بیت‌شرز (Bitshares) چیست؟ راهنمای مقدماتی

بیت شرز (bitshares) نام یک ICO صنعتی است که براساس شبکه همتا‌به‌همتا و مبتنی بر الگوریتم اثبات سهام محول شده (dpos) است. همچنین این کوین دارای خدمات مالی ازجمله یک صرافی غیرمتمرکز (DEX)، تبادل دارایی‌ها توسط پرتال بیت شرز، دفتر کل توزیع شده و مکانیزمی برای حذف نواسانات مخرب بورسی از طریق صدور توکنی مخصوص می‌باشد که با به بلوغ رسیدن پلتفرم و ثابت کردن خود در بازار توانسته اعتماد زیادی را به سمت خود جلب کند و می‌تواند از پروژه‌های بلند مدتی باشد که موفقیت‌های زیادی را کسب خواهد کرد.

0 147
 • بیت‌شرز چیست؟
 • چطور می‌توانم بیت‌شرز بخرم؟
 • آیا بیت‌شرز امن است؟

بیت‌‌شرز (با علامت BTS) که پیش‌تر با نام پروتوشرز (Protoshares (PTS)) شناخته می‌شد، یک واحد کریپتوی صنعتی، دفتر کل توزیع‌شده‌‌ی همتا‌به‌همتا و شبکه‌ی مبتنی بر اثبات سهام است. بیت‌شرز در سال 2014 توسط دن لاریمر (Dan Larimer)، موسس استیمت (Steemit)، EOS و Cryptonomex ساخته شد.

بیت‌‌شرز بر اساس گرافن (Grphene) که یک بلاکچین متن باز ++C است ساخته شد که به عنوان مکانیزم اجماع عمل می‌کند. پروژه‌های زیادی مانند Steemit.com و Peerlays.com از گرافن استفاده کرده‌اند که نشان‌دهنده‌ی کاربرد جهانی آن است.

بیت‌شرز (Bitshares) چیست؟ راهنمای مقدماتی
بیت‌شرز (Bitshares) چیست؟ راهنمای مقدماتی

بیت‌‌شرز بیشتر از آن‌که تنها یک ارزش باشد به عنوان یک واحد عمل می‌کند؛ چون توکن‌های BTS به عنوان تضمین خدمات غیرمتمرکز متنوعی مانند قراردادهای هوشمند، صرافی‌های غیرمتمرکز، بانک‌داری و خدمات ارزی به کار گرفته می‌شوند.

جزییات فنی بیت‌شرز

الگوریتم اجماع:

اثبات سهام محول شده (DPOS : Delegated Proof of Stake)

زمان بلوک:

میانگین 1.5 ثانیه و حداکثر 3 ثانیه. حدود 1.5 ثانیه تاخیر برای تضمین 99 درصدی

پاداش بلوک:

1 BTS

بلوک‌های برگشت‌ناپذیر:

(s2 * BLOCK_INTERVAL * WITNESSES / 3 ) ~ 34s

سکه‌های خارج از سرمایه‌ی رزرو:

2.599.900.000 BTS (30 sep 2017)

سکه‌های داخل سرمایه‌ی رزرو:

1.000.668.097  BTS (30 sep 2017)

حداکثر سکه‌ها:

3.600.570.502 (ثابت)

حداکثر تراکنش بر ثانیه:

100.000 + پتانسیل (3400+tx/s)

بلاکچین سریع با زمان متوسط 1.5 ثانیه برای هر بلوک و پتانسیل 100000 تراکنش بر ثانیه بسیار قابل توجه است.

مدیریت بیت‌شرز را شرکت ناشناس غیرمتمرکز (DAC) بر عهده دارد، چارچوبی که به دارندگان بیت‌شرز اجازه می‌دهد در مورد مسیر آینده‌ی BTS تصمیم بگیرند. این DAC به صورت مستقل اما در کنار کدهای متن باز اصلی که به طور ناشناس توسعه داده شده است کار می‌کند.

نام کاربری شما آدرس کیف پول‌تان است

این که نام کاربری شما آدرس کیف پولتان است، خیلی بهتر و راحت‌تر از اعداد و حروف طولانی است که تنها باعث تجربه‌های بد برای کاربران می‌شود. نام‌ کاربری شما به عنوان آدرس کیف‌پول‌تان مورد استفاده قرار می‌گیرد (مانند نام کاربری‌تان در شبکه‌های اجتماعی یا گوگل). به خاطر سپردن مثلا “john-Finmag” خیلی راحت‌تر از 21x9d8sv37sd6m282u4j2hg9h4orbjht2u98f3 است. 

خدمات مالی بیت‌شرز

بیت‌شرز (Bitshares) چیست؟ راهنمای مقدماتی
بیت‌شرز (Bitshares) چیست؟ راهنمای مقدماتی

بیت‌‌شرز توسط صدور سکه‌های هوشمند BitAssets وثیقه‌ای و باثبات، با بانک‌ها رقابت می‌کند. این یعنی دارایی‌های مبتنی بر کریپتو، دارایی‌های واقعی مانند BitAssetهای تعریف شده توسط دلار آمریکا به نام BitUSD را دنبال می‌کنند.

BitUSD حرکت‌های دلار را توسط جمع‌آوری منابع داده‌ی متنوع که توسط جامعه‌ی بیت‌شرز نگه‌داری می‌شود ردگیری می‌کند.

این توکن هوشمند حداقل 200 درصد (یا بیشتر) ارزش به پشتوانه ارز مرجع شبکه بیت‌شرز (BTS) داراست و در هر زمان می‌توان آن را به تعهد و وثیقه قراردادهای هوشمندی که توسط بلاکچین مدیریت می‌شوند، تبدیل کرد.

آنچه این پلتفرم را منحصر به فرد می‌کند این است که تا زمانی که بدهی‌ها پشتوانه‌ی وثیقه‌ای دارند، ریسک اعتماد به طرف قرارداد کم می‌شود.

بیت‌شرز (Bitshares) چیست؟ راهنمای مقدماتی
بیت‌شرز (Bitshares) چیست؟ راهنمای مقدماتی

هدف سکههای هوشمند با قیمت ثابت (BitAssets):

 1. یک قیمت ثابت قابل پیش‌بینی با نوسان کم
 2. یک راه‌حل نسبتا قابل اعتماد برای پیش‌بینی ارزش آینده‌ی توکن
 3. یک واحد است که از دارایی‌هایی که با نوسان قیمت سود و ضرر می‌کنند مجزا است (باعث افزایش مسئولیت مالیاتی می‌شود)
 4. حفاظت علیه نوسان بازار ارز دیجیتال

دارایی بازاری بیت‌‌شرز (MPA) می‌تواند به عنوان قراردادی مابین یک خریدار که به دنبال ثبات قیمت و فروشنده‌‌ای که به دنبال استفاده از نوسانات قیمت BTS است دیده شود.

بیت‌شرز (Bitshares) چیست؟ راهنمای مقدماتی
بیت‌شرز (Bitshares) چیست؟ راهنمای مقدماتی

بیت‌شرز به عنوان وام‌دهنده

بیت‌شرز توانایی وام‌ دادن دارایی‌های BTS شما با سطوح مشخص اندوخته (حداقل200 درصد که می‌تواند تا سقف 1000 یا حتی 2000 درصد + اندوخته افزایش پیدا کند) را داراست. بیت‌شرز با هر نوع دارایی یا ارزی ترکیب می‌شود. علاوه بر این، BitAssets شامل بیت‌گلد، بیت‌سیلور و بیت‌اویل و دیگر همتایان کریپتوی خود که در این ساختار جای می‌گیرند، می‌شود.

این یک اقتصاد کارا، پویا و هوشمند است که با نیازهای بازار همخوانی دارد. وام‌های بزرگ وثیقه‌ای برای حفظ ثبات قیمت نیز امکان‌پذیر خواهد بود.

صرافی‌های غیرمتمرکز (DEX)

صرافی‌های سنتی به دلیل دریافت ارزهای فیات و مسائل IOUs برای طرف قرارداد بودن ریسک دارند.

علاوه بر صرافی‌ها، نیاز به موسسات “تهاتر” نیز جهت تسهیل کار خریداران و فروشندگان وجود دارد. این صرافی‌ها با وجود ارائه‌ی خدمات مورد نیاز بازار، جای بهبود مدیریتی برای کاهش خطرات امنیتی را هم احساس می‌کنند.

صرافی‌ها محدودیت برداشت و دیگر قوانین محدود‌کننده دارند که می‌تواند شامل فرم‌های شناسایی و قبض‌های مختلف مالیاتی باشد.

صرافی‌های سنتی ارز دیجیتال چگونه کار می‌کنند؟

 1. ارز دیجیتال و یا پول نقد دریافت می‌کنند و در عوض به شما IOU (نوعی ضمانت اقتصادی به معنای بدهی یک موسسه به یک شخص و یا موسسه دیگر) می‌دهند.
 2. امکان تبادل IOU را فراهم می‌کنند.
 3. دفتر پیشنهادات را پردازش می‌کنند.

صرافی‌ها IOU‌ها را صادر می‌کنند و همچنین دفترکل بازار را نگه می‌دارند.

آیا تاکنون کسی توجه کرده است که یک نهاد چطور می‌تواند سه کار بالا را بدون تداخل منافع انجام دهد؟ حتی اگر نخواهیم به خطر امنیتی اشاره کنیم. اشخاص یکسانی هم مسئول تامین امنیت سرمایه‌ها و هم مسئول تامین امنیت دفتر کل پیشنهادات بازار هستند.

خدمات مالی بیت‌شرز

دلیلی وجود ندارد که یک صرافی مسئول صدور IOU و پردازش دفاتر پیشنهادات باشد. در واقع این از نظر امنیتی عیب بزرگی است.

صرافی‌های غیرمتمرکز (DEX)نقطه‌ی شکست و ریسک‌های اعتماد به طرف قرارداد را از بین می‌برند.

به دلیل ترکیب این دو نقش در صرافی‌های ارزهای رمزنگاری‌شده تمرکز به وجود آمده است و این قضیه به ویژه هنگامی که صرافی‌ها توانایی مدیریت درست کیف پول‌‌ها، کلیدها و دیگر بخش‌های شکننده‌ی این زیرساخت را نداشته باشند، مشکل ساز است.

درگاه‌ها واسطه‌ی ورود و خروج جفت‌های مبادلاتی مختلف می‌شوند

درگاه‌ها به عنوان پرتال‌هایی برای تبادل دارایی‌های مختلفی که روی بلاکچین BTS ثبت شده‌اند عمل می‌کنند. درگاه‌ سکه‌ را خریداری می‌کند و سپس به کیف پول ارسال می‌کند. آن‌ها مثل کوین‌بیس یا صرافی‌های دیگر آن را نگه‌ نمی‌دارند و این خیلی امن‌تر است چون کلیدهای شخصی‌تان دست خودتان می‌ماند.

بیت‌شرز (Bitshares) چیست؟ راهنمای مقدماتی
بیت‌شرز (Bitshares) چیست؟ راهنمای مقدماتی

Open Ledger یک صرافی غیرمتمرکز و یک درگاه است

Open Ledger پروژه‌ی یک شرکت دانمارکی است که به کاربران خود امکان خرید دارایی‌های مختلف (با نام open assets) را می‌دهد (مشابه خرید از صرافی‌های دیگری مانند Bitfinex که با سیستم IOU فعالیت می‌کنند).  ICOها از طریق این پلتفرم می‌توانند به راحتی و به شیوه‌ای امن و غیرمتمرکز ساخته و صادر شوند.

DEX تبادلات با دفعات تکرار بالا (HFT)، پیش‌دستی (front-running)و پیشنهادات مخفی را حذف می‌کند

DEX فضای تبادل را توسط حذف شیطنت‌های وال‌استریتی هموار کرده است. در این شبکه‌ کاربران داخل سیستم  تبادلات خود را با استفاده از یک زیرساخت تبادلی که در سرعت کامل شدن پیشنهادات همانند ساختار صرافی‌های معمولی است، انجام می‌دهند؛ ولی در این شبکه الگوریتم‌هایی هم وجود دارد که بیشتر کاربران خارج از شبکه را از انجام تبادل منع می‌کند.

 • میتوانید انواع ابزارهای دیجیتال رمزنگاری شده را تبادل کنید.

چیزهایی مثل نقره، طلا و نفت و دیگر دارایی‌های که  رمزپایه هستند، می‌توانند با یکدیگر تبادل و در قبال بیت‌کوین هم فروخته شوند.

 • سکههای هوشمند دارایی بازار هستند که با ارزش در بازار واقعی پشتیبانی میشوند.

این‌ها ویژگی‌های درونی هستند و به دارایی‌های مانند BitUSD پیوسته‌اند. یک BitUSD همیشه در ازای یک Bitshares تبادل می‌شود. تعادل قیمت هم از طریق سبد قیمتی که توسط دارندگان آن نظارت می‌شود حفظ خواهد شد. با این کار امکان باز شدن راه بیت‌شرز برای کسب 1 کوادریلیون دلار از سهم بازار فراهم می‌شود.

 • نبود محدودیت تبادل و کارمزد پایین باعث ایجاد سطح جدیدی از آزادی مالی میشود.

اکثر صرافی‌ها نیازمند وارد کردن اطلاعات شخصی، قبوض، اظهارنامه‌ی مالیاتی و دیگر داده‌هایی که برای شناخت شما نیاز باشند هستند. اما با وجود DEX، نیازی به این کارها نیست و مستقیما می‌توانید تراکنش‌هایتان را انجام دهید.

بیت‌شرز (Bitshares) چیست؟ راهنمای مقدماتی
بیت‌شرز (Bitshares) چیست؟ راهنمای مقدماتی

الگوریتم اثبات سهام محول‌شده (DPoS) و سیاست‌گذاری شبکه

الگوریتم‌گران قیمت و پرمصرف اثبات کار که دارای قابلیت قانون‌گذاری کمی است، مشکل ایجاد می‌کند.

الگوریتم اثبات کار (PoW) همانگونه که در بیت‌کوین مشاهده می‌شود برق زیادی را برای حل مسائل ریاضی مصرف می‌کند. عده زیادی این شرایط را ناپایدار می‌بینند. علاوه براین، بسیاری از کاربران با وجود پردازنده‌های پیشرفته ASIC، از سیستم خارج می‌شوند و نمی‌توانند در آن فعالیت کنند؛ استخراج‌کننده‌های باقی‌مانده نیز قدرت پشتیبانی یا عدم پشتیبانی شبکه را در دست دارند، چون دستگاه‌هایشان ستون فقرات امنیت و اعتبار شبکه به حساب می‌آیند.

به اثبات سهام محول شده (Delegated Proof of Stake ،DPoS)وارد شوید

در الگوریتم سنتی اثبات سهام، شبکه توسط کاربرانی اداره می‌شود که با ذخیره‌سازی سکه‌هایشان باعث به وجود آمدن سکه‌های جدید می‌شوند. اثبات سهام محول شده، اثبات کار را حذف می‌کند و لایه‌ای مدیریتی به معماری سنتی اثبات سهام اضافه می‌کند. کاربران سهام خود را به شخص دیگری محول می‌کنند و امکان انتخاب ناظرانی برای جمع‌آوری تراکنش‌ها و دسته‌بندی آنان در یک بلاک و انتشار آن در شبکه را فراهم می‌کنند. ناظران هم از طریق استخر مجازی برای خدمتی که انجام می‌دهند پاداش می‌گیرند.

رای‌‌گیری واسطه‌ای به رای‌دهندگان امکان قدرت دادن به ناظران را می‌دهد

یک بیت‌‌شرز در شبکه‌‌ی بیت‌‌شرز مساوی با یک رای است. این فرایند برای اکثر کاربران سنگین است و به همین دلیل است که رای‌گیری واسطه‌ای پیشنهاد شده است. این به کاهش بی‌علاقگی را‌ی‌دهندگان کمک می‌کند و به سهام‌داران اجازه‌ی واکنش سریع به نگرانی‌های امنیتی را می‌دهد. روال‌های ادرای سنتی و غیره بسیار کند هستند و مدیریت را بسیار کند خواهند کرد. با وجود ناظران می‌توانید مدیریت متمرکز را با حق اعطای قدرت و ایجاد عدم تمرکز را به دست بیاورید.

ناظران تراکنش‌ها را جمع‌بندی و اعتبار سنجی می‌کنند، کارمزدهای شبکه را اعلام می‌کنند (در اصل برای فعالیت‌های انجام شده در بازار bitAsset)، از بلاکچین نگهداری می‌کنند و اکوسیستم بیت‌شرز را بهبود می‌بخشند.

بیت‌شرز (Bitshares) چیست؟ راهنمای مقدماتی
بیت‌شرز (Bitshares) چیست؟ راهنمای مقدماتی

کمیته‌ها

اعضای کمیته، مسئول تنظیم جدول زمانبندی کارمزد تراکنش‌ها برای تضمین پایین ماندن آن در صورت بالا رفتن قیمت BTS هستند. این پروتکل برای برگزیده شدن تفاوت بین رای‌های بالا و پایین را برای هر عضو کمیته محاسبه می‌کند. سپس کاربران با رای بیشتر به عضویت کمیته درمی‌آیند.

کدها به عنوان کانالی برای ثبت پیشنهادات، اهدای ارزش و کسب بیت‌شرز عمل می‌کنند.

می‌توانید یک حسابworker بسازید، این یک حساب ویژه BTS است که یک پیشنهاد کار را برای شبکه‌ی بیت‌شرز تنظیم می‌کند. شما مقیاس کار، تاریخ شروع و پایان و میزان پرداختی خود را که به شبکه‌ی دارندگان توکن BTS فرستاده می‌شود، مشخص می‌کنید. در مقابل هم شاید پیشنهادی (می‌تواند پیشنهاد بازپرداخت باشد) برای کاربر اولیه ارائه شود.

بیت‌شرز کارمزدهای شبکه را بین اعضا تقسیم می‌کند.

بیت‌شرز اشتراک‌هایی را پیشنهاد می‌دهد که عضویت مادام‌العمر و کارمزد کمتر را برای استفاده از بیت‌شرز ارائه می‌کند. علاوه بر این، برنامه‌ی ارجاعی هم برای اعضایی که افراد دیگری را دعوت کنند وجود دارد که شامل کاهش کارمزد و درصد بیشتر از مبلغ دریافتی کارمزدها می‌باشد.

مشکلات و خطرات

به نظر خیلی خوب می‌آید اما در مورد سقوط چه؟ همیشه مشکلی وجود دارد… 

 • ریسک دارایی‌های وثیقه‌ای ناشی خطر “حادثه‌‌ی قویِ سیاه” (سقوط ناگهانی ارزش)

دارایی‌های بازاری قیمت دارایی‌های واقعی را از طریق راهبردهای رمزنگاری‌شده‌ای دنبال می‌کنند که توسط ارزش بازاری واسطه‌ای پشتیبانی می‌شوند. در نهایت همه‌ی BitAssetها توسط بیت‌شرز مشخص و واگذر می‌شوند. این توکن در مقابل نوسانات قیمت و سقوط ارزش ایمن نیست.

اگرچه ساختاری درونی برای تحریک نیازهای مالی وجود دارد اما همه‌جانبه نیست. بزرگ‌ترین خطر، سقوط ارزش و ناتوانی وثیقه برای خرید دارایی می‌باشد. چیزی مثل سقوط ارزش یک خانه به دلیل رکود بازار به زیر ارزش وام آن است.

با وجود اینکه ظرفیت ارزی بازار تا به امروز افزایش یافته است، اما خالی از مشکل هم نبوده است. این سقوط ارزش، اطمینان به سیستم را از بین می‌برد و توانایی هدایت تراکنش‌‌های امن به ویژه در سطح گسترده را مختل می‌کند.

افراد و کسب‌وکارها به پول خود حساس هستند و باید همه چیز بدون خلل باشد. این هنوز یک تکنولوژی تجربی است که هنوز برای افراد سرمایه‌دار کمی ترسناک است.

 • خارج شدن بیت‌شرز از لیست فروش صرافی بیترکس باعث جبهه گرفتن بازار و جامعه و ایجاد FUD (ترس، عدم اطمینان، شک) شد

ترس، عدم اطمینان، شک، کلمات مورد علاقه‌ی بازاری‌ها است، یعنی زمانی که مردم در مورد یک سکه‌‌ی مشخص شروع به پراکندن پیام‌های منفی می‌کنند. بازار هم به این سه کلمه حساس است و می‌تواند در نتیجه‌ی آن سقوط کند.

بیت‌شرز به دلایل نامشخصی توسط صرافی‌ بیت‌رکس در تاریخ 13 اکتبر 2017 از لیست فروش خارج شد. بعضی‌ می‌گویند که طرح صرافی‌ غیرمتمرکز بیت‌شرز با صرافی‌های دیگر رقابت می‌کند. بعضی دیگر هم آن را به FUD نسبت می‌دهند. بعدا هم گفتند که مدیریت و پیشبرد گره‌های آن سخت بوده است.

این حرف‌ها فقط حدس و گمان‌های تایید نشده‌ای هستند. تنها چیزی که می‌دانیم این است که بیت‌رکس گفته ما در حال خارج کردن بیت‌‌شرز هستیم اما به کاربران صرافی و تیم بیت‌شرز توضیحاتی خواهیم داد.

متخصصان هم بی‌ثبات و دم‌دمی هستند و چه تقصیر بیت‌شرز باشد چه نه،  ترسیده‌اند و به سمت اخبار بیت‌‌شرز هجوم می‌برند!

چیزی که جدای از این اخبار قابل توجه است این است که مقدار قابل توجهی از خرید و فروش و پشتیبانی برای بیت‌‌شرز وجود دارد (سکه‌هایی که پیشتر از لیست فروش خارج می‌شدند اغلب نابود می‌شدند).

 • هیچکس نمیتواند از شکستهای احتمالی و باگ نرمافزاری جلوگیری کند

این استدلال می‌تواند برای هر سکه‌ای از جمله بیت‌کوین صحیح باشد. همانطور که در سرقت 53 میلیون دلاری DAO برای اتریوم دیدیم، آن‌ها مجبور شدند که برای شبکه هارد فورک کنند که در نتیجه دو سکه‌ی مختلف اتریوم و اتریوم کلاسیک به وجود آمد.

در مورد سقوط اخیر کیف پول اتریوم چطور؟ (ضعفی که باعث فریز 300 میلیون دلار اتریوم شد).

خطاهای کاربری دلیل مستند اکثر مشکلات IT و فضای سایبری هستند. این نه تنها برای فضای ارز رمزنگاری‌شده، بلکه برای کل تکنولوژی تهدیدی دایمی می‌باشد. و ارز رمزنگاری‌ شده هم یک تکنولوژی تجربی است و وجود شک و احتیاط هم طبیعی است.

فکرهای نهایی

در نهایت بیت‌‌شرز بازی را به سمت معماری و ساختاری مثال‌زدنی خواهد برد!

 1. بیت‌‌شرز یک شبکه‌ی غیرمتمرکز، پروتکل و پلتفرم صنعتی بر اساس الگوریتم اثبات سهام محول شده و گرافن (backend موتور شبکه استیم) با توانایی انجام 100000 تراکنش بر ثانیه است.
 2. بیت‌‌شرز خدمات غیرمتمرکز مالی زیادی مانند انتشار سکه‌های هوشمند، MPA و دارایی‌‌های کالایی مانند طلا، نقره و نفت را را ارئه می‌کند.
 3. اثبات سهام محول شده، یک لایه‌ی سیاست‌گذاری را به وجود می‌آورد که بر اساس الگوریتم سنتی اثبات سهام ساخته شده است که سکه‌های جدید را بر طبق مقدار ذخیره شده آن‌ها تولید کرده و میزان کل سکه‌ها را افزایش می‌دهد.

تیم پروژه بر خلاف همه‌ی خطرات و چالش‌های گفته شده، در حال رشد و حل همه‌ی‌ مشکلات هستند. خدمات آنان عالی است.

بیت‌شرز با به بلوغ رسیدن پلتفرم و ثابت کردن خود در بازار، توجه بازیگران عمده‌ی بازار مالی را جلب خواهد کرد.

بازار نامطمئن، اشباع توکن‌ها، هکرهای پنهان، قوانین عجیب و دیگر دام‌های غیرقابل پیش‌بینی منتظر ما هستند (و باید بگوییم که خیلی از سکه‌ها زیاد دوام نمی‌آورند).

به همین دلیل است که توجه خود را روی ایجاد پروژه‌های دراز مدت و معنادار متمرکز کرده‌ایم.مطمئنم بیت‌شرز یکی از این پروژه‌هاست.

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.