بیت‌کوین و بیت‌کوین‌ کش در دست بانک‌ها

از دید نویسنده این مطلب بیت­‌کوین پول نیست بلکه نوعی ارزش و تمرد نسبت به بانک‌های مرکزی و عطش سیری‌ناپذیر برای تسلط بر زندگی مردم است؛ همچنین این نویسنده فورک­‌های بیت­‌کوین را یک بازی توسط موسسات سرمایه‌­گذاری با هدف گرفتن پول­‌های مردم می­‌داند که سود اصلی را در هنگام پامپ و دامپ کوین‌ها می‌­برند.

1 183

پیش از واکاوی ارتباطاتی که کشف کرده‌ام، مایلم این را بگویم که درک بلاکچین برای من مانند یک ماجراجویی است؛ مانند کشف دیدگاه‌های تازه، رسیدن به درک کاملی از یک عبارت فنی و دگرگونی کامل دیدگاه‌ها و باورها به خاطر دستیابی به اطلاعاتی جدید است.

بیت‌کوین و بیت‌کوین‌کش در دست بانک ها
بیت‌کوین و بیت‌کوین‌کش در دست بانک ها

من با توجه به درکی که پیدا کرده‌ام، بیت‌کوین را به چشم یک پول نمی‌بینم بلکه آن را نوعی ارزش و تمرد نسبت به بانک‌های مرکزی و عطش سیری‌ناپذیرشان برای تسلط بر زندگی مردم می‌دانم. من از دریچه‌ی فیات (fiat) درست مانند هر ارز دیگر، منشاء پویایی کارآفرینان، نوآوران و مردمی را دیدم که از یکنواختی هر روزه خسته شده اند؛ و همین یکنواختی است که بیت‌کوین را از تمامی ارزهای فیات دیگر که اساس آن‌ها ترس است متمایز می‌سازد.

من به این دیدگاه که مفهوم بیت‌کوین توقف‌ناپذیر است باور دارم، اما دیگر قبول ندارم که بیت‌کوین همان پتکی است که دیوار متمرکزسازی را در هم خواهد کوبید.

بیت‌کوین و تمام فورک‌های زیرمجموعه آن به دست بانک‌ها افتاده است

بیت‌کوین و بیت‌کوین‌کش در دست بانک ها
بیت‌کوین و بیت‌کوین‌کش در دست بانک ها

ماجراهایی که میان بیت‌کوین و بیت‌کوین‌کش شاهد هستیم تنها یک بازی است؛ یک بازی که هر دو طرف آن موسسات سرمایه‌گذاری قرار دارد و این موسسات می‌خواهند قشر متوسط جامعه را بدوشند و هرچه دارند برای خود جمع کنند.

طی چند روز گذشته، در پی انتشار این خبر که دیگر قرار نیست بیت‌کوین به بلوک‌های ۲ مگابایتی ارتقاء پیدا کند، شاهد افت قیمت این پول و رسیدن آن به ۵,۶۰۰ دلار بوده‌ایم، سپس بار دیگر قیمت بالا رفت و به ۶,۸۰۰ دلار رسید. ارزش بیت‌کوین‌کش از حدود ۶۰۰ دلار به ۲,۵۰۰ دلار افزایش پیدا کرد و سپس در کمتر از ۲۴ ساعت به ۱,۱۰۰ دلار رسید. ماینرها از آنچه روی داد سود بردند و بدون تجربه‌ی تنش زیاد، روی زنجیره‌ی پرسودتر رفتند، اما دیگران در اثر این تنش به سمت پاک‌کنندگان (Cleaners) رفتند؛ پاک‌کنندگانی که آنچه را به دست می‌آورند، وارد چرخه بانکی می‌کنند.

بیت‌کوین و بیت‌کوین‌کش در دست بانک ها
بیت‌کوین و بیت‌کوین‌کش در دست بانک ها

کنترل بیت‌کوین در دست بانک‌هاست

شبکه لایتنینگ (Lightening network) و سگ‌ویت (SegWit) از بلاک استریم (Blockstream) سرچشمه می‌گیرند. بسیاری از توسعه‌دهندگان هسته بیت‌کوین یعنی افرادی مانند آدام بَک (Adam Back – رئیس بلاک استریم)، جرج مکسول (Gregory Maxwell – مدیر ارشد فناوری بلاک استریم)، مارک فرایدنباخ (Mark Friedenbach – عضو موسس بلاک استریم)، پیتر وویله (Pieter Wuille – توسعه‌دهنده هسته بیت‌کوین)، سامسون ماو (Samson Mow – مسئول امنیت کامپیوتری) و کریستوفر آلن (Christopher Allen – عضو نویسنده پروتکل امنیتی لایه انتقال IETF)، هم از بلاک استریم آمده‌اند.

یکی از سرمایه‌گذاران اصلی بلاک‌استریم شرکت سرمایه‌گذاری‌های راهبردی آکسا (AXA Strategic Ventures) است که ۵۵ میلیون دلار روی این فناوری سرمایه‌گذاری کرده است. این شرکت در واقع بازوی سرمایه‌گذاری غول بیمه‌ی فرانسوی یعنی (AXA Group) است، همان مجموعه که چند دهه پیش به خاطر تن ندادن به میلیاردها دلار از مطالبات بیمه‌ای بازماندگان هولوکاست، نامش بر سر زبان ها افتاد.

هنری دی کاستریز مدیر عامل AXA Group از سال ۲۰۱۲ در سمت ریاست « گروه بیلدربرگ » (Bilderberg Group) مشغول به کار شد. « گروه بیلدربرگ » شامل جمعی از افراد سرشناس بانکی و دولتی است که با توجه به قدرت زیاد خود، ابزارهای لازم (و بالاترین انگیزه) را برای نابودی یا به دست گرفتن بیت‌کوین در اختیار دارند.

بیت‌کوین و بیت‌کوین‌کش در دست بانک ها
بیت‌کوین و بیت‌کوین‌کش در دست بانک ها

از طرف دیگر، محبوب‌ترین حساب ردیت (reddit) بیت‌کوین به نام /r/Bitcoin طی چند سال گذشته تقریبا به طور کامل سانسور شده است و تنها به محتواهای موافق با بلاک استریم امکان انتشار می‌دهد.

بلاک استریم با افزایش اندازه بلوک در بیت‌کوین مخالف است زیرا مدل تجاری آن‌ها مبتنی بر ایجاد سایدچین‌هایی (زنجیره‌های فرعی) است که از کندی یا گرانی شبکه‌ی بیت‌کوین سود می‌برند. آن‌ها کدنویس‌ها را تحت کنترل دارند، خروجی را تحت کنترل دارند و کدهای مورد نظر خود (سگ ویت) را وارد بیت‌کوین می‌کنند؛ این کدها شبکه‌ی بیت‌کوین را از امضاهای دیجیتالی تهی می‌سازد و در نتیجه یک در پشتی برای ورود و خروج مخفیانه صاحبان سرمایه ایجاد می‌کند.

بیت‌کوین‌ کش نامتمرکز نیست

بیت‌مین (Bitmain) تولید‌کننده‌ی جهانی و قدیمی سخت‌افزار استخراج بیت‌کوین باعث به وجود آمدن بیت‌کوین‌کش شد و اکنون استخراج‌کننده‌ی عمده و غالب در شبکه BCH است.

گزینش از زیروهج (ZeroHedge)

استخراج‌کنندگان اصلی بیت‌کوین در شمال غربی چین با پشتیبانی دولت به منبع انرژی ارزان قیمت خورشیدی و بادی دسترسی پیدا کرده‌اند. تامین انرژی سرورهای کامپیوتری مورد نیاز برای استخراج ارزهای دیجیتالی یکی از بزرگ‌ترین چالش‌هایی است که ماینرها به لحاظ هزینه با آن رو‌به‌رو هستند. بانک خلق چین (PBOC) یک منطق روشن برای کار خود دارد:

هرچه شمار استخراج‌کنندگان بیت‌کوین در چین بیشتر شود، بانک خلق چین روی بازار جهانی بیت‌کوین کنترل بیشتری خواهند داشت.

نکته‌ی مهم اینجاست که بانک خلق چین یا PBOC همان بانک مرکزی چین می‌باشد.

سیستم بانکداری احاطه خود را بیشتر می‌کند

بری سیلبرت (Barry Silbert) مدیرعامل « گروه ارز دیجیتال » یا DCG است که بنیانگذار آن خزانه‌داری فدرال نیویورک است که در حال حاضر تنها صاحب « اتحادیه سرمایه‌گذاری بیت‌کوین » (BIT) می باشد. بَری سیلبرت از جمله اعضای هیئت مدیره بلاک استریم می باشد. لری سامرز (Larry Summers) از دیگر مدیران خزانه‌داری فدرال نیز عضو این هیئت مدیره است.

بلاک استریم، ریپل (Ripple)، زی‌کش (ZCash)، کوین‌بیس (Coinbase)، بیت‌پی (Bitpay)، سیویک (Civic)، کراکن (Kraken)، کوین‌دسک (Coindesk) و همه نهادهای دیگر، تحت کنترل گروه ارز دیجیتال (DCG) است.

به گفته مت کورالو (Matt Corallo) یکی از توسعه‌دهندگان هسته بیت‌کوین، DCG قادر است:

« ارزش یک ارز رمزنگاری‌ شده را به شدت نسبت به ارز دیگر تغییر دهد. DCG در استارت‌آپ‌های بیت‌کوین وجوه بی‌شماری سرمایه‌گذاری کرده و به همین خاطر مایل است تغییر قوانین و استفاده از ارزهای رمزنگاری‌شده را به سمتی هدایت کند که به نفع شرکت‌های تحت حمایتش باشد و البته در راستای برنامه‌های خود DCG نیز باشد. آن‌ها می‌توانند تغییراتی ایجاد کنند که در نتیجه‌ی آن کسانی که در ETPهای (محصولات مورد معامله بورس) مشخص سرمایه‌گذاری کرده‌اند سود ببرند. »

آیا ممکن است جنگ بیت‌کوین از پیش تعیین شده باشد؟

پیش‌تر یک نشست « میزگرد ساتوشی » پشت درهای بسته و در مکان نامعلوم انجام شد که بسیاری آن را «نشست بیلدربرگ» دنیای رمزنگاری تلقی می‌کنند. در این نشست نمایندگانی از تمامی شرکت‌های تحت کنترل گروه ارز دیجیتال (DCG) حضور داشتند. از جمله‌ی دیگر شرکت‌کنندگان این نشست، مدیران اجرایی غول‌های مالی مانند IBM، بانک جهانی (World Bank) و سرمایه‌گذاری فیدلیتی (Fidelity Investments) بودند. جا دارد اشاره کنیم که فیدلیتی و کوین‌بیس در حال ایجاد اتحاد هستند و به زودی بیت‌کوین‌کش را خواهند پذیرفت.

DCG بی سروصدا بیت‌کوین‌کش را بالا می‌کشد

 SegWit2x در ابتدا توسط بری سیلبرت (از DCG) به عنوان یک راه‌حل پشتیبان برای توافقنامه هنگ کنگ ارائه گردید. به دنبال آن، کوین‌دسک پیش از اجرای سگ‌ویت در یکم آگوست نشانه‌های استفاده از BCH را بروز داد و اعلام کرد:

« در این راستا، بیت‌کوین‌ کش از دید برخی یک طرح پشتیبان است که در صورت شکست سگ ویت ۲x پیش از افزایش اندازه بلوک، می تواند اجرایی شود. »

کوین‌دسک پس از آن در مورد تعلیق سگ ویت ۲x بیانیه‌ی زیر را منتشر کرد:

« با توجه به افزایش کارمزدها در بلاکچین، به باور ما نهایتا مشخص می‌شود که افزایش ظرفیت روی زنجیره ضرورت دارد. امیدواریم هنگامی که این اتفاق افتاد، اعضای جامعه گرد هم بیایند و احتمالا با افزایش اندازه بلوک، راه حلی تدارک ببینند.»

نتیجه

حالا تمام ماجراها و پامپ و دامپ‌ها (pump & dump – ایجاد تورم مصنوعی از طریق فریب مردم درباره ارزشمند بودن سهام و فروش مقدار زیادی از آن در اوج قیمت) که در روزهای گذشته شاهد آن بودیم، منطقی‌تر به نظر می‌رسد. در روزهای پیش رو اگر سناریوی رفتن روی بیت‌کوین‌ کش به عنوان بیت‌کوین جدید تیتر خبرها شود، متوجه می‌شوید که ظن من درست بوده است. حتی دو مقاله‌ی آخر من هم قربانی این نمایش به راه افتاده گردید، چرا که من هم باور داشتم BCH همخوانی بیشتری با چشم انداز اصلی ساتوشی ناکاموتو دارد.

اما من اشتباه می‌کردم. با اینکه اصلا دوست ندارم اما ناچارم اعتراف کنم که به عقیده‌ی من بیت‌کوین منحرف شده است. راه حل این است که دیگر مهره‌ی بازی آن‌ها نباشیم و روی آلتکوینی سرمایه‌گذاری کنید که باور دارید واقعا می‌تواند ما را از شر زنجیره‌ی بانکداری مرکزی و متمرکز خلاص کند.

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

1 نظر
  1. رضا

    خیلی خوب بود