباره توانایی رقابت پیدا کنند.

بلاکچین کنونی بیت‌‌کوین که توسط ASIC ها پیش برده می‌‌شود از الگوریتم هشی به نام SHA-256 برای اثبات کار استفاده می‌‌کند. موسسان بیت‌‌کوین گلد در عوض از الگوریتم دیگری به نام Equihash استفاده می‌‌کنند. الکس بیریوکوف (Alex Biryukov) و دیمیتری خووراتوویچ (Dmitry Khovratovich) Equihash را به عنوان یک الگوریتم مقاوم دربرابر ASIC توسعه دادند و در نیرو بخشیدن به سایر رمزارزها و به‌‌ویژه Zcash موفق عمل کرده است.

در نهایت، تغییر رویه به سمت Equihash استخراج بیت کوین را توزیع‌‌شده‌‌تر خواهد کرد و این تنها تغییری است که Bitcoin Gold برای اعمال در شبکه در سر دارد. در حالی که تمرکز استخراج در بلاکچین بیت‌‌کوین یک مشکل است، با ممنوع کردن بعضی از کاربران و دادن اولویت به تراکنش‌‌های مشخص از سوی استخراج کنندگان، محدودیتی برای میزان توانی که این استخراج کنندگان متمرکز به کار می‌‌گیرند وجود دارد. روشن نیست که آیا تمرکز استخراج تاثیر کلی منفی‌‌ای بر بیت‌‌کوین داشته است یا خیر.

اگر تاثیر منفی می‌‌داشت خود توسعه‌‌دهندگان اصلی بیت‌‌کوین می‌‌توانستند از Equihash استفاده کنند و همه‌‌ی استخراج‌‌کنندگان ASIC در بلاکچین بیت‌‌کوین را بسوزانند. چشم‌‌انداز از دست دادن صدها هزار دلاری که استخراج گران برای سخت‌‌افزار استخراج خرج کرده‌‌اند، باعث شده است که افراد شبکه کار خود را به درستی انجام دهند.

چه کسی Bitcoin Gold دریافت کرد؟

از آن‌‌جایی که بیت‌‌کوین گلد فورکی از بلاکچین اصلی بیت‌‌کوین است، هرکس که پیش از فورک BTC داشت به همان مقدار با نسبت ۱ به ۱ BTG دریافت کرد. برای دریافت BTG نیازی به انجام کار خاصی نبود اما گرفتن آن بسته به نوع تنظیمات کیف پول‌‌تان می‌‌توانست کمی دردسرساز باشد.

می‌‌توانید در حدود ۲۰ صرافی BTG معامله کنید. محبوب‌‌ترین گزینه‌‌ها HitBTC، OKEx، Bitfinex و Binance هستند.

چطور Bitcoin Gold استخراج کنیم

اگر به استخراج بیت‌‌کوین گلد علاقه دارید، خبرهای خوبی برایتان داریم. فرایند راه‌‌اندازی نسبتا ساده است و می‌‌توانید با کارت گرافیکتان استخراج کنید و نیازی به ASIC ندارید.

اول باید به یک استخر استخراج بپیوندید. حدود ۱۰ گزینه پیش رو دارید که pool gold محبوب‌‌ترین گزینه است. سپس نرم‌‌افزار استخراج را از استخری که به آن پیوسته‌‌اید دانلود کنید. Pool gold نرم‌‌افزارهای استخراج برای NVIDIA و Radeon دارد.

اگر کیف پول BTG ندارید، یکی بسازید. می‌‌توانید از BTGWallet online، کیف پول اصلی بیت‌‌کوین گلد یا هر صرافی‌‌ای که از BTG پشتیبانی کند استفاده کنید.

خب با pool gold به عنوان مثال انتخابی‌‌مان ادامه می‌‌دهیم و آموزش‌‌های مربوط به گرافیکتان را توضیح می‌‌دهیم:

 • NVIDIA: فایل start.bat را برای گنجاندن آدرس کیف پول Bitcoin Gold و پس از آن نام کارگر، ویرایش کنید.
 • Radeon: فایل config.txt را برای گنجاندن آدرس کیف پول Bitcoin Gold و پس از آن نام کارگر، ویرایش کنید.

در پایان بر روی start.bat دوبار کلیک کرده و استخراج را شروع کنید.

Bitcoin Gold چه زمانی به اجرا درآمد؟

هارد فورک بیت‌‌کوین گلد در ۲۴ اکتبر ۲۰۱۷ با بلوک ۴۹۱۴۰۷ بلاکچین بیت‌‌کوین اتفاق افتاد. بعد از این اتفاق، بیت‌‌کوین گلد از کل موجودی‌‌ها و تراکنش‌‌ها در بیت‌‌کوین عکس گرفت. بلاکچین جدید از آن‌‌جا شروع به کار کرد.

آیا بیت‌‌کوین گلد رقیب بیت‌‌کوین است؟

اگرچه بیت‌‌کوین گلد هارد فورکی از بلاکچین اصلی بیت‌‌کوین است اما در واقع رقیب او نیست. در حالی که هارد فورک‌‌های دیگری مثل بیت‌‌کوین کش از استخراج‌‌کنندگان شبکه بیت‌‌کوین برای کار بر روی بلاکچین جدید استفاده کردند اما الگوریتم ضدASIC بیت‌‌کوین گلد به این معنی بود که هیچ‌‌کدام از استخراج‌‌کنندگان کنونی بیت‌‌کوین دست به استخراج بیت‌‌کوین گلد نزنند.

Bitcoin Gold در عوض با رمز ارزهای ضد ASIC مانند اتریوم رقابت می‌‌کند. استخراج در چنین شبکه‌‌هایی به شکل استخراج کوچک و با کارت گرافیک انجام می‌‌شود. مشکل بیت‌‌کوین گلد این است که رمزارزهای ضد ASIC دیگر سابقه طولانی‌‌تری دارند و برای استخراج‌‌کنندگان قابل‌‌ پیش‌‌بینی‌‌تر هستند. مشخص نیست که چرا استخراج کننده‌‌ای قصد استخراج BTG را کرده‌‌ است، مگر اینکه قیمت BTG بالا برود.

یک مزیت Bitcoin Gold پراکندگی گسترده آن است. همه در شبکه‌‌ی بیت‌‌کوین BTG دریافت می‌‌کند پس پتانسیل استفاده‌‌ی گسترده از آن وجود خواهد داشت.

مقایسه Bitcoin Gold با بیت‌‌کوین، بیت‌‌کوین کش و SegWit2x

با وجود این همه فورک در بلاکچین بیت‌‌کوین به این سرعت، شاید پیگیری تفاوت‌‌هایشان کمی گیج‌‌کننده باشد. در اینجا جدولی برای کمک به شما درست کرده‌‌ایم:

بیت‌‌کوین بیت‌‌کوین گلد بیت‌‌کوین کش SegWit2x (لغو شده)
نوع اثبات کار ASIC ASICمقاوم در برابر (GPU) ASIC ASIC
زمان ساخت بلوک ~۱۰ mins ~۱۰ mins ~۱۰ mins ~۱۰ mins
تعدیل دشواری ~۲ weeks Each block ~۲ weeks ~۲ weeks
SegWit بله بله خیر بله
مخافظت بازپخش بله بله نه
کل عرضه سکه ۲۱ میلیون ۲۱ میلیون ۲۱ میلیون ۲۱ میلیون

Bitcoin Gold تا به امروز تنها فورک بیت‌‌کوین است که الگوریتم اثبات کار مقاوم در برابر ASIC را اجرا کرده است. Bitcoin Gold در کنار الگوریتم جدید هش‌‌گذاری، نوع جدیدی تعدیل دشواری را با هر بلوک اتخاذ کرده است که دشواری آن به طور تدریجی بر اساس زمان‌‌های پیشین بلوک افزایش پیدا می‌‌کند.

بیت‌‌کوین گلد یکی از تنها فورک‌‌های بیت‌‌کوین است که هم از تکنولوژی SegWit و هم از محافظت حمله تکرار پشتیبانی می‌‌کند. SegWit شمار تراکنش‌‌های ممکن در هر بلوک را بالا می‌‌برد و محافظت از حمله تکرار هم از تراکنش‌‌های موازی کلاه‌‌بردارانه در دو فورک جلوگیری می‌‌کند.

محافظت از حمله تکرار پس از یک فورک

hard fork

وجود محافظت حمله تکرار در زمان اجرای فورک در یک بلاکچین بسیاری حیاتی است. کد مشترک و آدرس کیف پول بیت BTC و BTG باعث اجرای آسان حمله تکرار می‌‌شود. اساسا اگر بخواهید یک تراکنش را به صورت همزمان در BTC و BTG انجام دهید، مشکلی ندارید. با این حال اگر بخواهید با BTC برای کسی پرداختی انجام دهید و BTGتان را نگه دارید، از حمله استقبال خواهید کرد. مهاجم یک سیگنال نادرست بین این دو فورک ارسال می‌‌کند که باعث می‌‌شوند شمایی که قصد ارسال تنها یک ارز را داشتید، هردوی آنان را از دست بدهید.

بیت‌‌کوین گلد در BTG محافظت حمله تکرار را برای جلوگیری از چنین حملاتی ارائه می‌‌کند. این راهکار شامل مکانیزم SIGHASH_FORK_ID است که تراکنش‌‌ها را دوباره هش‌‌گذاری می‌‌کند.

نظر مردم در مورد Bitcoin Gold چیست؟

بیشتر رمز ارزهای جدید شامل الگوریتم‌‌های هش‌‌گذاری مقاوم در برابر ASIC هستند و این به نوعی استاندارد برای بهبود تمرکززدایی تبدیل شده است. بیت‌‌کوین گلد از همین لحاظ می‌‌تواند بسیار مورد بحث قرار بگیرد. هدف اصلی آن گذار شبکه‌‌ی بیت‌‌کوین به یک استخراج غیرمتمرکز است.

با این حال، همانطور که در بالا می‌‌بینیم، شواهد زیادی وجود ندارد که سیستم کنونی استخراج بین‌‌کوین از کار بیافتد. شکایت‌‌های کوچکی شده است اما این که شبکه تا این حد متمرکز است ایده‌‌آل نیست. استخراج‌‌کنندگان بیت‌‌کوین در صورت استفاده‌‌ی مفرط از توانشان، متحمل زیان می‌‌شوند. در حال حاضر هم در جامعه استخراج بیت‌‌کوین عواملی به وجود آمده است که در حال در هم شکستن تمرکز از استخرهای ASIC هستند.

اجماع عمومی متخصصان بیت‌‌کوین این است که Bitcoin Gold کافی برای تضمین سرمایه گذاری مستقل وجود ندارد. در حالی که نگه داشتن BTG رایگانی که از فورک به دست آورده‌‌اید ضرری ندارد، اما قبل از تصمیم برای خرید بیشتر آن کمی صبر کنید تا اوضاع آرام‌‌تر شود.

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.